.com

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Историја на автомобилот

Предмет: Модална

Првиот автомобил бил на три тркала пареа превоз дека францускиот инженер Јозеф Cugnots uppfan 1769 Максимална брзина на ниско ниво од 5км / ч, моторот би можеле да одат само во една четвртина во исто време. Во текот на 1700-тите, автомобилот не е автомобил, но повеќе од украс.
Во раните 1800-ти tweaked Ричард Trevethick заедно автомобил кој може да работи на максимална брзина 14 км / ч. Дваесет години подоцна, автобусите развиена за да одат на пареа. Но, тогаш на возила тешка и е тешко да се контролира. Но отиде во 20 км / ч ändå.Olyckor случиле многу често, не постојат закони или. Во 1844 година на Законот стапи на сила кои се занимаваа со моторно возило ќе има погон на црвено знаме, законот беше укинат во 1896 година 1860 година донесе Французинот Жан Јосиф Етјен Lenior oatent на моторот со внатрешно согорување, придвижуван од lysgas. Во 1863 година се моторот на автомобилот. Години пред тоа, тие се обиделе да се стави мотор со внатрешно согорување, но болидот беше во лоша услуга.

Четири-тактен мотор направи францускиот инженер Јуџин Алфонс Beau де Rochas во 1862 година Моторот беше гориво мешавина која реагираше пред палењето.
1878 обновената моторот и Николаус Ото Еуген Langen покажа најновиот модел. За време на 1885 година презентирани верзии на бензински мотори од две различни насоки. Едно име беше Deimler а другиот бил Карл Бенц. Тоа беше тогаш може да се нарече автомобил автомобил. 1889 звучеше Deimler произведе две-цилиндричен мотор од 3,5 коњски сили, опремени со квачилото и менувачот воз. И ова, а подоцна и возила и Бенц претходните дизајни биле опремени со диференцијален брзини. Првите четири тркала автомобил модел Бенц дискредитација изградена во 1893 година, тој беше додадена првиот познат Вело. Автомобилот е лесен за производство поради тоа што произведува вкупно 135 парчиња. Две дизајнери, Рене Panhard и син Emelie лева зеде еден нов автомобил на Дајмлер во 1889 година беше многу добро дизајнирани, така што тие се наменети да се користи истиот концепт во повеќе вагон-како верзија. Во годината, по 1890 го направив тоа, се обиде што не беше до очекувањата, автомобил со kuggaxel и chainrings. Моторот е со два цилиндри и се става надвор од автомобилот, кој го направи побезбеден свиоци. Со максимална брзина стана се повеќе почнаа да експериментираат со алтернативни системи за контрола, кои досега беа само еден рачката. 1898 година го воведе воланот на еден од Panhardmodellerna. Решенија, исто така, дојде до прекинување на тркалото. Пневматски тркала беа подобри од гуми со гумен прстен околу. 1886 произведен автомобил со планетен погон monocoque тело на Фредерик Lanchester.

Еден од bilhistoriens многу понесигурни марки на автомобили веројатно е Мерцедес. Мерцедес го добил името по ќерката на еден австриски консултант, Емил Јелинек. Тој одржа продажба сметка име Дајмлер и специјализирани нивното производство за да одговараат на богатите клиенти. Мерцедес автомобили беа често се продаваат во врска со мито, матни зделки и криво зделки на Varja вид. Тоа не е често дека луѓето би можеле да си дозволат да купат автомобили Jellineks беше. Тој заработил пари со нелегални средства.

Во 1900 година тие почнаа со автомобили на иднината. Со убедливо форми, барабани со гуртни во барабанот, диск сопирачки и со spykern, погон на предните тркала. Многумина тврдат дека на автомобилот соодветна историја започнала со Хенри Форд и неговите коли. Тоа беше произведен автомобили во својот од 1903 и во октомври 1908 година почна Модел Т продадени. Автомобилот кој револуција на целата индустрија. Автомобилот беше адаптирана на паричник секој човек. Секој десетти производство на автомобили се продаваат беше Ем Форд. Во 1919 година таа започна Т-Форд Coupe кои целосно ги продале незамисливи 15 милиони примероци.

Првата трка имаше високо место во Франција. Се разбира, тоа е местото каде што на првиот biltävlningen во светот се организира. 21 различни дизајни возило учествувале. На автомобил кој ја освои diskvalifiserades поради прекршување на прописите за конкуренција во однос на условите за градба. Тоа беше еден вагон напојува со пареа која победи. Така, наместо да се припишува на заедничка победа за две, кои дојдоа по него, а потоа на Peugeot и Panhard. Тие дојдоа во исто време по пат на 126km / h. На почетокот на автомобилската историја, автомобилот е повеќе како украс, ако го возеше па тоа не оди толку брзо. Eftesom закони не беа развиени толку многу несреќи, иако имаме многу несреќи сега. Кога дојде закони автомобили беа повеќе еволуирале и отиде побрзо. Она што е очигледно, дури и тогаш дека законите не дојде. Повеќе автомобили кои направија повеќе почна да ги извршувате.

based on 15 ratings Историја на автомобилот, 2.7 од 5 врз основа на 15 рејтингот
Стапка возило историја


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со автомобилската историја или на било кој начин поврзани со автомобилската историја.

Коментира возило историја

|