.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Храна од Швајцарија

Всушност, не постои независна Швајцарија кујна само намирници и јадења карактеристични за секој кантон, но исто така и за конкретни области на кантоните. Храната обично содржи многу хранливи материи и е многу здрава, но во Швајцарија страдаат нема недостаток на ресторани кои нудат широк избор на специјалитети. Во гастрономската култура на Швајцарија и кулинарски уметности од голема важност, не само во големите хотели, кои дури високо во Алпите има зеленчук, scampi и морска риба, но и во малите Ин.
Värdshusinteriören често имаат висок дрвени облоги и вграден клупи. Ако домаќините ќе дојде и се тресат рацете пред јадење, дали тоа значи дека треба да се чувствуваат екстра безбедна за оброк. Речиси сите места во Швајцарија, големи и мали, да се добие топла плоча, која е дизајнирана да се задржи на храната топло. Вообичаено, ви се, апсолутно бесплатно, исто така извезени таблети под дискови.
Речиси насекаде во Швајцарија вклучува зеленчук, салата, компир или ориз во huvudrätten.Utmed Швајцарија прекрасни езера постојат рибни ресторани, која служи риба во изобилство. Најчестите риба во Швајцарија, пастрмка, Костур, WHITEFISH и Штука. Швајцарската штука е малку посебно поради тоа што има многу потешки месо од шведскиот.

Во Швајцарија има многу т.н. Tearooms, тоа е како нормална pâtisserie каде што обично, исто така, може да се добие главното јадење. Во Швајцарија, таму е исто така нешто што се нарекува кафетерии, постојат места кои се специјализирани во сендвичи и пијалаци.

Швајцарската специјалитети

Подолу е листа на трите најпознати локалитети Швајцарија кулинарски специјалитети:
Берн
Zungenwurst и Emmentalerli се двајца познати колбаси од градот Берн. Типичен садот од Бернер Platte Берн, кои се пуши skinkbitar, свинско месо и колбаси варен заедно и се служи со кисела зелка или боранија. Бернер Röschti, е уште еден познат уште од Берн, се состои од пржени компири како целина, килибар торта и задоволни со малку рендан кромид и мали коцки на свинско месо.
Цирих
Schützenwurst, Zuri Schüblig и Basserdorfer Schüblig се сите типични колбаси од Цирих. Geschnetzeltes Kalbfleich е право на Цирих, која е мелено телешко месо варено со сос. И не смееме да заборавиме Leberspiessli, кои се црниот дроб пржени на копје.
Вале
Вале е позната по својата суво месо, најпознатиот суштество viande séchée, која е сушено говедско месо, и лекции ДИК, кои се сушат свинско месо. Од Вале, исто така, ќе биде познат сува видови колбаси, saucisson сек. Walliserbrot е прилично тешко и суво, но многу вкусна 'ржан леб. Нешто друго што е типично за Вале е raclette, кој се топи bagneost служи со компир кожи, џемови, краставици и кисела кромидот. Од Вале ќе исто така многу добри плодови, како што се јагоди, праски, кајсии и грозје. Иако аспарагус е има многу на Вале. Во Вале, исто така, се произведени во Швајцарија fattest вино Вале вино, без разлика дали тоа е бела Fendant и Johannisberger или црвениот Дол.

Низ Швајцарија

Низ Швајцарија, постои сирење омлет во илјада остава на земјата (smördegs- дното), повика на Ramequin или Käsekuchen, и секаде постојат колачи илјади напушта теренот со сезона сите различни плодови на. Бакнеж добиени од Meiringen во Bernese Oberland, но специјалитет Бакнеж Шантили, што е Бакнеж со шлаг, низ целата земја.

Низ Швајцарија, за време на есенските месеци, јаде елени седло, Rehrücken и Gemspfefferkött, типични јадења игра, која се најпрво биле маринирани, а потоа се служи со крем сос. Меѓу додатоци се lingonberries, се служи во мали клик како што е реткост.

Чај и кафе

Чај се служи во чаша во многу места, како и за многу, очај, дури и на кафе во стакло од најлесните места. За подобри и поголеми места добие Кафе еспресо покрај редовните кафе природа. Може ли кафе се разбира добие додатоци како крем или топло млеко. Самиот Швајцарија ќе бидат среќни Snaps на цреши и сливи, или Марк, направени од грозје Finkel.

Швајцарската

Веќе старите Римјани јаделе алпски сирење, тие веројатно биле Римјани кои почна да произведува тип сирење sbrinzen, што е многу тешко сирење. Ние знаеме дека италијанската ренесанса познавачите на оваа сирење во 1300 година. Друга сирење што е многу стар е gryéreosten, која започна произведени во 1100- век.

Во Швајцарија, постојат не само сирење сендвичи и пепелниците сирење, но тоа служи сирење во многу различни начини, на пример, Raclette, кој е на сирење се стопи над отворен оган или скара. Друг познат сирење садот од Швајцарија, Фромаж, што е сирење се стопи во вино. Фромаж е згора на тоа национално јадење Швајцарија. Во Швајцарија, исто така, постојат многу различни видови на сирење omelets и дополнително посипете сирење над неа многу други видови на јадења.

Швајцарија е една од повеќето земји ostmedvetna во светот, и ова сирење е направен во речиси 2.000 различни сајтови. Швајцарија произведува многу различни видови на сирење, главно, со вкус на орев Emmental и Gruyère но, исто така, vacherin, што е благ сирење и Sbrinz, што е тешко и силна сирење произведено многу од Швајцарија. Меко сирење штом постои веќе 75 години, бил измислен во Швајцарија, и беше доволно смешно во прво време само наменета како сирење конзервирана за извоз во тропските земји.

Emmentalern, кој е најпопуларниот на сите швајцарски сирења, сметководство за 95% од Швајцарската извозот сирење. Секоја година во Швајцарија извезени 26.000 тони сирење, од кои 10 000 тони се за Италија, 5000 тони за Франција и 3 000 тони во Америка.
Шведска, тогаш? Па, ние не јадат речиси колку што Италијанците и Французите, но во последниве години Швеѓаните се всушност почнал да јаде повеќе од швајцарски сирења.

Швајцарско чоколадо

Во Швајцарија, таму е познатиот фабриката за чоколади Tobler, Нестле и Suchard, но во Швајцарија се исто така помалку чоколадо фабрики за производство на гурманското чоколадо, на пример, Моро и Teuscher.

Вино и алкохолни пијалоци

Имало монаси во почетокот на средниот век започна со производство на вино во големи размери на тераси над швајцарски езера. Но помала лозја постоеле претходно. Hednavinet, насмевка Paien, Вале одгледува уште од античките времиња во највисоките во Европа зимски тераси, кој се наоѓа на 1100 метри надморска височина.

Во поширока смисла може да се зборува за три вида на Швајцарската бело вино: светло пенливи Neuchâtelvinet, која расте на варовит почвата, нешто целосни и поздрав вино од терасите на Женевското Езеро, и така конечно станува сè потопла и потешки вина Fendant и Johannisberger од Rhônebäckenets сонце пече тепсија Вале. Белото вино се одгледува насекаде во Швајцарија повика Casselas.

Вале е Швајцарија водечки производител на црвено вино. Тие растат каде burgunddruvan Пино Ноар и вино име Дол. А значително полесни црвено вино произведени од страна на Gamaydruvan.
Во Вале се наводнуваат лозовите насади на долги, тесни канали за водата што се управувани колективно и текови од глечерите.

Во Швајцарија, пиење многу ракија, најпопуларните различни ракија е плод. Во Швајцарија пиење, исто така, многу ракија, особено на кафе.

based on 24 ratings Храна од Швајцарија 2.2 од 5 врз основа на 24 рејтингот
Стапка на храната од Швајцарија


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со храна од Швајцарија или на било кој начин поврзани со храна од Швајцарија.

Коментар храна од Швајцарија

« | »