.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Австралија

Австралија е најмалиот континент во светот. Но, тоа се уште е шести по големина земја. Во Австралија има живеат 19,2 милиони луѓе. Домородното население се нарекува Абориџините, но постојат многу малку лево. Националниот ден на Австралија е 26 јануари.

Канбера

Канбера е единствениот град во светот, која е изградена за да биде главен град. Тие не можеа да одлучите дали тоа треба да биде Сиднеј или Мелбурн, па тие изградија нов град меѓу два други градови. Канбера има само 320 000 жители.

Сиднеј

Сиднеј е најголемиот град во Австралија. Во Сиднеј таму живеат 4.000.000 луѓе. Во
Сиднеј постојат голем број на плажи. Најпознатите плажа е плажа Бонди. Бонди
Плажата е 0,62 милји (1 км). Оперската куќа, пристанишен мост, карпи и
Сиднеј Аквариум лежи во Сиднеј. Кога ќе се плива надвор од Сиднеј Треба да се постави
внимателни, бидејќи постојат многу ајкули во вода.

Животни во вода

Крокодили

Има околу 25 крокодил видови во светот. Во Австралија има живеат два вида на крокодили. Freshwater- и морски крокодили.
Крокодил на Морски може да побара околу 10 нозете и тежат околу 1 тони.

Големиот корален гребен

Големиот корален гребен е 2010 километри голема. Најголемата партија на гребен е над 2 милиони години. Но, уште еден дел од гребен е 18 милиони години! Има повеќе од 2.000 видови на риби, 400 различни видови на корали и 500 различни видови на алги. Постојат 6 видови на морски желки, китовите и делфините и 16 морска змија видови.

Животни во пустината

Кенгур

Кога англискиот човек дојде во Австралија Видоа многу чудни животни што тие никогаш не видел. Тие побараа од Абориџините она што големите, скокање животни каде. На абориџини кои одговориле со "Кенгур". Кенгур значи дека јас не ги разбирам. Тогаш англискиот една мисла дека името на животното беше кенгур. Има 60
видови кенгур.
Секоја година над 2 милиони кенгури се убиени. Луѓето го користат месо на мачка и куче храна. Тие ја користат машината за чевли.
Најмалата кенгур е Wallabies. Тие се само 33,46 инчи (85 см).
Машкиот кенгур е наречен "Boomer", женскиот кенгур е наречен "Flyer" и бебе кенгур е наречен "Џои".
Кога некои кенгури се раѓаат Тие можат да тежат само околу 1 грам. На Џои е слепа и нема коса. На Џои вообичаено живее во флаер ќеса за половина година.
Кенгурот јадат растенија.

Термитите

Во северна Австралија има живее многу термитите. Термитите се како мравки. Тие имаат работници, војници, кралица и крал. Но, тие не се поврзани. На термитите се слепи и нивните проѕирни тела се многу чувствителни, тие се избегне сонцето да секоја цена.
На термитите живеат во термит магацинот дека тие биле изградени withtheir сопствена poo.

Прашума

Коала

На Коала е еден од најчудните животни во светот. На Коала има 2 палците и три други прсти. На Коала спие речиси целиот ден. Јаде еукалиптус лисја. Во листовите еукалиптус, таму е супстанца која го прави Коала уморни. Тоа е зошто тоа
спие толку многу. На Коала има мека, сива или кафеава кожа.

Какаду

Има околу 20 какаду вид во Австралија. На какаду има мала брадичка на врвот на главата. Тоа е попречи жолта, но тоа може да има и други бои премногу. Најголемата какаду мраз 31,50 во (80 см). На какаду јаде овошје, семиња и мали инсекти. На какаду може definatley неколку минути во различни бои. Некои од нив се црни, бели и меки розова.

Храна, пиво и вино

Австралија не треба толку многу специјални јадења, освен за колбаси, кенгур стек, крокодил стек и пита месо. Поголемиот дел од храната во Австралија е од други земји. На пример Кина, Грција и Италија. Во Австралија храната е многу свежо спречат.
Бидејќи тие имаат многу фарми, Тие се блиску до океанот и постојат многу места каде што расте овошје и зеленчук.

Национален пијалок во Австралија е пивото. Најпопуларните видови пиво се Фостер,
Fourex, Лебедово и PricewaterhouseCoopers.

Австралија произведува многу вино. Некои од најпознатите вино фарми се Хантер
Долина во Нов Јужен Велс и во Јужна Австралија на Barossa долина.

Абориџините

Првите луѓе во Австралија се нарекува Абориџините. Во Австралија во моментот има околу 386 000 Абориџини. Тие живеат во сиромашните делови од градовите, а 30% се
без работа. 15% се во затвор и многу од нив се зависници од дрога и алкохол.
Во минатото, Абориџините живееле во мали колиби, направен од стапчиња и лисја. На
Жените готват и направи облека додека мажите ловат.
Причината зошто тие насликани Нивните тела беа дека тие сакаа да се плашиш намалува
зли духови.

На училиште

Во некои делови на Австралија, може да побара од 1000 км меѓу куќите и тогаш тоа е многу
Тешко да одат на училиште секој ден. Така што тие имаат радио училиште. Наставникот и
учениците havetheir сопствена радио дека разговара со eachother надвор. Понекогаш прескапата Тие пишуваат писма до eachother.

Познатите места

Сиднеј Опера Хаус

Сиднеј Опера Хаус е една од најпознатите градби во светот. Објектот е покриена со 1.056.000 бели плочки. Плочите се направени во Ekeby во Шведска. Оперската куќа беше завршен во 1973 година чинеше 102 милиони австралиски долари (588 милиони долари) за изградба на објектот.
Ајерс Рок

Ајерс Рок е најголемиот пронајден на карпа во светот. Тоа е 600 милиони години!
Карпата е долг 3,5 км и 2 км дебели. На абориџини го нарекуваат Улуру. Ајерс Рок
припадна на екипата на Абориџините, но белата англиски јазик, но го зеде камен и го направи нивни. Но, во 2085 година, Абориџините се случува да го добие назад.

За Снежните Планини

За Снежните Планини е највисок национален парк во Австралија. Во зима тоа е
популарно ски-центар и на сирена Тоа е совршен патека. Со реки и
Цвеќиња.

Hasting Пештери

На Hasting Пештери лежи на островот Тасманија. Во пештерите има многу
сталактити и сталагмити.

Јохана Liedholm и Мартина Brodin

based on 11 ratings Австралија, 3,3 од 5 врз основа на 11 рејтингот
Стапка на Австралија


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Австралија или во било кој начин поврзани со Австралија.

Еден одговор на "Австралија"

  1. Ана Џонсон на 7 март, 2011 во 02:45 #

    ОМГ што добар преглед !!! и дека овој проект беше напишана од страна на две 12 годишни деца !! Ми се допаѓа професор по англиски јазик станува фасциниран од оваа работа многу !!

Коментар Австралија

« | »