.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Ал Гор и глобалното затоплување

Вовед

"Најголемиот проблем не е она што не го знаеме, но она што го знаеме за сигурно, но тоа е, всушност, не е во ред."

Овие мудри зборови се користат MarkTwain кога се покажа дека сите континенти откако седна заедно, иако никој не веруваше. Луѓето мислеа дека континентите биле толку големи што тие не би можеле да се движат. Дури и денес, луѓето имаат уверувања дека тие "знаат" е во право, но која подоцна е утврдено дека се неточни. Многумина веруваат дека, на пример, дека:

- Земјата е толку голема што нашето влијание тешко може да му наштетат на животната средина.

Ова не е вистина!

Кој е Ал Гор?

Алберт Арнолд Гор Јуниор, исто така познат како Ал Гор, е роден 31 Март 1948 година во Вашингтон.

Тој е оженет, има четири деца, а е потпретседател за 8 години (1993-2001) на Америка - под Бил Клинтон. Гор, исто така, беше кандидат против, меѓу другото, Бил Клинтон да стане претставник на демократите за претседателските избори во 1998 година, која тој подоцна се повлече поради лошите резултати. Клинтон стана избор на демократите и подоцна, исто така, стана претседател. Ал Гор стана потпретседател за уште четири години.

По 8 години како претседател не смее да биде Бил Клинтон за реизбор повторно. Потоа беше нов претседателски кандидат на демократите на Ал Гор (2000). Изборот застана меѓу демократот Ал Гор и републиканецот Џорџ Буш. Тоа се случи да биде најтешките избори во многу години. Тоа на крајот стана суд може да одлучи кој од кандидатите кој ќе биде претседател на САД. Откако сте го сфатиле сите електронски гласови со рака, стана Џорџ Буш победник.

Ал Гор и доби Нобелова награда и Оскар. Добитникот на Нобеловата награда ја доби должи. Тоа што тој успеа да се пренесе пораката за глобалното затоплување, во добар начин за луѓето. Оскар добил за неговиот филм "Незгодна вистина", која подоцна намера да репродуцирање на делови од она што тие го заземаат, и потопете мене некои од нив.

Во прилог на Ал Гор е активист на животната средина и поранешен политичар - тој е и автор, претприемач и поранешен новинар.

Таткото на Ал Гор Алберт Гор и е роден во 1907 година во Тенеси. Во периодот од 1953-1971, тој беше сенатор (приближно исто како членови денес) на сојузната држава Тенеси. Тој, исто така во сопственост на нивните сопствени одгледувањето на тутун, кој го одржа многу драги.

Мајка на Ал Гор - Полин Ла Фон Гор, (роден 1912) - потекнува од сиромашно семејство. Таа беше една од првите жени кои го проучуваа да биде адвокат. Постара сестра Гор почна пушењето, кога таа беше многу млада и подоцна почина од рак на белите дробови. Одгледувањето тутун како татко работел во речиси целиот свој живот, беше затворена.

Непријатна вистина!

Значи, сега назад на "Незгодна вистина". Имав намера да кажам малку за она што го зборува во филмот.

Филмот е во врска со глобалното затоплување. Температурата на Земјата се зголеми многу во последните 10 години и има многу топлотни бранови, особено во 2005 година Дури и во океаните, температурата се зголеми и тоа резултира со големи климатски промени. На бури, исто така, станува посилен. Во 2004 година, на пример, Јапонија 10 различни тајфуни. Истражувачите велат дека е невозможно да се тропски урагани ќе се случи во јужниот Атлантик. Но, во 2004 година, Бразил беше погоден од една.

Ураганот Kathrina (2005), прв помина Флорида и кога таа помина на потоплите води зголемување на брзината на ветерот и влажноста. Kathrina загинаа илјадници луѓе и предизвика голем хаос.

Нешто што ние често не забележите зголемување на глобалното затоплување е исто така зголемено врнежите на повеќе една голема бура. Врнежите Испарувањето испраќа влага од океанот и кога oväderna ќе падне уште надолу. Имало многу катастрофи на земјата. На пример, Индија беше огромна поплава во јули пред неколку години, 94 инчи на дожд во еден ден. Глобалното затоплување предизвикува не само дожд, но, исто така, суша. Во Кина, во исто време како поплавите во Индија беше екстремен суша.

Која е целта на овој филм и она што тој сака да се пренесе?

Целта на овој филм не е само да информираат - но тоа, исто така, ќе донесе дебати, влијание и да нè натера луѓето околу вредности, за да навистина се разбере она глобалното затоплување се прави на нашата планета.

Во филмот тој ја пренесува оваа голема и комплексни проблеми во факт-базирани, туку често и многу хумористичен начин, кој е лесно да се апсорбираат. Гор затоа работеше напорно за да се обидат да стигнат до сите видови на луѓе. Тој, исто така, сака да даде совети за тоа што можеме да направиме за да придонесе за подобра животна средина. На пример, ние може да се земе во автобус или велосипед наместо возењето на болидот на работа.

Како е атмосферата?

Атмосферата е гасовита плик целиот свет. Нејзиниот состав е во суштина еднакви насекаде, освен во количини на водена пареа и загадувачи. Атмосферата ни обезбедува не само со виталните гасови како азот и кислород - но исто така ги штити Земјата од штетните зраци и ја задржува топлината. Овие зраци, кои се загреваат земјата се нарекуваат инфрацрвени зраци и кога тие ја погоди површината на земјата, одбиени, повеќето назад во вселената. Зраците што останува, тоа се загрева на земјата и ни дава за клима. Но, атмосферата е многу тенка и деликатна.

Кога под влијание на нечистотии, станува погуста, поради што нема инфрацрвени зраци може да се гледа назад во вселената како лесно. Така сопирачките загадувањето што го прави овој процес нашата клима потопло. Ова е познато како глобалното затоплување.

Рок на мраз на југ / север.

Еден леден гребен е бела, а најстариот мраз. Објаснувањето за зголемување на температурата е толку драматични тука се должи. дека белата мраз рефлектираат многу сончева светлина. Кога морето е топло и мраз се топи и се заменува со "темно море", па тие емитуваат темни површини многу повеќе топлина и светлина не пројде како на кутре во атмосферата. Тоа создава "маѓепсан круг", повеќе топлина, помалку мраз, повеќе темно вода, дури и повисока температура, дури и помалку мраз и така натаму. Но, нешто што е навистина опасна, е дека кога мразот се топи објавен метан во големи количини. Метанот е стакленички гас кој е 20 пати. полошо од јаглерод диоксид. Ако замрзнат гас доаѓа лабава човек не може долг застој климатска катастрофа.

Северниот Пол е делот кој влијае најбрз на глобалното затоплување. Најголемата мраз Арктикот е полица Вард Хант пукна пред 5 години. Сите беа изненадени, особено на истражувачите. Ал Гор, верува дека 50-70 година мраз во Арктикот ќе исчезнат. Тој, исто така, смета дека сите струи го промени правецот.

Рок на мразот околу Антарктикот (Јужна Поле), исто така, почна да се топи многу брзо. Нивото на водата ќе се зголеми за околу 10-12 м. Ако мраз се топи. Дури и мраз на Гренланд се топи на рекордни брзини. Холандија можеби ќе исчезне во иднина. Мислам дека Onsala, Kungsbacka, можеби дури и делови од Halland на крајот ќе исчезне под вода маси.

"9 непријатно во ред"

Нешто што мислам дека е чудно во филмот е кога тој ми кажа за тоа кога тие го направија еден примерок од 928 научни трудови во врска со глобалното затоплување. Таму, тој не тврди дека има една статија се согласија дека е ние, луѓето што ја предизвикаа глобалното затоплување и дека тоа е голем проблем. Наместо тоа, тој смета дека тоа беше нешто како: ". Глобалното затоплување е теорија, а не факт"

Мислам дека секако се оние кои тврдат дека ние мора да стори нешто во врска со овој голем проблем, бидејќи тоа е ние што го создал.

Иако "Незгодна вистина" доби 92% позитивни критики, Врховниот суд на Stobritanien одлучи дека не треба да го прикажува филмот за британскиот ученици, ако не се укаже на овие 9 грешки:

Број 1. Таа ги зема илјадници години за океаните да се зголеми дури 7 m Невозможно е дека на површината треба да се подигне

толку високо во следниот пат.

Бр 2: Не постои научен доказ дека бурата Kathrina беше предизвикана од

глобалното затоплување.

Nbr3: Постои, исто така, не постои научен доказ дека езерото Чад во Африка ќе се исцеди од глобалното затоплување.

Број 4: Не постои рационална фактот дека снегот thaws на Килиманџаро.

Бр.5: Тоа не е научно докажано дека ниско поставени коралните острови во Тихиот Океан ризик

исчезнат како зголемување на морското ниво.

Бр.6: Меѓувладиниот панел за климатски промени, вели дека тоа е веројатно дека Голфската струја ќе престане

или промена насока поради. глобалното затоплување.

Број 7: Ал Гор верува дека поларните мечки се удави ако тие не можат да најдат постојан мраз да остане. На

Постојат само четири познати случаи на поларните мечки се удави во бура.

Број 8: Не е докажано дека тоа се должи. климатски закани дека коралите одѕвонуваше во океаните.

Број 9: Постојат два процениле дека на топ листите во филм кој е за емисиите на јаглерод и

температурни промени во текот на изминатите 650.000 години. Ал Гор вели дека тие се

целосно точна, но според британскиот суд е пресуда претерани.

Она што можеме да се направи?

Во цел за нас да се добие подобра средина Јас циклус на пример, на училиште, дома, јадат претежно органски, и обично се користи CFLs. Ние се намали топлина на неопходниот минимум, а тушевите не се најтоплите, и го исклучи водата кога на пример шампоан вашата коса. Подготвува храна места, очигледно го капакот на тавата, за тоа да се вари побрзо и затоа помалку енергија да се.

Но, ако некој сака да се мисли уште повеќе врз животната средина и да навлегуваме во детали, па можете да ги јадете компири и жито наместо ориз и тестенини која често се увезуваат далеку. Ние може да се јаде корен зеленчук, зелка, грашок, грав и можеби органски зелена салата, домати и краставици. Тоа е здраво и не се увезени од земјите далеку. Јадете шведски јаболка и јагоди, не егзотични овошја. Изберете да се работи кои го следат сезони дома. И уште нешто што е важно да се размислува за храна - е сок. Плодовите се често увезуваат и сок се пренесува на долги растојанија. Многу луѓе избираат други риби, како што се Pangasius отколку осиромашен треска. Потоа можете да се размислува за купување на пример, себе или лосос се наоѓаат во многу поблиску до вода.

Секогаш се рециклира хартија и шишиња / конзерви и слично, како што произведува ново од стариот.

Секогаш се изгасне светлото во простории кои не се наоѓаат во и така натаму.

Да, многу можеле да помислат дека се чини тежок и досадни да се "држи и дека" цело време. Живееме во општество во кое потрошувачите преку рекламирање и медиумите побара да се купи, додека "заштеда на пари"; Купи ТВ сега - па ќе го добиете велосипед за бесплатно! Или "Земи три - плаќаат за две"! Тоа е лесно да се влијае и кои не би сакале зделка и да се направи зделка?

Во исто време, тоа е во секој случај ние да изберат на крајот. Предмети кои не се продаде, се исплати разбира себе уште не производители - затоа што верувам дека можеме да влијаеме повеќе отколку што мислите. Само помислете на сите илјадници пакети за да го повлечете дома секоја година? Така лесно да изберете рефил пакет!?

Ако секој помага и да го привлече нивното малку, мислам дека можеме да направиме многу. Човек не мора да промени сè во неговиот дом и животот одеднаш, изберете една или две нови нешта секој месец. Не се компост и сите контејнери за собирање на отпад време ќе почнете велосипед на работа, училиште и да стане вегетаријанец!

Конечно, би сакал да се заклучи со зборовите;

"Малите чекори во вистинска насока, е исто така напредува - особено ако тие станат постојани"

Josefin Nordlander

based on 18 ratings Ал Гор и глобалното затоплување, 2.5 од 5 врз основа на 18 рејтингот
Оцени Ал Гор и глобалното затоплување


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Ал Гор и глобалното затоплување или на било кој начин поврзани со Ал Гор и глобалното затоплување.

Коментар на Ал Гор и глобалното затоплување

« | »