Училишните

.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште

Барај училишен

Нови училишни проекти:

Да го забрани пушењето

Тема: општество

Јас не разбирам зошто луѓето чад е толку лошо во секој поглед. Тоа е скапо, производство на цигари не е добро за животната средина. Пушењето е лошо и за сопственото здравје и за луѓето во средина на пушачи. Големи површини шума и дождовни шуми исчезнува во Јужна Америка само за да бидат во можност да обезбеди простор за одгледување на тутун. Оние кои работат мора да се вдишуваме опасни супстанции и тие не живеат многу долго. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Скапи колективен фабрика

Тема: општество

Билети за автобуси и метро се премногу скапи, особено во Стокхолм. А едно патување чини речиси 20 SEK! Читам една статија за патување со автобус во Стокхолм е најскапиот, ако се плаќа со кеш (може да се случи дека сте го заборавиле SL-картичка дома).

Јас разбирам дека билетите се скапи за SL мора да добијат пари, да се плати, угостителски станици, возови и др Види училишен »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Франција

Населението

Франција има население од 60.900.000 луѓе.

Капитал и населението

Главниот град на Франција Париз со 2.111.000 жители. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Египет

Населението

Египет има население од 76.900.000 луѓе.

Капитал и населението

Египетскиот главен град Каиро е со 7,9 милиони жители. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Крвотокот

Предмет: Биологија

Hemoglobinget е црна протеин се најде во црвените крвни клетки. Хемоглобинот предизвикува црвени крвни клетки транспорт на кислород, и дава својата крв црвена боја тела.

Срцето е двојна пумпа. Додека една половина пумпи на крв низ телото, да ги преземе другата половина назад во крвта од вените. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Шеќер Arches

Тема: Физика

Како сум направил мојот сводови?

Прво, не сум направил два столба со четири коцки шеќер беа. Тогаш јас се намали парчиња на шеќер, од една страна, така што тие станаа заглавени. Првиот ќе го направи за 10 парчиња, а можеби случајно, некои од нив личат едни на други. За тоа ќе го направи парови. Но, ти мораше да се прилагоди малку. Многумина, исто така, се обидов да се направи шеќер двојки директно, но тоа не беше толку добар. Еден намали повеќе и повеќе, и шеќер парчиња бил многу мал. Ова значеше дека сводот била мала. Sockerbit број пет ќе биде најдебелата, број четири потесни итн

Се додека не се дојде до средината камен би мелење на двете страни. Јас ги залепени заедно и нека се исуши, но луѓето се скрши сводови. Мои срушат двапати. Тогаш јас залепени коцки шеќер во долниот дел од камења, еден пред и еден во задниот дел. Така што тоа ќе застане цврсто. Јас одбор се прислушувани во парчиња и повеќе, лакови магацинот назад камења до неколку милиметри. Ние редум бришејќи маси. Тоа беше забавно, но малку тешко. Мислам дека треба да биде малку поефикасни и да покаже повеќе почит кон работата, следниот пат. Лошата работа е дека рацете стана прилично неуредна, но надвор од сето тоа е добро. Бев подготвен за околу 3-4 часа.

Како работи стап?

Еден свод има луковичен површината на пример манастир. Сводот е изграден на клин во облик на блокови. Камењата се притиснати едни против други и имаат сила лого. Така што на покривот не пропадне. Првиот камен на почетокот на сводот се нарекува капа капка рок (на двете страни). Растојанието помеѓу камења капа пад наречен век. Стап највисоката точка се нарекува теме. Должината меѓу главата и распон се нарекува pilhöjd. Сметководствената се нарекува предвид свод. Помеѓу лак и abutments се imposten. На вистинското место каде што свод е вклучено (imposten, фиксна површината против лак) повика капка капи. На камен во средината се нарекува клуч. Стап надворешниот дел наречен свод назад.

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Исак Њутн

Предмет: Биографии

Исак Њутн е роден на Woolsthope на имот во близина на Grantham во Англија 4 јануари 1643. Кога се родил тој бил многу мал. Детството не беше особено добра. Исак пораснав на една мала фарма. Татко Исак, исто така, беше прогласен за Исак, тој починал три месеци по Исак е роден. Мајка Исак, Хана Њутн се омажи за богат свештеник Варнава Смит кога Исаак беше три години. Следната година мајка Исак се пресели во друг селски свештеник. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Цезар

Предмет: Биографии

Кој бил Цезар?

Јулиј Цезар е роден на 13 јули 100 f.Kr и почина 15 Март, 44 f.Kr, тој беше 56 години. Цезар потекнуваат од една патрициска фамилија, која не е наменета толку многу на римскиот политика до 300 п.н.е. Но, неговата мајка, Aurelia, а неговата баба, Марша, и припадна на екипата на plebeian nobiliteten кој беше многу активна во политиката. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Железо

Железо се користат да се направи ткаенини помека и помазна. Железо бил измислен за луѓето сакаат и се потребни за лекување на платно ткаенини.

Уметноста да се изедначи ткаенини со нешто топло постои уште од 300-број е. Кр. Потоа се користи камен кој беше нанесуваат против кожа се додека не стана жешко. Потоа се повлече на камен во однос на ткаенина се додека не стана обична. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

Три религии

Тема: Религија

Христијанството

Христијанството е религија дека повеќето луѓе во Шведска, и кои се тука за 1.000 години. Христијаните веруваат дека Исус е Син Божји. Тие исто така веруваат дека Бог е во светот на три различни начини: на Отецот (Светска творец), Синот (Исус) и Светиот Дух (невидлива сила). Отецот, Синот и Светиот Дух не се три различни богови, но различни аспекти на Бога. Прикажи ги училишна работа »

Г.Д. Ѕвезди
Се вчитува ...

«Постари училишен - Понови училишен »