. Сега

Училиште дела и есеи од средно училиште на
Барај училишен

Мартин Лутер Кинг

Мартин Лутер Кинг и неправда

Роден во сиромашно семејство Гора на 15 јануари 1929 во јужниот дел на САД. на 20 години
возраст бил верски и политички лидер на medborgrättsrörelsen. Со своите
храброст и убедување, тој стана водич за црните луѓе во САД во 1950 - от век.
Тој знаеше, се верува и сака сите да бидат еднакви пред Бога без оглед на бојата
или секс. Во 1863 година, ропство била укината во северниот дел на држави, но тоа продолжува и во
Југ. Црнците не им беше дозволено да одат во иста филмови како белците, јадат во ист
ресторани, пијат од иста чешма, тоа беше, исто така, на автобуските постојки
тие ќе седат за други платформи и дали тие ќе одат со автобуси доби
тие седат на задната страна.
Имаше црни луѓе кои беа жртвени јарци за сè зло `t се случи и тие беа
помалку вредни, без разлика што тие го направија. Но немаше никој кој протестираа против
нееднаквости порано. Дури и во средината на 50-тите, кога Мартин Лутер Кинг дојде во
сликата.

Отпрвин тој не сакаше да застане како лидер, но по одреден притисок и притисок од
својот народ, тој ја прифати. Од југ, тој се пресели во планината Gonory во северниот
дел на САД.
Тој мислеше дека тоа е тивка и мирна мал град каде би можел да заврши својата
дисертација и да почне да работи како свештеник. Тој ја заврши својата
докторски
и добил диплома. Пример за неправда беше време тоа беше еден стар
црна жена која беше невообичаено уморен што ден, па седна далеку
пред автобусот и одби да го напушти местото за еден бел човек кој го сакаше, а потоа
таа беше уапсен.

Автобус бојкот и затвор

Првата задача на Кинг како лидер беше да се организира бојкот автобус, која дојде на
стана еден од најважните настани во кралевите историја. Имаше некои 20 000 црни
луѓе кои се собраа во Алабама и се приклучи на мирни демонстрации против
расизмот и против, во овој случај треба да бидат принудени да седат во задниот дел на автобусите.
Демонстрациите беа исполнети со насилство и доведе до неколку стотици беа сериозно
повредени и десетици убиени. Кралот отиде на претседателот и доби поддршка од таму.
Тогашниот претседател
Џон Ф Кенеди стана енормно вознемирени и напишал писмо до властите на
Алабама, каде што воведувањето е "Не можам да разберам зошто не може да се преговара
со црна и мирно да ги исполнат нивните барања за еднаквост во
ова американското општество. И дека не може да го стори истото како и со САД
граѓаните
Претседателот сакаше да чека да сторат ништо околу тоа, додека црнците страдал
доволно, а можеби и белците став кон црнците се промени и
можеби еден ден тоа ќе добијат подобро. Но, можеби тоа беше премногу доцна за 1963 видов
шокираше нацијата како уште мирни демонстрации во Бирмингем, Алабама помина
во насилство и како 5000 луѓе отиде во затвор и беше таму со Мартин Лутер
Цар. Во месеците кога кралот бил затворен тој напишал писмо
"Знаеме од болното искуство дека угнетувачот никогаш доброволно дава
угнетените слобода. Тоа мора да се побара од страна на угнетените себе. Ние немаме друга
опција отколку да се подготват за директна акција "

"Имам еден сон"

3 месеци по Кинг беше ослободен од затвор, претседателот Џон Ф Кенеди
предлог за граѓани правото вид.
По тоа беше Мартин Лутер Кинг историски говор ........... Имам еден сон ..........
тоа беше крајот на 1963 година во Вашингтон споменик, а потоа една четвртина од еден милион
луѓе дојдоа на местото да се слушне.

"Имам еден сон дека еден ден на нацијата може да издржи до
и живи до
до вистинското значење на неговата trobekännelse.
Сметаме дека е очигледно дека
сите луѓе се родени еднакви. Имам еден сон дека моите четири деца
еден ден ќе живеат во една нација
и не им се суди за бојата на кожата, туку според нивниот карактер.
Имам еден сон дека
Работат заедно, молете се, се борат и да одат во затвор заедно
и се залагаат за слобода заедно и да им покажеме дека еден ден ќе биде бесплатно.
Ние сме се приближува на ден кога сите Божји деца, црни како бели, Евреи и hedingar,
Протестантите и католиците. Да се ​​приклучат на рацете и да пее заедно со стариот
negro песната "
Мартин Лутер Кинг во 1963 година

Граѓанско право и Законот за Правата на глас

Претседател Џон Кенеди беше убиен во 1964 година и бил наследен од а
kortvarige и непознати претседател Lindon Џонсон.
1964 беше година кога Конгресот го донесе законот за граѓански права. Истата година, Мартин
Лутер Кинг ја доби Нобеловата награда за мир. Во дистрибуцијата, рече тој
"Го прифаќам Нобеловата награда за мир во време кога 22 милиони црнци
во САД е посветена на завршувањето на САД rasåtskilldnaden "
По кралот добил Нобеловата награда за мир, тој се вратил во Јужна за
да се обиде да ја врати победа што ќе ја добие гласовите на Црните.
"Не знам како се чувствувате, но јас сум уморен од се експлоатирани. Уморен сум
врз мастен од страна на другите, мислам дека секој може да се каже дека ние заедно
се уморни од живеат во нив најлош куќи, тие имаат најлоша работа, уморен од
освојат најмалку, ние сме уморни од одење во нив најлошите училишта. Но, ние треба да се менува
тоа, и да се бори за да го добиете право на глас "кампања за правата на глас за црните луѓе
беше Entre беше во почетокот на Мисисипи и Алабама. Тоа беше летен ден
1965 година, кога крвав настан се случи во Алабама, каде што демонстрантите се собраа за
мирниот марш од 5 дена од selana да се качи gonnory беше брутално претепан
од страна на локалната полиција да го изразат своето мислење. Кога се разви претседател
Lindon Џонсон Законот за права на глас црни луѓе. Од 1945-1955, Мартин
Лутер Кинг и црнечкото население во Јужна, нивните соништа се оствари. ДОМ
Црнците им беше дозволено да гласаат и омразата на црнечкото население не беа
колку подолго.

Последните години

Од животот на Мартин Лутер Кинг беше одбележан од страна на две главни прашања:
Проблемите со домувањето и Виетнамската војна.
На местото на неговата политичка акција се пресели во северниот дел на држави и
на големи црни сиромашните квартови во Чикаго.
Методите кои работеле во Јужна покажа како неефикасен во
Северните провинции. На начин Кинг го опиша дискриминација во северниот дел што се скриени
и повлекува
За разлика од повеќе отворена дискриминација на Југот. Тоа не е потребно
секој нов данок за да се овозможи на црнците да јадат во бело
ресторани.
Ситуацијата е сосема поинаква кога станува збор за домување и работни места. Во северниот
Лендер беше, исто така, Кинг во една сосема поинаква средина.
Сите негови успешни кампањи се случил во јужниот дел, каде што беше
подигнуваат и се чувствував како дома. Последните години од животот на Кинг беше одбележан во рамките на
Движењето за граѓански права
Кралот го гледал насилни демонстрации што се одржа во големите градови како Лос
Angeles со загриженост.
Црна националисти заврши во судир со Кинг, кој беше критикуван поради тоа што
слаба и премногу подготвена за компромис. Кралот заврши во дефанзивна позиција и неговите
Виетнам Ангажирање критикуван дека надвор од прашањата за граѓански права. Тој
никогаш немало можност да се борат за своите
"Сиромашни луѓе Кампања" со цел подобрување на условите за работа на
црнечкото население. Во летото на 1966 година, насилни немири во поголемите градови
"Гета"
Проблемите и кризата со храна, пари, работни места, училишта и облека стана повеќе
посериозни така кралот одлучи да се пресели во Чикаго. Тоа беше местото каде кралевите
филозофијата на ненасилство и права сретна со најголем отпор.
Но тоа беше само во 1967 година дека тој бил во oposition против САД `s вклученост во
Виетнамската војна.
"Морам да кажам моето мислење за оваа војна. Јас сум разочаран во САД и
обучен употребени во овој растечки војна. Таа има ограничена со
Програмата снимање. И нека сиромашните црнци дека белата мечка најголемиот товар "
повеќето беа против своите мислења во врска со војната, но ако некое лице верува во ненасилство
се однесува и тоа надвор од својата земја и сопствените граници на еден?
Тој ја продолжи својата кампања и во пролетта на 1968 година се собраа лидерите на други
малцинските групи да планираат сиромашните маршот до Вашингтон. Маршот за
економска сигурност, подобро домување, добра храна и сиромаштијата, како и
квалификуваните образование за секој Американец. Но, сè не оди како што е планирано
затоа што мораше да се откаже ангажманот. Тоа беше патување во Мемфис за цар, кој
ќе учествуваат во штрајкот со сиромашни работници. Еден ден по реномираните говор во
Tennessi стана Мартин Лутер Кинг .... Сите времиња шампион на црно борба за
правда во американски селце ...... 4 април 1968 убиени од она што се верува дека
беше бел расист. Тој имаше само достигна висина од 39 години.

based on 6 ratings Мартин Лутер Кинг, 2,4 од 5 врз основа на 6 рејтингот
Стапка на Мартин Лутер Кинг


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училиште работни места што е околу Мартин Лутер Кинг или на било кој начин поврзани со Мартин Лутер Кинг.

Коментар на Мартин Лутер Кинг

« | »