.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Брајан Адамс

Животот на Брајан

Брајан Адамс föddesi Кингстон, Онтарио во ноември 5,1959. Тој бил син јаделе kanadensiisk дипломат, тој
дозволи да се движат во erupa со своите родители, а во британските и американските училишта gjjort него тешко.
Кога беше 14, тој живеел во Ванкувер, тој свири гитара и расте
разочарани со бавност на училиштата во Северна Америка. Неговиот извештај картичка гласи: "Брајан е многу внимателен
студент - кога тој ќе присуствува ". Но, имаше откриено Rock 'n' Roll И немаше враќање назад ......
1976: 16 годишна возраст, Брајан се приклучува на бендот и да си одат за улиците на Канада.

1977: Адамс träffer Џим Vallance и тие започнуваат крик песни. нивните материјали се
Откако испеана од страна на многу artsiter.

1979: A & M Канада слушање на некои од Адам демо снимки, вклучувајќи песната "Дозволете ми да ви dancing'och дава hanom договор за снимање.

Декември 1979: Брајан потпишува со менаџерот Брус Ален од Loverboy и Bachman Тарнер overdrive успех.

Февруари 1980 година: "Брајан Адамс" неговата спроведени CD, снимен во Торонто А & М рекорди. Адамс го прави еден клуб

и училиште турнеја низ Канада во четири месеци.

Пролет 1981: Брајан снимање на нивниот втор албум со инженер Боб Ведро планина (камен, Roxy
Музика, Брус Спрингстин).

Јуни 1981: Неговиот втор албум е објавен; Трка на идејата за насловот е "Брајан Адамс не чул за Можете
Или, пред да стане "го сакате тоа, имаш Тоа '. произведени од страна на Адамс и Clear планина, албум
inhåller четири успешни синглови - "Lonely Nights", "Доаѓање дома", "Една добра причина" и "одговара на Ya добро".

Септември 1981: Прво преседан САД датуми вклучуваат Детроит, Св Луис, Канзас Сити и Далас.

Октомври 1981: западна Канада турнеја започнува.

Јануари-мај 1982 Брајан троши месеци на патот, отворање на kinks и странец и восовршува материјали
за неговиот следен себе album.Introduces на kinks гитаристот Дејв Дејвис, кој смета дека Адам е Roadie.

Август 1982: снимањето на неговиот трет албум наведнува во Литл планината Звук Studios Ванкувер.

Октомври 1982 година: Брајан врши со Џим Vallance на тапани на Јамаха музички фестивал во Јапонија.

Декември 1982: тоа е новогодишната ноќ, Брајан Адамс и Loverboy палта во Лос Анџелес форум во Калифорнија.

Јануари 1983 година: на албумот, "Парчињата како нож" е пуштен на слобода. Produserat на Адам и Clear планина, во трката за
еден е "директно од срцето. Тоа достигнува 10 место # 10 на Billboard синглови. Спотот за вториот сингл, "Парчињата како нож" е снимен во еден базен Лос Анџелес покривот од страна на Стив Барон. Музика Експрес
Домашни популарното мислење анкета списанието го гласа врвот машки вокал на Канада за 1982.

Јануари-февруари 1983 година: Брајан турнеја низ Централна и Источна Канада.

Март 1983: Брајан хитови на патот во Америка, отворање за патување и вршење на повеќе од 100 датуми во пет
месеци. Брајан е опремен на "американски Bandstand!

Април 1983: дише во распоредот се користи за да се сними спот за третиот сингл, "Ова Time'at Едвардс воздух
База во Калифорнија. Видеото е во режија на Стив Барон со кинематографија од Лазло Ковач.

Мај 1983: тој кратко прекинува турнеја Патување наслов Во крајна линија клуб во Њујорк. Во
Публика се Мик Џегер, Нилс Лофгрен, Рик Нилсен (Евтин трик), Џин Симонс, Пол Стенли (бакнеж) и
Џон Мекенро. Пол Дин (Loverboy), Џон Вајт и Рик Derringer му се придружи на сцената.

Јуни 1983: "Парчињата како нож" ќе биде првиот американски Брајан е. златни албуми. Вториот сингл, се искачил на # 15 на
Билборд.

Август 1983: На турнеја Патување / Адамс ветрови надолу.

Септември 1983: "Парчињата како нож" е платина во U.S.A., минувајќи еден милион марка во продажба и влегуваат
На Билборд Топ 10. Третиот сингл "Ова Време 'достигне # 24. Брајан игра со Supertramp до 30.000
Ванкувер навивачи на нови п.н.е. Место куполна стадионот. настапува во земјите од ученик на шест недели соло
турнеја низ Европа. Додека во Германија, тој ленти Популарниот рок телевизиско шоу, "Rockpalast.

Ноември 1983: Брајан турнеја низ Јапонија. До крајот на годината, тој е на патот 283 дена. А & М ослободува филм
саундтрак албум за "Ноќ на небото", во кој на песната "Heaven". Ова станува Топ 10 AOR
airplay хит. Тој наслови на "пСО" турнеја на западна Канада.

Декември 1983: Бројни музичката индустрија награди Брајан за оваа година вклучуваат Најдобропродаван Нов Изведувач (На
Националната асоцијација на снимање трговци), # 2 Машко AOR Изведувач (Мрежата на албум) и # 3 повеќето
Одиграно AOR албуми (Радио и Records), како и на наградата Juno за Топ машки вокал.

Јануари 1984: Адамс и Vallance почнам да пишувам за претстојниот албум.

Февруари 1984: Адамс Турс Австралија, Нов Зеланд и Хаваи со полицијата.

Март 1984: Снимање на "Невнимателно 'започнува во Канада,

Јуни 1984 година: Незадоволен од проектот, тој зема неочекуван месец надвор.

Август 1984 година: за време на турнејата и вршење во Ванкувер, една ноќ, Тина Тарнер се приклучи Брајан во студио за да се намали
дует на "Тоа е само љубовта. Тој се враќа во студио освежен со повеќе нови песни и повторно да се регистрира одредени песни
со нов тапанар Пат стопанственик.

Септември 1984: главниот град рекорди саундтракот за филмот "Наставниците се состои од два Адамс / Vallance песни
Извршени од страна на 38 Специјални (Наставник Наставник) и Џо Кокер (Работ на сон) раководители на 10-Топ

Октомври 1984: Единствена "Стартувај To You" е пуштен на слобода и видео е снимен во Англија и Лос Анџелес. Брајан
со оглед на бесплатен концерт во Ванкувер да се логирате снимки за остатокот на видео пакет. А 06:00 билет
giveaway привлекува огромен број на фанови, предизвикува огромен метеж во центарот на градот сообраќајот и во близина на немири.
Брајан и генерален менаџер Брус Ален купи пици и кафе за илјадници отседнала во текот на ноќта на билет
центрирање.

Ноември 1984: "Невнимателно 'е ослободен од А & М рекорди на 5-ти ноември, роденден Брајан е. Четвртиот албум
повторно произведени од страна на Адамс и Clear планината вклучува 'небото', 'Само љубовта и енергичен "Детска
Да Рок ". "Несовесно" мраз Истовремено објавен како албум, хром касета, компакт диск и 30
минута пакет дом видео; во режија на Стив Барон. Песни на видео вклучуваат 'се кандидира за
Вие ',' некој ',' Небото ',' деца да Рок "," Лето на 69, alongwith на неиздаден верзија на "Ова
Време ". Тој застанува на десетдневен прес-турнеја низ Европа, која ги вклучува појавување на Германија "Рок
Поп концерт "Со публика од 20 милиони гледачи.

Декември 1984 година: Адамс и неговата група: Кит Скот (гитара), Дејв Тејлор (бас), Пат Steward (тапани) и Џони
Блиц (клавијатури) Игра Изберете Датуми на последната недела од годината во Чикаго, Детроит, Њујорк и Филаделфија.
Новата година започнува со гости Адам улоги на новогодишната ноќ партија Спектакуларни МТВ и Го гледа
настапи низ САД, Австралија, Јапонија, Европа и Канада. Брајан Juno четири победи, вклучувајќи ги и најдобрите
Машки вокалист, албум и продуцент на годината за "Парчињата како со нож и акции на композиторот на
Година наградата со Vallance.

Јануари 1985: Брајан турнеја низ поголемите градови низ Канада, а потоа ја предводи југ низ Западниот брег на Америка,
кулминира со два датуми во најсилните начичкана Paladium во Лос Анџелес.

Февруари 1985: Градоначалникот на Лос Анџелес прокламира 1 февруари Брајан Адамс ден. Адамс и Vallance СО-
пишува "Солзите не се доволни" alongwith Дејвид Фостер, ќе ги сними песната во Торонто со Канада Топ
изведувачи. Сите приноси од мелодијата одат за да им помогне за глад во Етиопија. Брајан и бендот главата назад до
Европа за педесет и градот концертна турнеја со Тина Тарнер, кулминирајќи во април со неговото враќање во Лондон за да
наслов три распродадени покажува во Хамерсмит Одеон.

Март 1985: Брајан упатува видео за 'небото' во Лондон, Англија.

Мај 1985: Брајан започнува првиот натпревар на својот "ширум светот во 85" турнеја на Америка во Тулса, Оклахома. Трае
Во октомври.

Јуни 1985: Брајан прави речиси фатална обид за Шангај со Падобран во Мемфис, Тенеси. Тој се појави што lateralis
недела на 'доцните вечерни со Дејвид Летерман. 'Небото' погоди # 1 во списанието Билборд.

Јули 1985 година: Брајан настапува на гигант концерт на Live Aid во Филаделфија на 13-ти. Тој евиденција на еден
"Божик" пред да продолжите со американската турнеја.

Август 1985: Невнимателно хит број 1 во Топ 100 албуми на табелата како неговата турнеја низ САД доаѓа полн круг.

Септември 1985: Брајан е враќање емисии во Ванкувер се продаваат во рекордно време. Турнејата се враќа
Американската Исток да се игра два распродадени концерти во Медисон Сквер Гарден во Њујорк.

Октомври 1985: присуствуваше на филмот премиерот на филмот "Солзите не се доволни", а ја прифаќа Вилијам Харолд
Месечината награда од PRO Канада во Торонто. Тој евиденција позадина вокали на "Не заборавај ме" за стакло
Тигар.

Ноември 1985: Брајан прави чист мета на Juno награди, освојувајќи најдобар албум (Невнимателно), Машко вокалист
и композитор на годината со Џим Vallance.Bryan се враќа во Лондон за да се направи гостин изглед во
видео снимање за Роџер Daltrey е "Дозволете ми Down на лесен начин", кои Брајан и Џим ко-напиша.

Декември 1985: Брајан прифаќа престижниот Дијамант награда на церемонијата во Ванкувер, по повод
Продажба на еден милион копии од "Невнимателно 'низ Канада. До крајот на годината, шест синглови од "Невнимателно 'Стигна
Топ 10 статус; А подвиг остварува со само две други уметници.

Февруари 1986: Брајан е номиниран за две Греми награди. Пишување и снимање демо снимки за нов албум
започнува.

Мај 1986: Брајан врши за принцот и принцезата од Велс во Експо Отворање Гала во Ванкувер на.
Брајан и Џим напише песна за новиот албум Тина Тарнер, и Брајан произведува две парчиња за неа во Њујорк;
мувите во Лондон за снимање на "Назад каде ќе ја почнете 'со неа.

Јуни 1986: Брајан настапува на "Заговор на турнеја Надеж" Амнести интернешнал. Тој, исто така настапува на
Prince's Trust charity concerts at Wembley Stadium in London on the 20th .

Aug 1986: Bryan and Bob Clearmountain begin recording of the fifth album at Cliffhanger Studios, Bryan's
home recording studio.

Sept 1986: Bryan and Tina Turner win the MTV Award for Best Live Performance for 'It's Only Love'.
Bryan and Jim Vallance take top honors for ' Edge Of A Dream', 'Somebody' and 'Summer of 69′ at the
18th Annual PRO Canada Awards in Toronto.

Nov 1986: Bryan once again accepts Male Vocalist of the Year at the Canadian Junos. He is also voted by
the National Express Magazine's reader poll as Top Male Vocalist for the fourth year in a row.

Jan 1987: The new album titled, 'Into The Fire' is mixed in England. Bryan does a live remote at the Tower
Records in Picadilly Square for KMEL Radio in San Francisco.

Feb 1987: Bryan is awarded with the Bob Geldof Humanitarian Award for his work with Northern Lights,
Amnesty and other charity projects. Bryan produces 'It Should Have Been Me' for Carly Simon in New
York. Bryan meets with Japanese radio and magazine press in Hawaii. Interviews include Music Life, Pop
Gear and Rockin' On.

Mar 1987: Bryan embarks on a European Press Tour. Countries include England, Italy, Holland and
Germany. The first album single, 'Heat Of The Night' is released; the video is shot in Los Angeles, directed
by Wayne Isham of The Company, followed by the releases of 'Into The Fire'. He wins the International
Achievement Award at the Tribute to West Coast Music in Vancouver. A&M releases one of the first-ever
“cassingles” with 'Heat Of The Night' and 'Another Day' as the B-side.

April 1987: Rehearsals begin for the upcoming World Tour. A Japanese Satellite broadcast is simulcast from
86 Street Music Hall in Vancouver for 'Night Hit Studio' and Bryan guests the first ever Vancouver based
broadcast of 'Rockline'.

May 1987: Bryan kicks off the tour from Shreveport, Louisianna with his band of Keith Scott, Dave Taylor,
Mickey Curry and Johnny Blitz. A live video performance is filmed in Lakeland, Florida for the second
single, 'Hearts On Fire'.

June 1987: Bryan performs two shows at the Prince's Trust charity concert at Wembley Stadium in London.
He records a surprise gig at the 400 seat Marquee Club which sees over 1500 fans line the streets of
London. The tour resumes in the US and Bryan appears on the David Letterman Show. Sells out two
nights at Madison Square Garden in New York and is visited backstage by Brian Wilson of the Beach Boys.
Canadian hockey star, Wayne Gretsky comes to 'hang out' with Bryan backstage at his sold out show in
Toronto, Ontario.

July 1987: 'Into The Fire' is certified platinum in the US He does an exclusive interview with London's
“Q” Magazine. Bryan hosts winners of a radio contest aboard a cruise ship prior to the Duluth, Minnesota
шоу. He wraps up the last of the three Canadian dates in Ottawa, Ontario – the nation's capital on July 1st
to commemorate Canada Day. Bryan mixes the London Marquee show in New York out of which comes a
recording of Chuck Berry's 'Run Rudolph Run' to be released on A&M Records ' A Very Special
Christmas Album'. He appears on 'Good Morning America' and 'The Today show'.

Aug 1987: The tour continues through the Western United States . Despite a heavy concert schedule, Bryan
shoots a video on the 14th for his third single, 'Victim Of Love' in Los Angeles which is directed by
Dominic Sena of Propaganda Films.

Sept 1987: The US leg of the World Tour is completed in Allentown, Pennsylvania. Bryan performs at the
MTV Awards show on the 11th and 'Top Of The Pops' American Premier on the 16th.

Oct 1987: Bryan and the band head to Paris, France to do pre-tour press. The first UK date begins on the
13th in Newcastle, England with special guests, T'Pau. Sells out four nights at Wembley Arena in London.
Dave Edmunds joins Bryan on stage for the final show.

Nov 1987: As the European tour continues, Bryan wins two Juno Awards on the 2nd. One is for Male
Vocalist Of The Year, the other Entertainer Of The Year – a first time category and an honor for Bryan as
the votes come directly from the public. 'Reckless' achieves gold status in Sweden and 'Into The Fire'
reaches gold in Switzerland.

Dec 1987: The European leg of 'Into The Fire' finishes in Dublin, Ireland. Having performed in a dozen
countries in less than ten weeks time,the tour has been a complete success with almost every show sold
out.The band is home in time for Christmas. 'A Very Special Christmas Album' is released in aid of Special
Olympics.

Jan 1988: Bryan and the band are once again on the road. Beginning in Alaska on the 22nd, then heads to
Japan to play 10 sold out concerts – 5 of which are at Tokyo's Budokan. Bryan is presented with yet another
platinum award for 100,000 copies of 'Into The Fire' in Japan.

Feb 1988: Japanese tour is completed. Bryan performs a special show at the 1988 Winter Olympics in
Calgary, Alberta on the 20th for athletes and dignitaries of the games.

Mar/Apr 1988: Bryan and Jim begin writing on the sixth album. Bryan was once again honored with awards
for Male Vocalist and Single Of The Year for 'Victim Of Love' at the Rock Express Music Awards in
Toronto.

May 1988: Tommy Mandel joins the Adams band as new keyboardist. A last-minute hometown gig is
scheduled for 86 Street Music Hall on the 24th and tickets sell out within 7 minutes of going on sale. Jon
Bon Jovi joins in on stage. Bryan donates entire proceeds to Leukemia research at a presentation at BC's
Children's Hospital. Bryan returns to Europe for another 2 months of touring. Never before dates include
Isreal, East Germany and Belgium. Bryan becomes the fastest North American artist ever to sell out in
Greece.

June 1988: Sets attendance records in Portugal and all three shows are SRO in Isreal. Bryan performs in
front of 120,000 fans in East Berlin; three days later he plays West Berlin. Bryan participates in Freedomfest
to honor Nelson Mandela at Wembley Stadium in London to more than 70,000 fans. He wins Crystal Award
from PRO Canada to commemorate radio airplay of over 100,000 times for 'Straight From The Heart'.
Bryan donates song, 'Remembrance Day' to a government-sponsored video in honor of the Victory Cross
medal awarded during wartime.

July 1988: The final leg of the 'Into The Fire' tour is now completed, wrapping up in Locarno, Switzerland;
Bryan returns to London for 10 days of album production before returning home.

Aug 1988: Bryan meets with environmental group , Greenpeace in the Vancouver harbour to help promote
anti-nuclear campaign. Producer, Steve Lillywhite arrives in Vancouver. Lillywhite is famed for his
production with U2, Talking Heads, Rolling Stones & The Pretenders. Recording for the next album begins
and anticipated release date is April 1989.

Sept/Oct 1988: Bryan isn't completely satisfied with 4 of the 8 tunes recorded, so he resumes writing more
album material. This unexpected turn of events pushes projected album release to Fall '89.

Nov 1988: Bryan makes acting appearance in the Clint Eastwood film, “Pink Cadillac”. Filming takes place
in Reno, Nevada. Bryan records back up vocals for Charlie Sexton's song, 'Don't Look Back' in his home
studio. The Canadian Department of National Defence releases 'Remembrance Day' video to thousands of
schools across the country.

Dec 1988: Bryan joins Joe Cocker in New York to record the Adams/Vallance tune, 'When The Night
Comes' for Joe's upcoming lp.

Jan 1989: Bryan receives Juno nomination for 'Canadian Entertainer Of The Year' which takes place in
March. A first-ever one hour television special ” Bryan Adams: Live in Belgium” is aired across the country,
which was filmed in Werchter, July 88. Bryan writes letters to both of Vancouver's daily newspapers
disproving of the demolition of one of the cities'older landmarks – The Georgia Medical Building. This
signifies the beginning of Bryan's heritage and environmentally concious campaign.

Feb 1989: Bryan flies to Los Angeles A&M Recording Studios to add guitar tracks to yet another
Adams/Vallance tune, 'Drive All Night' for Hall Of Fame inductee, Dion.

Mar 1989: Bryan's song 'Somebody' is included on the two record set, Rainbow Warriors: the exclusive
Russian release by the environmental group, Greenpeace.

Apr 1989: Bryan and Keith fly to Moscow to perform live on the satellite televised World Music Video
Awards. Accompanied by a Soviet back-up band, they perform 'Kids wanna Rock' to an estimated 750
million viewers. Bryan contributes backing vocals on a new Motley Crue track titled 'Sticky Sweet' with
fellow rockers Steven Tyler (Aerosmith), Jack Blades (Night Ranger) and Vince Neil at Vancouver's Little
Mountain Sound.

May 1989: Bryan presents a cheque on behalf of Northern Lights For Africa – from album sales to Mayor
Campbell in Vancouver for Mayor's Walk For Famine Relief. Appears in Joe Cocker's video, 'When The
Night Comes'.

June 1989: Teams up with famed producer/composer Mutt Lange (The Cars, Def Leppard) at London's
Olympic Studios to write more material for the upcoming lp. Bryan attends a press conference on the 8th to
launch the North American release of Rainbow Warriors. Also joins world reknown artists to re-record the
classic Deep Purple hit, 'Smoke On The Water' in aid of Armenian earthquake victims.

July 1989: Returns to Vancouver's Little Mountain Sound to record more songs for the lp with Bob
Clearmountain. Bryan and Keith attend the David Foster celebrity softball tournament banquet in Victoria,
BC – an annual fund raiser for kidney research.

Aug1989: Records back up vocals for Belinda Carlisle's song, 'Whatever It Takes'.

Oct 1989: Bryan performs two benefit club concerts at 86 Street Music Hall in Vancouver on the 18th &
19th. 'A Night For The Environment' raised $ 40,000.00 for four local environmental groups. Bryan is
nominated for a Gemini Award for Best Performance (music) for CBC's 'Live In Belgium' television
special.

Nov 1989: Bryan flies to London, England on the 18th for press interviews for upcoming New Year's shows
in Japan. Resumes writing album material with Mutt Lange and attends Tina Turner's 50th birthday party at
London's prestigious Reform Club.

Dec 1989: A long awaited first-ever live lp is released in Japan. Titled 'Live Live Live', recordings are from
the Live In Belgium performance. Bryan returns to the Little Mountain Sound Studios mid month to record
yet more material for the upcoming album. Release date is tentatively projected for April 1990. Bryan and
entourage head for Japan on the 27th.

Jan 1990: Bryan, along with Don Henley, Heuy Lewis, Michael Monroe and Loudness kick off the 1990′s
with two New Years shows Dec. 31st & Jan 1st at Japan's 70,000 seat Tokyo Dome. He promptly heads
back to the London studios for continued album production and optimistically anticipates a very busy new
decade!

Feb 1990: Bryan and Keith Scott fly to Los Angeles on the 21st to take part in Grammy Week Live – a
gathering of 15 top radio stations broadcasting live from the Roosevelt Hotel. On the 23rd, Bryan performed
a special show at the A&M Charlie Chapman sound stage for the Pollack Media Convention radio
executives.

Mar 1990: Bryan presents 'Album Of The Year' to Alannah Myles at the Canadian Juno Awards in Toronto
on the 18th. He adds vocal tracks as the voice of “Hoodwink” for an upcoming animated film titled 'The Ice
Queen's Mittens', which is later re-titled, 'The Real Story Of The Three Little Kittens'.

Април 1990: Брајан се враќа во Лондон и се приклучува Ерик Кармен во студиото за снимање придружен вокал на
Адамс-напиша песна "Се чувствува како цела вечност" за претстојните ЛП Ерик. Сопствен проект производство Брајан продолжува
со глупак во Англија во следните два месеци.

Јуни 1990 година: Брајан е почестен со престижната награда "Редот на Британска Колумбија награда" на церемонијата во
Викторија на 21. Тој наслови две европски фестивали во Midfyns & Rosskilde, Данска, 29 јуни &
30-ти. Други врвни изведувачи вклучуваат колеги од Канада, Џеф Healey, малку подвиг и Боб Дилан. Брајан киселини
вокалните записи во висина Дејвид Фостер, "реката на љубовта" во неговиот дом во студиото во Ванкувер.

Јули 1990: Брајан учествува во елаборатот музичка продукција на "The Wall". Рок-опера е изведена од страна на
Екс-Пинк Флојд гитарист Роџер Вотерс на Постдамер плац во Берлин, Germany- и се емитува во повеќе од 30
Земји пред публика во живо на отворено од 200.000 фанови. Препевот Брајан е на "Млада страст" доби
Критика и брзо се искачува на топ листите на Билборд AOR.

Август 1990: отворен фестивалот Брајан наслови "во живо на Park'- во Калгари, Алберта на 17. Исто така, на
законот се извршување на среќа и Павле Laine Ванкувер. Публика надминува 27.000. Тур
фотограф Андреј Catlin мраз во градот за фото сесии со Брајан и од брановата должина за претстојниот албум
и MuchMusic го интервјуата за Уметник на Декадата посебно. На меѓународен план, ЛП 1985 година,
"Невнимателно ', и еден" летото на 69 "се качува на топ листите во Холандија на # 10 и # 4 точки
соодветно.

Септември 1990: Брајан пее националната химна официјално да започне Ванкувер е првата прашања на Инди автомобили Трка
Одржана 2 септември. Тој добива Хуманитарната на годината од страна на локалните Maple Ridge болница
Основа, но не е во можност, за да присуствува на гала награди на 29-ти, како Брајан и бендови се enroute до Јужна
Америка за три ден Партијата на слободата. Тие вршат во огромниот 55.000 седишта Estadio Чиле во Сантијаго,
Чиле, на 28, потоа главата во Буенос Ариес, Аргентина наредниот ден да се изврши заедно со Дејвид
Боуви и Мик Тејлор на стадионот Рио Плат. Локалниот печат поздрави неговиот настап како хард-удирање класичен
рокенрол шоу. Тој има освоено еден релативно непознат пазар.

Октомври 1990: Како признание за неговите достигнувања како канадски државјанин, Брајан е наградена и со "чест
Канада наградата "на церемонијата во Отава, Онтарио на 24.

Ноември 1990: Здружението на канадски музичката индустрија choses Брајан како најдобра машка Уметник на 80-тите години.
На награди Гала и добротворната вечера ќе се одржи во Торонто на 20.

Декември 1990 година: Снимање продолжува во Англија во текот на поголемиот дел од месецот. Брајан се враќа дома за
Празници со семејството и пријателите. 'Во живо во живо во живо' е сертифицирано злато во Јапонија, по повод одбележувањето на продажба на
над 50.000 единици.

Јануари 1991: Тој се враќа во Лондон на 6-ти да почне мешање со глупак Ланге. Предвиден датум за
"Будењето во сред ноќ на соседите е закажана за крајот на април. Европската датуми фестивалот со ZZ Top се објавуваат за
Јуни.

Февруари / март 1991 година: за снимање и мешање продолжува во Лондон. Законот (Paul Rodgers / Кени Џонс) рекорд
"Природата на Beast'- мелодија напишани од страна на Адамс и Ланге. Брајан им се приклучува во студио да ја дадат вокали
и гитара песни.

Април 1991: Брајан и глупак Ланге пишуваат и рекорд "(што правам) Јас да направи за вас" за филмот
Саундтракот на Робин Худ: Принцот на крадците. Брајан се враќа дома за пауза, и да ги преземат кратко ски
Одмор во Вистлер - село се повлече надвор од Ванкувер.

Мај 1991: Во режија на Џулиен Темпл, видео за песната е снимен во Шефилд, Англија, 17-ти и 18-ти мај.
Пробите започне за претстојниот европска турнеја со ZZ Top.

Јуни 1991: Помеѓу 3-ти и 6-ти јуни, видео е снимен за прв албум single.'Can't Стоп Ова нешто што
Започна "е во режија на Кевин Godley (на пр 10cc) во PINEWOOD Studios во Лондон. На 8-ми, Брајан започнува
На турнеја со headlining на Jubeck фестивал во Германија. На 17-ти, тој врши приватна шоу за услуги
персонал неодамна се врати од Персискиот Залив војна на база на канадските вооружени сили во Баден Баден,
Германија. На 12-ти ", се што правам" е пуштен на меѓународно ниво - Денови По филмот премиерот. На
почетна превозот на 385,000 копии на рекордни места низ целата земја беше најголемата пратка во
А & М рекорди историја. Иако филмот регистрирани 8-ми најдобра дебитантска викенд во историјата на филмот, на еден дебитираше
на # 1 во сите радио формати - од карпа на современи хитови радио.

Јули 1991: До првата недела од јули, раси 'што правам "да позиција на табелата # 1 во Ирска, а потоа
непосредно од страна на Велика Британија. Тоа has've стане втора # Брајан е 1 Билборд сингл, и прв пат во историјата # 1 хит во Велика Британија
Адамс / ЗЗ Топ турнеја заврши на 6-ти во Милтон Кејнс во Лондон. Неверојатни 70.000 навивачи се постави
присуство. На 10-ти, Брајан и бендот се изврши 'што правам "на британската Врв на истрели
телевизиски програми. Брајан останува во Лондон за завршување на албумот. Датум на фирма порака е закажана за крајот
Септември.

Август 1991: Брајан се сретна со јапонскиот Прес POP опрема и музички магазин живот во Лондон,
5-ти. Тој се враќа во Ванкувер и концертот е планирано на 10-ти во Revelstoke, BC мала заедница
на границата п.н.е. Алберта. Над 12.000 билети се продадени за надворешна шоу. На 19-ти, Брајан и
бендот се врати во Лондон за да пука уште две видеа за претстојниот албум. "Мислев јас би умрел и отишол во
Небото "и" Се што сакам е да ве "е снимен уште еднаш од Кевин Godley на PINEWOOD студиа. "Не можат да престанат
Оваа работа почнавме "е пуштен на меѓународно ниво на 27-ми август - брзо качување на табелата синглови.
Во меѓувреме, уште во Лондон, Брајан се состана со европските и Велика Британија медиумите луѓето од десетици списание
публикации и телевизиски програми.

Септември 1991: На 1, Брајан и ленти избега во Париз, Франција на лента две телевизиски емисии; Tous a la Une и
Ѕвездите 90. Момчињата се вратат дома во рамките на подготовките за претстојното издание. Долго очекуваниот албум,
"Будењето во сред ноќ на соседите е пуштен на меѓународно ниво на 24-ти. Утрото на 23-ти, вратите на А & Б
Звук во Ванкувер се отвори во 6:00 за однапред продажба. Повеќе од 400 луѓе се собираат во продавницата. Брајан и Кејт
направи изненадување со изглед да потпишат автограми за еден час. Албум Влегува британската топ листите во една
Неверојатна # 11.

Октомври 1991: Брајан врши Концерт корист на 86 Улица Music Hall Ванкувер е на 6-ти. Заедно
Брајан - Колин Џејмс, Криси Стил, Loverboy и Бил Хендерсон се здружат за да се подигне над $ 50,000 за
Брајан Macleod - локален музичар подложени на третман на рак на Хјустон медицинска клиника. На 14-ти,
Брајан се појави на национално синдикирано повик во радио програми, ROCK линија - се емитува во живо од CFOX
Радио станица во Ванкувер. На 24-ти, Светската турнеја започнува во Белфаст, Ирска. На целата турнеја е
целосна распродадени и Брајан ќе настапи во повеќе од 16 земји низ Велика Британија и Европа. Тој победи
Хит анкета на читателот за најдобар машки изведувач.

Ноември 1991: видео е снимен за уште еден сингл. "Има Никогаш не ќе биде уште Вечерва" е снимен време
Шефилд, Англија емисии на 1-ви и 2-ри. Песната е издаден како трет сингл на 11-ти. Брајан
зема во Лондон од страна на невреме - вршење три назад-до-назад покажува на Вембли Арена. Познати личности кои присуствуваа
вклучуваат Роџер Daltry, Пол Јанг, Белинда Карлајл и Криси Hynde. Тенок Брајан Витман приклучи на сцената
да пее неговата шема врвниот хит, "Роза Marie', која се одржа # 1 позиција за дванаесет недели во 1954 година Backstage,
Брајан е претставен со плакета од британската Гинисовата книга на рекорди - за рекордни 16
недели на шема # 1 позиција со 'што правам. Околу 1500 навивачи пакувам гигант HMV рекорд
Да се ​​чува на автограм потпишувањето седница на 7. Истата вечер, Брајан е интервјуиран во живо на Wogan
Телевизија и врши "Има Никогаш не ќе биде уште вечерва. На Западниот брег Музика Ванкувер
Добитник е на наградите, менаџер Брус Ален прифаќа во име Брајан, Меѓународниот Награда. Кит Скот
Исто така, победи за најдобар гитарист. Примачот жените вклучуваат Најдобра машка вокалист 1991 година од страна на три германското списание:
Пуканки, Браво и поп Роки. На 23-ти, Брајан извишува на Австралија Музика Awards- победа Повеќето
Популарни Меѓународна мрежа, најпопуларниот интернационален песна и најпопуларниот интернационален албум.
Прифаќање Брајан беше претходно снимени од Европа два дена претходно.

Декември 1991: На 9, Брајан доби списанието Билборд "Хот 100 сингл ',' Hot AC Single" и "# 1
Добитник е на наградите светот сингл ". "Будењето во сред ноќ на соседите има продадено повеќе од 5,5 милиони примероци. Тоа доминираше
топ листите во 10 земји, меѓу кои и 9 недели и уште бројат на # 1 во Канада. 'Што правам "Постигнати # 1
статус во 19 земји со продажба на повеќе од 8 милиони единици. Таа сега е само втор во "Ние сме светот", како
најпродаваниот сингл на сите времиња во Америка. "Не може да се запре оваа работа почнавме" беше број 1 во Канада за четири
недели и прескапата мапираа во целиот свет. Продолжува турнејата низ Европа - завршува на 18
со две први досега покажува во Рејкјавик, Исланд. Брајан и бендови добијат злато и платина членови дело награди
во секоја земја на турнеја!

Јануари 1992: Брајан зема многу заслужи недела- долго новогодишните едрење одмор. Тој присуствуваше на прес-
Конференција во Њујорк за да го објави номинираните за 34-годишниот Греми награди: самиот да биде
номинирана во 6 категории (рекорд за канадски уметник)! Тој го прави интервјуа со VH-1 и МТВ
"Рок линија" на 9th- говорење со тие што се јавуваа да живеат во земјата. А Концертот е закажан во 2500-члениот
Риц театар на 10-ти. Тоа е распродадени за помалку од 20 минути. Во присуство на мраз музичка легенда бен Е. кралот
и Нона Хендрикс. Тој ги снима вокалите на ТЕЦ Њујорк 'што правам "на шпански јазик. На
Барај е пуштен на Денот на вљубените во шпански говорно подрачје. Канадскиот нога на "Будење на
Светот турнеја започнува во Сиднеј, Нова Шкотска Јануари 13, завршува со sro концерт во
Ванкувер на 31. Брајан ленти интервју со многу Музика Тери Дејв Малиган во Калгари,
Алберта. Датум на воздухот е закажана за средината на март.

Февруари 1992: На турнеја продолжува во Нов Зеланд и Австралија за 7 dates- удирање исклучите со прес-конференција во
Сиднеј. Во Мелбурн, ирската група, обврските се приклучат Брајан на сцената за да "Mustang Sally" &
"Полноќниот час. Брајан прави интервјуа за "Еј Еј Тоа е сабота", МТВ и "Насловна Слободен" радио
шоу. Четвртиот сингл, "мислев јас би умрел и отишол во рајот" е пуштен на меѓународно ниво на 14.
На 21 турнејата глави во Јапонија за блиска до десетина покажува во шест градови. Брајан, глупак Ланге и Мајкл
Камен добие Греми награда на 25-ти за "Најдобра песна напишана специјално за Motion Picture или
Телевизија "за" се што правам. Менаџер Брус Ален прифаќа име кое Брајан е.

Март 1992: Јапонците Турнејата заврши со 4-шоуа во Токио на 6-ти. Дома на 12-ти,
Брајан прави ексклузивна албум мрежа интервју и концерт во живо комплети. 18 радио победници на натпреварите станица
од другата страна на САД се разлетаа во за настанот, кој ќе се емитува во живо во Северна Америка од
Малку планината Звук Studios Ванкувер. На американска турнеја започнува во Синсинати, Охајо, на 15-ти, со
форми Патување членови, бурата како резервна копија. Номинирана за unprecidented СЕДУМ Juno награди,
Брајан присуствува на церемониите во Торонто, Онтарио на 29-ти. Брајан и бендот се отвори шоуто со
"Не може да се запре оваа работа почнавме", и до крајот на вечерта добил Junos за "производителот на
Година "," Канадската забавувач на годината "и првиот" Специјална Награда ". Следниве
ноќ, Брајан врши 'што правам "со ко-писател Мајкл Камен придружба на пијано, на 64.
Годишен Оскари во Лос Анџелес, Калифорнија. Тој е номиниран за Оскар за "најдобро остварување во
Музика (оригинална песна). До денес, "будењето во сред ноќ на соседите има соларни Повеќе од 8 милиони единици во светот.

Април 1992: На Тур САД продолжува, играјќи речиси 40 датуми во вкупно. Концерт во живо снимка е снимен во Мајами,
Флорида за претстојниот сингл "Допир на рака". Брајан прави на МТВ ажурирање интервју во Далас на
на 18-ти.

Мај 1992: Дон Хенли и хокеј ѕвезда Вејн Gretzsky фати шоу Брајан во Лос Анџелес. На С.А.Д.
турнејата заврши во Сан Франциско на 16. На 23-ти, Брајан врши посебна концерт во еден хотел во
Вермонт за победник на натпреварот САД МТВ и 50 пријатели. По краток одмор, бендот застанува на
Грција за почеток на Европскиот / Велика Британија турнеја фестивал на 30-ти. Други уметници на законот вклучуваат Екстремни
Преполната куќа, Pearl Jam, Лу Рид, Ред хот чили пеперс и каубојски наркомани. Постигнување на Еден
милиони марка во продажба, "будењето во сред ноќ на соседите мраз сертифициран Дијамант статус во Канада.

Јуни 1992: На турнеја продолжува преку неколку земји, меѓу кои и Италија, Германија, Холандија и
Скандинавија. Додека во Франција, Брајан и бендот се појави на STARS 90; Во Холандија тој беше интервјуиран и
perfomed три песни на "Одбројувањето Вероника е.

Јули 1992 година: На 8-ми, Брајан врши на врвот на Англија Се за POPs телевизиски програми, и Вембли
Стадион гледа најголемата посетеност на турнеја со околу 80.000 навивачи! Роџер Daltry на СЗО
присуствува на концертот и се приклучува Екстремни на сцената. Брајан се приклучи на мали ангели во студио за да го направите придружен вокал
на 'премногу премногу млади "и се појави кратко во нивните видео. Брајан врши првата покажува во Унгарија
и Турција. Најновите сингл "Дали треба да се каже на зборови" е пуштен на слобода и видео е снимен од страна на Антон
Coribijn во Истанбул и Исланд на 28.

Август 1992 година: Овој натпревар од турнејата завршува во Thurles, Ирска на 2. Брајан има настапувано повеќе од 30 емисии
Во близина на дваесетина земји. Тој го поминува неколку дена гледањето на ирскиот село, пред да отпатува во Њу
Јорк да учествуваат во концерт на крај на насилството корист заедно со Ричард Маркс & Def Leppard на
На 10-ти. Еден канадски фестивал турнеја започнува на 14-тиот во St.John е, Nfld. Екстремни враќа како загревање чин,
alongwith Стив Милер и Зас Јордан. Канадската радиодифузна корпорација снимен голем дел од
Турнеја за претстојниот ПС документарен филм.

Септември 1992: На "Будење" фестивал турнеја завршува во Алберта на 7. Летање директно во Лос Анџелес за да
настапи на 9-ти Годишен МТВ награди, бендот ги врши ново-објавен хит сингл, "Дали треба да
Велат дека зборовите '. Брајан е претставен со неговата награда Дијамант во приватна презентација во село во Ванкувер
Претседател A & M Records ", Џо Самерс на 21. На 24-ти, Брајан и Кит рекорд импровизиран
препевот на "Таму никогаш не ќе биде уште Вечерва" пред канцелариите Gastown управување со својот многу
Музика канадска Музика Видео награди шоу проветрување lateralis Таа недела; Брајан доби Специјалната
Награда.

Октомври 1992 година: Брајан се враќа за дополнителни датуми со поддршка чин, Триумфалната ангелите. По Западниот брег
на југ со неколку емисии во Калифорнија, два распродадени шоуа се изведуваат во Мексико Сити на 23-ти
И 24-ти. Шпанската верзија на 'што правам "Брајан е седеше на врвот на поп листите за неколку недели. "Будење
До соседите "е потврдено трокреветни платина во САД и помина злато во Индија!

Ноември 1992: Брајан го слави својот 33-ти роденден во Англија, трошење на остатокот од оваа недела монетарната Нови
материјали со ко-писател и продуцент, глупак Ланге. Тур де Франс ќе почне со работа повторно на 12-ти во Висконсин со
рекламирање материјали во текот на североисточниот дел на САД. Поддршка акт г. Големи се приклучат на овој дел од турнејата. Меѓународната
Продажбата на "будењето во сред ноќ на соседите хитови на трговската марка од 10 милиони.

Декември 1992 година: Датумите САД заврши на 6-ти во Пенсилванија. Брајан ја предводи Англија да го помине Божиќ
Празници со семејството и пријателите. Музички награди на Американската номинира Брајан омилени поп-рок Машко
Уметник. Будење пакет соседите видео е пуштен на трговијата на мало, и пет-песна живо CD е пуштен на слобода
Во Јапонија и Азија во 21 век. А новогодишната ноќ шоу е предвидено во Хонолулу, Хаваи. Тој го поминува неколку
брифинг дена на сонце пред да се врати дома во Ванкувер.

Јануари 1993: Пакетот видео дебитира на # 2 на видео листите во Велика Британија номинации за Греми се
Најави: Брајан е номиниран за Машко вокалист за "Има Никогаш не ќе биде уште вечерва. Тој Добива
Juno номинација за канадски забавувач на годината. Со месец надвор, Брајан троши време дома во
Ванкувер. Турнеја на Југоисточна Азија започнува на 29-ти со три спектакуларни настапи во Тајван.

Февруари 1993: Шефовите Азија турнеја во Тајланд, Сингапур, Јапонија, Хонг Конг и заврши на 14-во
Манила.

Март / април 1993: Брајан настапува на Зачувај дождовни шуми корист во Карнеги Хол во Њујорк. Уметниците
На платежна вклучуваат Стинг, Тина Тарнер и неколку други. Во тек се планови за привремено Дополнителни американски
датуми до април, при крај со појавување на фармата помош закажани во Ајова, на 24-ти.
По завршувањето на овие поволности, Брајан планира да продолжи со пишување на следниот албум со глупак Ланге. Не
шпекулации на премиерот. Во прославата на 125 годишнината на Канадската конфедерација, Брајан
беше почестен со комеморативна медал во признание за неговиот придонес за
Канада, неговата заедница и на неговите ближни Канаѓаните. Брајан учествуваа во огромна фарма помош VI корист во
Ames, Ајова. Речиси четири десетина дела сторени во 1 час настан маратон пред 40.000 луѓе.

Мај 1993: По две години на патот, на "будењето во сред ноќ Светот" Тур официјално дојдоа до близок во
Рали, Северна Каролина на 2 мај. Тогаш Брајан се упати кон Европа и времето поминато во Париз, се проверува во
можно студија за снимање. Тој помина мнозинство гласови од своето време во Англија подготвуваат за Најголемите хитови на ЛП.

Јуни 1993: Настрана од пишување песни со глупак Ланге во Лондон, Брајан и глупак присуствуваше на годишниот пет-
Ден Земја Музика фан Fare спектакл што се одржа во Нешвил, Тенеси секоја година. Брајан беше поканета на сцената
од Billy Ray Cyrus и вели дека тој бил огромен срам најмногу се должи на фактот дека тој не знаеше својата
Toon, "achy Breaky Heart"! Мораше да се насмеат сите Сами.

Јули 1993: Брајан наслов два огромни емисии на отворено во Imst, Австрија на 9 и Цирих, Швајцарија
На 10-ти. Поддршка акти во Цирих вклучени г. Голем, на плажа Момци, на kinks плус колеги Канаѓаните Џеф
Healey и сага. Другите големи имиња уметници текот на овој тридневен фестивал вклучени Лени Кравиц и Faith No
Повеќе полноќ масло, Стинг и Роберт Плант. Додека во Цирих, PolyGram го претстави со четири пати
Платина награда за албум Будење на соседите. На 16-ти, Брајан снимено интервју во Лондон за да
да бидат вклучени во Фендер Стратокастер гитара 40-годишнината телевизиски документарец. Други уметници
вклучувајќи Марк Knopfler (Dire Straits), Дејв Стјуарт (Eurythmics), Дејвид Гилмор (Пинк Флојд) и Кит
Ричардс (Ролинг Стоунс) Исто така, учествуваа во посебно.

Октомври 1993: Во почетокот на октомври "Те молам прости ми" мелодија напишани од страна на Брајан Адамс и глупак Ланге Влегува
топ листите во целиот свет! Таа дебитираше на # 2 во синглови на топ листите во Италија и Велика Британија, # 3 на МТВ во Велика Британија, # 2 во
Шпанија со Божиќ. Внесен на топ листите Ауси на # 6 и 1 # Две недели подоцна. Средината на октомври видов снимката
на моќниот "Тројцата мускетари" филм саундтракот песната "Сите за љубовта на AIR Studios во Лондон.
Стинг и Брајан Дали нивните парче, а потоа два дена подоцна, Брајан замина за Лос Анџелес за да ги сними во Cherokee
Студија со Род Стјуарт. Во тоа време "Те молам прости ми" е # 2 во Велика Британија.

Ноември 1993: Ноември потресе! Брајан, Род и Стинг официјално беа донесени заедно за прв пат на
4. да се сними спот за "Сите за љубовта на неуредни стари Риц театар во Елизабет, Њу Џерси. Ова беше
Прв пат Род и Стинг некогаш исполнети. "Сите за љубовта" дебитираше на # 9 на домашните топ листите. Брајан потрошени
роденден на 5-ти "гласно" со Брус менаџер во Њујорк се нишале во неколку барови. На
најголемите хитови на ЛП, 'досега толку добро "вклучувајќи го и сосема нов сингл," Те молам прости ми "беше објавен на
9, внесување на топ листите во Велика Британија # 3. Насловната на албумот вклучени четири различни обоена верзии на "гума" -
и специјален лирски жртви книга mailorder која содржи ексклузивни портрет и livephotos преземени од страна на Ендрју
Catlin. Таа има достигнато позиција на табелата # 1 во светот. Канада, Велика Британија, Индија, Белгија (11 недели), Шведска
(7 недели и се зголемува), Ирска, Финска, Данска, Австрија, Норвешка, Португалија, Швајцарија и Италија (Таа има
продаваат повеќе копии таму отколку во Канада). И 'Те молам прости ми "и" досега толку добро "ја заврши годината на
# 1 во мл. Тунајт шоу беше снимен во Лос Анџелес на 10-ти и "Сите за љубовта" удри Северна Америка
Радио истиот ден. Долго очекуваниот ПС документарен филм "Будење на нацијата" емитуваше во Канада на
14. Брајан Адамс Денот беше прославен на МТВ Европа за 18th- се појави на "Реј Cokes Повеќето
Wanted "програми.

Декември 1993: Брајан беше во Њујорк на 2 интервјуата за печатот и заден изглед на Џон МТВ
Стјуарт Прикажи Се пеат "летото на 69 '!!! а потоа отиде да се направи Дејвид Летерман Show на 3
со еден редок живо снимање на "Run To You". Тој се врати во Лондон за преостанатите две недели
пред да се одлучите на почетокот на 'досега толку добро светска турнеја "! На крајот на декември, Брајан
слета во Џакарта, Индонезија за да започнете со осум еднонеделна турнеја низ Југоисточна Азија. Еден од најважните моменти на турнеја
беше шоу во Виетнам, каде Брајан беше Првата Западен уметник некогаш да ги исполни. Концерти
Продолжи во текот на неколку земји, вклучувајќи ги Индија, Бахреин, Дубаи, Хонг Конг, Австралија, Нов Зеланд
и Јапонија пред завиткување во Кореја на Февруари 22, 1994 година. Сите во сите над 100.000 фанови видоа
турнеја во Азија, сам !!!

Јануари 1994: Во јануари, аријата на најдобрите на топ листите имаше "Те молам прости ми", како што на 10-ти најдобар сингл и "Значи
Далеку толку добар "на 6 # најдобар албум 1993.'So далеку толку добар" е # 1 албум во државата и била
Брајан е третиот # 1 сингл во Canada.YEAH!

Feb 1994: During the tour in Australia, Bryan performed at a late-added benefit concert on the 11th in
Sydney. Alongside Sting ( Yes! they performed 'All For Love' together), and Jimmy Barnes, they played to
over 25,000 people and raised over 600,000 Aussie Dollars for victims of the Bushfires which devastated the
environment, wildlife and homes in New South Wales. The day after the benefit concert, Bryan appeared on
'Hey Hey It's Saturday' Aussie television program with Molly Meldrum. The Video package “So Far So
Good and more!” was released in Europe early February and debuted at #2 on the UK video charts. The
rest of the world would see a release by the end of March. The 90 minute compilation features a mix of old
and new videos: including a special Ken Russell video of “Diana” and live version of 'When The Night
Comes' recorded in Vancouver; live concert footage and more.

March 1994: Tour dates were being added around the globe! A single US date was scheduled at Madison
Square Garden in New York for the 6th. The show was a phenomena and a surprise finale ended the evening
when Sting (who was performing downstairs at the same complex) joined Bryan on stage to sing 'All For
Love'…and the crowd went wild! Tickets for the three Vancouver booked for March 18th,19th and 20th
were sold out quickly. The first concert in an incredible 54 minutes.

May 1994: Bryan received the World Music Video Award for 'Best Selling Canadian Artist'. Polygram
presented Bryan with custom made platinum Fender guitar to commemorate worldwide album sales of over
40 million. The mayor of Cleveland, Ohio dedicated May 21st as Bryan Adams Day in recognition of his
work with Amnesty International, Greenpeace and his contribution to the world as a humanitarian and
environmentalist.

Aug 1994: SDR3, a southern German station, joined by nine other radio stations across Europe, conducted
their public poll of the TOP 1000 XL charts. NINE Adams songs were listed, with 'Summer Of 69′ at #7.

Sept 1994:Bryan received the award for 'Best Foreign Video By A Canadian Artist', the song that
catapulted this significant win was 'All For Love' with Rod Stewart and Sting. All this happened on the 29th
in Toronto, Ontario while performing live at the Much Music Video Awards.Bryan was special guest to
World famous classical tenor, Luciano Pavarotti at his annual television special from Modena, Italy on the
13th broadcast live in Italy, South America and a few other countries including Germany.

Nov 1994:Much to Bryan's surprise, he was awarded the honor of Best Male Vocalist by Tracy Ullman at
the first ever MTV Awards on the 24th in Europe. Other nominees included Prince, Springsteen,Seal and
MC Solaar. He also gave out the award for Best Group to British Pop Group “Take That”.

Dec 1994:Bryan received 'International Artist Of The Year' by the Australian Music Association.

Also In 1994: Music & Media Magazine in Europe awarded him with the #1 Selling Album Male Artist.

1995 So Far: Bryan was nominated for 'Favorite Male Artist' at the American Music Awards in January.In
February the “Brits” have nominated him for 'Best International Male Solo Artist'. The “Echo Awards” in
Germany have nominated him for 'Most Successful International Artist'. The Grammy's nominated him for
Best Pop Vocal Collaboration (“All For Love”) March 1st, with Sting and Rod. Bryan completed recording
a single for the Motion Picture Soundtrack, 'Don Juan DeMarco'.'Have You Ever Really Loved A
Woman?' was lyrically composed by Bryan Adams, Mutt Lange and Michael Kamen.The song was recorded
in Jamaica with genius flamenco guitarist Paco de Lucia. The movie stars Marlon Brando, Johnny Depp and
Faye Dunaway. Bryan recorded the song in Jamaica in late February. The single hit the radio internationally
in the third week of March and became available in stores worldwide in April. The B-side features another
brand new Adams tune titled 'Low Life'. Bryan opened the brand new MOLSON AMPHITHEATRE in
Toronto, Ontario May 18th & 20th. Bryan Adams has topped the North American charts once again with his
song 'Have You Ever Really Loved A Woman?' from the movie soundtrack 'Don Juan DeMarco'. The song
reached the #1 position on the Billboard charts in the USA the last week of May and remains #1 on the
Canadian charts. This is Bryan's third #1 soundtrack hit, the other two being '(Everything I Do) I Do It For
You' from the movie soundtrack of “Robin Hood: Prince Of Thieves” and 'All For Love' from the movie
soundtrack of “The Three Musketeers”

Bryan Adams , 5.0 out of 5 based on 1 rating
Betygsätt Bryan Adams


Поврзани со училишни проекти
Nedanstående är skolarbeten som handlar om Bryan Adams eller som på något sätt är relaterade med Bryan Adams .

Kommentera Bryan Adams

« | »