.com

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

КАФЕ

Тема: Храна

1 Вовед

Еден од најраните приказни кои датираат уште од 120 години
пред Мухамед, ни кажува:

"Големата Коза, Берт беше ден во шумата и со тенденција неговиот овчар
Kaldi тогаш тој одеднаш почна да се џвака на мал црвени бобинки тој се случи
најде високо на дрво. Пред тој го знаел тоа, тој и
Неговиот getkompisar, кој исто така ја вкусија бобинки, скокање околу
неконтролирано и живи.

Kaldi беше посомневала овој неиспровоциран среќа и
Истрчав веднаш да му игуменот да се открие она што тие значат
кози измислена. Игуменот, кој исто така беше една стара коза, истрча на
мракот Етиопија urkaffeskogen и зедов некои од мистериозна
бобинки. По постојаните молитви, Бог зборува за него и рече: "Ти се
победи вода што врие на шумски плодови, а потоа го пијат. " Игуменот, кој
обично заспа на повеќето несоодветни пати,
откриени среќно дека сега тој би можел да биде буден за неколку минути во делот.
Гласините од бобинки чудо се шири брзо низ вселената
манастирот бил веднаш именуван "Манастир пресрет '."

Славата на карактеристики на кафето брзо се шири, но тоа се додека
500 години пред човекот злоупотребува пијалок сериозно. Арапски шеик
откриени 1450 година кафе и доби толку возбуден дека тој веднаш благословен
тоа и му го даде на неговите поданици, така што тие би можеле да се молат дури и во текот на ноќта.
Тој, исто така, ја искористи можноста да се забрани кафето биле донесени надвор од земјата. Но
рикверц, беше тој! Кафето уште дојде во Европа (контрабанда) во средината на
1600 година е отворена првата кафе куќа во Венеција. Кафе куќи беа
феномен, кој се шири брзо. Во 1660 година имаше две илјади кафетериите - и
само во byhålan Лондон! Прв пат на кафе дојде во Шведска во 1685 година
кога некој ќе извади половина килограм кафе од Гетеборг Царина (внесување
истражување сугерира дека кафето е на медиумот печено Gevalia).
Тука во нашата сакана татковина користи пијалок првенствено за медицина, но
Доналд XII, кои биле на одмор во Турција, се предава на Швеѓаните, како да се
пијат благородната глупости во секој капацитет, освен лекови.

Пијалокот стана толку популарна што производителите на алкохол се чувствува толку загрозен
операции, кои во повеќе наврати, протурка
Кафе забрана, но по насилните народните протести беше укината минатиот
Забраната 1822.
Да се ​​добие едно кафе е далеку од тоа да биде толку едноставно како што повеќето луѓе се чини дека се
уверени. За разлика од она што многу луѓе веруваат, не растат кафе
мали лименки на полиците во супермаркетите, не, целата е далеку посложена
од тоа.

А брз поглед во речник открива: "Кафе (Coffea), род од
måraväxter со 50 мали дрвја и грмушки, повеќето од нив во тропските
Африка ... "

2. биотехнолошките опис.

Кога растението кафе расте среќно во Етиопија urkaffeskogarna на
форма на високо 5-10 метри дрво со мали гроздовете на бело слатко
цвеќиња и црвени бобинки. Бобинки се мали како цреши, но за разлика од
оние што содржат кафе цреши две јадра, т.н. кафе, грав. Тие се се '
обично се зелени и зрели по 6-8 месеци.

Кога на растението се одгледува, тоа е во форма на грмушка, кога Изчистени до височина
од 2-4 метри на бобинки полесно да се соберат и да се
одмазди растение расте отколку нешто чисто насилно експлозивни во ширина.
Кафе грмушки се слаби клетник кој често страдаат од разни болести,
особено болести лист 'рѓа (грав Кафето е печена, сепак ништо
знаци на болест). Токму поради оваа причина, како и фактот дека
растенија се многу остроумен со околината,
Кафе не се одгледуваат на тоа дали Гренланд и на Јужниот Пол.

Постојат три видови на кафе расте во поголема мера отколку на
Другите. Овие три се: Coffea Арабика: оригиналниот видови
потекнува од Етиопија. Три четвртини од производството на кафе ќе
од ова дрво. Арабика кафе, има
благ вкус и е со висок квалитет, што значи релативно висока цена.
Бидејќи Арабика грмушка ретки селективен начин, во однос на неговата
околината, се одгледува оваа сорта на кафе претежно во Јужна Америка.

Coffea Робуста (или В. Canephora): Ова дрво е поотпорен
од болести и лоша клима и затоа се одгледува на места со
неверодостојни клима. Оваа кафе има понизок квалитет од Арабика кафе
и има горчлив и горливи
вкус. За да може да го пијат, можете да се меша со Арабика и
често се користи за инстант кафе неупотреблива за пиење. Предноста на Робуста е неговата
релативно висока содржина на кофеин.

Coffea Liberica: Liberica-кафето се одгледува во Малезија и Гвајана Локално
потрошувачка. Оваа кафе има истите карактеристики како и Робуста. Околу 1% од
светското производство на кафе е на само овој вид.

3. Kaffiphramstællning

И покрај денешниот напреден технолошки напредок, зема поголемиот дел од жетвата на кафе
рака. Покритие, целулоза, и други остатоци отстранети од страна на едно од двете
методи на располагање и зрната се сушат. Тогаш тие се продаваат за да се
roasters на понатамошно лекување. На roasteries загрева грав
100-150 степени за 10-12 минути, на подолг потемна. Печење
формирани и објавен на ароматични супстанции, кои му даваат својата кафе
карактеристичен вкус и арома. По грав се печени, тие се во земјата. Како
фино тоа е земјата зависи на кој начин ќе го изберете, а потоа ја готви.

Наречен инстант кафе во прав произведено со варење на кафе, а потоа,
со тоа што сушење со замрзнување, отстранување на водата (и вкус).

Во Шведска, пиеме често мешани кафе, кафе може да содржи
Со осум различни кафиња. Како база го користи т.н.
Сантос кафе тогаш ова е нежна и сигурен вкус. Во оваа мешана
потоа други сорти да даде конечна
вклопуваат својот вкус, моќ и богатство.

4. Теоријата зад уметноста на подготовка на кафе

Денес има голем број на методите за трансформација на
барут за пиење заплачат. Најчестиот метод во Шведска е
да ги споделите со топла вода преку филтер што содржат кафе во прав,
земја само за оваа намена. Оваа техника
експлоатирани од страна на т.н. кафе пиварите, кој е достапен во повеќето
порибено склад. Овој метод бара, во прилог на кафе во прав и
филтер, ладна вода, која потоа се загрева до идеална температура на
96-98 C. Водата мора да биде ладно
пред таа да се загрева, бидејќи содржината на кислород е повисока во студ од топло
вода.
А начинот на приготвување, кој се здоби со поголемо внимание во последно време е т.н.
Тераса бокал, која потекнува од Франција. Бистро Кан Кафе бара
кафе малку повеќе од вообичаеното грубо кафе филтер. Друг
Јужноевропските пронајдоци е т.н. esspressobryggaren. Во такви
апарати сварено темно печено, многу
мелено кафе во прав под висок притисок. Резултатот е високо
зачинета кафе кое треба да се ужива во мали количини.
Еден метод кој не бара истиот степен на современа опрема и
Техничка вештина врие кафе. Оваа техника се практикува, па затоа,
главно далеку во шведски исконско шуми.

5 хемија На кафе

Кафе, заедно со тутун, најсложен неред можете да си замислите
себе. На друго место ќе се најде како многу различни соединенија
само таму. Кафето има до три илјади испарливи ароматични соединенија
изолирани, што само
неколку се идентификувани. Вкупно седум илјади различни соединенија
изолирани. Одредени групи се поважни за аромата на кафе од
другите. Меѓу најважните групи вклучуваат; Сулфурни соединенија, е
многу важно за вкусот и мирисот на кафето, и покрај ниските
концентрациите присутна во, често не повеќе од неколку микрограми
по килограм на кафе. Pyrraziner, па до денес има над 80 соединенија
содржат pyrrazzinringar идентификувани во кафето. Pyrrazin има
различни вкусови, во зависност од соединение, тоа е за сите, но често
потсетува на мирис на печено месо и разни зеленчук, како пченка,
компири или грашок.

Pyrridiner, постојат некои 15 супстанции идентификувани pyrridinringar
во кафе. Мирисот потсетува претежно од карамела или ореви, но некои
соединенија имаат силно расипан мирис. Pyrroles, многу јасно што вкус
тие всушност имаат, но сите се согласуваат дека тие имаат голем долг кон
аромата на кафе. Oxazoles, околу 30 се идентификувани во кафе, има сладок,
налудничав и зелени арома. Како зелено мирис, треба да побарате експерт.
Фурани, постојат неколку начини, на кафе, неговата арома, е за тоа како да се
насекаде. Повеќето фурани се зелени, печен, налудничав или растително слични
мирис. Кафе темно-печено е над сите понуди ФА
кафе својот специјален горчлив вкус и изгорени.

Алдехиди, главно се наоѓаат во свежо печено кафе, но поради неговата
нестабилноста исчезнат наскоро. На алдехиди кои се уште остануваат во
кафе има светлина, овошна арома.

Кетони, обично слатка, овошен или малку изгорена арома. Достапен
многу кафе.
Феноли се во ниски концентрации, со што се зголемува со степенот на печење.
Нивната арома е зачадена, опожарена и горчливо. Највисоката концентрација е во
Робуста кафе.
Покрај тоа, постои еклектичен куп други фини супстанции во кафето. Субјекти
со посебни физиолошки ефекти можеме да ги спомнеме 9

based on 5 ratings КАФЕ, 2.3 од 5 врз основа на рејтингот 5
Стапка КАФЕ


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти за кафе, или на било кој начин поврзани со кафе.

Коментар КАФЕ

|