.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Училишен на Историја

Обединетото Кралство

Знаме кралскиот грб
Капитал:
Официјални јазици: Англиски
Demonisms: Британски, Britton
Владата: Парламентарна уставна монархија
-Monarch: Кралицата Елизабета Втора
-Prime Министер: Гордон Браун пратеник
Законодавното тело: Парламент
-Upper Куќа: Домот на лордовите
-Lower Куќа: Долниот дом
Формирање
-Acts На унијата во 1707: Мај 1, 1707
-Act Се унија 1800: 1 јануари 1801 година
-Anglo-Ирскиот договор: Април 12, 1922
Пристапување во ЕУ: 1 јануари 1973
Површина
Тотална енергија -Total: 244,820 км2 (79.) 94,526 sq mi
-Water (%) 1,34
Населението
-2007 Проценките: 60.975.000 (22)
-2001 Попис: 58.789.194
-Density: 246 / км2 (48) 637 / sq mi
БДП (ППП) 2007 проценка
Тотална енергија -Total: 2230000000000 $ (6)
-per жител: $ 36,570 (14)
БДП (номинален)
Тотална енергија -Total: 2780000000000 $ (5-ти)
-per жител: $ 45,681 (9-ти)
Џини (2005): 34
ИЧР (2006): ▼ 0942 (висок) (21)
Валута: Британска фунта (GBP)
Временска зона: според зоната GMT (UTC + 0)
-Summer (ЛСВ) БСТ (UTC + 1)
Дискови на: лево
Интернет TLD .uk
Повикувачки број: 44 Види училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

Историјата на "Растафари движење"

Вовед

Избрав да работат со Rastafarianism Бидејќи мислев дека е интересна и сакав да дознаете повеќе во врска со тоа. Пред мене овој проект, јас дури и не knowthat Rastafarianism беше религијата. Прашав некои од моите пријатели и тие "прескапата мислев дека Rastafarianism беше за сите dreadlocks, марихуана, Јамајка и бои: црвена, зелена и жолта боја. Но работат со овој проект ме натера да сфатат дека Rastafarianism е толку многу повеќе ... Види училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

Нил Армстронг

Дали некогаш сте размислувале за тоа што бил првиот човек на Месечината? Имам и еден милион деца во светот have.The година беше 1930
Едно момче, кој имаше шест години сонував за да се биде астронаут, а можеби и првиот човек на Месечината. Неговото име беше Нил Армстронг. Како дете беше Нил Армстронг навистина фасциниран за авиони, планетите и просторот. Речиси сите негови пријатели се допадна фудбал, хокеј на мраз, гимнастички или било кој друг спорт, но не Нил Армстронг. Тој го мразеше спортови. Види училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

Курск

Идам да се зборува за руската подморница Курск.

Име на Курск е име на град во Русија, но прескапата име на руската подморница. Подморницата беше наречен К-Сто и четириесет и една Курск. Подморницата припаѓале на Северното Море морска и е изградена во девет гонети и 92. По падот на Советскиот Сојуз Русија оптоварување многу моќта на копно и море. Владимир Путин е на претседателот на Русија и сака моќ назад и добива контрола на океанот од производството голем подморници со врвот современо оружје. Види училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

Перл Харбор

McCawely Rafe (Бен Афлек) и Дени Walke (Џош Хартнет) се млади пилоти и тие работат за американскиот воздушен weppon. Rafe и Дани израсна заедно, така тие се како браќа. Види училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

Втората светска војна

Хитлер Добивање МОЌТА

По мир на Версај во 1919 година, Хитлер се приклучи на АПД, "Die Дојче Arbeiter Partei." Во 1920 година тие
промени името на Нацистичката партија, Националната Sozialistische Дојче Arbeiter Partei. Дури и во тоа време, Хитлер Прикажи училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

На американската историја

Новиот свет бил откриен во доцниот 13-ти век и во почетокот на 1500 колонизацијата започна. Американската историја започнува во јули 1776 година кога на конгресот во Филаделфија издадени "Декларацијата за независност" за време на војната против Brittish. Војната беше завршена до крајот на 1783 година, Соединетите Американски Држави на Ameica е основана како република и Џорџ Вашингтон стана тоа е прв претседател. Види училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

Француската револуција и Наполеон

Франција прогласи војна.

Сега, кога ситуацијата во Франција беше многу збунувачки. Речиси секој сака мир, но, се разбира, на свој начин. На емигранти на пример сака Австрија и Прусија да се нападне Франција и се врати Луј XVI до целосна власт. Прикажи училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

Австралија

Историјата на Австралија

На првите европски доселеници пристигнаа во Австралија на 1788.
1788, Австралија биле населени од страна на некои луѓе се нарекува Абориџините, тие беа околу 300.000 луѓе. Прикажи училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

На американската историја

Новиот свет бил откриен во доцниот 13-ти век и во почетокот на 1500 колонизацијата започна. Американската историја започнува во јули 1776 година кога на конгресот во Филаделфија издадени "Декларацијата за независност" за време на војната против Brittish. Војната беше завршена до крајот на 1783 година, Соединетите Американски Држави на Ameica е основана како република и Џорџ Вашингтон стана тоа е прв претседател. Види училишен »

Г.Д. Star Рејтинг
Се вчитува ...

«Постари училишен -