. Сега

Училишна работа и есеи од средно училиште
Пребарај за училишни проекти

ПАМУК

ШТО Е ПАМУК?

Зборот памук доаѓа од германски "Baumwolle", што значи волна.
Памук е еден вид fröhårsfiber, добиени од разни растенија на
родот Gossypium.
На влакната е многу тенка, има дијаметар помеѓу 0,01 и 0,05 мм, и
должина помеѓу 10 и 50mm, најдолго е најмногу баран.
Над 50% од сите облека произведени се изработени од памук или мешавина од памук и други материјали.

КАДЕ памук?

Памук грмушка расте во тропските клими, кои се одгледуваат таму во Шведска.
Памук е важен извозен производ за многу земји, и земјите кои растат на повеќето од нив се САД, Кина и поранешните советски републики.
Исто така во Индија, Пакистан, Египет, Мексико и Бразил се одгледува
многу.
Вистинското производство е само расте, и има речиси
двојно во текот на изминатите 25 години.
Памук Буш, исто така, ни дава храна.
Со цедење на семето екстракти на масло, кое се користи и како маргарин
и маслото за јадење, и како база за добиточна храна.
Причината да се користи памук колку поради неговата парична казна квалитети.
Тоа е лесно да расте жетвата, спин, користење и мијат и обично не се алергенски.

ПАМУК во текстилната

Памук е силна и издржлива, како ткаенина, но не многу жешко,
бидејќи не постои акумулирани воздух меѓу предива на ткаенината.
Ако имате навика на користење на памучна облека, знаеме дека тоа лесно може да стане
валкани.
За да го пере често, сепак, не е недостаток, бидејќи материјалот
За разлика од повеќето други ткаенини станат посилни со тоа што се мијат.
За жал, често се собира прв пат, а потоа се обидува да се затвори повторно.
Дури и во рамките на културата, постојат недостатоци, како суша, премногу дожд,
штетници и болести може да го уништат.
Квалитетот може да биде уште полошо, и тоа би можело да биде една од
причините што се повеќе и повеќе барања и барања етикетирани органски
произведени памук.

Памук ИСТОРИЈА

Историја памук започнува во земјата на Индија за пред речиси 5000 години.
За време на 300 пред Христа, кога македонската војска предводена од Александар
Велики помина низ Индија на пат кон Персија, тие добија заедно
познавање на фабриката и памук се шири кон Европа.
Поголеми производството не беа имплементирани до
во 1300 година, во Манчестер, и памук сега загрозени други артикли како што се лен и
волна на пазарот.
За некое време тоа беше дури и забрането да се користи памук стоки, но напредокот не може да биде запрен.
Кон крајот на 1700-тите, производството е поголема од било кога, со само
Манчестер центарот на градот.
Тоа не беше само во Европа и Азија, кои беа расте.
Индијците дојде врз начинот 2500 години, и археолозите пронашле докази.
Во текот на 1700-тите, памук се смета за луксуз во Шведска, а само богатите
би можеле да си го дозволиме. Во 1800-тите почнаа првите механички
spinners и ткајачки во Шведска.
Но, дури и тогаш тоа беше евидентно дека неколку 100 години подоцна тоа ќе биде најмногу користени алатка во целиот свет.

Органски памук

Секоја година собрани 18 милиони тони памук, а само 3.000 тони се органски одгледувани.
Производство на органски одгледувани облека е потешко и бара повеќе работа отколку со користење прскање методи, но е подобро за животната средина и за нас.
Во Перу, постои поголема производство на органски памук, и местото
многу зависи од растение кое расте во земјата, tanguisplantan. Тоа е долго време
влакна и е многу побели од обично, а потоа треба ништо
белилото.
На џунглата расте памук растенија кои природно се обоени во зелена и кафеава,
и таа се обидува да расте овие, така што боја ќе биде
излишни.
Да расте органски памук користи природните ѓубрива,
биолошки пестициди, и само рака бере. Еден начин за борба против
инсекти се користи како серија со друга култура и тогаш. Машки
исто така го користи инсекти-јадење оси дека убие штетници, но
не ги допирајте растенија.
Во цел за плантажа за да се смета како органски, тоа мора да биде ослободена од токсини за три години, а
одгледуваат во еколошки начин да се направи употреба на, меѓу другото, Перу.
Многу лажеш и ги продаваат своите алишта во текот на
органски одгледувани, иако тие навистина не се.
Најчестите ecolabels за текстил и слично се Свон, ЕУ
Цвет, добар еколошки избор (сокол), БАРАЊА, Oeko-Tex 100, Еко-Текс., SKAL ЕКО и
Тексас.

ШТО ИМА Бројот LIN?

Лин е на жица во јасна состојба секогаш кафеава.
Лин на пазарот во три различни варијанти, полу-изветвена, изветвена и обоена.
Лин не може да издржи центрифугирање кога скршени влакна.
Ладно mangling лен ткаенини обезбеди вид на сјај во ткаенина за само лен може да се постигне.
Лин е Hälsinglands провинциски цвет.

Каде можат да се Бројот LIN?

Лен е ткаенина која има речиси секогаш е во Шведска.
Луѓето велат дека тоа потекнува од Исланд, но некои веруваат дека тоа ќе во северниот дел на Шведска.
Лен цвета од јуни до август, со што ткаенина во пролет или некаде во текот на летото.

LIN во текстилната

Лин е земјоделска култура која може да се одгледува за две различни работи, како и на нафта фабрика за производство на вредни ленено масло, а делумно за да се направи лен предиво користи да се вплете лен.

LENS ИСТОРИЈА

До 1500-тите години кога се врти тркалото дојде до Шведска, се движат една нишка користење на вилински имајќи ротација тежини во форма на sländtrissor.
Linet беше порано една од нашите најважни култура растенија.
Одгледување на лен во Шведска нагло се намали во доцните 1800-тите, од 1860 век се проценува дека се вклучени повеќе од 16000hektar, која во 1916 година се намалил до околу 900hektar.
Linhantering е многу досаден, лен се одгледува, собрани, сушени, изгребани (семе парчиња изгребани исклучување), проголтана (стебленца се натопени до ослободување влакна), полн со борба (мелени), подлежат на таков колеж и häcklas (linfibern ослободен од дрво и кратки влакна); откачи и конечно ткиво за да се произведе ткаенина врвот.
За да се добие 300 килограми лен потребен 6 тони unscratched лен слама.
Ленено семе се користи како лек за запек и понекогаш се вклучени во леб.

based on 26 ratings ПАМУК, 2.8 од 5 врз основа на 26 рејтингот
Стапка ПАМУК


Поврзани училишен
Следниве се училишни проекти се занимаваат памучно или на било кој начин поврзани со памук.

Коментира ПАМУК

« | »