. Сега

Во училиштето работи и есеи од средната и средно училиште
Пребарување училиште работни места

Цвет во африканската пустина

Ракување

Waris Dirie е роден во сомалиските пустината 1965. Нејзиното семејство беа номадите. Кога имала шест години, таа почна да работи за да ги чуваат животните. Кога Waris беше пет години infibulerades, könsstymptes Waris. Видела како нејзината сестра претрпел кога таа könsstymptes и Waris беше многу исплашена. Но, таа се 'уште сака да одат преку него, затоа што таа ќе стане "жена". Кога беше Waris среќа преминал Циганка (жена крвопролевања) на Waris гениталиите со жилет ножот. После тоа таа се сошив на раната, но оставено отвор со ист дијаметар како натпревар за урината и менструалната крв. "Пред да го знаеше, таа почна да ги намалува ми гениталиите. Слушнав звукот на еден многу тап нож пила и назад преку кожата ", рече Waris. Waris бил оставен сам во некоја колиба, со цел да се опорави. За многу години имала тешка менструалниот непријатност, болка и несвестица поради крвта насобрани во телото без да биде во можност да излезе. Кога Waris беше околу тринаесет години одлучи татко Waris е да го оженат Waris со 60-годишен маж. Во замена за тоа, таткото ќе има две камили, но наместо тоа, таа побегна во средината на ноќта далеку во Могадишу, каде што нејзините роднини живееле. Таа истрча и hitchhiked со денови, но на крајот таа да дојде до таму. По некое време живееше со нејзините роднини, како што таа сфати дека таа е роб на нив. Конечно таа успеа да го убеди еден од нејзините чичковци да ја донесе во Лондон. Нејзиниот единствен багаж, нејзиниот пасош и нејзината облека, таа беше облечена. Таа остана со семејството на нејзиниот вујко и да се нивните домаќинот, до семејството, по четири години ќе се вратиме на Сомалија повторно. Против нивната волја, таа остана иако таа би можела да едвај било англиски. Таа се пресели во со новооткриената пријател на ИМКА откако била оставена сама во Лондон. Таа започна со работа во Мекдоналдс и изучува. Еден човек контактиран Waris и сакав да ја снимам нејзината и тогаш таа започнува да работи како модел. Со цел да се добие британски пасош, па таа да патуваат низ светот и да преземат разни моделирање на работа, таа морала да се омажи за човек англиски таа навистина не ме интересира. Таа заврши во Њујорк, каде што се состана Дана, џез тапанарот, и тој е нејзиниот син Aleeke. Таа подоцна ја напуштил Дана, и се пресели во Виена, Австрија. Лаура Ziv, новинар од модно списание Мари Клер сакаше да го интервјуто Waris Waris одлучија да ни ја раскаже приказната од неговиот осакатување наместо вообичаената приказна за Waris стана модел. Ziv стана многу заинтересирани, а кога статијата беше објавена беше едно големо влијание. Како резултат на тоа, таа му се пристапува од страна на ОН со барање дали сака да им помогне да работат против осакатување на гениталиите.

Јазик

Мислев дека јазикот е во ред. Она што мислев дека е добро е дека во некои делови од книгата, имаше прилично лош збор, мислам дека ова не беше толку добар. На многу деца и млади луѓе кои ја прочитате оваа книга, а потоа тие да можат да пр научат на лоши зборови, што не треба да прават. Инаку, сè беше добро што мислев. Имаше многу дијалози во книгата, која мислев дека е добро. Поради тоа што ќе биде прилично здодевно ако тоа е само едноставен текст.

Автор / клучна личност

Waris Dirie е родена во Сомалија, во една номадска фамилија. Ова значи дека тие живеат во пустината, каде што се движи цело време со своите животни се нивните главни приходи. Таа мораше да поминат низ страшни работи во неговиот живот и реши да напише книга за неа. На овој начин, таа сакаше да ја сподели својата приказна со луѓе во светот, да ти кажам колку други го имаат во светот. Можеш да ја доживее сила и издржливост е Waris иако таа помина низ ужасни работи во неговиот живот. Waris е висок и убав, тенок и има убав темна кожа. Мислев дека веднаш Waris. Она што таа го помина низ оди директно во срцето на еден. Додека се обидуваат да престанат да FGM, се уште е толку страшна, што толку многу девојки одат преку овој уште.

Луѓе, Внатре / Надвор

Waris опишува сите луѓе во книгата, туку некои од нив ќе дознаете нешто повеќе за друго лице. Таа рече дека негативните и позитивните нешта за сите теми, како што се нејзиниот татко. Тој се грижи за нејзиното семејство навистина добро, тоа е позитивна работа, но во надолна линија е дека тој се ожени со сите негови ќерки на странци кои се многу постари од нив. Се чинеше Waris не беше толку добар со нејзиниот татко. Waris опишува што многу внимателно, затоа што речиси може да се добие слика на она што го прочитав, си помислив. Waris не опишува толку многу како појава е на различни ликови во книгата, па можете себе fantasizing за тоа како тие изгледаат. Тоа ќе биде подобро, ако таа може да се опише нивниот изглед и повеќе, си мислам.

Животната средина

На почетокот од книгата, така што се игра во врелиот пустински на Сомалија, меѓу Буш. И сонцето е толку жешка што таа речиси СРЈ сето вклучувајќи пустината, празни луѓе. Но, во текот на ноќта стана кулер. Waris не беше на сите навикнати на голем град во Лондон и Њујорк. Тоа беше сосема различна средина таа беше внатре Но на крајот таа се сврте кон неа.

Книгата е структуирана

Книгата е поделена на поглавја. Книгата започнува со предговор од Waris има потпишано и затворање каде би сакала да се заблагодарам на сите кои го помогнаа неа да стане модел. Книгата е околу Waris живот, но постојат и други луѓе во книгата, главно тоа е нејзината мајка, која е да се има. Да Waris се оттргнам од мислата на неа и таа ни кажа на сите оние кои се нови луѓе на мајка си, бидејќи таа е модел Waris. Во книгата се одвива во минатото и сегашноста, за сето ова веќе се случило, а таа му кажува како нејзиниот живот беше и како таа го има сега. Целата книга е дека Waris самата кажува како нејзиниот живот е, бидејќи таа е дете до сега, автобиографија. Книгата е најмногу за она што се случува со сите луѓе, но исто така и она што тие мислат.

Она што мислам дека

Јас сум прилично задоволен со книга, еден од најдобрите што сте ги прочитале. Но на крајот јас мислев дека е малку бавен. На крајот можеше да биде малку повеќе интересен отколку што очекував. Но Waris опишува што е во детали, така што навистина го разбере сè. Во книгата се зборува за она што Waris помина низ својот живот, а таа успеа. Откако ја Прочитав една глава, па јас не седне и да размислува за она што на глава беше за, за тој Waris им кажал сето она во што многу детали што е можно и јас само станува се повеќе и повеќе љубопитни по секое поглавје читам, затоа што тоа е само повеќе и поинтересна. Не постојат многу книги јас сум постот толку лесно да, но мислам дека оваа книга, "Цвет во африканската пустина" е вредно да се прочита. Ако би можел да даде оценка од 1-5, па најверојатно ќе даде 4: a. Ако на крајот беше повозбудливо тогаш јас ќе ја стави 5: А. Но, оваа книга е вредно да се прочита, си мислам.

based on 2 ratings Цвет во африканската пустина, 3,3 од 5 базира на 2 рејтингот
Оцени Цвет во африканската пустина


Поврзани училишен
Следниве се училишна работа која е во врска со цвеќе во африканската пустина или во каков било начин поврзани со цвет во африканската пустина.

Коментар на цвеќе во африканската пустина

« | »