.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Општи простор

Првиот spacecrafts

Спутник 1 беше првиот вештачки сателит во светот. Тоа беше лансиран на 4 октомври
1957 година од страна на Советскиот Сојуз. Тоа беше со големина на плажа топката со радио предавател внатре.
1957 3 ноември беше првиот суштество во трчаше, тоа беше куче, ја именуваме
Лајка, таа отиде со леталото наречен Спутник второто Таа помина
недела во орбитата. Таа почина во сон кога кислород истрча на капсулата простор, за еден
немаше можност да ја одржи во живот назад на земјата.
На првиот човек во вселената беше Алан Шепард, а тоа беше во 1961 година.

Сателити

Сателити се користи, меѓу другото, подвижни слики со телевизор. Тие, исто така може да се користи
да ги шпионираат. Тоа мораше сателитски KLT 1i да. Тие можат да останат во
орбитираат околу две години.
Сателити исто така може да се користи за да се земе слики на Земјата, на пример,
детални слики на градови. Кога се користи сателити земјиште. Исто така постои и
metosat што е сателитска време. Исто така постои и сателит, кој има само
задача, да се учат на сонцето, но падна долу на земјата по електричен
краток спој. Година, 1989 година.
На првиот сателит беше лансиран во 1957 година, тоа беше наречен Спутник и беше во 94 дена.

Сонцето

Во нашиот сончев систем е сонцето, кој претставува централна точка, а тоа е нашиот
извор на топлина. Просечната оддалеченост од Земјата до Сонцето е 149.600.000 km, а
растојание кое е потребно осум минути за светлина да се патува. До најблиската ѕвезда се
тоа е 4,28 години за светлината да се постигне. Сонцето се состои од околу три четвртини од водород и
Четвртиот дел од хелиумот, и други супстанции е 2%. 10-15 милиони степени е во
внатрешноста на Сонцето. Воздушен притисок е 400 милијарди пати поголема од притисокот на воздухот во
Површината на Земјата. Она што ја прави сонцето може да блесне со несмалено темпо во многу милиони
години, нуклеарните реакции кои се конвертира водород со хелиум. Од сите вкупно
на зрачење дека сонцето испраќа збиралиште помалку од милијардити.

Сонцето е роден од облак на гас, да се в пред 5 милијарди години.
Еве, на сликата подолу е роден ѕвезда надвор
облак на гас.

Кога сонцето стана многу стар, таа ќе се прошири во црвен џин
ѕвезда. Во завршна фаза се собира на мал, постојано ладење
џуџе. Земјата е многу помала од сонцето.
Сонцето е 109 пати поголема од онаа на Земјата. Еден милион свет би се вклопиле во
сонцето.
Сонцето го претвора водородот во енергија секоја секунда. Затоа е како сонцето се намалува во
тежина во текот на. Намалувањето на тежината на 4 милиони тони во секунда!
Сонцето е 100 пати поголема од најголемата ѕвезда. Минимум е 15 километри
во дијаметар, тие се нарекуваат neotronstjärnor. Ѕвезди блескаат само како силен на денот
во текот на ноќта, но во текот на денот кога Сонцето сјае толку силно што не можете да видите
ѕвезди.
Нашиот втор најблиска ѕвезда (сонце е најблиску) е Проксима Кентаури. Тоа трае околу 4
години за светлина за да стигнат до Земјата. А светлината година е 9500000000 километри, колку патувања
светлина во една година.
Листа на тоа колку долго тоа ќе се земе:

Автомобил - 45 милиони години.

Прошетка - 900 милиони години

Вселенскиот брод - 100 000 години

Сончевиот систем

Сончевиот систем се состои од Сонцето, планетите и нивните сателити. На планети кои орбитираат околу
сонцето во редовните курсеви. Тоа е она што нашиот сончев систем на заминување:
Сите планети имаат месечини освен Меркур и Венера. Ова е листа на броеви
месечини:
Земјата - 1
Март - 2
Јупитер - 13
Сатурн - 10
Уран - 5
Нептун - 2
Плутон - 1

Планетите

Меркур
Планетата најблиску до Сонцето е Меркур, и е вториот најмалата. Речиси сè
она што е именуван за Меркур, писатели или уметници даденото име
да.
Шекспир е огромен кратер, на пример.
Меркур е толку блиску до сонцето, така што е потребно подолго време да се вртат околу еднаш
својата оска од една револуција околу Сонцето.

Венера
Има една планета е жешко, бурна и облачен, тоа е Венера. Ја осветлува
најсилната од сите планети и ѕвезди на ноќното небо, тоа е земјата најблиската
сосед. Венера е речиси исто толку голема како што е на Земјата. Секогаш е в 460 степени
Венера, тоа е монотоно време. Се топи олово таму. Од Венера ротира во
поинаква насока од Земјата прави како сонцето изгрева на запад и одредување на исток. На
Венера ден е многу долг, 117 Земјата дена. На Венера година е само 2 дена.

Земјата (Латинска Tellus)
Единствената планета која има воздух, море и животот е Земјата. Голем океанот покриваат голем
дел од површината на Земјата. Над земјата е атмосфера исполнета со облаци. Заштитени живот
на атмосферата, бидејќи го спречува штетните зрачења од сонцето за да стигнат до површината на Земјата.
Атмосферата намалува температурната разлика помеѓу денот и ноќта. Во атмосферата
таму е исто така на кислород што го прави возможно да се живее таму.
Земјината гравитација е силна. Ако некој е за лансирање на сателити и да го
во орбитата, па ќе мора да го одложи до брзина од 28.000 км / ч

Месечината
Месечината е планета Tellus Месечината. Тоа е многу помал од Земјата. Месечината има
многу нееднаква температура. На денот тоа може да биде + 110grader Целзиусови и во текот на ноќта
- 140 степени Целзиусови.
Постојат места на Месечината наречена морето, дождови морињата, Мирот и морето
Морето Облак. Постојат области со потемна темел. Причината
наречен морињата е тоа што тие сметаа дека тоа е истиот вид на морињата имаме тука во
Земјата.

Март
Марс е ладно и пуста планета. Меѓу Марс и Јупитер постои појас
формирана од околу 50 000. астероиди. Планетата има две месечини име Фобос и
Deimos, што значи страв и ужас. Марс е именуван по богот на војната. На
гас присутни кај безалкохолните пијалаци, воздухот јаглерод диоксид воздух за да во март
Некои се состои од. Март Воздухот е многу тенка.
Времето е разновидна, но најмногу студ. Температурата се движи меѓу 20 + и 120-.
Ако сакате да биде на март, за да не ќе бидат во можност да се користи компас ако
mantappar далеку за март нема магнетно поле.
Марс е приближно околу половина од големината на Земјата, низ, па март е помал од
Земјата. Endel научници сметаат дека имаат канали на Марс со вода, и ако
тоа би било канали, така некој мора да ги изградат.
Како мисла дел научници имаше марсовци. Но, канали беа само
имагинација. А marsår е речиси два пати колку што е Земјата години. Еден ден март е
за колку што на Денот на планетата Земја.

Јупитер
Најголемата планета на сите е Јупитер, сите други планети може да се вклопат во
на. Јупитер е голем гас топката, така што не е можно да слета на Јупитер.
Притисокот е толку голема, веќе во за гас се толку екстремно збиена. Значи
вселенски брод ќе се компресирани во еден мал топката.
Во Сончевиот систем, така е најкраткиот дена Јупитер, што е речиси 10 часа Земјата.
Иако година Јупитер е 12 Земјата години. Привлекување на планетата е многу силна.

Сатурн
Сатурн е планета која има најмногу месечини (24 ЕЕЗ) и најпаметните
прстени околу неа. Прстени на Сатурн се состои од ледени кристали кои clumped
нагоре на парчиња, кои се повеќе од неколку сантиметри. Планетата е
Сончевиот систем е вториот по големина. Привлечноста е толку голема како што е на земјата,
и покрај тоа што тежи околу 100 пати повеќе, и е над 9 пати повеќе во пречник.
Планетата Земја години 29,5 години, а часовникот е 10 земја часа и 40 минути. Цевките
полека околу Сонцето. Сега, ако човекот ќе дојде до Сатурн би
ние не сме во можност да слета на главно се состои од гас.
Времето е студено и ветровито. 180- степени, просечната температура. Еден пример на
Месечини на Сатурн Мимас.

Уран
Уран има многу прстени и 15 месечини. Уран изгледа како пинг-понг топката еден. Планетата
е ладно, многу далеку од сонцето. Часовникот е само 18 Земјата часа, но оваа година е 84
почви. Откривањето на Уран беше во 1781 година, и го зеде човекот, Вилијам Хершел
за. Еден пример на една од месечините на Сатурн е Миранда. И тоа изгледа како мешавина од
сите видови на планети и месечини. Постојат редовни рамнини, длабоки дупки, пукнатини
и планински масиви. Исто така, има длабоки кањони, ако скокне од работ на
најдлабоко што е потребно 10 минути пред да стигне на земјата, тоа е затоа што
привлекување на Миранда е прилично слаб. Кога ќе стигнат до дното, имаш
брзина од 200 km / h.

Нептун
Тоа е американски летала кои го положиле Нептун во 1989 година, што беше наречена Војаџер
2. Тоа е замрзнување ладно на Нептун. Ако некој требаше да ја видите Нептун во далечината, тоа ќе изгледа
сино-зелена надвор. 165 Земјата години Нептун година и 19 часа Земјата се Нептун часовникот.
Нептун има 8 месечини. Постои месечината име Тритон, тоа е многу поладна
од Нептун. Тритон има ладно рекорд на Сончевиот систем, минус 235 степени.

Плутон
Плутон е само две третини од големината на Земјата, Месечината. Планетата има месечина
единици Харон. Тоа е - 220 степени на Плутон. Плутон сончева светлина сјае 1600 пати
послаба отколку на Земјата
Планетата беше откриен во 1930 година од страна на Клајд Tombaugh.

Млечниот Пат

Млечниот Пат е галаксија ние самите припаѓаат и се најмалку 100.000 светлосни години широк, каде што
Зима улица е густо таа се гледа како светла бенд. Во светли бенд, постојат
неверојатно богата со ѕвезди. Во Млечниот Пат има неколку стотици милијарди
ѕвезди. Речиси се што можеме да видиме припаѓа на Млечниот Пат. Постојат 100 милијарди
галаксии и Млечниот Пат е еден од нив.
Сонцето е во центарот на Млечниот Пат и е голема ѕвезда. Постојат
милијарди ѕвезди во галаксијата. Сонцето се наоѓа на околу 30.000 светлосни години од Млечниот Пат
центар.
Млечниот Пат ротира не само, што се движи со брзина од 2,2 милиони км / ч.
Можеме да видиме на Млечниот Пат е најдобро во текот на летото. Нашиот сончев систем се наоѓа во надворешниот
третина од целиот Млечен Пат .Great Magallanska Облак е нашиот најблизок галаксија,
тоа е 150.000 ljussår далеку и е помала од Млечниот Пат.

Постојат три различни типови на галаксиите:

1. спиралните галаксии
Галаксија спирала слична на голем eddies со рацете на ѕвезди.
Два милиони светлосни години е најблиску спирална галаксија од Земјата, а тоа е
Галаксијата Андромеда.
2. елиптични галаксии

Тие се како спирални галаксии, но без оружје. Елиптични галаксии составен, се верува,
умираат стари ѕвезди.

3.Oregelbundna галаксии
Третиот е непостојан и може да има било која форма. Тие се чини дека се состои од
млади новоформираната ѕвезди.

Ако некој требаше да се види Млечниот Пат од страна тоа ќе изгледа како диск.
Млечниот Пат е спирална галаксија.

based on 5 ratings Општи простор, 2.5 од 5 врз основа на рејтингот 5
Стапка Општи простор


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Генералниот простор или на било кој начин поврзани со Генералниот простор.

Коментира Генералниот простор

« | "