.nu

Училишна работа и есеи од средно училиште
Барај училишен

"Во текот nektergalens кат"

Мирјана Krisanovic 9D: Јас прочитав една книга наречена "Во текот nektergalens кат" кој е напишан од страна на Лиан Hearn. Преведувачот единици Карла Wiberg.
Дејството се случува во фиктивна средновековен. Животната средина ја одразува Јапонија природата и културата.
Протагонистот Takeo беше 15 години кога неговиот мирен планинско село бил нападнат од страна на самураите. Тој беше спасен од страна на странец воен лидер и бил единствениот преживеан од селото. Воен лидер зеде дома момчето и сакаше да го прифати. На барање на кланот беше на воениот командант (Shigeru) ќе се омажи за една млада девојка. Takeo беше кажано дека тој бил син на професионален убиец, и дека тој припаѓал на "род", која е како нинџи. Takeo доби многу добра слухот и други натприродни квалитети. Тој обучени како убиец. Shigeru интригираа за да се намали суров Iida. Takeo беше наложено да се убие зло човек и тој виде својата шанса да се одмаздат на кланот кој загинаа неговото семејство. Iida имаше пеење кат, па никој нема да биде во можност да го изненади или го убие во сон. Но Takeo најде начин да искористиш приликата во текот на овој посебен кат. Сите се чинеше дека имаат тајни и нивни сопствени цели во животот. Takeo се вљубил во млада жена на својот господар. Таа беше именуван Kaede и биле заложници. Таа исто така беше во љубов со него.

Книгата е лесна за читање, но само оваа едноставност беше пропустот во приказната. Книгата се обраќа на младите луѓе, а не на децата. Авторот заборавил да се опише изглед нивниот карактер е. Приказната е премногу плитко и бледо за мој вкус. Приказната се чувствува црна и бела боја. Ликовите беа интересни и надополнета едни со други. Книгата е добра, но тоа можеше да биде подобро. Авторот не ја опишуваат природата, како и да даде јасна слика во вашата глава. Според мене, оваа приказна би можел да биде историски роман, а не фантазија книга. Некои од нив се измислени, но некои сметаат дека е вистина. Половина од книгата е напишана во "јас" форма, а другата половина во "трето лице". Тоа беше малку чудно, но тоа не ми пречи. Се чувствував лошо за Takeo, кога тој бил удрен неми на шок (на почетокот на книгата), кога целото негово семејство беше убиен. Јас признати во некои ситуации со Kaede. Некои поглавја беа малку досадни и премногу долго. Мислам дека пораката на авторот на книгата е дека треба да се им верувате. Ако ви се допаѓа книги за самураи, јас препорачувам оваа книга. Но, ако сте чувствителни веројатно ќе треба да не го прочита, зашто е жесток во прилично крваво модата. Некои сцени беа речиси брутална. Тоа беше случајно што Shigeru беше досега во непријателска територија, кога го спаси Takeo? Кога почнав читање на книга добив впечаток дека Takeo беше тивка и палав момче во неговите тинејџерски години. Подоцна тој стана намуртен и мислеше многу за животот. Тоа беше, всушност, малку чудно што тој одеднаш добив интерес да се борат за своите вежбање. Тој го стори доволно за да се направи својот мртов татко горд и живее до сите очекувања на својот господар имаше на него. Kaede беше паметна кога одбила да се стави на маската како заштита, кога таа ќе се бори Takeo. Потоа таа се тестираат ако тој се грижи ако тој ја повреди. Некои мислења дека Kaede имал, јас се чуваат за со време, сфатив другите. Тоа беше малку надреално да Takeo научиле толку брзо, но ова е фантазија книга. Покрај тоа, тој имаше натприродни моќи кои беше кул. Некои реплики може да се прочитаат ако не се разбере заговор од самиот почеток. Мислам, Kaede побара често од човек кој ја спаси. Тогаш може да се добие впечаток дека таа е заинтересирана за него, а не од страна на Takeo. Тоа, рече книгата беше невообичаено концентрирана на главните работи во заговорот. Тие сфатија најмалку контекст. Јас не мислам дека книгата е лошо, но тоа беше малку пресилен во пати. Јас не значи дека јас сум несимпатичен на приказната, за некои од нив беше возбудливо. Некои настани отиде премногу брзо и мислам дека ако авторот има напишано повеќе за сцената што тоа би било подобро. На читателот љубопитни зошто главните ликови го направи она што тие го прават. Книгата беше за лојалност, љубов, одмазда, војна и моќ.

Авторот е роден во Англија, но живее во Австралија. "Во текот nektergalens кат" е првиот дел од трилогијата.

based on 19 ratings "Во текот nektergalens кат", 1,9 од 5 врз основа на 19 рејтингот
Стапка "Во текот nektergalens кат"


Поврзани со училишните
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на "Во текот nektergalens кат" или на било кој начин поврзани со "Во текот nektergalens подот."

Еден одговор на "" Во текот nektergalens кат "

  1. Tobias на 22 октомври 2009 во 19:09 #

    Таму се всушност четири книги ;)

Коментира "Во текот nektergalens кат"

« | »