.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Црви

Додека cnidaria е radiately изградена е маска двострани симетрични, како што велат тие. Маската има право и од левата страна и пред крајот и на задниот крај. Предниот крај е главата и задниот крај седи анален отвор.
Црвите немаат нозе. Самиот fölyytar од последиците или се водат неговото тело.
Тоа е често, рече дека постојат три видови на црви, тие се: • Ринг црв
• roundworms
• Flatworms

На дождовен црв

На дождовен црв припаѓа прстен црви, бидејќи неговото тело е поделен на секции, кои изгледаат како прстени.

Еден дождовен црв, не ми се допаѓа нас луѓето било особено на респираторниот тракт. Без него, дишат преку кожата. Кожата роса црв мора да биде постојано влажна за да се овозможи тоа да дишат. Ако дождовен црв ќе биде премногу сува, задави.

Во секоја маска се и машките и женските полови органи. Еден дождовен црв се уште треба да се парат со друг дождовен црв за оплодување да се одржи.
Животните кои се бисексуалци се нарекува хермафродити. Зборот потекнува од грчки богови Хермес (машки) и Афродита (жена).
На дождовен црв живеат во влажни и плодна почва, за постојано треба да биде влажна. Во влажна земјата црв копа мрежа на пасуси од површината на земјата се сведува на неколку decimeters длабочина, со исклучок на зимски денови, кога тие ќе останат на длабочина до еден метар. На дождовен црв животот на хранливи материи се наоѓаат во листовите и други делови од растенија, но тие не јадат листовите како што се, но тие се релаксирачки одредување на лисја, или други делови од растенија во нивните мали ходници. Долу се распаѓа наскоро заминува и станува хумус кој брзо се меша со почвата. Црвите јадат својот пат потоа преку пештера мешани земјата и на овој начин може да потрае и хранливи материи во земјата. На овој начин, мешање на почвата околу. Благодарение на својот имот станува порозна почва, така што воздухот може да се сведе на растенијата корени. Затоа, црви многу големо значење како балсам почвата. Во плодна земја, може да има повеќе од еден тон по хектар маска. Каде што почвата е плодна хумус и на тој начин се дождовен црв ...
Маската измет може да се види како мали могили на површината.

Зошто е наречен дождовен црв ?? Па да росните ноќи привлече површината на земјата, а со тоа и името дождовен црв.

На дождовен црв е важна храна за многу животни, вклучувајќи и разни птици, молови и јазовци, но исто така и многу инсекти.

Шведскиот дождовни глисти станува најголем ќе биде не повеќе од 3 инчи долго. Најдолг дождовни глисти во светот живеат во Австралија, тие може да биде долг два метра.
Различни Ринг морска храна црви, polychaete црви!

Сегментираните црви кои живеат во океанот често имаат се повеќе и повеќе силно развиена влакната од дождовен црв има. Поради тоа, тие побараа polychaetes. Некои polychaetes се брза пливање предатори. Другите живеат во цевки, тие произведуваат од глина и песок зрна со слуз од кожата. Сегментираните црви кои живеат во океанот дишат, како риба со жабри. Жабрите се мали hudtofsar, кој се наоѓа во редовите на двете страни на маската.

Песок црв припаѓа polychaete црви и црниот дроб погребан во дното на талогот во плитките морски плажи, каде што таа се обидува својата храна меѓу органските материи присутни во тиња. Песок црв може да порасне и до 2 dm долго.
Рибарите обично ги собереш песок црви и нив ги користат како мамка.

Rovborstmasken се сештојади, кои сакаат да го нападне djurmed своите моќни вилици. Rovborstmaskar копа тунели во mjka задници, но, исто така, ловат меѓу алги и карпи.

Сабја Лама Блесок живеат во цевки, го зајакнува со глина. А убава круна на пипалата околу устата. Планктони круна филтер од денот на донесувањето на водотеци.

Пијавици

Пијавици се сегментирани црви кои имаат вшмукување чаши на двата краја на телото. Повеќето пијавици се водни животни. Во Шведска, најчестиот пијавица hästigeln. Hästigeln е предатор живеат на други - помалку - водни животни. Многу различни видови на пијавици цица крв од различни рбетници. Во Шведска постои видови кои можат да си го цица крвта на луѓето, тоа е пијавица, кои сигурно сте слушнале. Пијавица може да порасне и до 10 - 15 см и најчесто се појавува во мали езера и бари, главно во јужниот дел на Шведска. Пијавица беше искористена како дрога и се продаваат во аптеките до почетокот на 1940 година, се мислело дека пијавици нас исчистени од болеста кога тие се вовлечени крвта. Во природата често збунети пијавица со повеќе заеднички hästigeln. Во Шведска, не постојат bloodsucking пијавици земја, но тие се јавуваат во тропските дождовни шуми.

Roundworms

Roundworms живеат и во вода и на копно. Некои од овие се предатори и други сок пиење од растителни клетки. Тркалезна црви недостасува прстени или сегменти. Многу видови на roundworms живеат како паразити кај животните, луѓето и растенијата и предизвикува разни болести.
А заеднички видови кои живеат во други паразити се трихинелоза. Тоа може да се заразени со трихинела со јадење инфицирани свинско месо, што не е доволно пржени или варени. На ризик да бидат инфицирани со овој црв е мал, барем во Шведска, од свинско месо не смеат да се продаваат во продавници, освен ако тоа не е прегледано и trikinfritt.
На милиметарски големина црви се обвиткани со вар канистри во месото. Капсулите потоа се распадне со стомакот киселина и трихинелоза се бесплатни, а потоа може да се влезе во цревата, каде што тие се размножуваат. Ларвите кои стануваат по парењето води низ цревниот ѕид, а потоа следат со крвта на мускулите на телото, каде што тие самите се закачи и да стане encysted. Тоа е само кога ларва излегува од вашето тело, кои ќе забележите дека сте болни. Се чини дека најчесто како висока температура и работи.

Уште еден црв кој живее како паразит е трчање црв, кој обично се јавува кај деца. Тоа е еден сантиметар долга маска, кои живеат во цревата. Децата се инфицираат кога тие се црв јајца во устата на било кој начин. Заразеното страдаат од чешање во ректумот.

Потоа, тука е црв познат како roundworms и тоа живее во цревата каде сунѓер за нашата храна. Јајцата излезе со измет. Тие зарази животните и луѓето кои пијат загадена вода или да јадат лошо да се исплакнат зеленчук. Заразеното замор и главоболки. Во најлош случај, маската може да ги заглави црево, но тогаш постојат одредени лекови за да им помогне.

Flatworms

Flatworms имаат рамен обликот на телото, но инаку може да биде многу различни еден од друг.

Меѓу рамен црви се најчестите inälvsparasiterna, binnikemaskarna. Binnikemaskarna има многу рамна фигура и маската е поделен на сегменти, како црви и други annelids.
Binnikemaskarna живеат во цревниот тракт на различни 'рбетници. Binnikemasken себе немаат цревниот тракт и затоа ги преземат хранливи материи од животинско веќе распаднат храна, директно преку кожата. Шефот на црви "има вшмукување чаши и куки, црвот се придава на цревниот ѕид.
Binnikemasken е ретко предизвикува фатална, но обично само губење на тежината, тие можат да се третираат со маска numbing лекови во комбинација со фекална средства.

Најчести кај луѓето е широк binnikemasken која има интересен развој:

Широкиот тенија развој:

1. сегмент со оплодени јајца излезе на вода со фекалии
2. ларви се јаде од страна на copepod
3. Ларвата се развива во ларва фаза на copepod
4. copepod јаде со риба
5. Како што се развива во т.н. цистицеркоза во телото риба
6. Ако некој јаде риба лошо готват, да dynet развој во нова тенија во човечкиот стомакот.

На широк binnikemasken можат да пораснат до должина од 10 метри!

Уште еден стан маска е вител маска е мала предатори. Вител Тој живее во езера, океани, па дури и во влажна почва.

На врв

• Сите црви без нозе и тие имаат мека muskelrik кожата и се движи низ да се водат и затегнете вашето тело

• Црвите се поделени во сегментирани црви, roundworms и flatworms

• На дождовен црв кој има големо влијание врз почвата хранливи материи статус меѓу annelids

• песок црв е прстен црв кој живее во крајбрежните заливи

• Trikin и pinworms се roundworms

• Да се ​​flatworms чуете многу внатрешни паразити како што се binnikemasken.

based on 29 ratings Црви, 2.5 од 5 врз основа на 29 рејтингот
Оцени црви


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со црви, или кои на било кој начин се поврзани со црви.

Еден одговор на "црви"

  1. Никлас на 12 јуни 2010 во 09:16 #

    Мислам дека за здравствена заштита има добивано и полошо пред 80 години, кога мал, безопасни нешта како што се ангина и работи на фиксни, така брзо, бидејќи тие го направија бадеми operaktion затоа што нема да добијат нови ангина О säkeert црв сите луѓе некаде година но сега денес, домаќинот не може да се справи со опасни болести кои binikemask запек и хемороиди и да можеш да умреш на mosvar вратот апсцес може да биде над се живее без болница

Коментар црви

« | »