.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Габриеле Капоне

Предмет: Биографии

Габриеле Капоне беше еден од 43.000 Италијанци кои дојдоа на САД во 1894 година Тој бил бербер двајцата се писмени. Тој дојде од селото Castell-ди Маре Stabia, шеснаесет милиони јужно од Неапол.
Габриеле кој имаше тринаесет години зеде неговата бремена дваесет и седум-годишна сопруга Тереза, неговите две-годишен син Винченцо и неговиот вонбрачен син Рафаеле. За разлика од другите италијански имигранти, па не Габриеле должам некој пари за патување во САД Тој имал намера да преземе било каква работа и да работат, додека тој имал пари да отвори своја barberarbutik.Tillsammans со илјадници италијански имигранти Капоне семејство се преселило во Бруклин, во стан во близина на пристаништето. Станот немаше затворен тоалет или соодветна опрема.
Областа тие дојдоа да се класифицираат како сиромашни.

Garriele способност да чита и пишува, му даде работа во самопослуга додека тој не може да отвори своја barberarbutik. Teresia кои беа зафатени со подигање на двајца браќа расте сошив слики кои таа зачувани на.
Своето трето дете, Салваторе е роден во 1895 година нејзиниот четврти син е роден на 17 јануари, 1899.
Неговото име беше Алфонс.

Семејството Капоне не беше насилна семејство, но тивко и мирно семејство и неговиот татко се користи за да проповеда и да се грижи за децата колку што Teresia не. Децата не доживеале било трауматично искуство кое го доведе во животот на криминал и семејството не беше луд во било кој начин.

Во домот на обвинетиот деца со италијанско име, но на улица тие добија американски имиња наместо тоа, Винченцо стана Џејмс, Рафаеле беше Ралф, Салваторе стана Френк и Алфонс стана Ал.

Кратко време по Ал роден да Габриеле пресели своето семејство за подобро станот над неговиот barberarbutik на Парк авенија во Бруклин (не во Менхетен). Овој потег влијае Als културата на овие простори, тие живееле на ирски, Германците, Швеѓаните и chineser. Тоа е сосема сигурен дека ова ќе му помогне во неговата иднина кривично империја.

На седумгодишна возраст во 1904 година, тој отиде во училиште во "Адамс улица", но образованието на италијански имигранти беа несоодветни училишниот систем завршил многу малку за да се поттикне имигранти да учат понатаму, додека родителите сакаат нивните деца да го напуштаат училиштето веднаш штом тие се стари доволно за да работат.
Едно лице го опишува училиште се допаѓа ова во едно интервју: "Во училиштето не направи ништо за да им помогне на децата на имигрантите со образованието и наставници кои беа претежно жени беше многу млади и образовани од страна на монахињите пресудата е околу шеснаесет години, а учениците беа само неколку години помлад од наставникот. Исто така, беше заедничко со тепачки меѓу наставниците и учениците. "

Ал беше прилично добар во училиште, тој имаше солиден Б во сите предмети, но кога тој беше четиринаесет тој падна неговото трпение против учител кој го тепале и се сврте наназад тој тогаш беше исклучен и никогаш не се повеќе на училиште.
Во меѓувреме, семејството се врати во "21 Гарфилд место", а тоа ќе има големо влијание врз неговата иднина, еве го со неговата сопруга Меј и гангстер Џони Torrio.
А неколку блокови подалеку од куќата Капоне на "Гарфилд Место" беше најуспешен гангстер на седиштето на источниот брег Џони Torrio е. Тој бил еден нов вид на гангстер модернизираат и развијат технологија за да се заработат пари. Torrio научи младиот Капоне многу работи што ќе биде overdeliga и стојат како основа за империјата на тој дошол да се контролира во иднина.
Torrio е физички мал, тој го научил како млад човек на улица често може да се добие во текот на мозокот и мускулите форма сојузи дека може да те спаси кога сте биле во неволја. Тој беше човек кој се појави како еден господин и беше речиси невидлив како човек кој раководи со бордел и бордели. Тој исто така бил идол на многу момчиња во градот. Капоне, како и многу други во областа заработи џепарлак со трчање errands за Torrio. По некое време почна Torrio доверба Капоне и му даваше повеќе да се направи и во меѓувреме научил Ал страна гледајќи во богатите почитуван Torrio и неговите луѓе. Но, во 1909 година се пресели во Чикаго Torrio и Ал падна во вториот влијанија.

Деца кои израснале во имигрантските богати Бруклин беше обично во банда италијански банди, банда еврејски и ирски банди. Тие не беа од типот на насилно банди денес без пресуда бара авантура и само дружевме со едни со други.
Капоне беше тешка неуредна човек кој припаѓаше на "Јужен Бруклин Rippers", а подоцна "На Четириесет крадци Јуниорс" и "пет точки Јуниорс".
Земете сиромашни училишта имаа спортски сали, игралишта или други активности кои децата може да се направи по училиште. Наместо тоа, во облик на младите една е улица светот во кој тие беа независни од светот на возрасните се пушачи, пиеја, се забавуваа, одигра покер и се бореа со ривалски банди.
Ништо освен односи со Ал Torrio изјави дека ќе се избере живот во подземјето. Тој го стори она што тој мораше да се направи, отиде да работи за да им помогне на поддршка на семејни финансии и се грижи за своите браќа и сестри.
Тој работел речиси шест години во фабрика, а подоцна и како хартија секачи.
Сега тој е "добро" момче кое работеше и помогна дома.
Но Ал дојде во контакт со Френсис Јеил, кој беше и се плашел и почитуваат, и за разлика од Torrio така се користи насилството Јеил да ја обнови својата империја.
Френсис отвори бар во "Coney Island" познат како "Харвард Ин", а по препорака на Torrio вработен Јеил осумнаесет-годишниот Ал Капоне како шанкер, нешто големо и ако е потребно како келнер. Првите години беа Капоне популарен меѓу клиентите и меѓу вработените дури и на Френсис. Но, еден ден кога Ал служел еден млад пар, па тој му рекол на девојката дека таа имаше вкусни газ, а потоа тој беше прободен со нож од страна на нејзиниот лут брат, и каде што доби три големи лузни на лицето и неговиот прекар "Scarface". Кога Френсис Јеил дознав за ова, па тој принудени Ал извинува а со тоа и тој научил да го запрат неговиот темперамент.
Јеил зеде Ал под неговиот "крило" и го научиле во тактики бруталност и во бизнис секторот.
Јеил беше богат и насилна човек кој работеше многу со рекетирање и работел како заем ајкула бидејќи му беше потребен на целиот харем со торпеда кои не само што го собори оружје и черепи, но тоа исто така може да умре. Јеил придонесе многу влијание врз иднината Ал.

Друг кој имаше големо влијание на иднината беше една убава девојка по име ирски Меј Coughlin, кој беше две години постара од Капоне. Таа доаѓа од семејство од средната класа кои прифатија брзо дека се омажила за еден италијански.

Алберт Френсис Капоне е роден на 4 декември 1918 година неговиот кум беше Џони Torrio.
Сони како тој пристигнал во се нарекува чинеше здрави при раѓање беше откриено дека имаат сифилис. Години подоцна, изјави Ал за лекарите дека тој имал сифилис пред да се ожени, но тој смета дека тоа беше нема.
Со сопругата и децата за поддршка на толку инвестирани Ал врз правна кариера, тој заврши работа за Френсис Јеил и се пресели во Blatimore и започнал да работи како сметководител во градежна компанија.
Таа отиде многу добро за Ал, тој бил паметен и имаше добра заштита на броеви и беше многу сигурен. Но Ал отиде во друга фаза од својот живот кога неговиот татко починал 14 ноември 1920 во педесет и пет години. Тоа беше сфатено како крај за правни кариера Ал Капоне.
Тој продолжи контакт со Џони Torrio кои беа во голема мера се прошири и да се види за можностите од Чикаго бордели, нелегално коцкање и шверц со алкохол. Ал согласи да помогне Torrio со своето знаење од бизнис и своето искуство со брутална Френсис Јеил. Кариера Ал Капоне имаше добри изгледи кога тоа започна.

Чикаго беше совршено место да се поведе кривична империја што беше boozing и коцкање град кој може да биде купена од страна на некој со доволно пари. Исто така, беше брутално град кој заклани милиони крави, кози, овци и коњи, но газеше во крвта во големи кланици. Кога Ал Капоне дојдоа во Чикаго во 1920 година почна месната индустрија стана организирана извор на приход. И над главата беше "Биг Џим" Colosimo заедно со неговата сопруга и партнер, Викторија Colosimo кој беше успешна дама. Нивниот заеднички бордели заработи повеќе од 50.000 $ месечно. Додека "Биг Џим" семеен бизнис се прошири, па тој се изнајмуваат на diskrete Џони Torrio од улиците на Бруклин да работат и да ги прошират на компанијата понатаму со својата интелигенција. Тоа беше најдоброто решение, тој не можеше да стори за компанијата за Torrio тоа направени од семеен бизнис во една империја без привлекување внимание на сите. За разлика од "Биг Џим" пиеја, играа и не вети Torrio.

На 11 мај, 1920 година, извршена Френсис Јеил "Биг Џим" во својот ноќен клуб ...

Конечно полицијата сфатиле кои го убија и го уапси во Њујорк, но единствениот сведок на убиството бил келнер кој не се осмелуваат да сведочат против Френки Јеил. Додека Френки се обидел да избега обвинителството, како неуспешниот обид да го преземе царство Colosimo е, Torrio успеа да им помогнам на милиони сега па натаму. Тој ја отвори илјадници "стоковна куќа", коцкање дувла и бордели. Тоа беше оваа империја Torrio зеде дваесет и две-годишниот Ал Капоне.
По некое време тој стана Ал, партнери Torrio наместо неговиот вработен.
Тој мораше да се преземе во врска со "Четири Deucec", која беше бордел, коцкање ден и место за средба на криминалците сите во едно. Подоцна, дури и неговиот брат Ралф да му помогне во царството Torrio е.
Во тоа време дојде Ал во контакт со човекот кој ќе стане негов пријател за живот, Џек Guzik. Џек семејство, кои беа православни Евреин заработувале по пат на проституција.
Џек се грижеше за Ал како помлад брат.
Уште еднаш покажува Ал неговата способност да се дружат и сојузи Надвор од италијанската заедница, таа дојде да се непроценливи за неговата судбина.
Ал почна да се заработат добри пари, па сега тој купил куќата на неговата сопруга, деца и мајка во "7244 Prairie авенија".

Torrio и Капоне одлучи да ги префрли малку надвор од градот за да предградие наречен Цицерон, каде што може да се купи сите урбани мажи и полицијата тогаш тие би можеле да го контролираат градот, како што го сакаше.
А кратко време откако тие стан на првиот бордел во Цицерон така Torrio пресели со нејзината мајка се врати во Италија за да живеат таму за некое време. Тој даде одговорност на Цицерон да Капоне и сакаше да ја преземе целосната контрола над градот.
Тој ги стави својот брат Френк Капоне во градската власт и Ралф имаше за задача да отвори бордел целиот Цицерон. Тој, исто така, ја презеде контролата на коњ тркачки патеката. Капоне состанок никаков отпор за откуп на Цицерон, освен еден новинар, кој се изложени förmycket во своите статии за Капоне се кандидираше за градоначалник и неговите ставови.
Изборниот ден не беше прилично повидок, мажите Капоне киднапирани на останатите учесници и се закануваше на гласачите со насилство. Кога ова достигна Чикаго така се собраа на шефот на полицијата 79 полицајци и им дадоа пушка и цивилна облека, а потоа им се возел во конвој на необележани автомобили на Цицерон и истовремено да дојде Френк Капоне движи по улица и се сретна со полициски конвој. Некој го препознал и во секунди беше прободен тело Франк од глава до пети.
Ал извади својот гнев од крадење на вредноста кутии и убиство на политичар.
Кога сето тоа е околу Ал го доби битката на Кикерон, но по цена која ќе го прогонува во текот на животот.
Капоне го даде својот брат голем погреб каде што само на цвеќе чини $ 20.000. Тој, исто така, фиксна, така што истите полицијата, која пукаше во него беше на погребот. Некое време подоцна започна со Ал тотална војна против полицијата.
Капоне молчам за околу пет недели, но тогаш така нападнати мала дупката на неговиот најдобар пријател Џек Guzik. Ал Капоне го изврши лично во еден бар.

Вилијам Х. McSwiggid, кој исто така е наречена "виси обвинител," одлучи да ги преземе Капоне, но во десното око сведоци сменија сведок цели и Капоне беше слободен, но вниманието го добил беше дека тој не беше како анонимни, кога тој и Torrio беше пред кога никој не знаеше кој влечат конците. Тој доби многу ривали и законот мажите зад него и тој беше многу свесни дека следната куп погреб многу добро може да биде негова. Но, тој е најдобро познат како еден богат човек, кој владеел со целиот град.
Мирот кој Torrio изградиле беше долго минато, банда убиства станаа епидемија во градот. Капоне беше често се обвинува за убиствата, но тоа беше igentligen други банди кои Torrio чувале во проверка пред еден од лидерите беше O'Bannion. Тој е познат по тоа што го предаде ПОВТОРНО работи кои треба да ги соборат еден човек пред голема публика. Тој дури и излажани Torrio да се купи пиварницата дека Torrio стави во затвор, веќе беше судбината Дион е нејасно.

Мајк Мерло беше голем водач на организација која се заштитени гангстери почина од рак. На неговиот погреб се грижеше Дион цвеќињата што не беше мал бизнис како и.
Френсис Јеил, Torrio и Капоне се согласиле да ги споделите Анџело Genna го преземе Чикаго индустрија, како Дион го понижат мамење него без пари.
Два дена по смртта на Marlo беше Дион во нејзиниот цвет продавница и организира цвеќиња на погребот потоа дојде три гангстери во продавница. Тој повтори шест куршуми тогаш искапен Дион во неговата крв. Полицијата доби одржи на две од мафијашите, но не е познато дали третиот беше Френсис Јеил или син Marlo е, никој од нив не добив било казна.
Погребот Дион беше победа за Torrio и Капоне, бидејќи сега тие можат да си помогнат самите на одличниот рекет.
Но, додека полицијата не можеше да дознаам кој е одговорен за убиството знаеше најдобар пријател јон е Hymie Вајс точно кој беше и го бркале Torrio и Капоне доста долго време.
Torrio беше толку загрижена за својот живот, па тој одлучи да го напушти Чикаго и да одат во топли извори во Арканзас. Ал само vistog дополнителни мерки на претпазливост, како никогаш да не се оди никаде содржи потребните матрицата без барем двајца телохранители. Следните две години стари колеги обидел да го убие Дион Капоне десетина пати.

Во јануари 1925 Torrio врати во Чикаго, по шопингот со неговата сопруга. Тој оди зад својата сопруга со пакет нагоре по скалите кога автомобил возел и некој отворил оган и го погоди во вратот и градите.
Додека Torrio беше на болни куќата, па Капоне го презеде бизнисот.
Тој дури обезбеди и со безбедноста на Torrio, која, исто така, значи дека тој спиеше со него за да бидете сигурни дека ништо не се случило.

Четири недели подоцна schokade Torrio секој од појавува во судот, каде што тој беше осуден на девет месеци затвор за нелегално подготовка на бизнис. Тој успеал да го добиете шерифот да се зголеми безбедноста во затворот, па нема повеќе avrättnings експерименти се повтори.
Во затвор Torrio одлучи дека тој ќе се пензионира и да се повлече од криминал што тој го нарекува Ал Капоне и оставиле се за него.
Набрзо откако тој ја презеде империја Torrio беше забележливо дека власта нема да главата, тој беше градоначалник на подземјето во Чикаго.
Тој ја искористи можноста да се пресели своето седиште во хотелот каде што му изнајмил луксузниот апартман за 1,500 $ на ден. Тој сега е јавна личност, кој се појави малку насекаде, операта, на спортските настани и големите настани.
И речиси секој ден, седна со градот средби и бил со и се законско решение на градот.
Во декември 1925 година, Ал зеде својот син во Њујорк за да му работат за неговата хронична уво инфекција. Но, тој, исто така, ја искористи можноста да се согласи на договор со Френсис Јеил го содржат тоа Френки ќе го задржи на виски кое била прошверцувана од Канада до Ал, а потоа да го транспортираат во Чикаго, со користење на многу камиони.
Истовремено, Ал поканети на една од големите Божиќ партии Френки е.
Иако знаеја дека ривал банда ќе се обиде да ги убие, па тие не се стави во партијата без Капоне наредени малку изненадување за банди Lonergan е.

Партијата штотуку започна кога Lonergan и неговата банда дојдоа и почнаа да прават проблеми така што ја направил Ал знак и пеколот скрши лабава.
Lonergan и останатите тој дури и не го привлече нивното оружје, додека тие биле во голем базен со крв на подот. Тоа беше начин Ал да покаже дека тој е одлично насекаде.

На 27 април 1926 година во обид "Висечките обвинител" врзуваат Капоне на убиството во 1924 година, па тој ќе оди на коцкање преку ден и да се обиде да најде докази.
Тој доби Седум е еден од непријателите Ал но кога неговиот автомобил отиде isönder па тие мора да се закачам со друг непријатели Ал, но наместо да одат на зандана, па тие излегоа на таверната круг во Цицерон и влегов во еден бар каде Капоне седеа и јадеа. Кога Ал дознав дека неговите најлоши непријатели самиот забавуваа во неговиот град, тој се собраа неговите луѓе надвор и го соборил сите четири веднаш штом ќе излета од бар.
Капоне доби автоматски обвинета за убиства, но како и обично кога Ал е обвинет за нешто во свој град така што не постојат сведоци и докази.

Полицијата се обиде да го врзе за нешто толку голема што тоа го правеа husransakor во whorehouses и пивари така Ал одлучивме да одиме далеку за три месеци во текот на летото. И тој го правеше додека триста детективи погледна за него целиот свет, седеше тивко во домот на едно детство во Мичиген, тој се крие зголеми неговото его, но тој ќе се повлече од кривично дело, па тој преговара со полицијата за неговото предавање.

На 28 јули 1926 година, тој се врати во Чикаго, да биде обвинет за убиство, но никој не имаат доволно докази, па тој повторно стана слободен човек.
Ал е сега се прави се што е можно да се направи мир меѓу него и Hymie Вајс. Тој го постави добар предлог со Вајс одби.

Следниот ден се најде Hymie Вајс целосно снимен на парчиња ...
Сега луѓето почнаа во Чикаго уморни од читање за убиства и банда војни секој ден во весникот. Значи, со цел да се зголеми нивната популарност меѓу народот, па нареди Ал мировна конференција, каде што банди ќе се состанат за да го смекне насилството на улиците. По дека не постои банда поврзани убиства во два месеци.

Но, тогаш го најдов еден од најблиските пријатели Ал убиени и Ал извика во очај.
Тогаш тој почна сериозно да размислува за негово повлекување, но неговата голема барањето за авантура и моќ застана на патот тоа време, па тоа беше одложен уште еднаш. Тој беше ужасно се плашам дека следниот пат кога некој ќе ја стави куршум во неговиот череп.

Тој сега доби вистинска палата која ја нарече "Палма Островот палата".
Малку подоцна тој отиде во Мајами да се одморат и да се сончаат.
Но, проблем gnagade во главата цело време, алкохол испораки од Њујорк бил киднапиран премногу често и тој смета дека тоа беше неговата долгогодишна партнер Френсис Јеил го разнесе пари, па тој го нарекува неговите колеги од Чикаго надолу во Мајами за да разговараат проблемот.
Првиот јули, Френсис Јеил брутално убиен во неговиот автомобил ...
Ал Капоне беше сега се прошири своето седиште од вработување на две целосно ката Лексингтон хотели. Во своето шест rummiga апартман има инсталирано тајни врати, така што Ал брзо може да избега од таму.

Еден проблем беше Бубачки Моран кој се обидел да го убие пријател Ал и колега Џек McGurn толку рано во февруари седна Ал и Џек надолу за да разговараат за атентатот на грешки Моран.
Планот беше водоотпорен, Ал беше во Флорида и McGurn доби тесна алиби, иако тоа беше тој кој ќе се согласат во сè, бидејќи тој беше во Чикаго и Ал биле во Флорида.
Тој состави тим кој има искуство и беше прецизен.
Планот беше дека трговец демнат во Бубачки мажи во стоковна куќа, додека мажите McGurn е чекаа со украдени полициски униформи, така што тоа ќе изгледа како налог за претрес.
Кога Бубачки мажи дојдоа па отиде на планот во акција, торпеда возеше до гаража во украдената полициски автомобил и влезе внатре. Мажите таму мислев дека тоа е обична претрес, па тие toted правилото против патот, но наместо да ги уапси, па го отвори "полицајци" оган и земјата ги надолу со митралези. Сите, освен еден падна мртов на земјата и тоа беше Френк gusenberg. Двајца од "полиција" bytade во редовните облека и отиде во предниот дел на "полиција", така што сведоците би помислил дека тие биле уапсени. Тие ги напуштија местото на украдените полициски автомобил.
Планот отиде како што е планирано, освен дека Бубачки Моран не е меѓу загинатите, тој беше одложен и видел полициски автомобил и заглавени од таму.
Како и обично, сите знаеја дека тоа е Капоне кој е одговорен, но нема докази и покрај тоа што тој беше во Флорида кога тоа се случи.
Значи никој не беше некогаш гонети за "Денот на вљубените масакр"

Но, откако претседателот го рече: "Имате ли овој човек Капоне уште го сакате во затвор !!", па почна потрагата по докази против Капоне повторно.

Капоне во моментов е свесен за она што силите кои биле ставени во движење против него. Тој загрижени ниту пак на "таен агент".

После тоа Ал Капоне бил во кино еден ден во мај 1929 година, тој беше уапсен и осуден на затвор за довела нелиценциран оружје на јавно место.
Додека Ал бил во затвор за "Источното penetrary" застана на моќта на Ралф Капоне, Џек Guzik и Френк Nitti.
Но, еден проблем беше тоа што Ралф не беше во близина на интелигенција или искуство Ал кога станува збор за да ја прикријат данок мамење и добивање пари ќе исчезнат.
Тој е природен замена за даночен агент по име Елиот Нес, кој ги прислушувале телефоните и тргна по сите пари насекаде.
Сега дека Ал бил во затвор доби Нес наложено да се соберат доволно докази против Ал, за да го осуди за пример даночни прекршоци.

Во 1930 година во средината на март беше ослободен Ал за добро однесување.
Во исто време, полицијата го стави заедно листа на непријателите на општеството и на листата се Капоне и сите негови колеги, вклучувајќи го и неговиот брат Ралф. И оваа листа, набргу беше објавена во весниците, а со тоа исчезна шанса Ал Капоне да бидат прифатени како обичен граѓанин, кога тој се повлекува.

Истиот месец, се сретна со полицијата комисија дојде до заклучок дека тие се потребни еден или повеќе "домашни" во компаниите Капоне.
На јасен избор за нив беше и еден човек по име Мелоун, тој беше кажано да биде добар актер, за да имаат нерви од челик и може да игра во било позадина. И беше многу интелигентни.
Тие, исто така, избраниот партнер за него.
За да се вклопи се Мелоун име Deangelo и други средства, Грацијано. Тие трошат неверојатни количини на работа во правење на нивните средини и мали гангстери во Њујорк.

"На Анџело" проверени во хотел во Лексингтон, тој облечен во скапа облека и стоеја и гледаа во хотелот бар, каде што само стоеше мирно со читање на весникот се додека еден од војниците Капоне börjasde разговара со него и да поставуваат прашања во врска со неговата позадина. По долг разговор, изјави војникот дека тој мораше да се погледне до некои нешта во прв, но дека тој ќе се одржи во неколку дена.
По неколку дена тој беше повикан да се сретне со мафијата и Ал себе.
"Де Анџело" бил вработен во коцкање ден во Цицерон.

"Де Анџело" полицијата даде совети кои доведоа до Ралф Капоне бил затворен за даночни измами.
Во меѓувреме Елиот Нес станаа неверојатно успешен во затворањето на пивари Ал и документирани на важни информации кои може да се користи против Ал.

Елиот го конфискуваше многу камиони Капоне, па во обид да се бори Ал Капоне ментално организира Елиот Нес, парада со камиони сите Ал. Се возеа бавно минатото седиштето Капоне додека го гледал. Ал беше апсолутно бесен и го скршени мебел и слики во станот.

Нес го направиле тоа дека Ал изгубиле неколку стотици илјади долари и тој мораше да се намали на поткуп и други работи.

Сега таму е конечно докази за да го поставите Капоне и 68st членови на бандата се суди за околу 5.000 кривични дела.
Капоне би можела да добие 34years во затвор, но на судењето беше одложено до 6 октомври.
Ал Капоне поминал летото на слобода, во својата стара скривалиште во Мичиген.
Во текот на летото почна мажи Капоне за поткуп поротници со многу пари.
Но, она што не го знаеме е тоа што тој имаше обвинител и судијата дознав. Значи, 6 октомври 1931 во судот жирито дојдоа и седнаа кога судијата рече одеднаш дека новиот жирито ќе се одржи наместо а потоа почна инаку тивка Ал биде вистински загрижени.
Вистинско време во текот на целиот ден и доцна навечер на 7 октомври, жирито по девет часа на дискутирање, тие откриле Алфонс Капоне виновен за некои поени, но далеку од сите. Тој беше осуден на единаесет години затвор и 50.000 $ парична казна.

Тој бил затворен прв во Аталанта, каде што тој брзо стана познат затвореник но со шверц на пари во затвор, тој живееше како крал во затворот. Се вели дека криумчарел неколку илјади долари.
Но, во август 1934 година беше крајот на glidardagarna, тој беше испратен во Алкатраз, каде што тој не можел ниту да добијат информации или пари, тој беше како и секој затвореник она што фрустрирани него, тој беше искористена за да се неспорно се чувствувате.

Но, неговата здравствена состојба се влоши многу брзо, неговата сифилис процвета и веќе стигна до втората фаза. 1938 година, тој беше збунет и целосно во друг свет. Но, неговата казна беше намалена на шест години и пет месеци стр добро однесување и добро дело. Во последната година од пресудата што ја помина во болничкиот оддел на Алкатраз.
Ал беше објавен во ноември во 1939 година.
Неговата сопруга Меј се грижи за него на "Палма Островот Палас"

Alphonce "Scarface" Капоне почина на 25 јануари 1947 ............

based on 1 rating Габриеле Капоне, 2.0 од 5 врз основа на 1 рејтинг
Оцени Габриеле Капоне


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Габриеле Капоне или на било кој начин поврзани со Габриеле Капоне.

Коментар Габриеле Капоне

« | »