.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Фински Зимски војна

3. војна

3,1 Позадините во војна

Кога СССР и Германија се согласија за не-напад пакт на август 1939 година беше одлучено дека Финска, Естонија, Латвија и Литванија ќе станат дел од Советскиот Сојуз. Кога Советите во октомври 1939 побара од Финска и делумно да се добие трговија за некои острови во Заливот и области на Истмусот и Petsamo против области во Источна Карелија, и за изнајмување Hanko полуостров како поморска база. Од преговорите за овие барања заглавувам нападна Советскиот Сојуз, Финска, 30 ноември Финска има само 4 милиони жители стана нападнати од страна на земја со 108 милиони жители. Војната на крајот ќе се одржи на за 105 дена и Финска навистина не би имаат шанса.

3,2 Така започна војната

Кога Советскиот Сојуз нападна Финска на 30 ноември 1939 година, тие почнаа да напаѓаат Хелсинки и други градови од бомбардирањето. Советски воени бродови гранатираа острови на Заливот на Финска и Карелија брег. Финска формираше коалициона влада со Ристо Ryti министер градот. Владата сака да ги продолжи преговорите со Советите, но тие не се признаваат фински коалициска влада. Тие не ја признавале некој друг насочување прстен од кукла влада со финскиот роден комунистичкиот ОЖ Kuusinen како лидери. Лигата на народите (сега на Обединетите нации повеќе) го осуди нападот. Советскиот Сојуз беше избркан од Лигата на народите и тие сакаа сите земји-членки ќе им помогне на Финска со материјал.

4. Шведска

4.1 Улогата на Шведска

Шведска не е неутрален за време на Втората светска војна, но Шведска беше не-воинствените. После тоа небото помогне на многу земји со материјал. Тие помогнаа Финска, која вклучува оружје и храна, Шведска, исто така, доби децата од Финска. Но имаше некои семејства кои не сакаат да ги праќаат своите деца во Шведска откако дека ако родителите умре, така што тие не сакаат да ја напуштат децата зад себе.

4,2 Заливската војна деца

За време на фински Зимски војна така евакуирани околу 70.000 деца во Шведска и други земји. Децата кои дојдоа во Шведска се до 14 години. Околу 4.000 фински деца беа испратени во Данска. Некои деца се пресели меѓу неколку земји за време на војната. Тоа беше главно деца од работничката класа, кои дојдоа во Шведска и други земји. Децата кои имале роднини во Шведска дојде до нив, но и оние кои не имаат роднини во Шведска дојде до целосно непознати. Централна Финска и финскиот нордиските помош helpdesk имале одговорност за децата да дојдат во Шведска. Патување во Шведска се одржа во тешки услови со брод, летаат и воз. Оние кои се болни доби грижа во Шведска. Околу 15.000 деца беа посвоени од Швеѓаните. За повеќето деца биле престојуваат во Шведска позитивни, но за голем дел од децата не беа толку позитивни. Имаше многу родители кои се развеле кога тие се грижеше за децата.

4,3 шведски Волонтерскиот корпус

Шведската Волонтерскиот корпус, Финска доброволно инициран од страна на офицерите во Стокхолм. Шведска создаде доброволно агенција и на отворањето на Зимските војна, на првиот ден. Финска комитет стана својата поддршка агенции, а подоцна стана Индустриски колекција Волонтерскиот корпус главниот финансиер. На 12 декември 1939 година Владата даде одобрение за силата на 5000 човек (од кои не повеќе од 200 постојано вработени) против 7600 бара. На 16 јануари 1940 беше споменато Волонтерскиот корпус во радиото за прв пат.

Волонтерскиот корпус не се на иста поддршка како и остатокот од Финска акции. Подоцна, сепак, ставот на владата повеќе позитивни. Авиони и друга воена опрема беа ставени на располагање и силата се зголеми на 12 000 војници на 9 февруари.
На 21 декември, првиот волонтери беа испратени во Шведска и Tornio. Волонтерскиот корпус беше модерна организација како началник на Генералштабот на CA Ehrensvärd предлог.

На 10 јануари, беше префрлен во база во доброволен корпус за хемија. А сила се состои од пресретнувачи, како и светлина самоубијци и транспортни авиони. Ф 19, организирана од страна на шведската воздухопловните сили, тогаш беше само фински план во текот северна Финска. Првата битка, која беше засилена баталјон беше вметната 3 февруари североисточно од Рованиеми. Kårchef баталјонот беше генерал-мајор Ернст LINDER кој беше ветеран на фински граѓанска војна. Тоа исто така беше на CA Ehrensvard.

На 25 февруари, LINDER ја презеде одговорноста за цела северна Финска. Во прилог на Волонтерскиот корпус била три фински баталјони. На Волонтерскиот корпус беше два борбени групи и специјалните сили конституира. LINDER застана против Советската армија со најмалку три дивизии, само Сала девет баталјони против пет фински и шведски.
Волонтерскиот корпус, исто така, се содржани некои специјални сили единици. Анти-авион артилерија, празни крајбрежните артилерија беше под доброволно корпус. Вкупниот беше 8260 Швеѓаните и од нив 469 стручни лица и 727 Норвежаните се вклучени во Волонтерскиот корпус Вкупно падна 33 шведски и двајца Норвежани. Од нив, шест полицајци, три aviators. Десет на паднатите падна последниот ден, некои беа воени затвореници.

Многу волонтери никогаш не дојде да се борат, тогаш тие мора да бидат обучени. Финската влада сака преливи на Волонтерскиот корпус. Тие ќе бидат обучени и способни да се вметнува директно во борба. Како што беше случај само со Ф 19. Имаше многу меѓу шведски волонтери кои не се кандидира до последните денови од војната. Имаше некои напори освен воздухопловство, со ограничена воена вредност. Доброволно корпус транспортни единици Сепак се многу напор за Карелија Истмусот. На крајот на војната тие помогнаа со евакуација на финскиот цивилното население, и возеше ги врати од руски региони на Finish. На цената на целиот Волонтерскиот корпус беше вметната 18.850.000 шведски круни. Финска плати £ 670,000 плата и други трошоци беа покриени преку прибирање финансиски средства.

5. Клучни мозочен удар

Повеќето битки се воделе на Karelskanästet кој се наоѓа помеѓу Заливот на Финска и езерото Ladoga. Главната одбрана на Финска беше наречен Mannerheim линија се состои од бункери и поле утврдувања. Една од главните видови се бореа на две мали села Suomussalmi и Kuhmo. Советите ќе навлезат Финска, каде што е најтесната. Битката траеше од почетокот на декември 1939 до 18 Јануари во 1940 година.

Финците го нападна Советскиот 163nd ДИВ. 8 декември и беше во можност да го пробијат назад 163 позиции на Советскиот поделба. Тие, исто така, ја опколија 163nd и 44. дивизија.

Кога Финците нападнати, тие се користат најчесто motti. Ова значи дека и опкружува, тогаш изолира непријателските сили во мали групи, а потоа nedkämpar нив (види Mottitaktiken). Кога се бореле, понекогаш беше околу -30 степени под нулата, но Финците имаа предност, бидејќи знаеја дека темпото подобро. На 11 декември, биле притиснати назад на 163nd ДИВ. неколку мил. Таа, исто така се речиси уништени на 163nd поделба во целост. На крајот од јануари, финскиот војници нападнаа 163nd и 44. div. Финската војници тоа не беше дури и поделба, речиси уништени на советските трупи до последниот човек.

Финците продолжи да им помогнам назад на советската армија на границата. Советската армија нападна Рованиеми со свој тешки загуби, како резултат. Финците ги турка назад со нивните посилни позиции во Märkäjärvi а подоцна направи шведски Волонтерскиот корпус на Финците пласман на Märkäjärvi. Финците мораше да заврши со својот герилски тактики и искуството на низа успеа да освои важна битка супериорен противник.

6. тактики

6.1 Финска тактики пред војната

Финска ќе се обидат да се запре руската инвазија, која дојде од Исток. Повеќето од финската армија беа ставени на Карелија гнездо, тие се исто така сместени во заедници по целата источна граница.

Финска немал дел од воени тактики пред војната и дека е тешко да се сетам на тактика брзо. Финска имаше недостаток на војната материјал и искуството на битката. Финска немаше противтенковски и да добијат оклопни војници. Бидејќи. недостатоци треба да резултира во Финска ќе има претпазливи и дефанзивна тактика. Но, тоа не се случи. Финците се користи наместо офанзивна тактика која навистина изненаден Русите.

Со користење на ненадеен напад, па можете да ги задржи тоа го одржи својот сопствен против Русите. Финците се одржи среќно во шумата по што имаше одлични места за криење, тие направиле добра тактика беше да се користи подлец случај во шумата. Тие не напаѓа отворен терен по што Русија има силна артилерија, оклоп и воздух.

Финска користи главно со покривање војници и поле армии. Покрие војници беа речиси целосно составени од помалку искусни војници. Само една третина се заврши цела година се разбира.
Како се покрие војници од:

Три бригади

Коњаница бригада

Три независни Џегер баталјони
Поделба на персоналот и седиштето на компанијата

Три пешадиски полкови

А светлината поле артилериски полк

А лесни наслов на седиштето на компанијата и ескадрила и велосипед компанија

А поле замена баталјон

Две div. сигнал компании

Две пионерски компании

На складиштето за муниција компанија

А div. муниција колона

А intendenturkompani

А полска болница

А санитарни компанијата

А ветеринарна компанија

А транспортна компанија

6,2 Русија план за напад

Русија очекуваа кратка војна во неколку недели, но тоа не се случи. Главната напад на Русија ќе дојдат од Карелија во југоисточниот дел на Финска. Тие, исто така, ќе се обиде да го намали Финска во половина со напаѓање на Suomussalmi каде Финска е во најтесна. Тие, исто така, ќе се обиде да им помогнам назад на финската војска против Западниот брег. Но не многу од овие планови работел.

6.3 Споредба меѓу фински и руски тактики

Црвената армија имал големи искуства на војната, кој не е финскиот армија имал. Русите веќе имаше пред и за време на Првата светска војна изградена тактики и стекнато искуство. Дури и така, не можеше да Црвената армија ги остварат.
Нешто што е заедничко помеѓу Финска и Русија тактика беше тоа што беше многу навредлив. Русите потцени фински единици тактики, по што тие беа суперсила.
Финската област и exercisreglementena беше содржината да ја напушти инструкции за различни начини, тие се воздржа од шематски анализа пристап. Руската прописите кои го регулираат тогаш беше повеќе шематски и категорични.

Кога станува збор за артилеријата, па тоа беше прилично голема разлика. Финска вообичаено концентрирани нивните артилерија на едно место, додека Русија се шират нивните артилерија во многу различни места.

6,4 Mottitaktiken

Русија имаше многу тенкови и тие беа многу важни во Русија за време на војната, но тие мораа да се држиме до патишта. Го даде на финската армија обид да ги обиколи. Финците беа многу добри скијачи и тие би можеле да се движат брзо на големи површини, и го направи тоа лесно да се заокружи руските сили. Кога Финците го опколија руски војници, како тие ги привлече, освен во помали групи. Финците беа облечени во бело, тоа значи дека тие се тешко да се види и Русите ги открив не толку лесно.

7. Mannerheim

Карл Густав Mannerheim е роден 4 јуни, 1867 година, а починал 28 Јануари 1951 во Швајцарија. Тој отиде во кадетска училиште во Hamina, откако тој беше примен во Nikolajevska коњица училиште во Санкт Петербург. Дипломирал во 1889 година и по една година служба, тој бил префрлен во Полска. Во 1905 година учествувал во Руско - јапонската војна и беше назначен полковник. По војната тој се врати во Финска, но во годините 1906-1908 нареди во текот на руско - кинеска граница.

Во 1909 година тој беше назначен за шеф на Ulanregemente во Полска и во 1911 година да генерал-мајор. За време на Првата светска војна тој нареди неколку единици. Во 1917 година тој беше префрлен во резервниот состав, но по Октомвриската револуција тој се повлекол да живеат цивилен живот во Финска. Во средината на 1918 година е именуван за генерален директор на финската армија. За време на фински Граѓанската војна, тој иницира решавачка битка во Тампере. Кога тој беше 16 мај триумфираше во Хелсинки, па притисокот беше врз него премногу и тој поднесе оставка. По Првата светска војна тој беше назначен регент, а тој ги искористил контактите за да добиете помош во храна од САД и Велика Британија.

Во 1919 година тој учествуваше во финскиот претседателските избори, но загуби голем против К. Stahlberg. По претседателските избори, тој беше на чело на финската Црвениот крст и создаде Општи Mannerheim благосостојба на децата. Во 1931 година тој беше назначен од страна на новиот претседател Новоизбраниот ЈП Svinhufvud претседател на бранител, тој исто така беше именуван Фелдмаршал во 1933 година Кога Финска во 1939 година преговараше со Советите во врска со нивните барања за одредени области, тој сакаше да Финска ќе ги одобри. Но, владата сака да оди по различен пат и кои доведоа до финскиот Зимски војна, Ноември 30, 1939 година.

За време на војната бил командант, и успеа да ја брани Финска добро. Во 1940 година тој преговараше со западните сили, кои доведоа до краткотрајна мир. Во повоениот период, тој преговара со двете Шведска и волонтер кор и Германија за воени материјали. На 4 јуни 1942 година, тој беше назначен Маршал на Финска, а во 1944 година претседател. Тогаш тој скрши врски со Германија и Финска премина на страната на сојузниците. Ова значеше дека Германија запалија сите куќи во целиот Лапланд. Mannerheim поднесе оставка во 1946 година по кратка болест, и живеел 1946-1951 во Швајцарија, каде што тој пишува своите мемоари. Тој почина 28 Јануари 1951.

8. Интервју со Raija Kanervo (баба)

Баба ми Raija Kanervo беше 7 години во финскиот зимски војна. Живееше во Kiikala и Johanneslundsvägen село, кој се наоѓа помеѓу Турку и Хелсинки. Само три километри од Johanneslundsvägen е Kiikalas аеродром изграден во финскиот зимски војна започна. Таму е рационализација на сите храна, но нејзината мајка не може да се купи храна, бидејќи црно. дека таа имаше прилично многу пари и дека имала контакти со луѓе кои се на храната во Финска. Еден од неколку оброци беа млеко. Возрасен доби 2 чаши млеко на ден, дете доби 4 чаши млеко на ден и бебе до една година доби 9 чаши млеко на ден. Баба ми никогаш не мораше да биде гладна кога отиде во кревет.

Нејзиниот татко Томас бил 40 години кога почна војната. Тој мораше да оди на предниот и да го за мртвите војници. Тој беше во Syväri, Äänislinna и Kollaa. Тој беше само почеток еднаш во текот на целата фински Зимски војна. Мајка баба се грижеше за оние од селото кои умреле. Еден ден, сопруг нивниот сосед дома, тој доби главата разнесени надвор од граната, и сликата на него, баба ми никогаш не заборавам. Кога Русите би бомба Хелсиншкиот како летаа главно во текот Kiikala. Кога ќе ги бомбардираа Хелсинки видов баба ми облаци од чад од таму.

Во неколку наврати, Русите би бомба на аеродромот Kiikalas и како и секогаш кога руски бомбардери дојде, па го погоди еден од жителите на Johanneslundsvägen на голема време еднаш и тие, трчаа во шумата за да се сокрие. На аеродромот не беше погодена.
Баба ми не беше толку многу во училиштето за време на војната, но кога војната беше одвиваат добро и Финците турка назад на Русите би можеле да одат на училиште. Имаше околу 10 дела од Johanneslundsvägen кои загинаа за време на војната. Баба дознав дека војната започна на радио и весници. Во текот на летото на 1939 година, кој зборуваше сите возрасни дека тие се толку многу се плашеше дека ќе има војна. Неколку недели пред почетокот на војната како и сите мажи од околу 20-60 години писмо се наведува дека тие ќе се соберат на средба во Kiikalas Граѓански.

Колку подолго војната траеше, толку повеќе искинати алишта и чевли. Сите во селото, исто така, дава помош да ги собереш компири и се собираат друга храна на пример риба од езерото. Немаше никој од селото каде што живее кој отиде во Шведска, но мојот дедо Jaakob и неговата сестра Aira беше во Шведска во текот на дел од војната.

Повеќето од Финска не му се допадна Карл Густав Mannerheim. Тие треба да бидат што тој беше касап. Но, оние кои беа богати не им се допаѓа. Тие мислеа дека е навистина добра, бидејќи. дека кога тие го спонзорираше финскиот рака па морале да го вклучите диплома и медали. Но, има и такви кои не беа толку богата, кој исто така го спонзорираше војна.

Кога тие ги испратија своите накит и други работи со злато и други благородни работи на државата тие добија назад сребрен прстен. Но, тоа не беше доволно сребро кога баба ми погледна повик нивниот сосед, беше црна боја на внатрешноста и сребро поцрнува. Баба ми дознав што се случило во војната преку радио и весници. Но, тоа беше многу пропаганда за тоа колку добро таа отиде во војна. Но најчесто тоа беше само чиста лага, но понекогаш кога отиде лошо, па тие пишуваше за тоа во весниците, или тоа го изјави во радио емитувања. Кога Финците извојува голема битка, тоа беше голема плакати за тоа што се случило во битката.
На радио рекоа во текот на летото на 1939 година, како да се заштитат ако тие слушнале летање аларм и обвинетиот и дали ќе има војна во Финска истата лето.

9. Битката Материјали

9,1 Заливот на авиони и тенкови

Финска имал доста добар авион, но повеќето западни сили се чувствува фински план беше застарени и не се држи до европските стандарди. Но финскиот план се бореле и против рускиот план за модернизација. Тие имаа околу шест различни типови на авиони.

Тие беа:

Фокер Д XXI која била изградена во Холандија и беше борец. Таа е изградена за да се задоволат фински лиценца. Но, не беше доволно со англискиот Бристол Меркур мотори, оригиналните мотори Fokkern, па фински авиони фабрики се изградени на носот, така што американската Твин Оса моторот на 825 коњски сили исти. Fokkern беше опремен со четири 7,9 мм митралези со 300 круга по митралез. Имаше максимална брзина од 435 км / ч. Крило ширина беше 7,95 м и должина беше 5,11 м. Топ височина е 9600 метри, а најдолгата лет растојание 950 км. Тежината беше 2170 килограми целосно натоварен. Исто така, види слика 1
Фокер CV-Е е прв пат употребен од страна на финскиот авијација во 1927 година и и во Втората светска војна таа била користена како извидување и светлина самоубиец. Тоа беше сосема outclassed од страна на рускиот борци, но тие го користеле во пустината, и при ниски надморски височини. Финската верзија на авионот имаше Бристол Пегаз Назад-2 мотор од 730 КС. Тоа беше опремена со два 7,9 мм митралези и штанд за голем број на светлината бомби. Максимална брзина била 235 км / ч. Распон на крилата беше 13,85 метри, а должината беше 8:36 м. На врвот височина е 6500 метри и тежина 1870 кг целосно натоварен.
Фокер CX беше извидување и самоубиец користи од страна на Финска од 1935 година Тоа беше се користи во текот на Втората светска војна. CX ќе го замени CV-E. Тоа беше како на CV-Е е инфериорен во однос на руските борци. Тоа преживеале од страна се обидуваат да се држат настрана од рускиот борци. CX имаше Бристол Пегаз XXI моторот на 835 КС. Тоа беше опремен со две 7,9 мм митралези и до 400 килограми бомби. Максимална брзина била 340 км / ч. Распон на крилата беше 11,8 m и должина 9,2 м. На врвот височина е 8200 метри, а најдолгата лет растојание 850 км. Тежината беше 2500 килограми целосно натоварен.
Бристол BLENHEIM беше светло-самоубиец, кога беше воведен во 1935 година беше побрз од повеќето борци. Во Финска, тоа беше повторно изграден и имаше голем успех кога се сервира во текот на зимата војна. Но имаше мала заштита на екипажот и гориво. Таа имаше две Бристол Меркур VII мотори од 840 КС на моторот. Тоа беше опремен со две 7,7 мм
митралези и до 450 килограми бомби. Максимална брзина била 460 км / ч. Распон на крилата беше 17,2 метри и должина од 12 метри. На врвот височина е 8350 метри, а најдолгата дистанца пренесен 1750 км. Тежината беше 5625 килограми целосно натоварен. Имаше екипаж од тројца мажи.
Блекбурн Ripon IIF беше торпедо и извиднички авиони, кој беше воведен во 1928 година Но, помеѓу 1931 и 1934, како тие се изградени во Финска. Кога започна фински Зимски војна беше прилично застарена. Имаше Бристол Пегаз Назад 3 моторот на 580 КС. Тоа беше опремен со два 7,9 mm L-33 автоматски пушки и еден 18-инчен торпедо, или до 740 килограми бомби. Максимална брзина е 190 км / ч. Распон на крилата беше 13,9 m и 12 m филе. На врвот височина е 2600 метри, а најдолгата дистанца пренесен 2000 км. Тежината беше 3360 килограми целосно натоварен.
Бристол булдог ИВА беше извидување авион кој служел меѓу 1939 и 1940 година со голем успех. Имаше Британецот Сеат Меркур ВИС 2 на 775 КС. Тоа беше опремена со два 7,9 мм митралези. Максимална брзина била 360 км / ч. Крило ширина беше 9,3 m и должина 7,7 м. На врвот височина е 10.000 метри и тежина е 1800 кг целосно натоварен.

Финска исто така, имаше 6-тон Vickervagnen кој беше еден резервоар. Но, тоа беше лесна цел за руски тенкови и имаше проблеми кои доаѓаат во снегот.

9,2 руски авиони и тенкови

Русија имаше и супериорен тенкови и авиони за време на финскиот Зимски војна. Русите се користат три типа на тенкови за време на финскиот Зимски војна. Тука е руски тенкови:
БТ-7-2 беше светлина резервоарот. Таа започна со работа во 1935 година На овој резервоар, може да се отстрани бендови, со цел да се оди на поголема брзина на патиштата. Тоа беше апсолутно одличен, кога беше воведен и направи Русите беа во можност да ги развијат своите Т-34
Слобода имаше изменета М-17T авионски мотор од 450 КС и е опремен со 45 мм топови школки 188, две 7,65 mm до 2394 касети. Тоа беше долго 5,6 метри, 02:36 метри широк и 1,90 м. Максимална брзина е 70 км / ч и максимална километража од 500 км. Имаше екипаж од три една и тежел 13,8 тони.
Т-28 милиони беше среден тешки резервоарот. Таа зеде во употреба во 1933 година, но не е толку ефикасен како Русите се надеваше дека тоа е премногу тешки кога тие се изградени од оригиналниот Т-28B. Поради тоа стана дури одат помал. Таа имаше 12-цилиндричен М-17 цилиндричен мотор со 500hkr. Тоа беше опремен со 76,2 мм топови школки 70, четири 7,62 мм митралези со 7938 касети. Тоа беше 07:45 метри, 2,80 метри висока и 2,80 метри широк. Максимална брзина изнесува 30 km / h и најдолго километражата од 150 км. Имаше екипаж од шест и тежел 33 тони.
T35 беше тежок тенк што беше планирано во 1935 година Тоа би било еквивалент на францускиот привлечност 2C. Тој беше направен во борбата против пешадија и противтенковски пушки.
Таа имаше 12-цилиндричен мотор M17 од 500 КС. Тоа беше опремен со 76,3 мм гаубица пиштол со 100 гранати две 45mm пиштоли 226 пука и пет 7,62 мм митралези со 10.000 снимки. Тоа беше 9,85 метри, 03:45 м и 3,25 метри широк. Максимална брзина изнесува 30 km / h и најдолго километражата од 150 км. Имаше екипаж од 10 луѓе и се мери 50 тони.

Русите се користат четири видови на авиони. Често тие беа супериорни во однос на фински.

Тука тие се:
Pojlkarpov I-16 беше прв борец со стигнале опрема за слетување. Таа започна со работа во 1934 година Тоа беше се користи за време на Шпанската граѓанска војна од страна на републиканците. Таа го имаше својот најголем предност на голема сила и маневрирање. Имаше Shvetsov М-62 мотор од 1100 коњски сили. Тоа беше опремен со две Sjkas митралези со 450 касети на машина пиштол, два 20 мм SjVak оружје 90 и пиштол школки од страна на шест 82 мм РС-82 ракети. Распон на крилата беше 9 m и должина 6,10 м. На врвот брзина беше 520 км / ч и со најдолг лет растојание 700 км. Имаше врв височина од 9000 метри и тежел 2050 килограми целосно натоварен. Види слика 2
Во 1 -4 Иљушин ДБ-3 е најшироко користени медиум Советскиот самоубиец време на војната. Негова главна предност беше во тоа што имаше толку голем дострел. Таа имаше две М-6 мотори од 1100 КС секој, и е опремен со три 7,62 мм митралези и до 1350 кг бомби, или 18-инчен торпедо. Распон на крилата беше 21:45 m и должина 14:25 м. На врвот височина е 9350 m и тежина 9270 кг кога полна. Имаше четворица членови на екипажот мажите.
Туполев ANT -6 ТБ-3 беше најчестите Советскиот самоубијци во почетокот на 1930 година. Таа подоцна беше се користи како транспорт и падобран војници авиони за време на Втората светска војна, но тоа работел како бомбардер во текот на зимата војна. Тоа мораше 04:00-34 мотори од 839 КС секоја од нив. Тоа беше опремен со осум 7,62 мм митралези и до 2000 кг бомби. Распон на крилата беше 40,5 метри и 24,4 метри должина. Најдолгиот лет далечина 2000 километри со 1000 килограми бомби.
Максимална брзина била 250 км / ч, а на врвот височина е 5000 м. Тежината беше 17.860 кг целосно натоварен и имаше екипаж од осум мажи.
Туполев ANT -40 СБ 2bis беше самоубиец, кој се користи за време на Шпанската граѓанска војна. По Граѓанската војна што се промени во авионот и му го даде многу подобри моторот, пропелери, ефикасна вооружување и нови инструменти. Екипажот, исто така, добија подобар простор. Таа имаше две M.103 мотори 990 КС секоја од нив. Тоа беше опремен со четири 7,62 мм митралези и до 650 килограми бомби. Распон на крилата беше 21,5 метри и 12,65 м должина. На врвот брзина беше 450 км / ч и на врвот височина е 8500 м. Најдолгиот лет далечина 2300 км. Тежината беше 5450 килограми кога полна. Имаше екипаж од тројца мажи.

10. По војна

Финската Зимски војна заврши 13 март, 1940 година Но, веќе на 6-7 март, финската делегација предводена од премиерот Ристо Ryti одлучи да се обиде да донесе мир. Па тие замина за Москва преку Стокхолм. На 12 март потпишаа договор за мир. На 13 март, завршија борбите. Тогаш Viborg наоѓа во Карелија дури фински.

Но, само неколку дена подоцна, па даде Финска југо-источниот дел на земјата, каде градовите Vyborg, Kexholm и Sordavala лежи. Финска, исто така, предадени област источно од Сала и неговиот дел од Kalastajasaarento каде Финска имаше сребро рудникот, кој беше градот Petsamo. Види исто така Слика 3
Градот Hanko наоѓа во југозападниот дел на Финска помеѓу Хелсинки и Турку кон архипелагот бил изнајмен како поморска база во Русија за 30 години. Околу 430.000 жители, кои живееја во области кои сега биле руски, побегна во областите кои се постават запад на новата граница. Финската Зимски војна на Финска чини 22.451 мртви и 45.384 ранети. Русија беше донесена многу затвореници околу 700 Финците, по војната немаше 1406 мозолчиња. Руските сили претрпела тешки загуби во нивната војна против Финска. Никој не знае колку умрел со безбедно до 10.000 мртви и речиси како многу повредени (а може да има повеќе), Финска беа потребни речиси 5.600 затвореници.
Финска поминал против супериорен непријател многу страдаше од војната.

11. Дискусија

Мислев дека тоа беше забавно работат со финскиот Зимски војна. Мислев дека тоа е неверојатно дека Финска може да го направи толку добро против Советите. Мислев дека тоа е во право за Шведска да им помогне на Финска со материјали и се препушти на фински деца. Она што беше лошо беше тоа што тие беа соработка со Германија беше непријател "секого". Мислам дека Финска никогаш не би побарале помош од Германија, но дека тие ќе се во сојуз со Англија и Франција. Ако тие би сојуз со нив веројатно не би Русија ги нападнат.

Јас не мислам Финска имаше некои многу добри борбени тактики како Motti, или дека тие беа толку лоши авиони. Тие беа застарени од страна на сите други земји, но Финска покажа дека тие би можеле да се справат со планот. Мислам дека успеав да дознаете сите факти што сакав да знам. Тоа беше тешко да се најде беше како цивили снајде. Дури и кога го направив моето интервју, така дознав многу повеќе. Она што беше најинтересно беше тоа што тие би можеле да останат одделна земја и дека тие би можеле да се борат толку храбро.

Нешто што е малку страшно беше тоа што тие би можеле сојуз со Германија. Едно нешто што не го очекував, беше дека имаше толку многу храна во Финска.
Во меѓувреме, имам напишано дело мислев многу за тоа како што беше за време на војната. Јас се обидов да ме стави во нивните животи, како тие се бореа и колку е тешко услови се за оние кои беа војници. Мислам дека тоа е забавно да ја напишам оваа работа и тоа беше толку добар да се најдат факти и да го пишувам.

Научив повеќе отколку што навистина треба да имаат извадено. Една важна работа што го направив беше да го интервјуто баба ми. Мислам дека тоа е исклучително важно да се обидете да дознаете се што тие знаат. Тоа е важно за неколку години, тие не ќе живеат подолго. Мислам дека е добро што Финска може да заврши лошо Русија, бидејќи покажува дека дури и една мала земја како Финска може да го направи толку добро против таквата голема земја. Се надевам дека оние кои читаат мојата работа, војна, треба да се разбере дека војната може да се одржи како што е блиску до нас како нашите сопствени ела земја, кои некогаш биле на истата земја.

based on 11 ratings Фински Зимски војна, 3.6 надвор од 5 врз основа на 11 рејтингот
Стапка фински Зимски војна


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со финската Зимски војна, или на било кој начин поврзани со финскиот Зимски војна.

3 Responses to "фински Зимски војна"

 1. Фредрик на 2 март, 2009 во 23:29 #

  Многу добар есеј! Сепак, може да се види само од став 3, таа треба да биде фиксен.

 2. Вилијам на 9 октомври, 2009 година во 10:39 #

  Јас не мислам дека Русија (СССР) ќе ги менуваат своите планови за Финска, само за да Финска би сојуз со Англија и Франција. Финска стана faktist вети спасување сила на 22.000 човек на Англија и Франција. Но, Шведска и Норвешка не дозволи странски војски marshera преку како засилување никогаш не дојде. Тоа не е дури и сигурно е дека тие би биле ако Шведска и Норвешка ќе им овозможи на мочуриштето. Мислам дека тие се сојузници, тоа дури и може да има валкани во Финска и се обидоа да ја преземат контролата на хидроцентрали во Норвешка и рудници железо и руда во Шведска, и тоа беше се надеваа да се отсечени Германија од Шведска и Норвешка. Но, како што реков, секој човек е забранет пристапот.

  Од секој курс вклучувајќи ги Франција уништен од страна на Германија и Англија се борат за неговиот живот, па не можев да најдам засилување од таму. Американците беше или се уште не се во војна. Со Операција Барбароса, тоа е сега Финска загрижени дека Русија ќе изврши напад. Значи сте во потрага за сојуз со Германија наместо да се заштитат нивните позиции.

  Ако ме прашате мене, тоа беше прилично паметни од нив. Затоа што тоа го правеа, по сите, а не на "Еврејското прашање"
  Кога Химлер ја посети Финска за да им помогне со "Еврејското прашање" и рече дека "ние немаме Еврејското прашање"

 3. Черепот на 9 јули, 2011 година во 00:33 #

  Интересна приказна. Мајка ми беше 10 години кога на Зимските војна започна. Таа ми кажа многу за тоа, нејзиниот татко почина за време на битката на Сала. Финска има изобилство храна е сосема погрешно. Тие живееле во Рованиеми таму тоа беше во сите случаи храна недостиг што мислам дека беше најмал platserna.Kanske недостиг од храна биле само обични работници. Дека тие добија помош од Германија не е чудно Шведска не сака да го помине на англиски кога имаше само еден val.Ett совет до вас да прочитате малку повеќе за Зимска војна. Каде што вашата баба живее, тоа беше можеби малку белите повеќе со него, тоа не беше во Рованиеми.

Kommentera Finska vinterkriget

« | »