. Сега

Училишна работа и есеи од средно училиште
Пребарај за училишни проекти

Мотоцикл историја

Првиот човек кој се обидел да се изгради еден мотор беше Французинот JG Perreaux 1868. Тој се обидел да се стави парната машина под седиштето. Но, тоа не успее толку добро. Тоа беше Готлиб Дајмлер, кој во 1885 година ја изградил првата функционирање мотоцикл, со enscylindrig бензин. На моторот е всушност еден автомобил, но поради лошите простор во гаражата па на моторот е тестиран во две тркала возило наместо тоа, со рамка направени од дрво и stålskodda тркала. Тоа беше наречен Einspur мери 90 килограми и има максимална брзина од 12 км / ч. Тоа беше на 260 кубика и 0,5 коњи.

А трицикл, беше првата практична мотоцикл изградена од страна на Французите Алберт де Дион и Жорж Bouton во 1897 година. Алберт де Дион и Жорж Bouton исто така започна компанијата: DeDion Bouton. Тие произведени мотоцикл мотор кој беше масовно произведени. Тие не бензински мотор, кој беше мозочен удар и enscylindrig. Моторот беше 138cc и даде половина коњски сили. Тоа беше погодно за центарот на гравитација е ниска и мотоцикл затоа бил стабилен за да се вози. Неколку производители на мотоцикл почна да произведува велосипеди пр Хускварна. Од мотоцикл бил измислен, многу нови производители доаѓаат. По Втората светска војна, Triumph и Нортон светски лидер во мотоцикл производство, но овие јапонски брендови Јамаха, Сузуки, Хонда, Кавасаки не е далеку зад себе. Но, сега тоа е нив јапонски мотоцикл брендови кои се најголеми во Шведска, а потоа и Харли Дејвидсон (види Анекс 1). Кога Кавасаки Компанијата е основана во 1878 година, не беше мотоцикли кои се изградени без такви бродови, возови, товарни и патнички возила. Кавасаки е сега една голема компанија со многу гранки.

Во изминатите 50 години, мотоцикл многу развиени. Тие станаа многу побрзо и малку побезбедни. Тоа е повеќе и повеќе станува популарен за да се вози мотоцикли, ова води до несреќи изобилува. Во 2000 година, загинаа 828 мотоциклисти загинаа во 1142 и 2003 година, мотоциклисти (види Додаток 2). SRA со мотоцикл индустрија започна кампања за намалување на бројот на несреќи. Кампањата има за цел да го зголеми ризикот свест возачи на мотоцикли "и покажуваат дека постојат добри примери. Важно е да користите соодветна заштитна опрема при возење на мотор. SRA да започне т.н. Biker OLA, тие ќе ги анализира смртта на оние кои се вклучени вклучувајќи Шведски мотоциклисти (СКМ) и мотоцикл дилери.
Како мотоцикл велосипедист седи многу незаштитени и патуваат со голема брзина, тоа обично ќе сериозни несреќи. Затоа, шлем и облека многу viktiga.Land Бренд апликација

Германија БМВ Polismc, Touring
1923 -
Англија Триумф Touring
1902-1976, 1980 -
Нортон Touring
1913 -
Италијански Moto Guzzi Моторни спортови 1921 -
Gilera мопеди 1909 -
Дукати Touring 1926-1996 Шведска Huskvarna мотокрос 1903-1987
Husaberg мотокрос
1988 -
Монарх Touring
1908-1975

САД Харли Дејвидсон Glidarhoj
1903 -
Јапонија Кавасаки Racing / Touring
Компанијата тешка индустрија започна во 1878 година, мотоцикл производство започна во 1969.
Сузуки Моторни спортови / Touring
1909 -
Yamaha Motor Racing / Touring
Во 1955 година
Хонда Racing / Touring
1948 -
А Хонда CRF250X крос мотор

Но, безбедноста и животната средина треба да оди пред потег. Но истражувањето на безбедноста и животната средина е бавен. Се чини дека производителите не се грижат толку многу за безбедноста, тие се грижат повеќе за ефикасноста и правење на пари.

Голем дел од импулс за овој тренд е дека мотоцикл производителот сака да направи пари, постои побарувачка меѓу клиентите. Повисоки и повисоки брзини, подобри перформанси, нови решенија, помали велосипеди, атрактивен дизајн, специјализација на пример турнеи мотоцикли и off-road мотоцикли. Меѓу off-road мотоцикли се такви Speedway, мотокрос, Enduro и пистов мотоцикли. Тренери Мотори се турнеи и ги повика glidarmotorcyklar.

Speedway мотоцикл
Мотоцикл Touring FLHRCI патот кралот Класик

Триумф Брзина Твин 1939

Нортон 1920
Enduro Јамаха 450
Тркачки мотоцикл GSX-R1000

Крст Мотоцикл Сузуки РМ-Z250

Мотоцикл е изум на системот се состои од многу интеракција компоненти. Моторот е централна компонента која и самата е систем се состои од многу компоненти.

Животната средина
А мотоцикл работи на бензин, а тоа предизвикува издувни гасови. Издувни гасови од бензински мотор вклучува голем број на теми, повеќето повеќе или помалку штетни. Постои соединение наречено јаглеводород, јаглеводороди предизвикува рак и да влијае на гени. На материи во издувните гасови можат да добијат астма и проблеми со срцето. Издувните гасови погуби и луѓето и природата. Оние кои живеат во големите градови најпогодени, има многу гас во воздухот кога постои многу автомобили и мотоцикли кои работат. Кога ќе изгори еден литар бензин произведени повеќе од два килограми јаглерод диоксид (CO2). Многу емисиите на јаглерод диоксид влијаат на климата како јаглерод диоксид е гас кој придонесува кон ефектот на стаклена градина. Јаглерод диоксид е стакленички гас кој придонесува за глобалното затоплување. На издувните гасови, исто така, се состои од азотен оксид во големи количини, азот придонесува за еутрофикација на езерата и морињата. Претходно не беше познато дека издувните гасови од согорување на бензинот беше опасен за животната средина. Многу истражувања се спроведени за да се подобри ефикасноста на контролата на емисиите и согорување. Затоа, за контрола на емисиите стана многу подобро во последниве години.
Но, сепак сообраќај за една третина од вкупниот број на земјата потрошувачката на нафта. Значи има уште многу да се направи!

На пример, може да почнат да се развие еден мотор кој не бара колку бензин. Потоа може да се развие електричен велосипед (веќе постојат електрични автомобили). Ако се стави како многу истражувања за развој на електричен велосипед што сте направиле за подобрување на контрола на емисиите и согорување, тогаш електричен велосипед може да биде реалност. Еден ќе мора кампањи да се убедат луѓето да одат повеќе колективна пример автобус, повеќето можност, возови и трамваи (тоа е подобро што 50 лица патување со автобус од 50 луѓе биле патуваат во нивниот автомобил). Тогаш вие исто така може да се стави повеќе автобуси ако е потребно.

За 10 години
За 10 години, мислам велосипеди имаат многу подобра безбедност. Тоа може да биде дека постојат повеќе мотоцикли една автомобили. Зашто, ако електричен велосипед е актуелна, мора да мислам на нешто друго. А повеќе природата пријателски мотоцикл е нешто што може да се справи со 10aRS период се наоѓаме во моментов. Технологија е веројатно она што ќе се развие најмногу.

За 100 години
Во 100 години јас едвај мислам дека мотоцикл несреќа се случува. Постојат веројатно само мотоцикли. Тоа е одлично за сите производители на мотори, кои потоа може да се изгради подобра модели. Во рамките на 100-годишен период, може да лета со мотоцикл. Таа има развиено нови материјали, кои се полесни и посилни отколку денес.
Дискусија

Мислам развој на велосипед е неверојатен. Првиот мотоцикл што отиде да се вози имаа само 0,5 коњски сили до 230 кубика, таа дојде до околу 19 километри на час. Тоа беше наречен Einspur. Ако ја споредиме со Сузуки Hayabusa кој има 175 коњски сили при 1.300 кубика, Hayabusa има максимална брзина од 300 км / ч. Настаните кои се случија, никој не мислеше над 100 години. Но, тие не се задоволни досега. На оваа стапка на развој, можат да летаат околу 100 години и тие сигурно ќе оди многу побрзо тогаш премногу. Мотоцикл отсекогаш била превозни средства за оние кои сакаат да пристигнат наскоро. Повеќето од мотоцикл со цел да се релаксира. Другите имаат да се кандидира на раса или оди брзо на патиштата.

Пронајдокот избрав се состои од многу системи, како и сите системи се состои од многу компоненти. Електричниот систем е она што го контролира светла и трепкачите, исто така, можат да го контролираат електрични почеток ако е достапно. Мотоцикл има две одделни кочница, рачна кочница сопирачки предните тркала и задните тркала кочница сопирачките. Тие нови велосипеди имаат диск сопирачки, но тоа не беше стар, тие имаа барабан сопирачките. Јасно е дека мотоцикл емитува многу издувни гасови, многу бучна. Но секој кој има мотоцикли сме многу среќни да имаат еден. За оние кои имаат мотор само да се излезе на сонце кога времето е убаво.

Мотоцикл сообраќај е релативно несреќни и тоа е обично млади мажи помеѓу 18 и 30 години. Но секој кој купува мотоцикли смета дека тоа не се случи од себе. Оние кои ќе купат мотоцикл не е свесен дека ризикот од повреда е толку висока. Но, тоа не е некој кој вели нешто.

Некои мотоцикл брендови се создаде различни култури, како што Харли Дејвидсон поврзани со такви Hells Angels, кој е криминалец и стравуваа Biker банди.

based on 3 ratings Мотоцикл историја, 2,0 од 5 врз основа на 3 рејтингот
Стапка мотоцикл историја


Поврзани училишен
Следниве е училишна работа е за мотоцикл историја или на било кој начин поврзани со мотоцикл историја.

Коментар мотоцикл историја

« | »