. Сега

Училишен и есеи од средните училишта
Пребарај за училишни проекти

Памук, лен, итн

Зборот памук доаѓа од германскиот збор "baumvolle", што значи дрво волна. Памук е еден вид на fröhårsfiber. Над 40% од влакна во светот е памук, а над 50% од сите облека направена од памук или мешавина од памук и други материјали. Памук грмушка расте речиси насекаде каде што има тропските и суптропските клима. Памук е еден од главните транспорт како и во многу земји, како и земји кои растат на повеќето од нив се САД, Кина, Индија, Пакистан, Египет, Мексико и Бразил. Тие користат памук, па многу, бидејќи лесно е да се жетвата, се вртат, се користи, се мијат и не е вообичаено алергенски. Памук не е толку топла да се носат, бидејќи не постои воздух собрани помеѓу теми на ткаенината. Памучна облека се добива посилни од перење dom.Linne е плетени ткаенини направени од лико на Linblomman. На ткаенина се чувствува кул, тоа е вообичаено да се користат ленена ткаенина за летна облека. Лен е силна и има голема wicking способност. Еластичноста е ниска и затоа навремено ленена ткаенина лесно. Linblomman може да расте до 80cm високи и има сини цвеќиња. Чување на постелнината е нормално се користи за крпи, чаршафи и постелнина. Карл Лине даде името на лен Linum usitatissium ", од најкорисните" или "од најкорисните лен"

Свила е текстилни влакна од пашкули од свила пеперутка. Копринени ларви јадат само црница. Кога тие се јаде 20 - 30 дена од црница лисја се возрасни, а потоа самите се вртат во пашкули. Свила тема доаѓа од се врти жлезди на свилена буба ларви. Тоа трае околу четири дена за ларви кои го прават двојно жици во должина од околу 4000m. По три недели извеле пеперутка што ќе се отвори крајот Коко и изгледа. Правејќи го тоа ќе ја уништи свила конец.

Волна доаѓа од вклучувајќи овци, кози и некои camelids. Волна е различен парична казна во зависност од тоа каде овците е седница. Ниту едно животно има иста волна. Волна е различен од одгледување овци на овци, само како да се коса на човек. Волна е материјал кој се користи за долго. Египќаните и Вавилонците имале припитомени овци, кои им ги сечат на волна исклучено и ткаеле облека од минатото. Во средниот век, волна важен дел од светската трговија. Кашмир е еден вид на волна на еден индиски коза познат како кашмир коза. Кашмир волна е достапен и во други земји, како што се во Иран. Во 1700 е, кашмир волна е многу популарна меѓу високата класа дами, а се користат често за да се скапи, шарени шалови. Денес, најскапиот тип на волна доаѓа од kashmirgetens вратот фронт, тоа е најмекиот дел од целиот буџет и се нарекува Pashmina волна.

based on 11 ratings Памук, лен, итн, 2,2 од 5 врз основа на 11 рејтингот
Стапка памук, лен, итн


Поврзани училишен
Следниве се училишни проекти кои се занимаваат со памук, лен, итн или на кој било начин поврзани со памук, лен и многу повеќе.

Еден одговор на "памук, лен, итн"

  1. Мишел Stenstrom на 6 декември 2010 во 09:35 #

    еј! Јас сум девојка од 12 години кои се потребни да помогне со моето училиште работа, тоа беше добра, но тоа беше малку премногу. Текс на Мерино овци, мислам дека треба да стојат најмалку 5 реченици за него. кога читам за лен така plötsigt беше само лен цвет може да биде 80 цм висока, тоа може да отече да се направи нешто повеќе? но ти го направи онака надвор rättså многу, но тоа треба да биде многу повеќе!

Коментар на памук, лен, итн

« | »