.nu

Училишна работа и есеи од средно училиште
Барај училишен

Историјата мотоцикл

Првиот човек кој се обидел да се изгради мотоцикл беше Французинот JG Perreaux 1868 година, тој се обидел да се стави парната машина под седиштето. Но тоа не успее, па добро. Тоа беше Готлиб Дајмлер, кој во 1885 година ја изградил првата функционира мотор, со enscylindrig бензински мотор. Моторот е навистина автомобил, но поради лошата простор во гаражата така што моторот бил тестиран во две тркала возило наместо тоа, со рамка направени од дрво и челик пети тркала. Тоа беше наречен Einspur мери 90 килограми и има максимална брзина од 12 км / ч. Тоа беше 260 кубика и 0,5 коњи.

Трицикл, беше првата практична употреба мотоцикл изградени од страна на Французинот Алберт де Дион и Жорж Bouton во 1897 година, Алберт де Дион и Жорж Bouton исто така, започна бизнис: DeDion Bouton. Тие произведени мотоцикл мотор кој би можел да биде произведен. Тие го направија еден бензински мотор кој беше мозочен удар и enscylindrig. Моторот беше на 138CC и даде половина коњски сили. Тоа беше удобен за центарот на гравитација е ниска, а со тоа мото беше постојан работи. Неколку производители на мотори почна да произведува велосипеди пример Хускварна. Од мотоцикл е измислен, многу нови производители доаѓаат. По Втората светска војна, Триумф и Нортон светски лидер во производство на мотоцикли, но оние јапонски брендови Јамаха, Сузуки, Хонда, Кавасаки не е далеку зад себе. Но, сега тоа е пресуда јапонски мотор брендови, најголемата во Шведска, а потоа Харли Дејвидсон (види Анекс 1). Кога Кавасаки компанијата беше лансиран во 1878 година, тоа не беше изграден за мотоцикли, но вклучувајќи чамци, возови, товарни и патнички возила. Кавасаки е сега една голема компанија со многу гранки.

Во најновиот 50 години, на велосипед развиено многу. Тие станаа многу побрз и малку побезбедни. Тоа станува се повеќе и повеќе станува популарен да одат мк, тоа води до несреќи изобилува. Во 2000 година, загинаа 828 моторциклисти загинаа во 1142 и 2003 година, мотоцикл велосипедист (види Анекс 2). SRA со мото индустријата почна кампања за намалување несреќи. Кампањата има за цел да го зголеми ризикот на свеста возачи на мотоцикли и покажуваат дека постојат добри примери. Важно е да користите соодветна заштитна опрема при возење на мотор. SRA сака да започне т.н. MC-OLA, тие треба да ги анализира жртви со оние кои се вклучени, вклучувајќи Шведската моторцикли (SMC) и мотоцикл дилери.
Како мотоцикл велосипедист седи многу незаштитени и патуваат со голема брзина, тоа ќе обично сериозни несреќи. Затоа, шлем и облеката многу важна.

Земја Бренд апликации

Германија БМВ Polismc, турнеи
1923-
Англија Триумф Touring
1902-1976, 1980
Нортон Touring
1913-
Италија Moto Guzzi Моторспорт 1921
Gilera Мопеди 1909-
Дукати Настапување по турнеи 1926-1996 Шведска Huskvarna мотокрос 1903-1987
Husaberg мотокрос
1988-
Монарх Touring
1908-1975

САД Харли Дејвидсон Glidarhoj
1903-
Јапонија Кавасаки Моторспорт / Touring
Компанијата тешка индустрија започна во 1878 година, мотоцикл производство започна во 1969.
Сузуки Моторни спортови / турнеи
1909-
Yamaha Motor спортови / турнеи
1955
Хонда Мотор спортови / турнеи
1948-
Хонда CRF250X на мотокрос мотор

Но, безбедноста и животната средина треба да одат пред потег. Но истражувањето во областа на безбедноста и животната средина е бавен. Се чини дека производителите не се грижат толку многу за безбедноста, тие се грижат повеќе за ефикасноста и правење на пари.

Голем дел од поттик за овој тренд е дека производителот мотоцикл сака да направи пари, постои побарувачка меѓу клиентите. Повисоки и повисоки брзини, подобри перформанси, нови решенија, помали велосипеди, атрактивен дизајн, специјализација на пример, турнеи мотоцикли и надвор од патот мотоцикли. Меѓу off-road мотоцикли се меѓу другите speedway- "крстот, ENDURO и да ги следи тркачки мотоцикли. Мотоцикли се на турнеја. Тренери и т.н. glidarmotorcyklar

Speedway мотоцикл
Мотоцикл Настапување по турнеи FLHRCI патот кралот Класик

Мотоцикл е изум на систем составен од многу интеракција компоненти. Моторот е клучна компонента која и самата е систем кој се состои од многу компоненти.

Животната средина

А мотоцикл вози на бензин и тоа предизвикува издувни гасови. На издувните гасови од бензински мотор содржи голем број на теми, повеќето повеќе или помалку штетни. Постои една супстанција наречена јаглеводород, јаглеводороди предизвикува рак и може да влијае на гените. На материјали во издувните можат да добијат астма и проблеми со срцето. Издувните гасови ги погуби и луѓето и природата. Оние кои живеат во градовите се најмногу погодени, има многу на издувните во воздухот кога постои голем број на автомобили и мотоцикли кои се работи. Кога ќе изгори галон бензин произведени повеќе од два килограми јаглерод диоксид (СО2). Многу емисиите на јаглерод диоксид влијае на климата кога јаглеродниот диоксид е гас кој придонесува кон ефектот на стаклена градина. Јаглерод диоксид е стакленички гас кој придонесува за глобалното затоплување. Издувните гасови, исто така, се состои од азотен оксид во големи количини, азотен оксид придонесува за еутрофикација на езерата и морињата. Во минатото, луѓето не знаат дека издувните гасови при согорувањето на бензинот е опасно за околината. Многу истражувања се направи за да се зголеми ефикасноста на контролата на емисиите и согорување. Затоа, за контрола на емисиите стана многу подобри во последните години.
Но сепак сообраќајот за една третина од вкупната потрошувачка на нафта во земјата. Значи има уште многу да се направи!

На пример, може да почнат да се развие еден мотор кој не бара колку бензин. Тогаш може да се развие моторни велосипед (веќе постојат електрични автомобили). Ако се стави како многу истражувања за развој на електричен велосипед како што тоа го правеа за да се подобри контролата на емисиите и согорување, па ќе електричен велосипед може да биде реалност. Еден ќе имаат кампањи да ги убеди луѓето да одат колективен пример автобус, воз и идеално трамвај (тоа е подобро дека 50 луѓе патуваат со автобус од 50 луѓе патувале во нивниот автомобил). Потоа, можете, исто така, може да се стави уште една автобуси ако е потребно.

10 години

За 10 години, мислам дека велосипеди имаат многу подобра безбедност. Тоа може да биде дека постојат повеќе мотори автомобил. Освен ако за моторни циклус е до датумот, така што треба да се мисли на нешто друго. А повеќе еко-пријателски мотоцикл е нешто што може да се справи со 10-годишен период се наоѓаме во моментов. Технологија е веројатно оној кој ќе се развива најмногу.

100 години

100 години јас едвај мислам дека сообраќајна несреќа со мотоцикл се случува. Постојат веројатно само мотоцикли. Тоа е одлична за сите производители на мотори, кои потоа може да се изгради подобра модели. Во рок од 100 години, ќе можат да летаат со мотоцикл. Таа има развиено нови материјали, кои се полесни и посилни отколку денес.
Дискусија

Мислам дека развојот на велосипед е неверојатен. Првиот мотор кој го возеше имаше само 0,5 коњски сили 230 кубни, таа дојде до околу 19 километри на час. Тоа беше наречен Einspur. Ако ја споредиме со Сузуки Hayabusa, кој има 175 коњски сили при 1.300 кубика, на Hayabusa има максимална брзина од над 300 километри на час. Развојот на настаните кои се случија, никој не мислеше за повеќе од 100 години. Но тие не се задоволни досега. На оваа стапка на напредок, тоа може да лета околу 100 години и тие сигурно ќе одат многу побрзо тогаш премногу. Мотоцикл отсекогаш била превозни средства за оние кои сакаат брзо да пристигнат. Повеќето од мотоцикл со цел да се релаксира. Другите имаат да се кандидира на раса или оди брзо на патиштата.

Пронајдокот избрав се состои од многу системи, како и сите системи се состои од многу компоненти. Електричниот систем, кој ги контролира светлата и трепкачите, исто така, можат да го контролираат електрични почеток ако е достапно. Мотоцикл има два посебни системи за сопирање, рачната сопирачка кои сопирачките на предните тркала и задните тркала ножната сопирачка сопирачките. Тие нови велосипеди имаат диск сопирачки, но не беше на старите, тие имаа барабани. Јасно е дека на мотоцикл емитува многу гасови, создава бучава. Но секој со мотоцикл сме многу среќни да имаат еден. За оние кои имаат мотор само може да оди надвор на сонце кога времето е убаво.

Мотоцикл сообраќај е релативно несреќа склони и тоа е обично млади момци меѓу 18 и 30 години. Но секој кој купува мотори смета дека тоа не се случи од мене. Оние кои купуваат не motorcycle're свесни дека ризикот од повреда е толку висока. Но, тоа е, исто така, не некој кој вели нешто.

Некои производители на мотори имаат креирано различни култури, како што Харли Дејвидсон поврзани со пример Hells Angels, кој е криминалец и се плашел моторџиски банди.

based on 5 ratings Историјата на мотоцикл е, 4.0 надвор од 5 врз основа на рејтингот 5
Стапката на мотоцикл историјата


Поврзани со училишните
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со историјата на мотоцикл или на било кој начин поврзани со историјата на мотоцикл е.

Еден одговор на "Мотоцикл Историја"

 1. Џими мечка на 21 јуни 2010 во 03:41 #

  Кој прв мотоцикл марка беше првиот да победи на Светското првенство! во raodracin! и она што беше кубни на моторот!

  2 Дали знаете дали има на Светското првенство во патека!

  3 Колку долго е друмски разбира! колку долго ќе се вози!

  Со почит
  Џими Björn

Коментар мотоцикл историјата

« | »