.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Смрт

Замислете ако одеднаш би почнал да се сетам на неговиот поранешен живот. Тоа е она што се случи со Макс. Тој беше еден обичен човек, кој успеал. 31years и работи на успешна адвокатска фирма во Лас Вегас. Жена и деца не биле навистина неговата работа, тој работел премногу. Но, тој се социјализираат често со многу пријатели неговото дело му дало. Сето тоа започна некаде по Макс дојде дома по празниците 98. Потоа помислуваше дека само дека беше затворено сон. Но, по Нова година, тој почна да добива меморија молња во сред бел ден. Лице во својот сон име Кевин Stanfield и живеел во Денвер во средината на овој век.
Околу неговиот роденден кон крајот на февруари 99 Макс отиде во Денвер да го поздрават еден колега од Правниот факултет во Сиетл. Тие се чуваат во допир сите овие години и им помогна на едни со други во тешките случаи. Тие излегоа и рибареа и направија токму истите работи се користат да се направи секоја година. Но, пред Макс да си одиме дома, тој отиде до Градската библиотека. Тој побара од нив да се бараат сето тоа беше за Кевин Stansfield, кој живеел во Денвер во 40-тите. Тие се вратија со цел куп на папки. Тој седна и се протегна низ сите стари исечоци од весници и белешки. Кевин се чини дека е нешто на локалните славна личност, тој е насекаде во сликите, заедно со високи луѓе. Кевин Stansfield е роден во Денвер во 1928 година, каде што живеел скоро целиот свој живот. Се додека го тужеше што мистериозно и со лице сон Макс. Тој обучени како лекар, и работел во Денвер до 1967 година, кога тој мораше да си отиде како лекар на Виетнам. Каде што починал на 15 февруари, 1968 година Макс бил запрепастен. Тоа беше случајно тоа што Кевин починал во Виетнам на истиот ден како Макс е роден во Линколн?
Konfundersam седна во колата да оди дома во својот стан дома во Лас Вегас. Тоа беше попладне и Макс не очекува да се врати дома до доцна во ноќта. Тоа почна да станува темна и тоа беше магливо. Кога тој возеше неколку часа, тој престана да јадат во ресторан во близина на патот. Тој ја напушти ресторанот само половина час подоцна откако беше во добри односи со келнерката. Тој штотуку заоблени кривината кога виде дека не постои средината на патот! Човекот не покажаа тенденција да се движат, и Макс дојде поблиску и поблиску. Во еден момент се што застана, го виде човекот на само неколку метри напред. Тој беше сврте настрана, и лебдеше како и во густа магла. Но, тогаш тој се заврте и извици, и сè отиде толку брзо. Кевин кочи, но брзо се сфати дека имаше шанса тој може да се фати, па тој управува брзо далеку, се лизна низ патиштата во рок ѕид од друга страна. Пред да го возеше далеку, тој имал увид на лицето на човекот, тој е апсолутно сигурен во својата земја. Тоа беше Кевин ...
Тие слушнале тресне по целиот пат до ресторанот. По неколку минути дојде брза помош и ја Макс во болница. Лекарите во малото болница во градот можеше да стори ништо, но тој бил испратен во Феникс. По неколку операции, лекарите се откажа, и рече дека тоа е до него дали ќе преживее.

Кевин Stansfield отиде на пат кон дома да Danilli Хил, старата семејна фарма. Тој секогаш беше до и од работа во болницата внатре во Денвер. Тоа беше само вежба го добил. Тоа беше во почетокот на 1967 година, а единственото нешто што беше емитувана на радио (како еден новитет што на ТВ не беше на Кевин) беше веста од тековните Виетнамската војна. Тој беше драго што тој избегна да одат далеку, не слушнале за некои ужасни нешта, таму долу, и многу на медицински неговите колеги бил испратен далеку. Многумина мислеа дека тоа ќе биде над наскоро, и Кевин беше среќен секој ден тој мораше да останат дома. Danilli Хил беше Слатката мала фарма недалеку од Денвер, но не премногу блиску, а да се биде на земјата. Кевин живееле таму со неговата мајка, и Сара жена тој се сретна некое време. Или тие веројатно биле заедно пред Кевин почнав да ја читам. Повеќето дека тоа е "нездраво" живеел толку долго заедно, без да се биде во брак. Но, Кевин веќе беше 39, зошто тој ќе се оди и да се омажи, тие се разви како што го имаше сега. Сега тој можеше да се види на мала куќа само неколку стотини метри, помисли тој, најверојатно, ќе мора да го насликаат на лето. Сина, Danilli Хил бил син додека Кевин живеела таму, а Кевин е роден во малото сино куќа под ридот. Тие биле пет браќа и сестри, пред него, но најстарите беше само седум кога тој е роден. Три од нив починал една година откако Кевин беше роден. Другите две исчезна од дома, кога тие беа само тинејџерите, и дека потоа никогаш не го направи звук. Кевин остана како мин работи и се грижи за дворот и родителите. Тој се чувствува нешто сентиментални каде тој отиде и ја погледнав назад на својата младост. Но, тоа беше малку морничава атмосфера во воздухот овој убав ден март. Кога одеше низ влезната врата тоа беше пуста тивка, беше невообичаено, бидејќи двете дома сакал да озборувања. Седеа во кујната и човек се загледа во нив тие плачеа. Мајка му предаде писмо. Тој не треба да ја прочитате, тој знаеше дека во себе она што беше во писмото. Кога заминал Danilli Хил само една недела подоцна, тој се чувствува дека тој никогаш нема да добие шанса да се наслика на фармата за ова лето.
Тој пристигна во Виетнам во април 1967 година тој веднаш бил на работа, и тоа не беше долго пред тој престана да размислува за нив дома. Деновите се одржа на и стана недели, тој го виде повеќе луѓе умираат во една недела отколку тој го видел за време на неговата 15 години во болница во Денвер. Таму тој се тресеше во секое време за средба со роднините. Сега тој не мислев дека овој млад човек, кој почина на масата пред него, можеби има жена и деца го чека дома. Во крајот на септември 1967 година, тој доживеа најлоши досега. Имаше еден млад пилот кој се урна, преживеале, а бил фатен од страна на Северен Виетнам. Тој се повредил тешко во несреќата, а потоа бил тепан пред тој успеал да избега. Потоа тој се борел својот пат низ густа џунгла пеш 3dygn пред тој беше пронајден. Тој беше ослабени, и премногу скршени. Тоа траеше целиот ден да го поправам, тие биле принудени да ги ампутираат раката далеку. Кога се разбуди по спиење два дена, тој дојде на живот не е вреден да се живее повеќе, и отиде и се застрелал зад амбулантата. На Нова Година истата година тој излезе тој ќе се пресели во потивко област. Тој беше сеедно, и дека тоа е болка да имаат да се движат. Но, откако беше во новиот камп за една недела, тој открил дека стариот камп бил нападнат. Само неколку преживеал.
На 10 февруари 1968 година отиде на посебна мисија. Кој би ги поттикнал друга станица многу далеку за да обезбедат лекови. За новиот камп може да не хеликоптери да слета. Тие се качил на неколку дена за да се пријавите и да ја поправите некои други работи. Тоа беше убаво да се исполнат некои други луѓе и да слушнете некои вести од САД. Тие отиде од таму во вечерните часови, 14 февруари, и ќе се врати во раните утрински часови. Тие влегоа во мали џипови, 3 парчиња. Па беа 12 лица сам во темнината и густа Виетнамски џунглата. Тоа не беше добар начин, така Кевин може само доза исклучен за неколку минути. Во 4 во утро се разбуди Кевин на мотор потпевнува, тоа беше американски авиони и се појави на долг пат. Тие потона само над нивните глави, и громки надолу брзо. Кога тие беа толку блиску до земјата тие би можеле, тие почнаа да заспивам на течноста. Личеа на новиот план за контрола на штетници дека сосед во Денвер гордо се појави на летото пред Кевин. Тој не навистина се разбере она што се случува, тој се потпре надолу и се бранеа за сите капки вода што уби околу него. Се започна да мириса гранив и каде што една капка погоди сега е дупка во палтото. Тој чувствува дека искасаа кога течност кородиран преку капутот и достигна својата кожа. Сите околу него се постават и whimpered, повеќето имале голи раце и течни остави зад себе големи меури. Човекот покрај него падна во неговиот скут, и сиот негов лик е кородиран. Тој се чувствува неговата каротидна артерија, и дека тој смета дека човекот беше мртов. Тој стравува дека сите други се мртви. Авионот слета и сега дојде пилоти и патници stövlande низ шумата. Кевин чувствува премногу слаб и не направи ништо. Луѓето од авиони гас маски, кога тие беа во можност да земаат една од нив го маска за гас и сте слушнале ужаснат глас:
Боже мој, тие се Американци.
Сега се разбере, Кевин, тоа беше необично да се САД медицинска војници патувале овој осамен пат во средината на ноќта, (или никогаш не се случило и нема да се повтори) и американскиот авион зема здраво за готово дека тие биле Северен Виетнам. Кевин беше за да се плаче, но некој друг ме победи на тоа, тоа беше еден од возачите кои повикуваа на помош.
- Постои некој жив, извика со низок глас.
На изненадување на Kevin човекот вратив и го уби возачот.
- Да се ​​обезбеди дека никој друг жив, ние не сакаме никакви сведоци на она што се случило. Ние ги однесете го до најблискиот кампот и да кажам дека ние ги најдовме тука. Кевин постават живот надолу, обидувајќи се да не дишат. Но, тоа е невозможно да се направи, така што на пулсот не победи. Потоа оделе и се чувствува во срцето на секого, но сите други се чинеше дека се нема. Една од нив дојде до Кевин наведна, пресови прстите врз неговиот врат.
- Овде е она што е уште жив, но тој изгледа многу нема.
- Донеси му нареди грубо глас.
Човекот го зедов и прошепоти:
- Дали постои нешто што може да се направи.
- Да се ​​обезбеди дека на фармата ќе биде обоен, Кевин не мислам дека она што тој го рече, но некако му се чинеше дека овој човек ќе го направи, неговата последна желба се оствари. Потоа добив Кевин Stansfield куршум низ главата и починал веднаш, 15 февруари 1968 година во Виетнам. "Тој беше нападнат од група на Северен Виетнам."

Biiip, biiip, biiip сите доктори да се работи во собата каде што Макс беше. Тој имал атријална фибрилација. Лекарите направија последен обид со срцева масажа. Но, Макс почина во Феникс 7 мај 1999 31 години. Тој беше во кома за 2 месеци.
Макс фрли во мракот. Но цело време го видел во себе, се соочуваат со Кевин Stansfield, она што го направи избега на патот, изгледаше како тој починал. Тој го видел Danilli Хил кога тоа беше ново обоени во сино, како што тоа беше во текот на воспитувањето на Kevin. Тој го видел Сара стоеше таму со годишна мајка на Kevin. Убава лето, но видовме дека жали. Жали Кевин загинаа, убиен од страна на неговите сограѓани. Но, тие не, тие мислеа дека е мртов, горди, спротивно на нивната земја. Кога Кевин загинаа, Макс продолжиле да живеат својот живот! Макс знаеше како што исчезна, неговиот допир, неговото тело, неговиот ум, својата свест. Целиот тој исчезна.
Макс разбудив никаде. Тој знаеше дека тој е мртов, тој знаеше дека тој наскоро ќе се дознае одговорот на неодговорени загатката на животот. Но сега тој е мртов, па, сепак, ќе биде засекогаш живот, неодговорени загатката. Тој веќе го знаеше одговорот на првиот дел од мистеријата, имаше живот после смртта, но каде? Макс чувствува гледав, испитуваат од глава до пети. Сè стана црно повторно, тој катапултиран во еден нов свет на просторот, но овој пат тој не е свесен. Сеќавањата се избришани. Кевин постоеле ни повеќе ни Max, или, само телото или душата била на пат до некаде. Кога се разбуди по втор пат, тој беше навистина некаде. Стоејќи на зелената ливада во небото. Нема зло. Тој чувствува притисокот на главата, што отсекогаш постоеле на земјата, беше нема. Се беше како што тој замисли небото ќе биде како. Сите околу него, трчаше деца, река блескаа во сончева светлина. Тој не можеше да им помогне, но се натопи. Тој само не многу прекрасни нешта, не се свесни дека тој некогаш му припаѓаше на друго место.

based on 2 ratings Смрт, 1.0 од 5 врз основа на 2 рејтингот
Стапка на смртност


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со смрт или кој е на било кој начин поврзани со смртта.

Коментар смртта

« | »