.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Тело слика

Кратки факти за булимија

Булимијата е нарушување во исхраната која вклучува прекумерно големи количини на храна, кои потоа ќе се обидат да се ослободи од, најчесто со повраќање или со користење на лаксативи.

Булимијата е најчест кај жените, а повеќето се болни во доцните тинејџерски години или дваесетти години. Што ги предизвикува нарушување во исхраната е различна од човек на човек, и обично постојат неколку работи кои доаѓаат во игра. Тоа може да биде, на пример, идеал за убавина општество, тоа е слика за себе или тешки искуства за време на детството. Булимијата често започнува со диета.

Некои кои имаат булимија имаат историја на анорексија, нарушување во исхраната која вклучува губење на тежината толку многу што сте се гладни. Една, исто така може да има булимија и анорексија истовремено.

Булимијата може да предизвика сериозна штета ако не се третира. Поголемиот дел од луѓето кои добиваат третман станува здрава.

Како да знам дека имам Булимија?

Ако булимија е заеднички за:

 Torment јадат големи количини на храна
 добива ослободи од храна, најчесто со повраќање или со користење на лаксативи
 добие стоматолошки корозија
 има дигестивниот и цревни проблеми
 имаат неправилни или не менструалниот
're уморни
 се депресивни или има и други ментални здравствени проблеми

Како е булимија?

Обично ќе мора да одат на психотерапија. Каде да добиете помош со менување на
неговиот начин на јадење. Тие, исто така, да ви помогне ако имате проблеми во животот. Понекогаш може да се
неколку лекови, како и.

Кратки факти за анорексија

Анорексијата е нарушување во исхраната кој вклучува исхрана толку силно што гладуваат себе. Тие мислат дека тие се дебели и е многу се плаши од стекнување на тежина.

Анорексијата е најчеста меѓу тинејџерките. Што ги предизвикува нарушување во исхраната е различна од човек на човек, и обично постојат неколку работи кои доаѓаат во игра. Тоа може да биде, на пример, идеал за убавина општеството, слика за себе имате или тешки настани за време на детството. Анорексија обично започнува со слабеење, како што е, кога ќе се булимија.

Некои кои имаат анорексија и булимија се развие, нарушување во исхраната која вклучува прва прекумерно и потоа се обидува да го направи далеку со она што го јаде со повраќање или со користење на лаксативи.

Анорексијата може да биде опасна по живот ако не се третира. Поголемиот дел од луѓето кои добиваат третман станува здрава.

Како да знам дека имам анорексија?

Тоа не е лесно да се само да сфатат дека ви треба помош кога ќе имаат анорексија. Често, луѓето во средина која реагира дека некој е премногу тесен.

Ако некој има анорексија им е заедничко на:

 диета
 ниска телесна тежина
 пропушти период
 потонатиот образите, стомакот и градите
 запек и стомачни болки
 ладна и сува кожа
 психолошки проблеми како што се депресија, анксиозност, опсесии и пориви.

Како е анорексија?

Прво, ќе добиете за да се практикуваат да јадат нормални оброци повторно. Вие исто така може да оди на психотерапија, каде што можете да добиете помош со проблеми како што се проблеми со нивната слика за себе, односи, и други работи кои се чувствуваат тешко.
Ако некој е под големо влијание на глад можеби ќе треба да биде хоспитализиран.

Маѓепсан круг

Чија вина е тоа навистина?

Дали тоа е лице кое претрпело во ред?
Сигурни дека тоа е тој / таа кој избрал да се започне диета, но тоа не е нивна вина што добив идеја дека тие се премногу дебели. Чија вина е тогаш?
Тоа може да биде родители кои не даваат доволно доверба за своите деца. Наместо тоа, тие се таму и се работен ден во ден и надвор да се направи пари, така што децата се добро. Но, тоа не е доволно само да им даде пари на своите деца, но тие треба љубов. Особено кога тие се тинејџерка. Младите луѓе сакате некој кој што може да се разговара за сè. Тоа е често не можете да му верувате на некој пријател и да им каже сè. Но мајка навистина може да се потпрат на. Но, за да се добие дека односот со нејзината мајка, мајката мора да доаѓаат во прв план. Ниедно дете не ќе оди на својата мајка и да каже нешто лично не додека мајка стана најдобар пријател на детето. Имаат голем децата самодоверба, па за него / неа дека тие се совршени. Тие никогаш не ќе го добиете идеја дека тие треба да изгубат тежина.

Но, тоа не е само вина на родителите, но најчесто тоа е Медијана добивање на децата да размислуваат за нивните лоши страни. Во цртан филм дете стрипови се девојки супер-тенок со супер големи цицки и голем газ. Веќе кога децата се млади прави медиумите дека децата почнуваат да мислат дека треба да се биде супер слаби.

Додека рекламирање на долна облека и производи за нега, каде моделите не изгледа како тоа го прават во реалниот живот, дава лош впечаток на младите луѓе. Сликите се уредува. Сите траги на телото го нема, и овој модел е потенок отколку што навистина е. Обично се наслика уредници magrutor од моделите. Тоа навистина е голема разлика во тоа како модел изгледа пред и после.

Како се bulimic?

Ние интервјуирани bulimic преку блог страница. Лицето избра да остане анонимен.

Нашата прашање беше "Како се булимичните?" И лицето одговори:

Јас сум, како што реков дијагностицирани со булимија. Јас сум борба против секој пат. Секој ден, во секое време. Тоа е пекол. Дали некогаш сте слушнале за изразот "А bulimic е пропадната анорексични" Јас веројатно би сакале да се приклучат навистина жал.
Имав пред многу години анорексија. Всушност подоцна се сврте кон булимија. Значи, може да се каже дека мојата анорексични мисли за губење на тежината е сеуште во. Најлошото нешто што можете да направите е да изгубат тежина. Предизвикувачи како што целиот baiting ... Секој пат кога моите прсти во моето грло, јас секогаш велат дека е последен. На некој начин, тоа беше многу подобро да има анорексија, кога бев во секој случај не како неуспех.

Лицето исто така, рече дека неговиот / нејзиниот сон мисли се:

Сега можам да се откаже. Јас веќе не имаат за цел да стане unhealthily тенка. Јас да те пуштам сега. Вие сте слободни. Јас имам намера да се откаже од својот сон, бидејќи навистина па тоа не е мојот сон, но ätstörningens.
Знам дека треба да ги споделите со лоши помисли, ако можам да се движат натаму. Јас не ќе се стремиме да изгубат тежина. Сега со новите цели кои се применуваат. Сега е време да се најде мојот посакуваната тежина. Јас се откажат од сонот за мал број на скалата. Јас се откажат од скалата. Знам дека тоа не е добро за мене да ми тежат 20 грама на ден.
Јас се откажат од сонот за тесни и среќен живот. Бидејќи знам дека тоа е само мит.
Сонувам наместо здраво, цврсто и здраво тело. А тело дека ќе живеам до крајот на мојот живот. Јас ќе се даде на љубовта што ми треба и заслужуваат.
Јас ќе престане да чука себе.
Јас ќе престане да зборува лошо за себе.
Јас ќе завршуваат повреди себеси.
Јас ќе се однесуваме со почит.
Јас ќе склучи мир со себе.

НА КРАЈОТ

Ние го имаат напишано за анорексија и булимија. Тоа е многу интересна тема која те натера да си навистина сфатат дека денешното општество е да оди во погрешна насока, но исто така и воспитување на родителите е делумно во право.
Кога се пишува за ова, сфативме колку опасно е навистина, дека тоа не е само нешто да се пошегува за тоа, тоа е сериозна!
Сметаме дека ако само некој се грижи и да се одржи на ова, така се намалува бројот на anorexics / булимичните.
Зошто не може некој само се грижи?!
Овие девојки / момци сакаат да се извлечеш од неговите проблеми. Тие се чувствуваат навистина лошо. СУДОТ ТРЕБА ПОМОШ !! Како растение е потребна вода за да живеат, треба анорексични / bulimic внимание / љубов да излезе од своите проблеми и да живеат нормален живот. Секако постојат психотерапија која им помага, но обично тоа, така што влијание не се осмелуваат да одат во странец и да разговараат за своите проблеми. Затоа, важно е дека родителите се обидуваат да им помогнат на своите деца во на прво место. И ако тоа не функционира, тогаш можете да се поврзеш со психотерапија.
Ако општеството продолжува да биде како што е сега или се влошува, на крајот ќе предизвика работната сила се намали постепено.

Anorexics / булимичните имаат помалку енергија   построги работа  пониски труд   рецесија сè е suppers скапи  речиси никој не може да си дозволи да купи фабрики стоки  банкротира  не е добра за економијата на Шведска !!

Masuma Раза Хусеин

based on 22 ratings Телото, 2,1 од 5 врз основа на 22 рејтингот
Оцени Тело слика


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со слика за себе или на било кој начин поврзани со своето тело.

Коментар на тело сликата

« | »