.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Вечера

Тема: Храна

Симонс леб тек

Состојки: Опис на работата
1 правоаголни лепчиња Место лепчиња на клупата. Намачкајте го со ширењето на сирење. Намалување на задникот и
Меко сирење посипете над површината на леб. Навивам тенок леб и намалување на лебот во 8 парчиња.
4 пушеле шунка Додај краставица на секое парче и се држи на чепкалка за заби преку секое парче.
8 парчиња краставица стави на парчиња на чинија и гарнитури со frissésallad.
Frissésallad

Ракови и гратин треска со ориз и зеленчук

Состојки Опис на работата
1,5 чаши кафеав ориз Загрејте ја рерната на 225ºC. Вари водата и додадете сол, истурете во ориз.
2,5 чаши вода Половина одмрзнување на риба и се сече на еднакви парчиња.
½ лажиче сол Место на риба во огноотпорен сад и сол и бибер.
200 g филети треска меша заедно сос. Ја дистрибуираат рамномерно во текот на филе.
¼ лажичка сол
½ лажичка бибер готви во рерна околу 15 минути
Брокула
Грашок
Морков

Вид рак

1 чаша кисела павлака
½ лажиче кари во прав
1 лажиче францускиот сенф
½ може да (180 g) ракови
опашки во саламура

Panna Cotta

Состојки Опис на работата

½ ванила, отстранување на семе од ванила и ги стави во тенџере. Исто така, додаде на желатин во
1 желатин лист сад со вода. Промешајте во крем, рициново шеќер. Нека се само зоврие.
2,5 дл павлака се меша, желатин и се промешува и нека се излади
1/3 чаша гранулиран шеќер Истурете во служат чаша и ставете ја во фрижидер за околу 5 часа.

based on 3 ratings Вечера, 5.0 од 5 врз основа на 3 рејтингот
Стапка Вечера


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на вечера или на било кој начин поврзани со вечера.

Коментар Вечера

« | »