.com

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Какао

Речник брзо, пред да започнете:
Какао доаѓа од Ацтеките збор cacáua како Ацтеките го позајмуваме од јазикот на Маите.
Чоколадо доаѓа од Ацтеките збор за "огорчени" (тогаш наречена xococ) и "вода" (што е ATL во Nahuatl) Ако се комбинираат овие два збора, станува Xocoalt.
Кога ќе се каже зборот повторно и повторно, мислам дека постои сличност меѓу Xocoalt и чоколадо.
Xocoatl беше направена од сушени, печени и гранатираа какао зрна беа поразени со кафеава, мазна и зрнеста маса. Масата со вкус на зачини како ванила, бибер, чили во прав и пченкарно брашно. А потоа на маса беше формирана во мали блокови кои се зацврсти. После тоа би можело xocoatl брзо подготвена со мешање на блок на топла или ладна вода и размахване сето заедно.
Иако Кортес донесе знаење за тоа како гравот се готви освои xocoatl без поголем успех во нивната матична земја.

Кристофер Колумбо го донесе какао зрна се врати од својот четврти пат оваа година 1502.
Тој стана заинтересирани за какао грав кога бил на еден остров наречен Guanaja.
Кралот Фердинанд на Шпанија не покажала интерес за нив, грав. Тоа е затоа што Колумбо не знаеше како се готви грав.

Какао зрна се собираат два пати годишно. Најголемата жетвата доаѓа во октомври, ноември и декември, додека помалото култура собрал во текот на април и мај. Плодовите не може да се подигнат од страна на машина и тие не можат да бидат искоренети, бидејќи тогаш нема нови цвет. Со цел да се заштити цвеќиња треба да се сече на секое овошје е индивидуално. На гранките на стеблото и пониски е направено со мачети и на врвот гранки со остар нож врзани за бамбус стап.
Жетвата е многу труд. Едно лице може да го соберат 1500 овошје во еден ден, или околу два во минута.

Kakaotillredningens тајно шири прво до шпанската покраина Фландрија, но тоа беше само по Фиренца, Франческо Carletti на нивните патувања во Кариби не научи на нови мелница и тоа започна во Фиренца, Италија, во 1606 од страна на ширењето чоколадо во остатокот на Европа. Тоа не беше долго пред познатиот кафе куќи во Венеција и Фиренца станаа како добро познат по своите чоколадо како што беа за кафе.
Во Лондон и Амстердам беа наскоро колку чоколадо како куќи кафе куќи. Истакнатиот публика склопот на чоколадо куќи каде што имаше подобар тонус. Пристојни дами можеше да оди таму што беше речиси невозможно за нив она што беше кафе куќи. Во Англија, исто така почна куќите кафе служат чоколадо. Две куќи во Лондон, беше отворена специјално за да го продаде новиот пијалак - белиот Какао куќа, која граничи Палата на Сент Џејмс и какао дрвото. Од самиот почеток, беше белиот познат како прилично грешни коцкање ден, но подоцна стана првиот респектабилна машки клуб.

Storytime:

Здраво драги читатели ...
Како сте денес? Се чувствувам добро, знаеш зошто?
Поради тоа што денес е така тоа е 504 години од мојот дедо-татко секој откривањето на некој пена
Шпанците кои очигледно се нарекува Cristhopher Колумбо ништо.
И кога ќе се размислува за тоа, тоа е неверојатно колку какао грав има се шири на сите овие години.
Од Карибите во светот, Индија бил англиски провинција во тоа време. Којашто за првпат дојде во Англија. Имаше само едно место дека продаваат чоколадо околу годините 1665-1714, што беше наречена какао дрвото. Тогаш кога тоа само повеќе и повеќе популарен со чоколадо потрошувачка беше толку голема што чоколадо е за да стане "луѓе пијат" Ако тоа не се за екстремно високата цена. 25-30 шилинзи за килограм беше многу пари во тоа време.
Какао секој гигант познат благодарение на еден човек во смешна шапка со име Даниел Дефо, тој напишал статија некогаш ја нарекувале Патување низ Англија. Таа почна да се отвори повеќе "чоколадо куќи", отколку "кафе куќи" сега.

Готвење:

На температурата на просторијата треба да биде околу 20 ° C. Повлечете го и отворете ги прозорците за да се биде апсолутно избегнуваат. Постојат два начина за да ги ублажат методот на чоколадо, метод на маса и сад.

Маси метод

Исецка на чоколадо, ставете ја во сад и оставете го да се раствораат полека во водена бања. Се осигура дека на антена која чоколадо не се стопи во доволно високи, така што нема водена пареа влегува во чоколадо.
Чоколадо треба да се стопи на 45 ° C. Потоа истури две третини од содржините на чинијата на чиста и сува и само откако ќе биде ладен со шпакла шпатула континуирано одвај чоколадо во центарот. Додека чоколадата се уште е на маса и да е густа, но кул, на маса е 28-29 ° C. Кристализација сега е завршена. Чоколадо се добиеше сега брзо и директно во сад со останатата третина маса. Измешајте добро и топлина можеби садот нежно се додека температурата е 31 ° C. Сега на чоколадо е подготвена за понатамошна обработка.
Доколку чоколадото се преработува за долго време, а температурата е многу низок, што треба да почне од нула и да ги ублажат масите уште еднаш.

Метод сад

Поставен сад на чоколадо на врвот на сад со вода која има само готви. Садот не треба да се допре вода. Нека чоколадо полека се топи на врвот на суд составен од чинијата.
Промешува чоколадо додека не е мазна и достигна температура од 45 ° C.
Спуштете го садот со чоколадо во голема чаша полна со коцки мраз. Мешајте додека температурата падна на 28-29 ° C.
Топлина на чоколадо повторно над сад со топла вода за 30-60 секунди или додека температурата се искачи на 31 ° C.

based on 6 ratings Какао, 3,0 од 5 врз основа на рејтингот 6
Стапка Какао


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на какао или на било кој начин поврзани со какао.

Коментира Какао

|