.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Давачки за текстил и облека

1. 100% памук Т
Панталони 98% памук, 2% ликра
Лен 90% памук, 10% elastane
БХ 80% полиамид, 20% elastane
Бикини 95% памук, 5% elastane
Јакна 44% акрил, волна 30%, 24% најлон
2-3.

4. Можете да се префрлите на домот облека кога ќе се врати дома од работа / училиште. Да се ​​откажам облека на вистинскиот вид на закачалката е исто така еден совет. Треба да ги споделите со облека "остатокот", а не носат иста облека секој ден, како што некои материјали се чувствителни и може да се истроши. Треба да ги споделите со облека висат во свеж воздух (на пр. Балкон) пред да ги закачам во плакарот. Заштитете ги вашите алишта далеку тврдоглав дамки. Никогаш не треба да ги избришете извалкани алишта, прашина и нечистотија потоа се притисне во облека, и постои тогаш постои ризик дека никогаш не ќе го добиете го чисти повторно. Измијте кога behhövs! Но не дозволувајте облека се премногу валкани. Секогаш проверете ги упатствата за нега на облека!

Во близина на патентите и Velcro пред перење. Додади småplagg во посебен паша кога ќе се мијат, во спротивно тие може да бидат оштетени. Користите специјална мрежа торба или pillowcase при миење на underwire градник. Не дозволувајте облека впие! Затоа се избегне миење на рацете. Облека со Соочи се сушат брзо по миењето, по можност во фен. Тест на железо на ливчето што се крие во текстилната ако не сте сигурни за тоа што температурата сакате. Ако притисокот на облека исчезнати или пукната по следење на упатствата за перење - се жалат! Ако стане вашата облека извалкани или избелени како паметни и ефтин начин да ги боја. Никогаш не се стави валкана облека во плакарот, тие привлекуваат штетници. Шмркаат, се тресат и четка вашата облека често толку штетници не се вкусот на вашата гардероба.
5. Италија и Кина се на само еден можев да најдам.

6. плетени ткаенини fraställer човек со разбој. Кога ќе ткаат ткаенина користи предиво системи премин едни со други под прав агол.

Кога производство на трикотажа, се користи машина за плетење. Кога плетење трикотаж предиво формирање на јамки, кои се ангажираат едни со други и на тој начин врзани заедно.

7. природни материјали

Природни материјали доаѓаат од растенијата и животните. Памук доаѓа од грмушка памук одгледува во потоплите земји. Лин доаѓа од Linblomman расте особено во Европа. Рамија произведува од Кина трева која е еден метар nässelväxt. Кина тревата расте во Јужна и Источна Азија. Волнена ткаенина е животно влакна кој е направен од, меѓу другото, овча кожа. Свилата
доаѓа од црница молец конец кој произведува пашкул на пеперутка.

Синтетички влакна
Синтетички влакна се направени од хемиски суровини, како што се нафта и јаглен. Вештачки влакна доаѓаат во две различни сорти. Еден се состои од целулоза, тоа вклучува и вискоза и модални. Вториот regenatfibret се состои од целулозен ацетат, таа вклучува ацетат и triacetate.

Осмиот
а.) Памук доаѓа од грмушка памук одгледува во потоплите земји, најголемите производители на памук се Кина, поранешниот СССР, САД, Индија, Пакистан, Египет, Бразил, Судан и неколку други земји во Латинска Америка. Најстарите памук ткива се најде во Индија, тие беа повеќе од 5000 години.

б.) најдобро е неговата способност да ги апсорбира влага. Ткаенина "дише", па тоа е кул во топлина. Памук, исто така, има силна трајност и висока влажни сила, односно, материјалот е посилна влажни од суви. Еден недостаток на памучни ткаенини е што тие стануваат збрчкан лесно и тие може да се намали повеќе од 10% во миење.

в.) Треба да се перат на 60 ° C и гладена на висока топлина.

г.) ​​фармерки, маици, листови, долна облека и детски облека се некои од облека се изработени од памук naturfibret.

д.) Таа се чувствува кул, бидејќи тоа "дише". Тоа е мека и мазна.
9
а.) Лин доаѓа од linörten. Linblomman се одгледува главно во поранешниот Советски Сојуз, Кина, Романија, Франција, Белгија, Холандија и Ирска. Последните четири се земјите со најдобар квалитет и затоа го сочинуваат најголемиот дел од linexporten.

б.) ленена ткаенина исклучува нечистотија и е лесно да се чисти, но не може да се справи со таквите високи температури за перење на памук. Таа се чувствува кул во топлина и тоа е добро да се измеша лен со други текстилни влакна. Лен, исто така, има голем капацитет за апсорпција на влага.

в.) постелнина треба да се перат во 30 до 60 степени или во миење на рацете за да се избегне облека се собира. Топла mangling и роша штета на влакна.

г.) ​​Нејзината повеќе функции, кои лен може да се користи не само за облека, но, исто така, хартија за банкноти, градежни материјали, засилување во пластика и технички филтер прашина.

д.) Акцијата и се чувствуваат, како и памук кул во топлина.
10-ти

За на корисникот да избира материјали кои се произведени во пријателски за животната средина на начин што е можно повеќе.

based on 3 ratings Давачки за текстил и облека, 2.8 од 5 врз основа на рејтингот 3
Стапка на царина за текстил и облека


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат давачки за текстил и облека или на било кој начин поврзани со давачки за текстил и облека.

Коментар давачки за текстил и облека

« | "