.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Љубовта на животот и смртта

Тоа беше мрачните утро кога францускиот брод закачен во пристаништето на Англија. Дождот обесени во воздухот и имаше неколку луѓе таму, но неколку, кои беа надвор погледна љубопитно на бродот кога го зедов тоа во малку пристаништето. А убава млада жена со долга кадрава махагони кафена коса се повлече на мостот. Тоа беше Елена, ќерка на кралот на Франција. А авион црна кочии со подеднакво црни коњи дојдоа возење по патот и запирање пред Елена и нејзиниот службеници. Таа се искачи во вагон и го зеде еден последен поглед на малото село.
Некои постари жени шепна возбудено едни на други кога видоа кој убава жена беше. На гласините отишле кај царот ќе се ожени со својата ќерка на кралот на Англија. Гласина е вистина тогаш сфатиле жени, зошто друго би Хелен бидам тука во Англија, без нивните родители? Таа е, по сите, само 16 години. Возачот скокна на вагон и коњи отфрли можноста од селото кон замокот крал на Англија живееле.
Елена изгледаше тажно низ прозорецот превоз на прекрасните зелени пејзаж. Таа воздивна и се потпираше назад во превозот.
Неколку часа подоцна остана на минатата превоз. Елена излезе и погледна нагоре во огромното прекрасен замок. Тоа беше опкружена со ров со кристално бистра вода. Во предниот дел на голем даб врати кои lede до замокот застана неколку стражари со scowl. Елена почувствува пеперутки почна да лета наоколу во утробата на неа. Кога таа не беше целосно задоволен со се омажил за еден човек таа никогаш не се состана таа сака да се направи нејзините родители горди на неа и да стори сé што можеше да нејзиниот нов сопруг. Таа не знаеше што се очекува од неа, а потоа се сврте на голема врата се отвори и тежок човек со темна коса и брада излезе. Судејќи според неговата облека, ова беше Вилијам, крал на Англија. Елена сркал нервозно и одеше над да се сретне нејзиниот нов сопруг. Тој замавна својата силна оружје со голема насмевка.
"Треба да се биде Елена, добредојде на Англија", рече тој.
"Благодарам, тоа е чест да ви се исполнат", рече Елена и neg нервозно. Вилијам дигна еден од страна на Елена и бакна тоа лесно.
"Задоволството е целосно на моја страна"
Тој гест на службеници кои тие би можеле да избрка превоз и придружба пред Елена во замокот. Вилијам покажа Хелен околу мал парк во задниот и сите соби во замокот. Конечно, тој покажа својата соба на највисокиот кат. Мебел е сите во светло розова боја, беше јасно дека имало една жена која ќе остане тука.
"Храната се служи во еден час во големата сала, се надевам дека ќе дојде и ќе јадете со нас", рече тој и ја напушти Елена во розова соба. Елена му даде пријателска насмевка и кимна со главата пред таа фрлила долу на розова кревет.
"Значи, ова е местото каде што ќе го поминат остатокот од мојот живот", си помисли Елена тажно.
Еден час подоцна дојде Елена во големата сала, таа беше облечена во симпатична розова фустан со длабоко деколте. Околу триесет луѓе веќе биле седи на маса и јаделе нивната храна. Сите занеме кога Елена дојде кон крајот на масата каде што Вилијам седна. Тој направи гест што навести дека таа ќе седи до него надолу.
"Дами и господа, ова е мојата сопруга Елена", рече тој, гледајќи гордо на Елена. Сите луѓе во салата изгледаше чудно на Елена и почна да аплаудира. Потоа дојдоа слугите во со храната, мажите биле исфрлени од храна ravenously.
На вечера траеше неколку часа, но Елена стана малку порано во својата соба да се одморат и да се извлече од тесни фустан. Таа го доби од својата мајка пред таа отиде, тоа очигледно ќе биде голем првиот впечаток да го носам кога таа хит Вилијам. Но тоа беше речиси невозможно да дишат со тесни корсет. Кога конечно се симна од Елена отиде и легна во неговиот кревет. Таа беше таму долго време, размислување. Тоа беше речиси полноќ, кога Вилијам дојде во нејзината соба. Елена се чувствува нејзиното срце почна да чука побрзо, таа се преправаше дека таа беше заспан и се надева дека нејзиниот сопруг ќе си одам. И тој го направи. Елена умирам надвор и се упокои во крајот.
Одминуваше времето и Елена почнаа да се чувствуваат повеќе дома во замокот, таа почна да дознаете каде што беше и имињата на службеници. Таа не трошат многу време со Вилијам. Тој може да се отиде со денови без крај, а понекогаш дури и недели. Откако тој беше во замокот, тој имал целосно окупирани да разговараат со своите советници. Но Елена ништо против тоа, таа е всушност само среќен што таа никогаш не речиси се запознал со него. Вилијам штотуку биле пријателски и убаво да се Елена, но тоа беше само еден. Тој беше повеќе од два пати толку стара колку и таа беше и тие не беа еднакви на сите. Ако Елена мораше да се избере, никогаш не го брак.
Еден ден кога седна во прозорецот на својата соба, ја виде некои момчиња од другата страна на ров да го практикува да се фотографира со лак, и тоа ја даде една идеја. Кога Вилијам подоцна тој ден дојде дома од уште една од неговите патувања дојде Елена springandes надолу по скалите за да се сретне со него.
"Вилијам" почна да вика и се упатиле напред да му даде прегратка.
"Хелена, беше убаво да конечно ви се исполнат", рече тој и држеше.
"Кажи ми за вашето патување", рече Хелен среќно како што одеше низ замокот. Вилијам зборуваше за тоа како тој го имаше во Лондон, но Елена едвај слушаше. Кога тој конечно беше завршена, тие застана во мал парк во сонце.
"Дали ви се допаѓа мојот замок?", Праша Вилијам пријателски и погледна Елена.
"Ми се допаѓа тоа само парична казна тука!", Рече Елена trevandes за правото зборови. "Но ... кога сте далеку толку често имам малку досадно. Дека ќе биде забавно да се има нешто да се направи, па си помислив можеби би можеле да научат стрелаштво! "
"Стрелаштво", вели Вилијам, смеејќи се забавуваа "Жените не треба да се вклучат со стрелаштво!" Тој ја погледна Елена со надеж очи погледна во неговиот. Таа беше најубавата суштество што некогаш ја видел и сакав таа да биде среќна. Тој го зеде нејзината дланка во својата и рече:
"Ако тоа е она што го сакате. Јас ќе се провери дали има некој кој може да се дојде до стрелиште ", вели Вилијам, и дадов светлина бакнеж пред да се врати во замокот. Елена седна на една од клупите и се насмевна за себе.
Следното утро, пред Вилијам отиде тој презентирани Елена за Џек, нејзиниот учител во стрелаштво.
"За жал морам да бидам далеку за една цела недела", вели Вилијам да се Елена. "Јас сум навистина жал што не можам да останам тука со вас"
"Не грижете се, јас ќе биде во ред", вели Елена и се насмеав. "Бидете сигурни дека и да останат малку подолго следниот пат кога ќе дојдеш дома само."
Вилијам прегрна Елена пред да излезе од замокот и возеше далеку во црна количка. Елена се сврте и погледна во неговиот стрелаштво тренер. Тој погледна да биде само неколку години постар од неа. Тој беше висок и lanky и имаше прилично долга кафеава коса. Ја погледна со кафени очи и одржа својата рака.
"Моето име е Џек", рече тој со насмевка.
"Хелена" Хелена одговори и одмавна со раката.
"Стрелаштво разбира се наоѓа на кратко растојание, па ќе мора да се вози таму, ако тоа е во ред со вас", праша Џек. Елена кимна со главата. Вилијамс чувари праша дали тие треба да бидат придружувани до стрелаштво опсег, Елена, всушност, кралицата на Англија. Стражарите се врати на голема даб врати и Елена и Џек слезе во шталите да се направи да нарачате два коња. Елена не беше толку навикнати на себе да направи да им нареди на коњ. Таа секогаш имаше слуга, кој ја предводеше коњ неа, кога таа ќе јаваат како Џек ја научи како да се направи. Откако таа седеше на неговиот коњ, таа погледна Џек како глатко скокна на своја и се насмевна во неа. Тој имаше прекрасна насмевка. Елена доби топло чувство во секое време тој се насмевна во неа. Јавале во полна галоп кон стрелаштво опсег што лежеше неколку милји од замокот во поле. Кога стигнале таа помогна Џек исклучување на коњ, тоа беше малку тешко со долг фустан. Тие биле речиси сам во голема стрелаштво опсег во прилог на некои млади момчиња кои се занимаваа со неговата стрелаштво техника. Елена и Џек отиде далеку, каде што тие можат да се обучуваат сами. Џек дигна лак и покажа Хелен како таа ќе се одржи, а потоа му го даде на Елена. Елена го презеде и се обидел да ги чува како Џек наложено.
"Како", праша Елена кога таа беше во лак. Џек се смееше и гледаше во Елена, кои се вцрви лесно.
"Не, вака", рече тој и застана како Елена и се става неговите раце на неа. Елена нервен проголта.
"Обидете се да се опуштите и пониски лакт", рече тој и ја стави неговата рака на лактот Елена. "Додај стрелката против стринг. Се повлечат и отпуштете го настрана. "
Таа го направи како што рече и падна на стрелката. Слета неколку метри од dartboard. Елена се вцрви и ја спушти лак.
"Тоа не беше толку лошо за прв пат", рече Џек, насмеани во неа. Тој се 'уште стоеше блиску до неа. Мирисот на слама ја удри и таа чувствува нејзиното срце прескокнаа победи. Таа речиси може да се почувствува градите покрена и ги спушти како што дишеше. Нервозно, таа погледна нагоре во неговото лице, и пред таа да го знаеше, тој се наведна напред и ја бакна. Елена ги затвори очите и за момент таа заборавила сите за време и место, дека таа беше во брак и дека таа не беше многу суров кон нејзиното вистинско сопруг. Но, таа не се грижи, сите таа се грижи за е овде и сега и тоа е човекот што бакна. Таа не сакаше овој момент до крај. Но го направив тоа. Елена ги отвори очите и погледна Џек кои нервозно се чекор назад.
"Жал ми е", тој бараа помош пелтечеше: "Јас не би го сторил тоа, јас не знам што влегов во мене"
Џек изгледа толку тажна, а во исто време преплашени од Елена направи чекор поблиску до него.
"Тоа е во ред", прошепоте Елена "Јас ви ги прости." Таа стави рацете околу неговиот врат и го бакна. Вилијам не беше таму, и тој никогаш не требаше да знам.
Денот привлече кон крај, Елена и Џек беше уште на стрелаштво опсег. Но Елена беше само толку лоша како кога почна. Таа лежеше во тревата до Џек и го гледал зајдисонце. Дека му кажала повеќе од Џек на овој ден отколку што некогаш го правеше за Вилијам во текот на неколку месеци живееше во неговиот замок. Таа ми кажа за неговиот дом во Франција, нивните родители и нивното воспитување. Џек имаше за возврат, изјави на неговото воспитување во Англија. Кога сонцето слезе јавале врати во замокот. Го добиле да се каже збогум на Џек, но тие одлучија да се сретнеме повторно следниот ден. Елена спиеше речиси ништо таа ноќ. Таа не можеше да престане да размислува за Џек и колку прекрасно беше.
Следниот ден, кога тие се сретнаа црвено не до стрелиштето. Наместо тоа, тие се возеле до брегот, тие искапен во студена вода и потоа се суши на плажа на сонце. Кога сонцето слезе над водата и ја фрли една убава црвена сјајот на морето беше Елена и Џек уште на плажа. Џек испреплетени прстите во Елена и се загледа во нејзините очи.
"Те сакам", рече тој сериозно.
"Те сакам", рече Елена и се загледа во неговите темни очи и го бакна. Се чувствував како да ништо не може да го уништи животот.
Сонцето беше одамна слезе кога Елена и Џек се возеле назад кон замокот. Од Вилијам беше далеку Џек престојувал во замокот на собна Елена. Тие се обидоа да бидете сигурни дека никој од слугите видов дека Џек дојде со кога Хелен отиде во нејзината соба и ја заклучи вратата зад нив.
Кога сонцето се зголеми следниот ден се разбудив Елена во страна на Џек. Тој веќе беше буден и да гледа во неа со оние убави вид очи.
"Добро утро", рече тој и ја бакна.
"Здраво", одговори Елена и го бакна грбот.
"Дали мислите дека можам да останам тука уште една ноќ?" Џек праша надевам.
"Јас не мислам така ... Вилијам доаѓа дома рано утре. Ние најверојатно нема да биде во можност да се исполнат многу повеќе. ", Рече Елена тажно. Џек беше тивка. Тој се стрча неговата рака над Елена и погледна безнадежно во нејзиниот прстен.
"Ние можеме да се приспособат" извика Џек одеднаш. "Ние се спротивен коњ и бега на брегот, ние може да потрае чамец до копното и живеат таму. Можеме да стапат во брак и патуваат низ светот. Можеме да бидеме заедно засекогаш. "
Џек погледна со нетрпение на Елена и станав. Тој почна да копа во гаќи кои биле фрлени на подот, но единственото нешто што тој го бараше црвен конец. Елена седнав во креветот и погледна Џек како што тој седна на едното колено и ја раката на Елена.
"Хелен, ќе се омажиш за мене?" Тој рече и погледна сериозно во нејзините очи. Таа не знаеше зошто, но таа се чувствува топла солзи почнаа течеа образите како таа се насмевна.
"Да, се разбира, јас сакам да ви се омажи! Но ... "
"Не, но", рече Џек, и ја бакна раката. "Јас те сакам и ти ме сакаш, тоа е се што е потребно"
Елена се насмевна кога погледна Џек кој беснееше црвен линија во две и врзани еден околу неговото лево прстенот на прстот и ги зазедоа левата рака Елена каде Вилијамс седеше прстен. Наместо тоа, Џек дигна десната рака Елена и врзан јажето околу неа прстенот на прстот.
"Ти се добие вистинска прстен веднаш штом имам пари", рече тој, смеејќи се на стринг кој обвиткана околу прстот. Елена седна на колена пред него и го зеде рацете во својата.
"Оваа низа е десет пати подобро од прстенот добив од Вилијам", рече Елена и соблече скап прстен. Таа отиде до прозорецот и го фрли прстенот во вода.
"Кога ќе се одржи?", Праша со насмевка Џек.
"Како за вечерва?" Тој одговори и стигнува до неа. Таа кимна со главата и ја погледна неговата десна рака онаму каде што кабелот се постави и го вклучи тоа на левата прст.
"Морам да се спакувам", рече таа среќно.
Тоа беше зајдисонце кога Елена и Џек слезе до влезот да го напушти замокот засекогаш. Елена зеде раката на Џек и тие само ќе одиме надвор од вратата кога таа се отвори и во дојдоа Вилијам. Елена скокна штрекна и Џек прегрна нејзината рака. Вилијам погледна и двете од нив и тоа не беше долго пред тој сфатил што се случува. Тој ја погледна ладно во Елена и се сврте кон неговите чувари.
"Зграпчи нив," извика тој, покажувајќи на Елена и Џек.
"Чекај Вилијам, тоа не е она што изгледа како" Елена се обиде и објавен страна на Џек. Вилијам отиде до Елена и погледна студено долу во неа.
"Заклучи ги во посебни соби", рече тој и се претвори повторно на чувари. "Ние месар момче"
"Не", извика Елена престрашен и се обиде да се кандидира по Вилијам кога стражарите одеше нагоре и ја зграпчи. "Вилијам ова е сосема по моја вина, ако постои некој што треба да се казнат, тоа е мене!"
Вилијам се сврте и виде евалуациските поглед на Елена.
"Како сакате. Ние се изврши и на вас. "Тој рече и си отиде. Елена изгледаше despairingly на Џек како стражите влече надолу на занданите. Само таа стана заробен во нејзината соба, каде што таа седна плаче на прозорецот.
Таа ноќ беше најдолгиот Елена некогаш сте искусни. Таа се стресе за утре, мислејќи на прекрасен живот таа и Џек би имале. Муграта штом дојде, стражарите неа и Џек одвлечен на количка која ќе ги земе во најблиското село каде што ќе биде обесен.
Џек погледна Елена речиси трепереше од страв. Тој седна покрај неа и држеше.
"Прости ми", рече тој за жал. "Ова е за сите моја грешка. Но сакам да знаеш дека се сретнал ти е најдоброто нешто што ми се случило. "
Елена се загледа во очите на Џек и се чувствува стравот лево нејзиното тело.
"Тоа е во ред." Таа рече дека и се обидел да се насмевнам. "На малку време имавме заедно беше најубавото време имав." Вагонот запре и чувари доведе до Џек и Елена на бесилка. Џелатот започна со ставање на јамката околу вратот на Џек и затегнете јамката. Речиси сите жители на селото се собраа на плоштадот за да ја видите жена на царот и нејзината тајна љубовница обесен. Царот себе седна на грбот на подиумот заедно со некои други важни и благородни луѓе. Никој не рече ништо, секој гледаше жал на двајца љубовници кои ќе биде обесен. Тоа беше само како Вилијам изгледаше празни и на нив. Елена бореше дури и кога џелатот дојде јамката околу сопствениот врат. Наместо тоа, таа погледна во Џек кој изгледаше над толпата. Кога џелатот отиде да се повлече рачката видов Џек длабоко во очите Хелен. Тој се насмевна и посегна по раката на Елена.
"Те сакам", рече тој. Еден солза Истрчав надолу образ Елена и таа се обиде со насмевка.
"Јас те сакам", рече таа, обидувајќи се да го задржи својот глас стабилен. Сака да биде храбра како Џек, тој застана допираат и подготвени да ги исполнуваат неговата смрт само затоа што тој ја сакаше. Ќе умре само за да се паднати во љубов со погрешна жена. Вилијам погледна на џелатот и кимна со главата. Елена зеде длабок здив и гмечи потешко на рака Џек и се обиде да ги задржи контакт со очите со него. Тогаш таа одеднаш почувствував вратата под нејзините нозе паднал и последната работа што ја виде во овој живот беше живот лево сакана очите нејзиниот Џек.

Софи Soderholm

based on 13 ratings Љубовта на животот и смртта, 2.7 надвор од 5 врз основа на 13 рејтингот
Стапка љубовта на животот и смртта


Поврзани училишен
Следниве е училишна работа се работи за љубовта на животот и смртта, или на било кој начин поврзани со љубов за животот и смртта.

Коментира љубовта на животот и смртта

« | »