.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Втората светска војна

Тема: Војна

Втората светска војна, 1939-1945

Желбата за мир што траеше, беше одлично меѓу луѓе од целиот свет, по завршувањето на Првата светска војна. Тие се поставени нивните надежи и својата вера во Лигата на народите и договорите на Версајскиот договор. Голем број на состаноци беа одржани од страна на големите сили и расположението се чинеше да се подобри.

Но, речиси 20 години по последната било пукано во крајот на Првата светска војна, беше нова војна и чекаше на влезната врата. Сега, толку е поголем и потежок отколку кога било досега.

НФ фијаско беше факт и уште еднаш вооружен маж за голема битка.

Може да се каже дека три настани беа зад сето тоа.

Победничката големите сили misslyckandes да се создаде стабилен и мирен светски поредок. Договорот Версај нереални услови е многу понижувачки за Германија и создаде огорченост кај германскиот народ. Ова беше еден од најсилните аргументи на Нацистичката партија и причината за огромна поддршка на Хитлер.

Вториот беше на економска криза која преовладуваше во 1920-1930. Њујорк берзата се урна и милиони лица се невработени. Во Германија, ситуацијата беше толку мизерно што започна во очај да се печати пари да го платат сите долгови. Ова, за возврат доведе до катастрофални инфлација. Како пример може да се земе дека германските вредности земјиште отиде од 75 милиони евра за 4 милијарди долари за еден долар во само три години. Тие се пожалија на владата и луѓето почнаа да се свртуваат против Хитлер кога тој вети дека ќе просперитет и нови Германија со голема индустриска моќ.

Кога САД почна да се дистанцира од европската политика и било силна контрола врз економијата, почна да самодоверба расте посилно во Хитлер како тој го гледа како САД нема да се меша во нова војна. Ова ќе се покаже е многу погрешно.

Третиот беше безмилосен национализмот кој почна да никне до. Се започна со Сталин во Русија, а потоа се шири меѓу сите бунтовнички комунистичките групи во Европа. Како реакција на ова стана и нацистичкиот фашистичките движења.

1922 Бенито Мусолини да дојде на власт и стана шеф на влада во Италија. Тој беше оној кој беше прв од нови движења. Потоа дојде Хитлер и Франко.

1935 воведе задолжителна воена служба во Германија под водство на Хитлер. Единствениот отпор тој се сретнал беше никаква протест од Франција и Англија страна. Следната година тој ја презеде Рајнската област. Победничките сили чекаа кога тие не сакаат да ризикуваат нова војна.

По што го поддржаа француско и десничарските екстремисти во граѓанската војна во Шпанија, се придружи на Хитлер сојуз со Мусолини, кој исто така го поддржа Франко, и на тој начин создаде т.н. челик вратило меѓу Берлин и Рим. Јапонија се приклучи во 1937 година и на тој начин стана Берлин-Рим-Токио. Ова беа три жестока земји само седев и чекав да се прошири својата моќ, бидејќи тие се почувствуваа инхибиран.

Благодарение на сојуз со Италија, може да Хитлер во 1938 година, се приклучи на неговата родна Австрија во остатокот од земјата. Тој беше пречекан со отворени раце. Изградба на Неговото царство го доведе до Чехословачка. Каде што имало подрачја со што се зборува германски населението, т.н. Sudet.

Но, Чехословачка не се предаде дел од земјата без борба. Ситуацијата станува критична.

Како британскиот премиер Чембрлен и Framkrikes претседател Едуард Daladier отиде во Минхен, каде што се сретна со Хитлер и Мусолини. Тој објасни дека тоа би можело да биде последниот потег од негова страна како што западните сили го даде во.

Но, Хитлер не го одржа своето ветување. За 1939 година, беше јасно дека Полска ќе бидат нападнати. Германија сака Danzig, слободна зона во северниот дел на Полска. Франција и Велика Британија ветија дека ќе се врати Полска. А многу изненадувачки одговор дојде кога Советскиот Сојуз и Германија се согласија да пакт за ненапаѓање. Така, Хитлер ја реши проблемот со tvåfrontsangrepp.

Во септември истата година, германските војници влегоа Полска и Франција и Британија и објавила војна на Германија.

Германскиот војна беше многу ефикасни. Нов и се чувствувате војна со оклопни војници и тешки бомбардери, бил развиен, и тие исто така имале искуство по Граѓанската војна во Шпанија. Со blitzkrieg тактика ги зафати низ целата земја, а по речиси еден месец имаше војници порази сите опозицијата.

Овој процес е забрзан од гладни Русите нападнат од исток за да го добиете парче од колачот.

Со помош на договорот со Германија, Советскиот Сојуз може да се постават раце на балтичките земји и Финска. Естонија, Латвија и Литванија биле окупирани и на крајот на годината на напад Финска. По тешка отпор, дали земјата конечно да се откаже и споделување на земјата и нејзините региони.

Во 1940 година, напади беше неверојатен доволно, Данска и Норвешка, Германија. Данска предаде брзо, додека таа застанала на Германците два месеци да го окупира Норвешка.

Не порано по преземањето контрола на Норвешка, бил нападнат Холандија и Белгија кои се откажале по една недела. Зајадлив потег од страна на германската страна дека со своето искуство на Првата светска војна, знаеше како тие би можеле да влезат во Франција без трчање во францускиот фортификација линија по должината на границата со Германија. Германската сили се судрија со опозицијата за кратко време кога француските војници беше исклучително инфериорни. Во јуни 1940 година, даде француски јазик.

Велика Британија сега останаа сами во борбата против Германија. Во топлината на битка стана нов премиер, Винстон Черчил, природен лидер на луѓе кои се собраа на земјата и се одржува концентрацијата и надеж меѓу жителите. Инвазија на Британија не одат како што е планирано кога борбени авиони на Британците, и покрај својата мала толпата, предизвикувајќи огромни загуби на Германците. Хитлер треба да се откаже од идејата. Ова кисела крајот кога беше првиот голем успех на Германците.

За време на војната, САД кои придонеле за воени материјали на Британците. Германците го знаеја тоа и затоа сакав да нокаутирам важно морето линии. Но, благодарение на огромниот американската продукција, така што тие би можеле да произведат повеќе бродови од Германците може да потоне. Дури и загуба на Германија, каде што битката на Атлантикот е изгубена.

"Јас немам ништо да се жртвува освен крв, труд, солзи и пот."

Винстон Черчил 1940

Италија се приклучи на германска страна во 1940 година, имаше потешкотии во победата на отпорноста на Балканот и Северна Африка. Тогаш Хитлер испрати некои војници за поддршка и 1941 година, Југославија и Грција поразени. Војниците, исто така беа испратени во Северна Африка, каде што целта е да се земе во текот на Суецкиот канал.

Истата година, го нападна Советскиот Сојуз. Идејата беше да се искорени комунизмот од своите корени и да ги искористи руската нафта. Многу зборуваше за успешна операција, но силен отпор од руската страна и невообичаено студено и суровата зима забави на целата работа.

1941 нападнаа моќ третата оска, Јапонија, американската поморска база Перл Харбор. Идејата зад нападот беше да чукнам од нивната флота и со тоа да ја ослаби Америка да го преземе Југоисточна Азија и да се изгради бедем околу клучните области. Но, штетата не е толку голема како што се очекуваше, и дека САД не беше безопасен.

Јапонија и тоа не успеа да го нокаутирам масло депоа кои би паднал на американската морнарица во кома.

Што ни изјави војна против Јапонија. Истото важи и за Велика Британија. Германија и Италија објави војна на САД по три дена. Ова ќе се покаже да биде еден од главните грешки од страна на Оската. Латинска Америка објави војна на Јапонија и пред Божиќ биле 38 земји во војна.

1942 се претвора во војна, во средината на оска најславни. Јапонскиот застана во Пацификот. Во Северна Африка запре Италијанците и Германците во Ел Alamein. Насилно ги изгонил од Африка, под раководство на Британците.

Италија донесена во 1943 година од страна на Американците и Англичаните. Луѓето сметаат дека војната загуби и Мусолини станува лишен од власт.

Целта на запирање на рускиот снабдувањето со нафта на реката Волга не и во Сталинград опкружена голем германската армија. По една од најстрашните удар во историјата принудени Германците да се предадат.

Германците нападнати од сите страни. На крајот тие губат воздух битки на својата земја и во 1944 година Тигар Ленс сојузниците во Нормандија со американскиот генерал Ајзенхауер во првите редови. Инвазијата притиска Германците кон исток додека Русите напредува од исток.

Германија може да стори ништо друго освен да се предадат. Хитлер изврши самоубиство, а неколку дена подоцна, војната е завршена во Европа.

Војната во Пацификот продолжи до 1945 година, кога американски напад со нова оружје, атомската бомба. Седум дена подоцна се откажат од Јапонија.

До сега, милиони луѓе починале градови срамнети со земјата и уште еднаш се покажа дека војната никако не решава проблеми, само создаде проблеми.

Бенјамин Saghebpori

based on 15 ratings Втората светска војна, 2.2 од 5 врз основа на 15 рејтингот
Стапка на Втората светска војна


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на Втората светска војна или на било кој начин поврзани со Втората светска војна.

Коментар Втората светска војна

« | »