. Сега

Училиште дела и есеи од средно училиште на
Барај училишен

Дубаи

Персискиот Залив лежи shejkdömet Дубаи: еден од седумте емирати на Федерацијата Обединети Арапски Емирати - која беше основана во 1971 година, и се граничи со Оман и Саудиска Арабија.

Градот Дубаи беше пред 200 години риболов и трговија селото. Емират на Дубаи донесува одлуки и одговара солидарно со другите емирати. Во Дубаи, постои западната култура. Дубаи е управуван од страна на Шеик Мохамед. Högarabiska е официјален јазик и на англиски јазик е јазикот на туристите.

Дубаи има тропска клима; добива околу 100 милиметри дожд / годишно. Температурата е обично, помеѓу 40-54 степени во текот на денот за време на летните месеци, влажноста на воздухот е околу 60%.

Дубаи е еден од најбрзите во светот расте градови.

Дубаи има највисоката зграда во светот: Бурџ Дубаи, Burj Al Arab е само 7stjärniga "хотел во светот, каде што првите две спрата се под нивото на морето. Хотелот наликува на едро и била изградена за 18 месеци. Врз покривот капацитети вклучуваат тениско игралиште и погледот се вели дека е убава. Дубаи исто така има една од најголемите светски затворен ски патеките, само еден од ваков вид во овој дел на светот - Ски Дубаи, во средината на трговски центар.

Дубаи има најголемиот светски вештачки земјиште маси во океанот: На палма и светот - може да се види од месечината.

За разлика од неколку други држави во регионот не е економија базирана на Дубаи на нафта. Само 3% од економијата е составен од екстракција на нафта и природен гас и нафта се вели дека е исцрпена 20 години. Економија Дубаи е управувано од страна на трговијата и туризмот. Денес, Порт Jebel Ali, најголемиот изградена пристаниште во светот.

Пустината е поминато, малите рибарското село стана светски град - облакодери и автопати е рапидно расте. Многу странски компании се инвестира тука, луѓето се движат тука за двете клима и доброто на работното место. Пустината во Персискиот Залив е трансформиран во град на бетон, алуминиум и стакло.

А патувањето во Дубаи не е поскапо од Медитеранот. Постојат многу настани можете да изберете. Дубаи град е град каде што можете да се сончаат, плива, продавница и се занесе внатре Ако сакате да "прават бизнис" ќе се обратите на различни пазари (свила, памук, електроника и злато souks). На почетокот на годината многу туристи одат таму само да пазарувам, бидејќи тоа е кога тоа е продажба период во Дубаи. Ѕидовите на Burj Al Arab е насликан со 24 каратно злато. Хотелот е 10 метри повисока од Ајфеловата кула и може да се пофали сопствената хелиодром, кој се протега над океанот. Валутата е дирами (1 Дирхам е во вредност од колку што е две шведски круни). Еден од најпопуларните кампањи е Moet. Временската разлика е 3 часа помеѓу Шведска и Дубаи. На плажа на Персискиот Залив се нарекува "Jumeirahbeach".

based on 9 ratings Дубаи, 3.2 од 5 врз основа на 9 рејтингот
Стапка Дубаи


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Дубаи или на било кој начин поврзани со Дубаи.

Коментира за Дубаи

« | »