.com

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Воздухоплови

Првите обиди да летаат

Првите обиди направени за да се обиде да лета беше направен од страна на кинески за пред околу 1 000 години со помош на kites и балони на топол воздух. Во Европа, Леонардо да Винчи скицира првиот дизајни за воздухопловот; бадем-придвижуван дизајн со мавташе крила, речиси како крило на птица. Тој, исто така, го направи првиот скици на хеликоптер-како дизајн и падобран. За жал, тоа беше не подолго од скици на хартија работа Леонардо затоа што не можеше да се најде било каков вид на извор на енергија што може да добие "летала" во воздух. Подоцна почна да го скицирам и експеримент на балони на топол воздух. Во текот на 1700 година да се измисли водород балони, кои доведоа до почна да експериментира со погон. Првата вистинска airships прво со клипни мотори, кои биле измислени од околу 1900. Во текот на доцните 1800-ти почна да експериментира во многу различни насоки со летање и со начелото потешки од воздухот.

Ото Лилиентал е веројатно првиот човек кој го прелетал едрилица лебдеше слободно. Тој направи многу експерименти и мерења на различни модели и исто така се тестираат со Менинг планирам летови. Која оваа година се допаѓа. Пред тој успеа да заврши тестираат своите теории на летање со помош на клипни мотори пропелер па тој исчезнал за време на експеримент. Обиди беа, исто така, на аеродинамичен студии и испитувања во Франција и Англија, но безуспешно, бидејќи тоа не успеа да се најде било кој извор на енергија што работеле доволно добро. Тестирано употреба на парни машини, но воздухот машини стана премногу тешки за да се укине тогаш.

Некои информации за браќата Вилбур и Орвил Рајт

Двајцата браќа се подобро познати под името "на браќата Рајт", бидејќи тие имаат чест на истражување на аеродинамиката. (Аеродинамиката е проучување на протокот на воздух околу како на пр авион) браќата Рајт трчаше велосипед продавница во Дејтон, Охајо, но долго експериментирале и студирал на летот. По смртта на Лилиентал би го правеле на браќата Рајт да експериментирате со неговите планови. Гледаа преку Лилиентал се проба и структури кои на крај им дозволија да се изгради првата едрилица. Тоа се случи во 1900 година неколку летови беа спроведени и охрабрени од резултатите не браќата Рајт изградени поголем план. Тие почна да експериментира со неколку различни модели и дизајнирал мотор со внатрешно согорување што се инсталирани во биплан со две туркање пропелери. Браќата Рајт донесе на авион на интерес од целиот свет. 14 декември беше првиот обид на Флаер 1 но бидејќи Вилбур е над водич како ги подигна неговиот авион остро така што авионот се урна, авионот слезе но бил поправен како брзо.

Во Кити Хок 17 декември 1903 година беше првиот лет со моторот, авионот подоцна беше преименувана во "флаер". Орвил полета за 12 секунди и растојанието лет беше 36,5 метри.

На 3. Март 1908 година беше потпишан договор со Французинот Лазар Weller. Договорот е да Вилбур Рајт ќе направи некои тестови вештина и кога тие беа завршени би Лазар Wellers компании продажба и користење на летачки машини Рајт во Европа. Браќа одлучи да Орвил ќе навлезат на американскиот пазар во исто време отвори додека Вилбур замина за Франција. На 8 август 1908 година Вилбур полета својот прв лет демонстрација на трки Hunaudieres. Повеќе активни пилоти беа меѓу гледачите. Вилбур започна и чекори, направиле неколку врти и слета по 1 минута и 45 секунди. Причините за простор, бизнис беше преместена неколку недели подоцна на воена обука земјата на Auvours. Постојат, исто така, била изградена едноставен хангар за неговата Флаер IV. На 28 септември 1908 година, Вилбур освои награда од 5000 франци, од страна на летање од 24 јарди помеѓу две марки на 1 километри оддалеченост. За подвиг, тој доби златен медал на францускиот Аеро клубот. Француската компанија одлучи дека тоа ќе се произведуваат 50 парчиња Флаер IV за европскиот пазар и дека ќе се обучуваат Вилбур тројцата пилоти. Се започна летање училиште во Пау.

Да лет училиште во Pau ќе Вилбур и Орвил Кетрин браќа и сестри, каде Кетрин делува како нивните секретар. Пролет 1909 Одете Вилбур, Орвил и неговата сестра Катерина во Рим, каде што ги спроведува серија на воздухопловни манифестации и едуцира два италијански офицери за пилоти. Во мај 1909 година, тие патуваат назад во Дејтон за изградба на нови авиони, кои се наменети за Армијата на САД. По договорот за продажба потпишан во август 1909 година патување Кетрин и Орвил во Берлин за да продолжи маркетинг во Европа, додека Вилбур уморни од летот, престојувале во САД да се обучуваат на неколку офицери на сигнал корпус на Армијата. Откако тие ги донесоа првите воздух машини САД во Армијата на САД, Вилбур одлучи да се повлече од летот, и растителни операции. Тој почина во 1912 година на тифусна треска.

Англиски весникот изгасне награда од 1.000 фунти за да го првото знаме над Ла Манш. Победникот беше Французинот Луј Blériot замина на пат, во јули 1909 година по што почна на воздухопловната индустрија се развива брзо. Пронајдок браќата Рајт беше успешен, човек може да сега за прв пат да летаат! 1931 изграден првиот авион, управувано од четири мотори, што вкупно би можело да потрае 16 патници и може да лета на 2 000 метри. Светски војни беа страшно но тоа даде развој на авионот поттик за време на Првата светска војна бил успешно дизајнирани авион кој би можел да достигне 200 км / ч, а во вториот авион кој може да лета над 650 км / ч.

Воздухопловот

Авионот е името на летала кои се користат за транспорт на луѓе и стока. Возачот наречен пилотот. Воздухопловот полетување и слетување обично на аеродром. Патнички авион е воздухоплов, чија цел е да се превезуваат и патници и нивниот багаж. Карго авион се користи за транспорт на стока. Воздухоплови исто така може да бидат вооружени и се користи како борбени авиони.

За авиони да летаат да генерирате кревање сила еднаква на неговата тежина и затегнувачка сила е барем исто толку голем како својот воздушен отпор. Воздухоплов специјално дизајнирани за aerobatics често имаат симетрични аерофолија да имаат добри маневрирање во сите режими на лет, дури и во лежечка положба. Постојат два типа на мотори, или пропелер мотори или авионските мотори. Мотор на авион работи со компресори за компресија на воздух во моторот и притиснете ја во комори за согорување под висок притисок. Каде што горивото се вбризгува и согори во континуитет. Воздухоплови кои се користат со влијание врз воздухот поток со кормило задниот раб на крила, перки и стабилизатор, ailerons, кормило и лифт. Ailerons обично седи на врвот на крилата на авионот и може да се навалува странично за да се олесни вртење. Перка добие воздухопловот да го следат кон протокот на воздухот и на кормилото на опашка перка пилот контрола на точни во особеност. Прилагодливи лифтот на хоризонталниот стабилизатор, водич носот на авионот нагоре или надолу и се користи кога воздухопловот е да се зголеми или да се намали под агол од напад. За време на полетување и слетување, пати од клапи на задниот раб. Ова, исто така, обезбедува повисок повлечете, помагање на планетата да се забави за слетување. Можете да добиете екстра ветер отпор со воздушни кочници, која обично се наоѓа на врвот на крило и се користи кога авионот се забавува по слетувањето или во воздух.

Случувања

Со текот на годините, авиони станаа модерни, поголеми и побезбедно. Техниката е речиси иста, некои имаат авион со повеќе функции, но пронајдоци на браќата Рајт и понатаму во текот на денот авиони модерна. Никој не знае како ќе изгледа на авион како во последните 20 години. Мислам дека тоа ќе биде дури и повеќе модерна, со можеби продавници, ресторани итн на одборот. Можеби постојат пилоти контрола на авионот без овие

управуван од страна на роботи од летот кула на земјата. Едно е сигурно, а тоа е дека во тек е развој, но можеби и не е секогаш за најдобар ...

Авионот има скоро иста структура како кога браќата Рајт изграден првиот авион. Очигледно, некои работи се сменија, но основите остануваат исти. Еден од главните делови на воздухопловот се крилните позиции. Крилјата ќе предизвика авионот да полета на теренот и да се задржи уште во воздухот.

Авиони и околина

Денес авиони се и опасност за животната средина и здравјето на луѓето. Ако живеете во близина на аеродромот, можете да слушнете мотори на авионот како шум. Авионот, исто така, го објави загадувачи. И покрај тоа, загадувањето на земјиштето во Шведска полошо од емисиите на издувни гасови. Еден може да мириса на керозин за милји од аеродромите. Керозин е направен од сурова нафта, што се случува ако мазутот еден ден снема? Тоа е прашање кое многу се обидуваат да се избегне, но која е од витално значење. Затоа, ние, луѓето мора итно да се најде начин да работат на овие масла кои зависат од gadgets, ние ги користиме на други начини. Воздухопловот е во тоа што, исто така, негативно влијае на гориво на озонската обвивка, особено на авиони кои летаат кон повисоки надморски височини. Ова е најголемата опасност за животната средина, кога станува збор за авиони. Ако ние не можат да дојдат на еден поинаков начин да работат на авионот со, озонската обвивка со текот на времето да стане потенка отколку што веќе е. Без озонската обвивка, се изгорени луѓе на земјата нагоре. Истото важи и за автомобили, толку повеќе ние возите, толку повеќе се зголемува ризикот дека земјата еден ден ќе прегревање на озонската обвивка е премногу тенка. На транспортот на нафта загадува природата. И како тоа изгледа ако воздухопловот се урна? Илјадници деловите на воздухопловот се шири на земјата.

Како што луѓето стануваат свесни за загадување на животната средина, во авионот често бил посочен како главен загадувач, особено откако се повеќе и повеќе автомобили со хибриден погон и катализатори и се повеќе и повеќе автобуси почна да се пушта и на етанол наместо дизел. Предлозите е дека повеќе долги патувања, доколку е можно, треба да се направи со брод или воз. Бројот на летови и заминувања авиони намален долу малку благодарение на меѓународната дипломатија на поголемо користење на видео конференции, наместо да се сретнат во лице на секој состанок. Во исто време, индустријата на авиони да се фокусираат повеќе на се обидува да развие повеќе еколошки авиони. Во денешно време многу авиокомпании, аеродроми, воздушната индустрија и владините агенции инвестираше многу за подобрување на еколошките перформанси во воздухопловството, а тоа го сторија поради дека летањето е најбрз водечки во транспортот и тоа се исплатеше. Ниту еден друг начин на транспорт се покажа толку успешна во подобрување на животната средина во последните години. Развој е многу важна за животната средина. Понови авиони, исто така, доаѓаат со помирна и повеќе енергетски ефикасни мотори дека помалку луѓе треба да бидат вознемирени од летот. Друга работа која воздушниот сообраќај има направено за авиокомпании се наруши помалку луѓе е дека тие се додаде прелетуваат. Помала потрошувачка на енергија, исто така, доведе до дека авиони испуштаат помалку јаглерод диоксид и азотните оксиди. Пресметано е дека емисиите на јаглерод диоксид и азотни оксиди по патник, исто така, се преполови на изминатите неколку години. Сето ова има и индустрија која прави авионот, авиокомпаниите ги вее, на аеродромите и властите се направи за да се добие подобра лет средина. Важноста на авионот на животната средина со што се има во текот на годините да стане многу подобро и дека можеме да имаме почист воздух.

Новиот план гради се повеќе еколошки од стариот, но проблемот е во тоа што се гради се повеќе и повеќе авиони, но со ист број на стари воздухоплови кои не се укинат, но наместо да станат авиони во вкупен која што се користи за да се лета со. Еден ќе го замени сите стари план во новиот, со цел да го добиете најдоброто резултати од аспект на животната средина, но, се разбира, многу скапо. Повеќе авиокомпании одат надвор од нивните реклами сега, кога тие летаат само со еколошки авиони, како на пример, Нова ерлајнс и Аполон патувања. Овие авиони се можеби повеќе пријателски отколку некои други, но сосема безопасни за животната средина, тие може да се разбира да биде. Постојат веројатно може да биде без авион се додека не дојде во која било друга гориво отколку возење на воздухопловот со.

Општество

Како што разбрав по проучувањето на авионот, тој има големо значење во општеството во кое сега живееме. Со цел брзо да се движат од едно до друго место во авионот е флексибилна алатка. Благодарение на авиони, ние сме биле во можност непречено да истражуваат делови на светот, како што порано не знаеле постоел. Таа, исто така ни дава одлична можност да патуваат во целиот свет на одмор, посета на пријатели на другата страна на светот, да се истражуваат светот мм. Патувањето со авион стана нешто што е заеднички за повеќе и повеќе луѓе, сум бил неколку пати во странство и повеќето пати ние се вее до дестинацијата. Тоа е повеќе заеднички за семејства да се земе на авионот да се излезе на одмор.

Воздушниот сообраќај исто така, може да биде корисна алатка во војната, и да се брани и напад. Но, за развој, исто така, носи некои негативни работи. За жал, истражувања отишол толку далеку напред тој човек, ако сакаме да, може да ја избришат големи делови на светот, со помош на бомби, чај х атомски бомби и воздушни напади. Воената авијација може да се грубо поделени во лет набљудување, бомбардери, си поигруваше со авиони и транспортни авиони на. Овие имаат различни карактеристики, кои постојано се развива за да ги измами на непријателот и да бидат способни да летаат брзо и непречено на пример радар.

Позитивно од страна на воени авиони во ситуации е тоа што може да се користат авиони за транспорт на хуманитарна помош во војна погодените области. Тоа е натоварен авионите со ќебиња и други потреби кои потоа намали од воздухот затоа што еден не дојде до луѓе кои навистина е потребна помошта на обичните автомобили на патиштата. Тогаш авиони беа многу корисни. Исто така постои и авион кој е доставен како болници со aktumottagningar, операционата сала, итн, а што може да лета на различни локации во кои се јавуваат итни ситуации и каде локалната болница не е доволно.

Други примери каде се наоѓал воздухопловот се користи во позитивен начин е шумски пожар. Ова се користи многу во САД и во Австралија, каде што може да се спаси многу шуми и полиња во старите денови беше целосно уништена, кога нема авион беше на располагање и може да се изгаснат пожарите. Борба против трговијата со дрога е уште нешто што им помага со авијација, американската воздухопловна Херкулес авион за да им помогне со специјален радар за да пребарувате за smugglande авиони и бродови.

Времето извиднички исто така е една работа што им помага на воздухопловството општеството, овие авиони имаат посебен радар кој може да го следи времето и да ги предупредат јавноста кога постојат циклони и силните ветришта за во било која област.

Создавање на авионот имал значително влијание врз поединците и општеството. Сон на човекот со векови била дека птиците може да лета. Со подобра и подобра технологија и побрзо пратки, ние може да транспорт на стока и да ни се речиси насекаде ние сакаме целиот свет за кратко време.

based on 40 ratings Авиони, 3.7 надвор од 5 врз основа на 40 рејтингот
Стапката на авионите


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со авиони, или на било кој начин поврзани со авиони.

Коментира авион

|