.nu

Училишна работа и есеи од средно училиште
Барај училишен

Девојката дека Бог заборавил

Дали е тоа навистина точно дека Бог е гледањето над сите нас? Тој никогаш не заборава никого, некој да се одржи неговата рака над и заштита од злото? Сега ќе слушнат за девојка која бог glömde.Tessan беше нејзиното име, како и за единаесет години таа живееше со својата мајка. Нејзината мајка беше постојано во депресија и Tessan добија практично се едуцираат и да се грижи за себе, кои не секогаш може да биде толку лесно. Постојано се обиде да молам сите, се обиде да биде најдобар ученик во целото училиште и да биде сакан од наставниците и учениците. Повеќе таа се обиде, толку повеќе таа не успеа. Сите одби да ја сакале, Бог знае зошто.

Еден типичен ден после училиште на пат кон дома, мислев Tessan на нејзината мајка, таа мисла за тоа како таа може да направи нејзиниот посреќни. На крајот, таа одлучи да се направи добар и smariga сирење и шунка сендвичи со неговата мајка, како таа би служеле во кревет. Таму, таа секогаш беше, така да се каже.

Таа отиде во собата на мајка си со послужавник на кој беше напишано една чаша сок од портокал и добри сендвичи. На кревет маса, таа виде празен шише алкохол и еден куп апчиња расфрлани. Во креветот лежеше мајка безживотно по своја повраќаница со пена во устата. Сè што растеше темно за Tessan и одеднаш таа почна да плаче и паника. Таа се обидуваше да ја оживеат нивната мајка преку вештачко дишење, но не доби одговор. Конечно, таа повика брза помош која пристигна по околу седум минути. Но тоа беше премногу доцна. Tessan реализира она што се случува.

Во болницата таа беше кажано дека нема ништо што може да направи, тоа беше премногу доцна. Сега е јасно дека таа била сама и сè што можеше да се размислува за се она што го згрешил. Она што таа го направи за да го заслужам ова? Беше таа навистина толку лоша ќерка? Може таа да направи нешто за да се спречи ужасниот чин на мајка си? Зошто таа ја напуштат? ¨

Следното утро, на врата заѕвони. Тоа беше социјален работник, кои дојдоа да ја врати. Тие го појаснив со неа дека од тој ден, таа ќе живее со нејзиниот татко таа едвај знаеше. Сите знаеше беше дека бил алкохоличар, кој многу пати е во притвор за напад.

Кога првпат пристигна со нејзиниот татко и ја отвори вратата на станот, таа била третирана со förfäligt одвратно смрдеа дека се чувствува како мешавина од пот, алкохол, храна белешки и повраќаници. Таа влезе во станот и ја поздрави учтиво на неговиот татко, кој не можеше да се грижи помалку. Единственото нешто што го направив беше да се укаже на една мала темна соба каде што имаше камп кревет и мала канцеларија следната врата. Таа одеше во собата и почна да се спакуваат своите работи. Кога таа го направиле тоа hemstadd што е можно, таа почна да се чувствувате уморни и одлучи да спијам.

Средината на ноќта се разбуди на татко ја зема како што самиот милувања и задишан глас. Таа добива исплашени, ги отстранува неговата од неговото тело и го прашува него да престане. Тој е бесен и ја повлекува својата од креветот, тој ја фрла во ѕидот, па тешко дека таа погоди во главата прилично тешко. Тој ја приближува и почнува да шепа во неа додека тој се обидува да ја бакне. Таа се противи и го удрил неколку пати, додека тој вика на неа дека таа треба да остане со него, таа треба да го направи тоа на неговите услови. Таа ноќ, таа беше со невиноста на таков начин како што е најголема и најстрашните кошмар секој девојката.

Во утринските часови, кога таа се разбуди таа беше сам во соба. Отиде во тоалет и падна бања. Во бањата таа беше повеќе од еден час и изрибан колку што веројатно не е направено. Таа се чувствува толку валкан и одвратно по што нејзиниот татко подложени неа да. Таа се бореше на чувство чисти, но ништо не помогна, тоа не е важно колку таа изрибан нејзиното тело и колку е тешко таа се измијат.

По неколку часа, разбуди нејзиниот татко. Тој отиде во кујната, каде што Tessan застана и тој и 'реков да направи појадок за него. Таа рече дека нема. Тогаш тој викна на неа, наместо да се направи појадок за во спротивно таа ќе жалам што таа не. Таа потоа му рече дека тој може да направи свој проклето појадок и дека тој не е достоен доволно да јадат храна што се подготвува. Некој пантофли него, таа рече дека иако таа беше за него. Таа не треба да веројатно да се каже кога тој погоди неколку пати во лице. Откако нејзиниот хит па го зеде пиво во фрижидер и седна на каучот во дневната соба. Кога таа застана, таа се чувствува незаменлив болка во лицето, а сепак таа почна да се направи појадок за нејзиниот татко.

Tessan беше шеснаесет години и тоа беше тогаш пет години откако нејзината мајка почина од предозирање. Во последните пет години, ова малтретирање и овие силувања се одржа. Затоа што се срамеше и се чувствува валкани, таа го напуштиле училиштето. Не само тоа, тоа беше, исто така, нејзиниот период од две недели доцна. Таа одлучи да се земе тест за бременост. Кога таа доби одлуката како таа се чувствува наплив на треска, еден од нејзините најлоши кошмари го претепале. Таа е бремена и татко на детето е нејзиниот татко.

Еден месец подоцна Tessan сведочи против неговиот татко во законот, бидејќи на сите злоупотреба тој ја подложен. Но, тоа не беше таа што ја објавија, тоа беше еден од соседите кој живеел во истата зграда како нејзиниот татко. Татко и добил затворска казна и поради тоа Tessan немал каде да оди и таа навистина не сакам да останам во згрижувачки дома. Па сега таа е бремена со копиле на улица без храна или пари дела. Таа може само да мислат на едно решение за проблемот и тоа беше дека се protestuera. Многу пати, таа беше измамен и тепани од страна на нивните клиенти, па често таа беше уште чувствува болка и без скршена пара. Но, тоа не ја спречи да се обидува да добие нов клиент. Месеци поминаа и стомакот почнаа да се појавуваат се повеќе и повеќе и тоа стана сè потешко да се клиенти.

Еден ден Tessan нешто неверојатно страшни magvärkar но таа одби да оди во болница, бидејќи се плашеше да завршува во згрижувачки семејства. Таа легна зад контејнер што стоеја во близина каде што беше. Часови таа работеше и се бореше да добие бебето. Таа врескаше од болка, болка која таа никогаш не почувствувал. Откако таа успешно новородено дете, таа сфати дека тоа е безуспешен. Таа го завитка бебе во џемпер и го фрлил во контејнер.

Таа живееше со својот живот како ништо да не се случило, но еден ден таа ги исполнува лице таа најмалку се очекува дека ќе се исполнат. Тоа беше нејзиниот татко, а тој не беше среќен да ја види. Тој висок одржи на нејзината рака со цврст стисок и ја повлече во темна улица, каде што долго време стоеше неколку кантите за ѓубре. Tessan праша што сака и го молеа да не ја погоди. Се претвори вас, зошто мислите дека јас би го направил такво нешто? Рече нејзиниот татко. Tessan видов гнев во неговите очи дека таа никогаш не видел, и таа знаеше дека ќе направи нешто лошо. Пред да го знаеше, таа беше како лежи на земја додека нејзиниот татко стоеше и го изгазил неа. Таа се обидуваше да крик за помош, но тоа беше безнадежна, тој започна вилица дислоцира, а можеби дури и го уништен. Таа не можеше да стори ништо, не се движи, дури и не зборува, таа само лежеше таму и се чувствува крвта завршија од телото, таа стана повеќе слаби, визија и болка изопачено далеку повеќе и повеќе. Последното нешто што некогаш знаеше и го видов беше кога полна уста на татко хит нејзиниот образ и да го видам го сврти грбот и одиме смирено далеку. За неколку месеци тој беше повикан, но тој никогаш не беше пронајден.

Да, така што ние треба да верува, е навистина Гуд се внимава на сите нас, или тој и сатаната се подели одговорноста? Што мислите?

Линија Holmgren

based on 15 ratings Девојката што заборавиле Бога, 3,0 од 5 врз основа на 15 рејтингот
Оцени девојката дека Бог заборавил


Поврзани со училишните
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на девојката кој заборавил Бога или на било кој начин поврзани со девојката дека Бог заборавил.

Остави девојка која Бог заборавил

« | »