.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Алергија на храна

Глутен нетолеранција:

Глутен нетолеранција значи дека сте алергични на глутен.
Глутенот е протеин кој дава квалитет на печење брашно, кој им дава леб на обемот, структурата и доследност.
глутен од пченица, 'рж, овес и јачмен.
На глутен голтање оштетени вили во тенкото црево предизвикува kropen не може да го апсорбира потребни хранливи состојки.
Ова цревни болести не расте отстрани без глутен исхрана е неопходна за живот.
Симптомите може нели пр Неухранетост, дијареа, абдоминална дистензија, замор и анемија.
Третман е диета без глутен, односно храна не може да содржи пченица, 'рж или јачмен. Во некои случаи овес.
Симптомите исчезнуваат кога цревната слузница лекува.
Воспалени дебелото црево може да биде тешко да се прекине шеќер млеко, лактоза, и можеби ќе треба лактоза треба да се исклучат од исхраната за некое време.

Лактоза нетолеранција:

Околу 3-5% од населението во Шведска е неподносливост на лактоза се должи на недостаток на ензимот лактаза во лигавицата на тенкото црево и не може да се прекине лактоза. Млеко шеќер продолжува да дебелото црево и процесот на ферментација започнува даваат дијареа, подуеност и грчеви болки. Тоа може да се толерира, односно не млеко и млечни производи.
Тоа се прави разлика помеѓу:
* Целосно или вродени нетолеранција на лактоза е многу необично, бебето не може да се толерира млеко. Нетолеранција е постојана и не да се оддалечат.
* Примарно лактозна интолеранција, што значи дека лактаза се намалува постепено. Често останатите 5-10%, што значи дека малите количини на лактоза може да се толерира. Иако ова нетолеранција е трајна.
* Средно нетолеранција на лактоза можат да произлезат како резултат на повреда на лигавицата на тенкото црево, како и во цревни инфекции, Стомачен грип и не се лекува целијачна болест. Кога болест го исцели издржат најчесто лактоза повторно.
Третманот е лактоза / исхрана. Повеќето луѓе може да се толерира мала количина на лактоза, но некои треба целосно да лактоза исхрана.

Јајце алергија:

Јајце алергија е почеста кај децата отколку кај возрасните, и често исчезнува од училишна возраст. Како луѓето кои се алергични на јајца можат да реагираат на прашина од картон јајца, и тие не можат да живеат во близина, кога храна која содржи јајца варени. Пилешко, кокошки, јајца и риба се, исто така, работи што некои луѓе кои се алергични на јајца може нели алергичен.
Симптомите може да пр биде коприва, егзема и астма.

Соја Алергија:

Соја е бобово стаблото (бобово стаблото) и се користи, меѓу другото, за добар квалитет на протеини како суровина или состојка во многу јадења. Дали сте алергични на соја, постои ризик дека исто така се алергични на други мешунки како што се грашок и кикиритки.
Симптомите вклучуваат, коприва, егзема, усна - и / или око оток, бронхијална проблеми, пролив, повраќање, грчеви и сиромашните зголемување на телесната тежина.

Соја протеин може да бидат вклучени во следниве групи на храна:

Обработено месо, риба меленото месо јадења, појадок, сладолед, колачи, слатки, леб, млечни производи, млеко замена производи, палачинки, бисквити, закуски, супи, сосови, тофу, äggersättningsprodukter.

Орев алергии:

Орев алергии се заеднички алергија, повеќето го задржа дури и во зрелата возраст.
Постојат различни ореви што може да предизвика алергиски реакции. Најчестите се лешник и вие сте алергични на него, исто така, се алергични на други сорти орев како што се cashews и ореви.
Кикирики, морско оревче и кокос е доверено имиња, без ореви, и затоа не треба да се избегнува.
Симптоми може да вклучуваат чешање во устата и грлото, оток, отежнато дишење и повраќање.
Треба да се биде внимателен, ако сте алергични на ореви, ореви често се наоѓаат во различни чоколади, кекси, колачи и други слатки.

Алергија на кравјо млеко:

Тоа е обично бебињата кои се алергични на кравјо млеко.
Ca. 2% од сите деца реагираат на млечни протеини од кравјо, како тие се транзиција од мајчиното млеко за бебето формула, каша и храна која содржи кравјо млеко.
Повеќето деца се надмина своите алергија од 3 години, некои имаат алергии остане до училишна возраст.
Симптоми може да вклучуваат дијареа, повраќање, грчеви, коприва, егзема, усна - и око оток, астма, летаргија, хиперактивност, недоволно зголемување на телесната тежина, а во најлош случај, анафилактичен шок.
Третманот е диета целосно ослободени од млеко и храна, каде е вклучена млеко. Се сеќавам дека тоа е доволно за да се добие млечни производи во кожата може да предизвика симптоми.

Морска храна алергии:

Риба алергија се манифестира во многу рана возраст, но тоа не за да се оддалечат брзо како млеко и јајца алергија се прави. Можете да бидат алергични на одреден вид на риба, но издржат другите. Ако вие сте многу чувствителни, тоа е доволно да мириса да одговори.
Алергија на ракчиња е најчестиот алергии школки. Алергија школки и риба алергии не се мешаат, па оние кои се алергични на школки често може да се јаде риба без проблеми. Школки алергија најчесто не расте отстранети.

based on 7 ratings Исхрана Алергија, 2.4 од 5 врз основа на рејтингот 7
Стапка на алергија на храна


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат Исхрана алергија или на било кој начин поврзани со исхраната алергија.

Коментар Исхрана алергии

« | »