. Сега

Училишна работа и есеи од средно училиште
Пребарај за училишни проекти

Александар Дима

"Мојот татко е голем бебе, што го добив кога бев многу мал." Да се ​​опише татко Александар Дима Помладиот, на креаторот на мускетари и Црна Кристо. Живот Дима беше како прекрасен роман, кој секогаш стоеше во центарот, што е голем и среќни деца.

Романот навистина започнува во 1762 во Сан Доминго во Антили, на Томас-Александар, син на францускиот полковник Александар Дејви и црнечки роб Cessette Дима роден. Полковник се движи брзо во Париз со својот син. Под името Дима зема младите Томас Александар приклучи на армијата како едноставен војник, но напредувањето на револуција и Наполеоновите војни до Генералното. Постојат многу приказни на својата сила и храброст, и тие сигурно даде неговиот син Александар многу идеи за неговата авантура романи. Кога синот Александар е роден во 1803 година, Томас-Alexandre, по сите, не е пожелно и бил болен и слаб, откако биле затворени во подземна зандана во Неапол. Тој умрел кога Александар бил само четири години. Александар бил најголем интерес за неговата мајка. Тој покажа ниту талент ниту интерес во било кој вид на студии, но помина прв пат во шумата, ангажирани во лов. На крајот, сепак, тој ја прифати позицијата како copyist во notariatskontor. Тој имаше многу убава ракопис. На крајот, сепак, тој се откажа од потрагата по еребици, вклучувајќи поради откривањето на Вилијам Шекспир. "Замислете слеп човек кој одеднаш се вратил видот! Замислете будење на Адам по создавањето! "Опишува Александар Дима своето искуство на патувачки театар придружник Хамлет перформанси. Александар одлучува да патува до Париз и да стане голем поет и познатиот драмски писател. Патување пари тој добива од лов и продажба на промена на анови тој поминува.

Театар публика омилени

Благодарение на неговиот прекрасен ракопис, тој, исто така, во Париз вработување како copyist во канцеларијата. Малку слободно време, тој го посвети своето време да оди на театар и читање книги. Тој, исто така, започнува себе пишува драми, вклучувајќи на кралицата Кристина Шведска и францускиот крал Хенри III. Неговата голема пауза дојде во 1831 Антониј кривично дело на страста во моментов средина, која завршува со главниот јунак убива хероина со нож да ја спаси нејзината чест. Толпата и поздравуваа и плачеше за време на настапите. После тоа таа стана врвот на модата во Париз да се оди со мала кама во појасот, исто како Антони ... што секој знаеше дека Дима себе е модел за Антониј, и дека хероина седеше скриен во кутија во театарот, не покажуваат помалку романтично.

Дима живот како омилени и литературни Крез на публиката би можеле да почнат, живот на numbing интензитет. Фестивали, патувања, älskarinnorna и ново напишани парчиња по друг во главоломен темпо. Дима станува центар на Париз ноќен живот. Неговите драми даде многу пари, но уште повеќе се троши на неговиот луксузен живот и сите пријатели и freeloaders живеат на него.

Конечно долини, сепак, интересот на публиката во неговата работа, и долговите се натрупување. Еден ден доаѓа, сепак, се запишеш во форма на еден млад човек по име Огист Maquet, автор на историски романи и поранешен наставник. Тој носи роман за Cellamares заговор во почетокот на 1700 е. Заплетот е интригантна но јазикот е тешка и obtuse. Дима е заинтересиран, просветлува до книгата, ре-пакет и flicks да и се дадени од страна на Дима е наведено како писател, додека Maquet има за да се спогоди за надомест од 1200 франци.

Историските романи станува

Дима и Maquet продолжува својата извонредна работа. Maquet најдете на приказни, и да се обезбеди суровини и Дима инженери, пишува дијалози и им даде на луѓето личност. На мускетари Три - ремек-дело и голема продавачот - дојде како сериски 1844. Во текот на следните пет години, а потоа следете сите историски романи во брзо едноподруго: Грофот од Монте Кристо, Кралицата Марго, мускетари продолженија: Myladys син и VICOMTE де Bragelonne, итн. Дима капацитет за работа беше огромна. Тој пишува од утро до вечер и често од ноќ во утринските часови. Добил идеја да пишува романи за француската историја и тоа не беше далеку од тоа, тој успеал. Многу романи беа објавени како серијалите во списанија, а понекогаш и тој обезбедува десетици списанија со сериски делови истовремено.

Дима печатење и процесот се себеси, но на првата верзија на текстот често е соработник напиша Maquet, или некој друг, таквата соработка е често во тоа време.

Бајка замокот Монте Кристо

Благодарение на бестселерот напиша тој, тој заработил многу пари. Тој гради една убава бајка замокот кој тој го нарекува Монте Кристо, меѓу другите опкружен со голем Македонски парк. Дима се седи и работи во готски тврдина кула, каде што е во секој камен издлабил во името на еден од неговите дела.

Во замокот, тој има големи партии, но тоа е во основа, само неговите гости забавите, само седи во својата кула и работа. Тој, исто така, формира својот театар, кој само ќе играат неговите дела. По некое време, неговите згради и гости го уништи и ова го вози во егзил. Тој има огромни долгови по замокот и кредиторите го брка и тој губи и неговиот замок и неговиот театар. Но, штом економската бура укроти, тој се враќа во Париз, без скршена пара, и се во трета стапка на хотелот.

Пишување нов богатство

И така започнува работа да пишуваат нова среќа. Тој го дава примерот од неделникот Musketeer и пишува што е во него, број по број, година по година. Тој, исто така почнува да направи долги патувања, кои потоа пишува романи за, меѓу другото, во спротивно тероризмот пруска, каде што тој предупредува за следните војна против Пројзен, но по сите fiascos, никој не го слуша него.

Дима се приближува седумдесет. Публиката речиси го заборави, тој станува потешко и потешко да се напише и ќе се заплетка во неговите романи, и на крајот тој е принуден да се откаже од својот сакан работа и поминуваат последните години од неговиот близина Dieppe, со неговиот син Александар Дима помладите. Тој почина 5 декември 1870, неколку дена пред Германците марш во Dieppe.

Дима - млад писател?

Дима, исто така, напиша неколку книги за деца, вклучувајќи Приказната за Вилијам Тел, но тоа не преживеал. На крајот на векот дојде неколку серии на книги за деца, но Дима "книги не беа вклучени, а беше очигледно не биде соодветен малолетничка читање. Првпат објавена во 1929 година Тројцата мускетари со деца библиотека Сага и 1943 година беше првиот младински верзија на Грофот од надвор Монте Кристо. Дима сепак ја има се чита и сакан од генерација по генерација на млади луѓе. Неговите книги припаѓаат затоа малолетнички литература.

based on 4 ratings Александар Дима, 2.6 од 5 врз основа на 4 рејтингот
Стапка Александар Дима


Поврзани училишен
Следниве се училишни проекти кои се занимаваат со Александар Дима или на било кој начин поврзани со Александар Дима.

Коментар од Александар Дима

« | »