.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Храна

Вовед

Јас избрав да работат на енергија во храна, бидејќи сакам да знам колку енергија ви се внесат различни видови на храна. Каков вид на храна дава најдобри енергија и како можам да се акумулираат енергија од храната што ја јадам. Дали постојат други начини да се соберат сила и енергија?

Се готви некои храна, но повеќето брза храна. Што значи храната што се готви? Што можам да се добие енергија од него? Колку долго или кратко време, јас се мери на храната што ја јадеме?

Она што го знам за предметот е во тоа што ако јас јадат брза храна ме прави гладни повторно порано, но ако се јаде добра храна, на пример, дома готвење, јас се чувствувам целосна подолго. Зошто ние брзо? Дали е тоа затоа што мислите дека тоа е поевтино или тоа е за да заштедите време? Зошто толку многу ТВ емисии кои се зборува за она што го јадеме и како погрешно храната што ја јадеме. Ние во развиениот свет, само добива подебел и подебел од страна на било каков несоодветен храната што ја јадеме. Тоа ќе биде подобро да се фокусира на наставата како различни видови на храна ни дава енергија, и како ние се чувствуваме после јадевме различни видови храна.
Сакам да дознаете колку опасно е за брза храна. Ние треба да изберете повеќе енергетски богата храна да се чувствуваат добро.

Храната која ја добиваат во нашето училиште
- Дали е тоа што Добар?
- Дали има доволно енергија со цел за нас да се расчисти целата учебна ден?
- Голем дел од храната што ја добивате во меѓупродукти на училиштето, и тоа е вид на храна треба да се избегне.

Зошто расте брза храна места како печурки? Ние, луѓето имаат се помалку и помалку време да се размислува за собирање на енергија, ние само изгори енергија и како сме во можност да направиме се 'што сакате.

Што се случува ако не јадат здрава?

Конзумирањето на добра и здрава исхрана прави да се чувствуваме добро, болести поврзани со лошите навики во исхраната може да избега. Денес постојат многу болести кои се поврзани со лошите навики во исхраната, како што се дебелина, хипертензија, кардиоваскуларни болести, дијабетес. Многу од овие болести се зголеми многу во последните 10 - 20 години, бидејќи многу од нив имаат погрешни навики во исхраната. Јадењето балансирана исхрана е добро, месо, риба, зеленчук, овошје, храна, кои треба да бидат вклучени во исхраната. Јаде три оброци на ден плус закуски направи нешто што ние консумираме хранливи материи и енергија ни треба. Јадењето помалку заситени масти се добри за организмот.

Денес постојат многу храна која има неколку добри состојки во себе, многу од претходно варени порции храна содржат премногу масти и шеќер. Често постојат многу едноставни јаглехидрати во брза храна и тоа ни овозможува брзо да стане гладни повторно откако ќе јадат тој вид на храна. Постои, исто така, често се голема количина на заситени масти во овие производи.

Повеќето од масти јадеме се крие во сирење, павлака, чоколадо, чипс, торти, колачи.

Зошто треба да јадат многу овошје и зеленчук?

Со овошје и зеленчук, постојат материи кои се добро да се јаде, на пример. Витамини, антиоксиданси, флавоноиди и влакна. Во овошје и зеленчук, постојат многу јаглехидрати и користење на овие па ние може да се добие добар разновидна исхрана. Дека исхрана е урамнотежена, така што постои умерена количина на маснотии, Portein и јаглехидрати. Препораката од Управата за храна е тоа што треба да се јаде 250 грама на 250 грама овошје и зеленчук на ден. Да се ​​јаде корен зеленчук како зелка, морков, брокула е добро, наместо да изберете краставици и домати, кои содржат многу вода. Овошјето и зеленчукот содржат диетални влакна, кој ни дава стабилен шеќер во крвта и на тој начин многу подобро енергија и физички и психички.
Треба ли да се јаде брзо или бавно јаглехидрати, кои даваат енергетски најдолго?

Јаглехидратите се главно се наоѓаат во леб, тестенини, ориз, компири, овошје и зеленчук.
Јаглехидратите се главно гориво на телото. Мозокот треба јаглехидрати за да функционираат и телото му се потребни со цел да се изгради на клетки. Ако јадете малку јаглени хидрати, па ве помалку. Јаглехидратите се направени во различни брзини во телото постојат брзи и бавни. Бавен јагленохидрати што се наоѓаат во грав, мешунките, тестенини, ориз и компири.
Брз јагленохидрати што се наоѓаат во слатките, безалкохолни пијалаци, џемови, колачи, бухти, бисквити и бел леб. Брз јаглехидрати ни даде брз удар, но тоа ни овозможува брзо се уморни повторно. Тоа е затоа што на нашите инсулин скокнува брзо, но се исто толку брзо. Меѓутоа, ако јадете јаглехидрати траен чувство дека сме задоволни подолго и се да се задржи на енергијата повеќе.

Ако наместо тоа ние го избираме заврши полу-готови производи од Findus, колку долго беше на енергија тогаш?

Голем дел од брза храна содржи премногу сол, на погрешни масти, јаглени хидрати грешки, и може да имаат недостатоци во основните хранливи материи. Нема зеленчук, овошје и корен зеленчук без додавање на засилувачи на вкус и други помалку здрави производи. Еден од проблемите е тоа што ние се дојде до висока енергија поттик кога јадеме брза храна, но ние исто така станува побрз гладни повторно и тогаш е лесно да се земе брз кадар, како чоколадо или бонбони да го помине остатокот од денот, тоа е апсолутно не е добро. На инсулин оди rollercoaster и го прави тешко да се работи во пр училиштето. Потоа телото чување на масти од чоколадо во нашето тело и формите го во телесните масти во нашите тела.
Ако сте биле за да купи Findus заврши ручек кутија и ќе забележите дека храната лебдат во маст можеби треба да се воздржат од тоа, се прилично груба сендвич и овошје или зеленчук што ќе може да ве задржи целосна подолго. Така чувство дека ние почнат да се уморни и таа енергија ќе биде на ниско ќе биде побрз ако се избере брза храна.

Кои потрошувачка на енергија има различни активности?

Приближно потрошувачката на енергија за различни активности може да се најде тука во еден час активност:

Активност К. kcal
Уште работат на компјутер 210 50
Чистење 840 200
Прошетка (5км / ч) 1260 300
Танцување 1260 300
Пливање (20 м / мин) 1470 350
Градинарство 1680 400
Гимнастика 2100 500
Велосипедизам (16 km / h) 2100 500
Вклучување (10 km / h) 4032 960
Вклучување (16 km / h) 4790 1140
Сила за обука (просек) 1260 300
Табела: Потрошувачка на енергија за различни активности на час, ако тежат 60-70 килограми.

Нашиот начин на живот ни влијае негативно, на пример?

• Дека ние јадат храна која содржи повеќе маснотии
• Тоа што јадеме нередовно
• Дека ние се нагласи
• дека се движиме премалку
• Седење работа
• Брз

Зошто ние да се купи за брза храна, кога се уште не дава добра енергија?

Денес, не можеме со сето она што на 24 часа, но може и треба да се даде приоритет. А мајката или таткото треба да ја напушти деца во детски или училиштето, а потоа се дојде до своја работа, која денес често се седентарен начин. На работа, ние сакаме да се добие колку што е можно повеќе направено за време на часовите сме таму. Таа потоа се избира еден брз ручек, на пример, Mc Donalds или топли кучиња или само една шолја кафе. По завршувањето на ден, уморни деца се подигнат во детски човек во брза да Ика или Mac Доналд и да купат нешто што е брзо да се подготви. Ова, исто така, влијае на нашите деца. Тие не можат да се справат со целиот тренингот, со само еден хамбургер во стомакот. По обуката гладни повторно, мајката не ќе имаат време да се готви во вечерните часови, па потоа го наредил можеби дома пица. Поради тоа што е брзо јаглехидрати во пица добива децата брзо гладни повторно, тогаш ќе стане еден сендвич пред тоа е време за спиење. Ова јадење на погрешен вид на храна не е добра за децата што ќе биде лесно дека децата се со прекумерна тежина.

Една од причините зошто луѓето се толку дебела под здравствени совети веб-сајт, е дека многу од нашата работа е седентарен начин, возиме напред и назад на работа, наместо на возење велосипед или пешачење, ако имаме можности. Сè што седат пред телевизорот и компјутерот исто така може да биде една од причините.

Во минатото, имаше повеќе физички труд, кои го направија дека ние толпата масти дури и за време на работните часови. Тоа беше повеќе заедничко со некој кој беа домаќинки и посвети повеќе време за готвење и таму не се толку многу брза храна места да одам и да јаде надвор е премногу скапо за повеќето луѓе. Тие имаа толку многу слободно време интереси кои ги зазедоа своите време.
Таму не е било кое време сакам да се вратам.
Гледам врска со, на пример, се толку многу брза храна ресторани, рекламирање на енергија густа храна со ниски цени кои го прават тоа лесно да се купат нив често. За поголем дел од овие храни не се добри за нашето здравје. Сиромашните дома и во училишната средина може да влијае на нас. На пример, дека родителите немаат време да се готви без деца, наместо да преземе еден сендвич во вечерните дека тоа не е доволно. Дека ние не јаде добар доручек, им овозможува на енергија не трае цело утро додека работел на Bamba храна.
А плоча од 8-10 pommesfritts, има иста енергетска вредност како целина мат богата со зеленчук. Кои плоча saturates на мислите? Па, тоа очигледно го прави вашата чинија со зеленчук, а ние сме природно најмногу енергија на последниот плоча.

Ова ја опишав, се само некои од различни причини кои влијаат на нас одлучите да купите брза храна како се ние треба да остане во чекор со сè што треба да направите.

Обезбедува дебелината е добра или лоша енергија?

Дебелината е болест која може да биде наследна предиспозиција. Лош храната што ја јадеме, исто така, може да даде дебелината. Ако јадете повеќе храна отколку што согорувате, ајде да одиме веднаш добиваат на тежина, а потоа може да доведе до опасни болести.
Дебелината може да се мери со нешто што се нарекува БМИ индексот на телесна маса, и каде што тие сметаат надвор мерка на односот помеѓу должината и тежината.
Масти е од суштинско значење за телото, но не во големи количини. Повеќето од масти наоѓа под вашата кожа, но исто така има и многу површински обично поголемиот дел од стомакот. Абдоминална масти е наједноставниот се трансформира во енергија, кога телото му се потребни. Но, масти не е само лошо, тоа е исто така се користи против шок и ладни.
Дебелината го зголемува ризикот од многу луѓе добивање на болести Еве некои примери:

• Висок крвен притисок
• Дијабетес тип 2
• липидни заболувања
• артериосклероза, исто така познат како атеросклероза
• Жолчните камења
• плоча формирање од страна на црниот дроб
• астма
• 'Рчењето Проблеми и апнеа при спиење - запира дишењето за време на спиењето
• повторувачки стрес повреди во зглобовите
• компликации за време на бременоста
• рак на дебелото црево, бубрезите, жолчен меур, црниот дроб и панкреасот
• неплодност, односно неспособност да се има деца.

Сигнализација и буден замор или рамнодушност во училиште, имаме енергија за целата училишна ден на храната што ја јадеме?

Разликата може да зависи од она што го јаде, една третина од нашата храна, ќе доаѓаат од храната што ја јадеме во училиште. Ако нашето тело ќе ја апсорбира енергијата ние треба да јадат според плоча модел кој повеќето не го прават и тоа нашето тело помалку енергија и ние сме помалку во училиште.
Училиште храна има сиромашните стегна, за таа да биде помалку добар со одредени студенти.
Но, денес служи на училиштето често салата и леб, месо, риба и компири и тоа е добра храна. Па зошто да не јадат учениците од храна? Тоа е веројатно затоа што многу пати дека храната се готви во утринските часови и потоа се носи во училиштата. Кога го достигне тоа ја изгуби својата свежина и многу витамини, исто така, се уништени. Вкусот е секако добра, но тоа не изгледа добро надвор и тоа го прави да не земе храна. Кој сака бледи и сиви храна, лигав зелена салата или варени колбаси, риба или месо. Во оние училишта кои имаат свои подготовка училиште храна кујни имаат добро расудување и повеќе студенти се јаде во овие училишта. Во овие училишта се забележува подобрување во присуство и на ефикасноста училиште. На учениците во овие училишта е тоа и повеќе енергетски резерви во попладневните часови, бидејќи тие го добивме добар bambamat. Наизменични училиште храна дава енергија и ние стануваме подобар и посреќен. Кога ќе растат, така што трошат многу енергија и затоа ние треба добар училиште ручеци за телото да се чувствува добро. Исто така е важно дека постои мир и тишина, па можете да седат таму долго и јаде бавно, а потоа телото го зазема енергија подобро.

А мислев јас имам е, ако ние студентите ќе можат да беше таму кога е подготвен училиште храна или кога на ручек се подготвува, можеби и повеќе, во училиштата се чувствуваат тие можат да влијаат на содржината, а потоа, исто така, се чувствуваат дека тие се вклучени во, и многу повеќе сигурно ќе јадат и да уживате во храната служеше затоа што тие го поправив. Ако во училиштето ќе ги отстрани сите процесуирана храна и наместо да се фокусираат на добри состојки со добри масти и обезбедува многу добра енергија. Менување пане риба со свежа риба, ќофтиња може да се замени со нешто за јадење или зошто не критикувам во форма на зелка. Тоа ќе биде подобра и поздрава храна. Секако дека постојат многу примери на храна кои можат да бидат заменети со мали трошоци.

Енергетски густа храна се оние кои се богати со шеќер и масти и дава слаба сатурација ноќ чувство. Телото сигнали дека сме полни и ние се стави во време и троши малку енергија што ја имавме со нас, а ние ќе меѓутоа наскоро уморни повторно.

Во Вестра Götaland, општината има инвестирано во нешто што се нарекува училиште оброци академија, работела таму да учат за подобра храна во училиштата. Тие сакаат да се добие позитивна визија за училиштето ручек. Дека изборот на храната што ја јадеме влијае на тоа како ние сме за да се исполнат нашите училишниот ден.

Доделување на фреквенции и дел големини од главните курсеви за åk4-6

Суровина Број на пати / 4 v Сервирање (оценки 4-6)
Компири 8.5 175 грама
Тестенини 5 70 грама, неварен
Рајс, булгур, quinoa, кускус 3 60 грама, неварен
Леб, вид на пита 0.5 80 грама
Месо, живина, каре 4100 грама
Меленото 4 80 грама
Риба, ниска масленост или маст 4125 грама
Мешунки, сушени барем еден 60 грама
1 јајце 90 гр (1.5 PC)
Сирење / млеко 2 50 грама
Колбас максимум 3100 грама
Црн пудинг / живее мојот 1100 грама
Пченично брашно (на пример, пица, pierogi, палачинка) 60 грама (1 дл)

Супа со сендвич или десерт 2 во супата најмалку 1/3 порција компири, ориз или тестенини
Причината за јадења со месо често се препорачува дека децата треба повеќе железо.

Јавниот здравствен проблем?

Најголем ризик на морбидитет и морталитет во развиените земји

• тутун
• Висок крвен притисок
• Алкохол
• серумскиот холестерол (високо ниво на масти во крвта)
• Дебелината
• Ниска потрошувачка на овошје и зеленчук
• Премалку физика и активности
• Лекови
• сексуалните навики
• Недостаток на железо

Што значи СЗО (Светска здравствена организација)?

Тие работат на промовирање на луѓето да знаат дека енергијата во нашата храна влијае на нас во различни начини и зголемена физичка активност е добра. Тие гледаат дека корелацијата на подобро познавање за нашите навики за јадење, и колку ние треба да се движи, со цел да се чувствуваат добро. Да се ​​осигура дека ние се разбираме за рекламирање на располагање на одредени видови на брза храна, дека ќе им даде добра енергија, што не е точно, но наместо тоа, маст бомба што ни дава малку на добра енергија треба да имаме повеќе енергија.

Како да се научат луѓето да јадат храна со право на енергетска содржина?

Да ги информира луѓето, за обука на луѓето кои работат во училиштата, вклучувајќи ги и вработените во општината, а можеби и нашите политичари за тоа како храна со лоша енергија влијае на нас во училиште или на работа. Политичарите може да даде повеќе пари на училиштата, така што ќе се добие подобра храна со висока енергетска вредност. Постојат здравје движења
на пр Hälsofrämjandet тие се на различни локации во Шведска, во здравството, или нутриционисти кој има широко познавање на енергија во храна, постојат неколку кои можете да го користите и да добијат информации од. За да поставите овие луѓе да излезат и да се информираат за разни напори дека училиштата не можеше да стори.
Дека ние може да го напушти домот економија во училиштата, и она што учи за добра храна со добра енергија. Испрати домашна економија големи во училиште, бидејќи она што го јадеме е помал премногу, ако сакаме да ги исполниме нашите училишниот ден и зошто не треба училиштето учат ова.

Можеби тоа е така ние треба да направите за да добиете промена, настава на луѓето за тоа како добра храна со добар енергетски прави да се чувствуваме подобро.

Позитивна енергија, ќе го добиеме она што мислиме дека се забавно е таква енергија како што ние одиме работи на. Енергијата што телото создава оди побрзо до мозокот и на нашите мускули. Како да се учат добри навики во исхраната треба да биде важен дел од оваа работа.

Лични извор

Интервју со Cia даб (домашна економија наставник во училиште Styrsöbolaget)

Што не ви препорачуваме за храна за луѓето кои сакаат да јадат здрава?

- Да се ​​јаде после јадење од колачот е добро, и секогаш имајте на ум да се избере една работа од секој клин, а потоа да се влезе ни право храна за да добиете добра енергија.

Научете како можете секогаш да се стави здрава храна на учениците?

- Не, тоа е различно, на пример, ако сакаме да се направи десерт или палачинки не може да се смета како здрава храна, но во моите часови се обидувам да учат добри, здрава храна со висока содржина на енергија.

Што би направиле за храна во Bamba ако сте работеле таму?

- Јас не го сторил било репроматеријали, но наместо тоа, се готви чорби и супи кои се подобро за студентите да се јадат.

Што мислите за храна во Bamba?

- Тоа е во ред, но јас би сакал тоа да биде подобра храна и не е толку многу напредок.

Дали јадете здрава храна дома?

- Да, јас го направи тоа во работните денови, за време на викендите може да се земе нешто вкусно. (Добра храна не мора секогаш да биде лоша храна "само-рефлексија")

Резиме на работа

Да бидат во можност да се види односот помеѓу различни енергии во храната, можат да научат да јадат право и заштеда на енергија што ја добиваме од храната.

Јас сум напишал за колку опасно е да се јаде погрешна видови на храна што ја нуди малку енергија. Можете да стане густа и не може да се пречи со нешто, ако само се живее на брза храна. Дали ви се јаде хамбургер, тоа е премногу енергија во него и ќе се ажурира за момент, но потоа да станат уморни брзо повторно и имаат помалку енергија, а потоа да донесе бонбони само се зголемува брзо јаглехидратите и замор брзо ќе се повторно. Тоа е една од причините зошто треба да изберете добар состојки на храната што се готви.

По читањето на многу за храната и енергијата во храната, јас разбирам дека ние мора да научат овој мал начин што ја јадеме. Денес има толку многу ѓубре храната што ја јадеме и што мислиме дека е добро. За да започнете веќе кога децата се мали за да ги учат што е добра закуска, а потоа предучилишна ги презема и ги даде на децата добра храна и здрави закуски. Веројатно за да додадете повеќе физичко образование во училиштата да имаат некоја активност секој ден. Задржување на домашната економија, а кои учат она што е потребно е добра исхрана, јас станаа заинтересирани и дека сите премногу често она што го јаде во еден ден. Домашна економија во училиштата придонесе за мојот интерес за здравата исхрана.

Зошто не гледаме огласи за одлична храна, но обично тоа е вид на храна која брзо се оди да се готви и е богата со масти и сиромашните. Ќе биде забавно да се види како тие ги рекламираа дека ќе купат повеќе моркови или повеќе зелка прашувам дали постои некој кој сака да инвестира во овој тип на рекламирање? Ние треба да протестираат со тоа што не купуваат брза храна, но потребно е дека овие ресторани за брза храна ја преземе одговорноста за сите оние што јадат нивната храна и да станат дебели и болни. За жал, јас не се имате било какви добри предлози за тоа како да одат за тоа.

Беше тешко да се знае колку ќе напише тоа е една голема област и тоа е можно да се напише многу за двете болеста и вежбање, имам чувство дека можеби се определив за широка тема и дека јас не би можеле да ме држеше до тоа јас прва мисла за да пишувам за. Сè уште сум задоволен од крајниот резултат. Јас ќе продолжам да се размислува за она што го јадат, а потоа јас исто така ќе научат повеќе за оваа тема избрав.

Чести прашања

Што е вид на енергија која сте работеле со?

Имам работено со енергија во храната. Кои се различните видови на енергија различни видови на храна. А избор, што се треба да се направи за видот на храната што сакаат да јадат. Брзо или ако сакате да потрошите малку време за одредување на подобра храна, тогаш мора да има повеќе време и време, ние имаме ретки во денешно време. Prioritising е важно.

Што ви дава енергија?

Јас се полни со енергија кога ќе јадете храна, па дури и кога ќе се обучуваат. Јас јадат брза храна, да се добие енергија за момент и тоа не е добро. Но, ако јас јадат дома готвење, да се добие целосна подолго и имаат енергија да се вежба повеќе. Кога сум среќен, или кога сум надвор на сонце, па тоа исто така, обезбедува енергија тогаш ние го нарекуваме позитивна енергија, тоа нема никаква врска со она што го стави во устата. Слатки, сладолед, колачи и торти обезбеди брз енергија поттик, исто така, може да се направи среќна, но се случува откако добивме таков брз удар на телото да протестираат и бараат побрз клоци и тоа не е добро.
Опис на производот

Јас избрав да се готви гулаш супа овој производ, бидејќи мислам дека тоа е здрава храна која секој треба да јадат. Мислам дека тоа е забавно да се готви и да прават разни јадења, тестот на нови нешта е секогаш забавно.

Да се ​​направи овој производ бара првиот шопинг патување во добро порибено самопослуга. Јас одам на СОРАБОТКА форум во Sisjön. Мојот шопинг листа е за 6 порции:

• Компири
• Жолта кромид
• Моркови
• Паприка
• Лукот
• путер
• шведски каре говедско
• доматно пире
• месо супа
• млеко
• сол
• црн пипер
• оригано
• Паприка
• Магдонос

Кога стигнав на овошје и зеленчук јадења се прашував за некое време, ако јас би го изберат евтин зеленчук од странство или поскапи оние кои беа локално расте и барања забележав. Мојот избор беше скапо, бидејќи тие беа посвежа. На шалтер месото изберам шведскиот месо. Во касата на благајната зборуваме за цената на својот имот купен ќе биде 109: 50 Некои од состојките имам дома, па јас не требаше да се купи. Она што сакам да ја покажам мојата производ е дека тоа е можно да се готви добрата храна во поевтина цена, и со добра енергетска содржина.

Мојот производ е наречен гулаш супа, па тука се готви ова јадење.
Делови 6
Готвење време околу 1 час

Јас почнувам со лупење компири, моркови и кромид, да го засечам компири исецка на кромид и намалување на пиперките на ленти.
Месото го сече на мали коцки.
Јас sizzles кромид во путер, а потоа јас додадете лук и месото додека темен сите над, а потоа по СРЈ за околу 15 минути.
Јас се промешува во пире од домати додадете последниот од компири и пиперки тогаш јас се стави коцка и млеко.
Последен пат кога тоа вкус со сол, бибер, оригано и пиперки.
На компири и моркови не треба да се вари премногу долго, бидејќи изгубил сите хранливи материи.

Со цел да се почувствуваат како јас го направиле мојот производ сум фотографирана кога ќе се подготви за храна. Јас направив постер и каде пејст целиот процес на готвење. На фотографијата и презентација на храна им овозможува на еден да се види мојот производ иако јас не ја напуштиле готови храна.

Имам преземени производот готви училиште за дегустација и вид. Тоа е забавно да се готви и јас мислев дека ова е забава поставени за да се прикаже мојата работа на енергија во храна.

Секоја служат чини 18: 30 / по порција околу шведски круни (вклучувајќи стоки имам дома). Ова се споредува со половина специјалитет, кои чинат 56 круни на Lasse на лединка. Може да се заклучи дека е подобро да додадете еден час на готвење, отколку да се запре и да се купи за брза храна што не дава енергија било подолго.

Сакам да се интерес на другите за мојот производ, и јас сакам да покаже повеќе од храна, кои се здрави не може да изгледа толку добро надвор може да вкусат многу добро во секој случај. Се надевам дека повеќе луѓе ќе станат заинтересирани за готвење и глупости за купување на брза храна. Нашето здравје ќе биде многу подобро и ќе имаме повеќе енергија за да се справат повеќе во еден ден.

based on 23 ratings Храна, 2.9 од 5 врз основа на 23 рејтингот
Оцени за храна


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со храна или на било кој начин поврзани со храната.
  • Нема сродни теми

Коментар на храна

« | »