.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Алергија на храна

Целијачна болест:

Глутен нетолеранција значи дека имате нетолеранција на глутен.
Глутенот е протеин кој дава брашно нејзиниот квалитет печење, односно дава леб волумен, текстура и доследност.
глутен содржани во пченица, 'рж, овес и јачмен.
По голтање оштетени ресичките во тенкото црево предизвикува kropen не може да апсорбира потребни хранливи состојки.
Оваа болест на цревата не расте далеку без глутен исхрана е неопходна за живот.
Симптомите може нели пр Неухранетост, дијареа, абдоминална дистензија, замор и анемија.
Третманот е глутен исхрана, тогаш проверете ја храната не смее да содржи пченица, 'рж или јачмен. Во некои случаи, дури и овес.
Симптомите исчезнуваат кога цревната слузница лечи.
Воспалени црево може да биде тешко да се распаѓа млеко шеќер, лактоза и лактоза може да има потреба да се исклучат од исхраната за некое време.

Лактоза нетолеранција:

Околу 3-5% од населението во Шведска е неподносливост на лактоза поради недостиг на ензимот лактаза во лигавицата на тенкото црево и не може да се прекине лактоза. Млекото шеќер продолжува да дебелото црево и ферментација процес започнува даваат дијареа, подуеност и грчеви болки. Тоа не може да издржи млеко и млечни производи.
Тоа се прави разлика помеѓу:
* Целосна или вродени нетолеранција на лактоза е многу необично бебе не може да се толерира млеко. Нетолеранцијата е постојан и нема да се оддалечат.
* Примарно лактозна интолеранција, што значи дека лактаза активност се намалува постепено. Често останатите 5-10%, што значи дека мали количини на лактоза може да се толерира. Иако ова нетолеранција е трајна.
* Средно нетолеранција на лактоза може да се случи како резултат на повредата на лигавицата на тенкото црево, како и во цревни инфекции, Стомачен грип и не се лекува целијачна болест. Кога болест го исцели обично толерираат лактоза повторно.
Третманот е без лактоза / намалена исхрана. Повеќето луѓе може да го толерира мала количина на лактоза, но некои треба целосно исхрана без лактоза.

Јајце алергија:

Јајце алергија е почеста кај децата отколку кај возрасните и често исчезнуваат од училишна возраст. Како што луѓето алергични на јајца можат да реагираат на прав од јајце картон, и тие не можат да престојуваат околу кога храна која содржи јајца варени. Пилешко, кокошки, јајца и риба се, исто така, работи што некои луѓе кои се алергични на јајца можат нели алергичен.
Симптомите може да се пр биде коприва, егзема и астма.

Сојата Алергија:

Оваа соја е бобово стаблото (бобово стаблото) и се користи, меѓу другите за добар квалитет на протеини како суровина или состојка во многу јадења. Дали сте алергични на соја, постои ризик дека сте исто така алергични на други мешунки како што се грашок и кикиритки.
Симптомите вклучуваат, коприва, егзема, усна - и / или отекување на очите, градите иритација, дијареа, повраќање, грчеви и сиромашните зголемување на телесната тежина.

Соја протеин може да биде дел од следните групи на храна:
Обработено месо, риба критикувам јадења, појадок, сладолед, колачи, слатки, леб, млечни производи, млеко, палачинки, бисквити, закуски, супи, сосови, тофу, äggersättningsprodukter.

Нут алергии:

Нут алергии се заеднички алергија, повеќето го остави дури и во зрелата возраст.
Постојат различни на ореви што може да предизвика алергиски реакции. Од најчестите е лешник и вие сте алергични на него исто така се алергични на други орев сорти, како што се cashews и ореви.
Кикиритки, морско оревче и кокос е доверено имиња, без ореви, и затоа не треба да се избегнува.
Симптомите може да вклучуваат чешање во устата и грлото, оток, отежнато дишење и повраќање.
Треба да се биде внимателен, ако сте алергични на ореви, ореви, често се во различни чоколади, колачи, торти и други печива.

Алергија на кравјо млеко:

Тоа е обично бебињата кои се алергични на кравјо млеко.
CA. 2% од сите бебиња реагираат на млечни протеини од кравјо кога префрлување од мајчиното млеко на чорба, каша и храна која содржи кравјо млеко.
Повеќето деца се надмина своите алергија на 3-годишна возраст, дел има алергии остане до училишна возраст.
Симптомите може да вклучуваат дијареа, повраќање, болка, коприва, егзема, усна - и отекување на очите, астма, летаргија, хиперактивност, сиромашните зголемување на телесната тежина, а во најлош случај, анафилактичен шок.
Третманот е потполно бесплатна исхрана на млеко и храна, во кој е содржана млеко. Запомнете дека тоа е доволно за да се млечни производи на кожата може да предизвика симптоми.

Морски алергија:

Риба алергија се манифестира во многу рана возраст, но тоа не за да се оддалечат брзо како млеко и јајца алергија се прави. Може да бидат алергични на одреден вид на риба, но ја толерираат другите. Ако вие сте многу чувствителни, тоа е доволно за да мириса да одговори.
Алергија на ракчиња е најчестиот школки алергии. Школките алергии и алергија на риба не одат заедно, така што оние кои се алергични на школки често може да се јаде риба без проблеми. Школките алергија расте најчесто не се отстранети.

Оцени Алергија на храна


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат Исхрана алергија или на било кој начин поврзани со исхраната алергија.

Коментар Исхрана алергии

« | »