. Сега

Училиште дела и есеи од средно училиште на
Барај училишен

Leleti Khumalo

Leleti Khumalo е Јужна Африка актерка која е роден северно од Дурбан во 1970 година.
Таа покажа интерес за глума и пеење од рана возраст, па дури и се приклучи на танцовата група наречена Amajika.
Leleti аудиција за улога во претстојните нови музички Sarafina Mbongeni Ngema е! Тој се вљубил во неа и ја напиша главниот лик од Sarafina за Leleti. Шоуто беше покажа на Бродвеј и во Јужна Африка.
Дарел Џејмс филмската верзија на Sarafina! е многу слично на шоуто. Филмот стана најголем филмска продукција да биде објавен во африканскиот континент. Тоа е основа за амбициозен ученичка (кој го игра Leleti), кој се срами од тоа што нејзината мајка ја прифати нејзината улога како домашен слуга во бело домаќинство. Leleti станува пријател со нејзиниот учител Марија (кој го игра Вупи Голдберг), кој ја охрабрува да се крене во знак на протест.
Leleti беше номиниран за Наградата на филм сликата.
Leleti и продуцент Mbongeni се оженив во 1991 година, кратко време по Sarafina! ја имаше својата премиера.
Во 1993 година Leleti relased нејзиниот прв албум, Leleti и Sarafina.In 2004 таа играше улога на една жена вика Вчера во филмот вчера. Нејзиниот татко ја даде Тоа име bacause тој мисли дека сè беше подобро yesteday. Тоа е многу подвижни филм, сум го видел себеси. Тоа е за млада мајка, Вчера, кој го откри дека таа има СИДА. Нејзиниот сопруг, кој првично ја даде на болеста, нејзината отфрла. Нејзина амбиција станува да се живее доволно долго за да се види нејзината ќерка, Убавина, оди на училиште.
Филмот беше номиниран за Оскар за најдобар странски филм и наградата Еми.
Подоцна истата година таа се појави во Хотел Руанда, многу успешен филм кој беше номиниран за 25 награди и 3 Оскари.

based on 3 ratings Leleti Khumalo, 2.3 од 5 врз основа на 3 рејтингот
Стапка Leleti Khumalo


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат Leleti Khumalo или на било кој начин поврзани со Leleti Khumalo.

Коментира Leleti Khumalo

« | »