.com

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Филм Преглед

Филм Прегледајте - Били Елиот

Режија: Стивен Далдри
Жанр: Драма
Година: 2000

Наѓ

Џејми Бел ака Били Елиот
Гери Луис АКА Џеки Елиот
Џули Волтерс АКА ѓа Вилкинсон

Резиме

Филмот е за The Tiny единаесет-годишно момче Били Елиот. Мајката во своето семејство, помина некаде пред. Неговиот татко Џеки ИМА вади sorrow've стане средство и горчливо.
Во годината на 1984 година на рударите во Дурам штрајк. Били татко и и брат и се вклучени во неа. Оние кои се уште одат во рудникот се мрази и се нарекува краста од страна на штрајкувачите.
Бидејќи дедо и татко Били направија бокс Џеки очекува од него да кутија премногу. Били но не му се допаѓа на бокс и тој не е толку добар во тоа или.
Потоа еден ден тој открива дека некои девојки се Практичари балет веднаш до бокс сала. Били го сака она што го гледа и решава да се приклучат на класа на балет, наместо на бокс. Но, тоа е тајна за неговото семејство, како што велат тие, "момци не прават балетот". Неговата балетска наставник ѓа Вилкинсон наскоро сфаќа дека Били можам да најдам многу добри во балетот и почнува да му даде на приватни часови. Таа предлага дека тој треба да се применува да учат во ДМБУЦ Ројал во Лондон. Но, за тоа, тој willneed добра волја на неговиот татко.
Двапати Џеки фатени Били танцување, тој беше многу лут прв пат и му забрани да танцуваат повеќе. Вторпат Били залага против неговиот татко и игри за него. Кога Џеки видов Били танц тој знаеше дека тој не може да го задржи од тоа. Исто така, тој го најде тој уживав и тој стана многу допре. Тој сфаќа дека неговиот син е многу талентиран. Били кажува Џеки околу ДМБУЦ Ројал и дека тој треба пари да одам таму. Џеки тогаш одлучи дека тој и брат Тони ќе им помогне на Били да ги добие парите. Тие пречеше да одат во рудникот, дури и ако тие не сакаат да се, како тие се во штрајк. Во овие времиња, Били има некои и падови со неговите чувства за тоа што тој се случува да се направи.
Конечно тој, всушност, оди на аудиција. Танцување е во ред, но тој се чувствува вознемирен таму речиси и не можеше да се излезе на збор кога жирито му ја даде некои прашања. Но кога тој имаше поставил прашањето "Како се чувствувате кога ќе се танцува?" Тој вели дека некои зборови кои навистина влијаеа на жирито.
Потоа започнува време на неизвесност. Кога ќе пристигне во писмото на целото семејство е напната. На отворањето на писмото е многу outdrawn и Били Кога гледа дека снајдат, тој почнува да плаче. Филмот завршува со Џеки и Тони патуваат пет години подоцна во Лондон за да ја видите Били глуми во балетска претстава. Што значи сето тоа отиде многу добро.

Опис на ликови

Еден добар актер игра Били Елиот. Неговата личност е вид, се грижат и спонтани. Неговиот живот не е лесно во почетокот на филмот. Го промаши мајка си и ќе нема добар контакт со неговиот татко. Мислам дека има измешани чувства во врска со неговиот татко.
Луѓето околу него имаат сите оние очекувања од него. Дека тој се чувствува тој не се вклопува во било каде. Тој е прилично мизерни До тој се наоѓа на балет.
Се разбира, јас го сакам, тој е како ангел.

Џеки е многу тешка и не сакаме или среќни. Мислам дека тоа е затоа што тој тагува за загубата на неговата сопруга. Како самохран татко со два сина, тој треба да биде поотворен со нив, за разговор, шега и се грижи за нив. Тој не сака неговиот син да се завршат во рудникот, како што го стори. Тој работи многу напорно за да даде неговото семејство подобра иднина.
Се чувствувам жал за него, бидејќи тој вид на изгубени своето срце Кога умре жена му.

Г-ѓа Вилкинсон е добар пример на еден човек кој е даден "тешки љубов", што значи дека таа е многу убаво, но прескапата точни и тешка. Таа сака да излезе од најдобрите на балетот на Billy и тоа значи дека таа мора да го притисни тешко. Но во долниот тоа е чиста љубов. Јас ја сакаат затоа што таа не е срамежлив на сите и вели дека она што таа го сака. Но најмногу од се ми се допаѓа тоа што таа е независна вдовица.

Моето мислење за филмот

Овој филм не фати моето внимание во почетокот. Не знам зошто, но јас му беше тешко да се концентрира на тоа. Тоа само се чувствува чудно и здодевни. Приказната е многу бледа и едноставна. Претпоставувам дека тоа би требало да биде симпатична, но не сум во симпатична филмови. Сакам to've стане погодени од неа. Животната средина во филмот е многу досадно и "сива". Мислам дека тоа е зошто тоа не се чувствува добро направен за мене. Таа се чувствува смешно понекогаш, па лажни. Морам да кажам дека крајот е многу нагло и чудно и дека тоа ме натера разочарани.
Тоа е тешко за мене да се најде ништо позитивно во врска со овој филм; тоа е толку различно од она што ми се допаѓа. Можеби помладо дете ќе биде повеќе се забавуваа на тоа. Не можам да верувам дека е така слави. Јас ќе добиете филмот со идеја и тоа не е голема eventhough можеби тоа излегување.

Порака во филмот

Постојат голем број на пораки во овој филм, но оние кои не ме допре. Мислам дека сите тие се бледи.
Јас се случи да ја знаат вистинската порака во него. Тоа е дека секој има талент но трикот е да го најдете. Клучни зборови за мене да се опише она што го покренува мраз пријателство, сиромаштија, без мајка, следете ги вашите соништа, никогаш не се откаже и по малку на хомосексуалноста, дури и ако јас не се на таа партија.

Изабела Selinsgrove Norén

based on 3 ratings Филм преглед, 2.3 од 5 врз основа на 3 рејтингот
Стапка Филм Преглед


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат преглед на филм или на било кој начин е поврзана со преглед на филм.

Коментира Филм Преглед

|