.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Falu за бакар Бучим - прва атракција во Шведска

Прв пат зборот "туристички" се појавува во шведскиот јазик е цртеж från1824. На сликата што вели: "турист. Фалун рудникот. 1824 "

Оправдување на УНЕСКО за рудникот стана светско културно наследство во 2001 година се вели: "Историскиот индустриски пејзаж на Велика Бакар Планина и Фалун претставува една од главните области на рударството и метал производство. Рударски операции престана на крајот на 1900, но има многу векови бил силно влијание на технички, социјални и политички развој во Шведска и во Европа.

Falu црвена боја

Ако сте го виделе "Децата на бучни село" или "Емил" можете, исто така, се гледа црвена куќа. Боја ви се наслика овие класичниот црвен куќа со доаѓа од

Фалун рудникот за бакар.

Се вели дека тоа е Бок име Кари, кој појдов во земјата со своите рогови и се врати дома на неговиот сопственик со рогови црвена при што било откриено Falu црвена боја. Бојата е документирана животната средина и во нормални временски на зачувување на ефектот на дрво. Бидете внимателни да не се потпреме врз куќа насликани со Falu црвена боја кога бојата може да работи дури и кога е сув.

FET-Матс

На 2 Декември 1719 година почна да ми железна руда во еден дел на рудникот, кој е неискористен за долго време. Одеднаш се појави еден труп што не можеше да бил таму долго затоа што телото се уште беше мека. Имаше голема возбуда, но никој не ја препозна мртов човек. Но, кога една стара жена по име Маргарет слушнале за ова, таа сфати дека тоа мора да биде Матс. Храната беше нејзиниот вереник, но исчезна без трага од пред неа 42 години. Душеци го на тој начин паднат од трката и kopparvitriolen се зачувани на телото.

Никој не знае точно кога рудникот започна, но знаеш дека се започна уште во 700s. 1687 падна рудникот заедно и она што останува и денес се нарекува Велики Пит. Неверојатно, никој не беше повреден вистински човек во есен, бидејќи сите рудари беа тој ден. Мој беше искористена за бакар рударството преку правото на декември 1992 година.

Мало / Патување

Најлесен начин (ако не се смета за во автомобил) да се дојде до Фалун е со автобус или воз.

http://www.swebusexpress.se имаат автобус патувања во Фалун со замена. Автобус заминува од Стокхолм и трае околу 3 часа и 20 минути, вклучувајќи промената. А младите патување билет чини околу 290 шведски круни.

Еден лесно може да се резервира и плаќаат за нивните билети за воз за С.Ј. веб-сајт. www.sj.se. А 2 класа билет за млади до 19 години roundtrip од Стокхолм C до Фалун С чини 190 шведски круни, ако книга најмалку еден месец однапред. Патувањето трае околу 2 часа и 45 минути.

Бо

Scandic Хотели ведрина наоѓа на околу 1 км од железничката станица и 10 минути busride на Фалун рудникот.

Scandic може да остане од 1250 шведски круни / ноќ вклучувајќи појадок и се наоѓа на 10 минути од центарот на Фалун. Хотелот располага со сауна, базен, куглана, бар, продавница за сувенири, паркинг, интернет, релаксација област, инвалиди соби, перење и пеглање, лифт, на состанокот објекти, ресторан и домашни миленици се добредојдени. Сите 161 соби се непушачи.

Дали

Може да се земе водени турнеја која трае 1 час и почнува 14:00 секој работен ден и 12:00 за време на викендите. Постојат тури и над и под земјата. Можете да книга тури и на англиски, шведски и многу други јазици.

За време на водени турнеја, ќе го добиете да се знае како мој погледна низ вековите, како и неколку непријатни незгоди што се случи.

Една, исто така може да оди над земјата околу рудникот за свој и читање на информациите содржани на знаци.

На учебната празници и во други времиња, децата ми се отвори со богатство во рудникот за детето и семејството

Цврсти чевли или гумени чизми се препорачува во рудникот. Шлем и дожд наметка на располагање за кредитирање.

Јадете

На Фалун рудникот за бакар, постојат неколку различни опции, ако сте гладни.

На Geschwornergården можете да добиете традиционални шведски храна со модерен пресврт. Ресторанот е отворен за ручек и вечера. На ручек чини 80 шведски круни, вклучувајќи леб, пијалоци, салати, кафе и торта. Постојат, исто така, вегетаријанска опции.

Фрли домување кафе нуди топла panini, сендвичи, колачи, вафли, цимет ролни, сладолед и многу повеќе. Ако дозволи времето, можете да седат надвор.

Tzatziki се нарекува еден ресторан во внатрешноста на Фалун кој е отворен до 23:00 во петок и во сабота и во 22:00 во другите денови. Тоа трае околу 20 минути за да одат во ресторани од Scandic хотели.

based on 9 ratings Falu за бакар Бучим - прва атракција во Шведска, 3.0 надвор од 5 врз основа на рејтингот 9
Стапка Falu за бакар Бучим - прва атракција во Шведска


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на Фалун за бакар Бучим - прва атракција во Шведска, или на било кој начин поврзани со Фалун за бакар Бучим - прва атракција Шведска.

Коментира Falu за бакар Бучим - прва атракција во Шведска

« | »