.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Историја на медицината

ЗАДАЧА 1

Историја на медицината
Првиот е фатен знаења од разни болести е напишан околу 400 f.Kr во Грција. Грчката култура се поставија темелите на теоријата за потеклото на болестите и причина. Таткото на медицината, Хипократ (460-377 f.Kr) идеи за медицинска етика и доверливост сè уште важи денес. Првиот научни студии и резултати дојде во 1500 е. Весалиус Белгијците (1514-1564) напишал повеќе книги на анатомијата откако вивисецирале голем број на тела. Во текот на 1600 година е практика на медицината беше под влијание на религијата, астрологијата и вештерство. До крајот на 1800-тите се користат лекови кои дојдоа од природата по неговото формирање нови лекови од страна на хемичари и биолози. Во моето мислење, верата има големо влијание врз медицината и се уште имаат големо влијание во некои религија отколку во сегашноста. Истражување има развиено многу лекови кои помагаат против разни болести и луѓе / животни кои биле повредени. Лекови им помогна на многу луѓе во целина, но во исто време како и дрога, исто така направи многу луѓе зависни од дрога.

Симптом нерамнотежа во телото на тој начин знаци на болест
Дијагноза Што е болест, преку да дознаете различни симптоми можете да дознаете каков вид на болест / дијагноза
Аускултација - Кога слушате срцето со стетоскоп
Палпација - Истражуваат со рацете на различни делови од телото, контрола на оток, нежност, температура.
Перкусии - Истражуваат со ставање на раката над разни агенции и допрете вашата рака со прсти и слушнете како тоа звучи.
Инспекција - Користење на светилка и шпатула испита устата, грлото и забите.
Земање примероци - Изработени од страна на разни специјални истраги како тестови на крвта, урина тестови, тестови плунка, тестови и многу повеќе.
Земање мостри се врши на:
- Откривање и дијагностицирање на разни болести
- Следете на напредокот на болеста
- Проверете ја состојбата на здравјето превенција, болест
Одгледување - Можете да земе примероци од таквите рани, урина, итн и негува бактерии
Отпор тестирање - покажува различни подложност на бактерии на разни антибиотици
Серолошки испитувања - Тие се направени за да faställa ако пациентот носи вирусна болест
Scintigrati - е кога еден додава изотопи преку уста или интравенски на х-зраци на различни органи.
КТ - Компјутеризирана томографија - Користење на компјутер да се направи детални слики на различни органи
ПЕТ - Позиција камера - Слично scintigrati преземени од страна на разни органи и сликани со користење на специјална опрема.
МНР - магнетна резонанца -Со помош на магнети и радио бранови за да се создаде слики дури и тенка ткива. Тоа е многу добро да се испита мозокот, срцето, мускулите, големите крвни садови мм.
Ултразвук - Звучните бранови отскокнување исклучување на различни ткива и се апсорбираат од страна на уредот со помош на електроника што ги прави на сликата на екранот на компјутерот.
Ендоскопски испитувања - е далеку böjigt инструменти со силен извор на светлина дека лекарите во било која од отворањето на телото за да ја видите во внатрешноста на телото и / или исплакнете во тело на воздух или течност или поврзете фотоапарат и да ги преземат слики од тела.
ПАД патолошки анатомска дијагноза Ве однесе ткиво примероци, биопсија на гинеколошки прегледи.
Биопсија - Дали кога ќе се земе примерок на ткиво кој сакате да го испита микроскопски, структура на ткивото и содржина.
Квалитетот на животот
А добар квалитет на живот е да се чувствуваат добро, дека сте здрави имаат добро здравје, добро одморен имаат добар сон, добри односи со пријателите и семејството, уживајте во мојата работа, моите колеги мм. А добро здравје, да се добие со преземање на грижата за своето тело, од страна на размислување за она што јадат, пијат, вежби, имаат добра ментална рамнотежа, не пуши или пиење алкохол итн На тој начин може да се спречи болести се покаже, да се избегне предвремено стареење и да се спречи оштетување на моето тело. Кога сте дете и млад е случајно најголемиот ризик за здравјето, кога ќе добие повеќе од 50years, рак, кардиоваскуларни болести најголемите hälsor ризик и кога сте над 70 е мозочен удар и разни деменции најголемиот ризик за здравјето. Па како живеам мојот секојдневен живот да влијае на моето здравје во иднина. Што треба да го земе лесно и не брзаат толку многу гости и погледнете околу вас за да ви даде време да мириса на природа види бои околу вас. Животот е краток, обидете се да уживате во добрата видите добро во светот, да се смееш, насмевка здрави. Кога сте родител на деца и не се добие колку спиење благодарение на позитивните постојат мали деца мали грижи големи деца голема грижа што оди над тоа нема да биде засекогаш да уживаат во добро што тие доаѓаат напред и да каже Те сакам тие навистина значи тоа.

Ќелија, ткива, органи и органски системи

Јас сум бил бремена четири пати и помина преку четири деца, секоја бременост во секој запишување бабица праша дали има било какви болести во семејството. За среќа, ние сме здрави, освен дека има астма, а некои алергии во семејството, ние немаме наследни болести во семејството. Како и за пренаталната дијагноза, мислам дека треба да дознаете каков вид на ризици на студијата и ако навистина сакате да се дознае вистината за бебе носи било која болест. Во истражувањето, многу наследени болести одбележан и може да се спречи.
ДНК
На големо нешто во врска со ДНК е тоа што ја кажува вистината. Многу луѓе се измамени дека тие се таткото на детето што тие не се. Со едноставен ДНК тест може да се дознае вистината. Негативните е дека вистината може да боли понекогаш, за жал.
Наследни болести
Дали ќе го дознаете дека јас сум носи наследни болести, јас би бил збунет за почеток. Тогаш јас ќе дознаете сè што можам да за болеста и што тоа ќе го стори за мене и моето тело како тоа ќе влијае на мене. Тогаш јас ќе дознаете дали постои ризик дека моите деца да го добие и ако е можно да се спречи моите деца не го добие. После тоа јас ќе стори сé за да се обидувам да живеам нормален живот што е можно повеќе и да даде моето семејство толку многу љубов како е можно.
Генетските истражувања
Со помош на генетски истражувања има развиено многу различни лекови. Се надевам, ќе може да можеби во иднина да се развие лекови со помош на генетски истражувања, кои може да се спречи болести како што се Алцхајмеровата болест, Паркинсонова, дијабетес, кардиоваскуларни болести, рак и многу повеќе.

ЗАДАЧА 2

Симптоми
- Грутка во градите или било кој друг сајт во телото
- Рани кои не се лекува
- Ненормално крварење од секој отвор на телото
- Кашлица или засипнатост дека не се откажува
- Отежнато голтање
- Промена на столче навики или проблеми со мокрење
- Нови или менување на крт
- Замор, губење на тежината и треска за еден подолг период

Дијагноза
Различни студии се направи за да видите каков вид на рак е, студии дека лекарите направите е
- Изградба на истражувања, да се чувствуваат за грутки, погледнете на кожата и грлото, бледило и emaciation
- Рентген прегледи
- Ултразвук
- Лабораториски тестови со земање примероци од крв, урина, измет, слуз се види дали има некои видови рак
- Ендоскопија - со инструменти за да се испита телесна празнина и увид можно тумор
- Цитолошко испитување - да земе примероци од клетки и види дали ракот се проширил

Хируршки третман
Кој е хируршки отстранети сите клетките на ракот и околните ткива. Во некои случаи, отстранете близина на лимфни јазли да се намали ризикот од ширење на ракот.

Хемотераписки третмани
Убие рак тумор хемотерапија стоп, па тоа не се шири. Несакани ефекти од хемотерапијата е дека тоа влијае на нив здравите клетки се исто така во коскената срцевина, коренот на косата и маг. - Интестиналниот тракт. Пациентите ја изгуби својата коса, да стане гаден и повраќање, губат апетит, стануваат бледи, уморни, се чувствуваат orklös. Бројот на бели крвни клетки се намалува, тоа предизвикува пациентот да стане екстра чувствителни на инфекции. Кога ќе го добиете хемотерапија треба да се избегне бременоста, бидејќи тоа може да им наштети на фетусот. Обично се намалува sexuellusten за време на третманот во некои случаи ќе биде стерилна премногу. Обвивка на уринарниот тракт и гениталиите можат да бидат особено подложни и жетва, така што лесно може да се добие чир и крварење.
Радиотерапија
Радиотерапија е дадено да се излечи или апсење на рак на туморот. Таа, исто така може да се користи за ублажување на симптомите, тогаш тоа не е можно да се излечи ракот. Радиотерапија обично се дава пет дена неделно, за 4-7 последователни недели.
Несакани ефекти на третмани зрачењето
Ги здравите ткива оштетени, но исцели обично кога ќе запре читање. Лузна формирање во ткивата може да се случи долго после радиотерапија завршување. Таа, исто така влијае на коренот на косата, мукозните мембрани, грлото, гастроинтестинални настани, коскената срцевина, каде се формираат крвни зрнца. Други несакани дејства вклучуваат замор, чешање и црвенило на кожата радиотерапија sexuellust смирува.

Хормони и хормонски антагонисти
Некои тумори зависи од хормоните да расте. Со додавање на анти-хормони или работење на дел или на целото тело кои произведуваат хормони спречи растот на туморот. Ова главно рак кои зависат од хормони, на пример, рак на дојка, рак на простата, рак на матката.

Цитокини
Цитокините се супстанца која го стимулира имуниот систем. Тоа го штити телото од инфекции и има некаков ефект против одредени видови на рак, како што се леукемија.

Палијативна грижа
Палијативна нега (симптоматска) ви дава тогаш не може да се излечи (куративна лековити =) повеќе. Тие обезбедуваат палијативна грижа кога
- Дијагнозата се правилно поставени
- Во право дијагноза нема уште долго да се излечи или подобрување на дијагностика
- Смртта е да се очекува за кратко време
Кога вработените да им обезбеди на палијативна нега, тоа значи дека вработените ќе обезбеди добра заштита физички, ментално, социјално и духовно. Тоа дава преку управување со болка, поддршка, разговор и блискост.

Живеење, додека не умре

Ingalill е 47 години, живее во стан и добива помош од Стокхолм дом за нега. Ingalill е во брак, но прикриена сега таа има две возрасни деца син кој е 23 и ќерка, која е 26 години, таа има работено на социјално осигурување и банкарството.
Ingalill живеат во стан, стан живее во не е навистина погодна за неа, за нив минатата третмани, таа има тешко време со некои работи како миење садови, готвење, добивање во и надвор од кадата и многу повеќе. Но, таа добива помош од Стокхолм дом за нега. Ingalill доби рак на дојка првата која се шири во други градите, а потоа назад мускули, таа претрпе операција на пет пати. Ingalill знае дека го има она што таа има и тоа е само правење на најдоброто од неа. Тоа е тешко третмани нема rolligt но има нешто добро да се погледне напред да го стори тоа, полесно е да се оди преку него. Ingalill FAT дознаете дека таа има рак на малиот мозок, карлицата и четири пршлени. Па сега таа е загрижена и се плаши дека нема да се изгуби и не знам која е таа, но таа се обидува да го направи најдоброто од неа со трошење на време и патувате со деца да живеат како најдобро што можеше и повеќе.

Ана - Stina има 68 години и живее на рамо фарма во Умеа.
Ана-Stina е во брак, но нејзиниот сопруг починал, таа има три деца. Таа е дома сопруга додека децата биле пред 16-17 години, таа има работено во поштата 32years. Ана-Stina откриен рак во кои таа се чувствува јазол во градите. Ана-Stina е многу болен, таа доби груби третмани сега таа е приковани за кревет, но има голема желба да излезе, иако знае дека нема да се случи. Ана-Stina се базираат на рамо фарма таа добива сите помош таа треба и таа ужива во вода, како што таа го слуша во позадина, дури и ако таа не може да го види тоа. Но, таа исто така знае дека лицето кое влегува во рамо фарма никогаш не излегува таа има слушнато дека изразувањето, и таа смета дека тоа е во право.

Ана-Stina и Ingalill ја одбрале два различни начини да се умре, но можеби тие тоа го правеше, бидејќи тие биле различни зависни грижа или можеби затоа што тие едноставно беа две различни луѓе. Не знам, но она што го знам е дека мора да се почитува она што пациентот избира да остане некаде и да им даде на грижа и поддршка им се потребни. Тие не избрале да биде / стане лошо без нив стана толку почит треба да биде.

Што е канцер? Што го предизвикува?
Може да се каже дека ракот е мобилниот промени во организмот кои се абнормални, зошто ќе добиете тоа не е сигурен дека тоа може да зависи од тоа како ќе живее, но тоа, исто така, може да биде наследна. Но ако се јаде во право, вежбање е здраво, се грижи за нивното тело и не го имаат во вашето семејство зошто го добие? Не, навистина не може да одговори на тоа, но тоа е неправедно, што мислат. Јас не знам како ќе реагираа ако јас беше кажано дека имам рак. Јас веројатно би имале паника во прво време, јас веројатно би само седна и плачеше многу мисла беа поминале во мојата глава. Океј прво се обиделе и лек, лекува и да се обиде да добие здрава повторно, но некогаш може да се каже на пациентот рак кој тој / таа е здрава? Или постои ризик дека ќе се врати? Тоа не е дозволено, сум бил таму што се случило со моето дете? Како го објаснувате да ги мајка има рак. Што е канцер се побара од нив? Да постојат клетки кои не функционираат како што треба. Да, но што се случува тогаш? Човекот ќе се разболи човек не се чувствува добро телото не работи како што треба. Можете да бидете здрави? Да тоа може, но тоа може да се врати тоа може да се прошири и да можеш да умреш таму. Само во ваква ситуација, ќе треба многу поддршка од вработените и членовите на семејството, но ако семејства имаат енергија да ги поддржат болниот кој ќе им даде поддршка тие не треба да заборавиме дека тие, исто така страдаат. Дека тоа не е лесно за еден член на семејството или па и роднини и пациентите треба многу поддршка. Значи сте забележале дека, на пример имаат грутка во градите станува загрижен и тажен, но зема телефонот и закажете состанок за преглед. На истрагата ги зема крв тестови по чувство судрат седеше и прави КТ скен. И излегува дека тоа е тумор, па тоа ми даде дијагноза на рак, рак О, добро се чувствува како бомба падна надолу и зема моето тело, освен во илјада парчиња. Сега вие треба да има операција за отстранување на грутка, а можеби дури и целиот градите дел од мојата женственост. Со операција треба да добие хемотерапија која е цитотоксично, или мобилен-инхибиција на дрога за да се запре рак на клеточната пролиферација, со убиството на тумор на ракот. Тогаш некој би помислил нели добро тогаш можеби и јас може да биде здраво, но со што ќе го добиете сето ова читање она што ми дава несакани ефекти. Не доволно што ги загубија своите гради дел од нивната женственост ќе го изгуби, но нивната коса ќе добие гадење слаб апетит мм. Значи каде е маж или жена половина, ќе мислат без коса без дојка и се чувствуваат болни. Би сакал да биде дома со моите деца и мојот сопруг, ако сум бил или имале болеста, бидејќи знам каде е најдобрата и најголема љубов што јас би го добие. Но, тие ќе стори добро да ме види вака без коса без градите, и да се види дека јас се чувствувам болен и повраќаат? Како тие ќе го земам? Мојот сопруг веројатно ќе се обиде да биде силен, колку што е можно и да ми даде сета поддршка која ми треба, но тој веројатно ќе плаче кога јас не гледам што се лути, бидејќи јас не се чувствувам добро и сакаат дека сум здрава, добивање на подобро да не умре и оставете го оставете го. Но, моите деца, јас не знам, но тоа нема да се чувствуваат добро, и дали може да се објасни со нив, па тие не ќе се разбере, но имав направено се што е во моја моќ и се обидел да се најде сила на одредени нив дека јас ги сакам. Но, што ако тоа се враќа и испоставува дека имам рак на мозокот, кои не може да земе што ме тера да умре во блиска иднина. Јас тогаш ќе добијат палијативна грижа дека е симптоматично да го добие толку дијагнозата мора да се правилно поставени, тоа не е можно да се излечи или подобрување на дијагностика и смрт чека наскоро. Кога може да се добие терапија со зрачење, бидејќи не само лечи и го запира тумор на ракот без леснотијата мојата болест, дури и ако тоа не може да ме спаси. Палијативна грижа ќе ми даде почит што можам да одлучува за мојот интегритет и квалитет на живот. Ова значи дека вработените ќе ми даде добра нега физички, ментално, социјално и духовно, дали јас да изберат да живеат дома или во дом за нега. Палијативна нега, исто така, обезбедува правото да се јавите за моите роднини. За моите роднини да се чувствуваат дека нивното присуство и учество е важно. Тешко е кога работите се случи и немате одговори на сè, но треба да се обидете да се направи најдоброто за лице со рак да се чувствуваат добро. Чувствуваат удобно не ја болно или имаат малку болка што е можно и да добијат некои од неговите желби исполнети, како некаде оди да се добие оброк одат за да се почувствува љубовта, а тоа е вреди многу.
Во текот на мојата работа на овој добив повик дека мојата поранешна свекрва дека ова има рак на грлото на матката, градите, бидејќи ќе има операција за отстранување на рак на мали и големи мозокот. Таа е баба на едно од моите деца, ние не знаеме како тоа ќе биде со неа отколку ако таа ќе преживее и да добијат добро или ќе умрат. Мојот син не знае ништо друго освен тој е само 8 години, а ние не сакаме да се плашиш него, но сепак да почекаме и да се надеваме дека таа ќе добие подобро. Кога добив овој повик, не можев да се одржи на солзите назад. Ние не секогаш се согласи, но таа се уште е баба на моето дете кој тој сака нешто енормно. Таа беше / е лицето што јас може да смета на кога станува збор за мојот син. Таа го сака толку многу, му даде колку љубов и наклонетост дека сум премногу слаба за да му каже дека неговата баба може да умре. Што јас навистина не се надеваме. Иако јас не и таа не е поврзана и немаат многу контакт повеќе, па тоа не боли да се знае дека таа не се чувствува добро. Кога станува збор за болести како рак, што во некои случаи не може да се излечи, тоа не е само на болните кои страдаат, но, исто така, семејството и пријателите се исто така страдаат. Се надевам дека некои од сето ова истражување е дека тоа ќе се развие уште повеќе и со што повеќе луѓе здрави.

Наташа Arrano

based on 26 ratings Историја на медицината, 2.5 надвор од 5 врз основа на 26 рејтингот
Стапка на историјата на медицината


Поврзани училишен
Следново е училишен занимаваат историјата на медицината или на било кој начин поврзани со историјата на медицината.

Коментира историјата на медицината

« | »