.nu

Училишна работа и есеи од средно училиште
Барај училишен

Музика за развој

Музика има многу различни форми да се изрази во односно Уметничко и културно изразување. Самата музика е изречена како последица на различни звуци и тонови со помош на специјални инструменти или човечкиот глас. Исто така е еден од најголемите уметнички и забавни форми, стручна обука и научни области, хоби и алатки за комуникација, и многу повеќе.
Музиката потекнува од природата. Птици чврчорење камен фрлен во вода. Овие звуци имитираат луѓето и се развива во музика. Музиката се шири од усните на усните и од инструмент за инструмент. Развој се прави постојано. Приказната започнува уште од првата година на човекот на Земјата. Рано се користи "алатки" кои ќе се користат за да си игра со, што ние сега го нарекуваат инструментот. Најчестите инструменти беа тапан и флејта, а сега е во најголем дел е гитарата кои се применуваат.
Историјата на музиката, а особено музиката на луѓе, почна во деновите одамна. Можно е дека музиката се појавија пред говорот, и секако пред пишаниот збор. Музиката е во секоја човечка култура, модерен или современ, и во секое место на Земјата.
Жанр на културата на музика е под влијание од страна на сите други аспекти на културата, вклучувајќи ги и социјалните и економските организација, климата и пристап до технологијата. Дури и емоции кои музиката зрачи ситуации каде музиката се игра, и ги слушаше и ставови кон музичари и композитори варира помеѓу различни региони и периоди.
50 -'s кога времето е во право, во средината на 50-от век, блузот е интегрирана во белите музичка култура. Тоа бара кога белите изведувачи да се направи ова е можно. Rock`n`roll стана концепт кој позајмени ритам и емоционално изразување на обоени музичари и создаде сосема нов тип на музика која младите луѓе од сите општествени состојба ценети. Родители бес во текот на сексуално провокативен стил кој се закануваше на традиционалниот начин на живот ништо не може да ги одврати младите луѓе, туку спротивното. Елвис Присли беше и еден од првите за да биде една од најголемите ѕвезди.
Класичен рок и улогата музика не беше особено на меѓународно ниво или за тоа прашање не е толку шири надвор од САД или. Големите ѕвезди на жанрот главно Елвис, но, исто така, Чак Бери и Бил Хејли.

Елвис има направено многу познати хит песни како Love Me Tender и кралот креолски.
Предок познат уметник е Чак Бери кој направи многу познати рок-класици, но повеќето од неговите песни не биле познати до другите групи како Битлси и Ролинг Стоунс почна да го повторувате.

Бил Хејли, кој беше навистина премногу стари за младата публика, тој е всушност помалку од 27 години кога тој го направи своето пробив најмалку би можело да остане во чекор со до година 1957 Неговиот голем хит претставува карпата околу часовникот и стана хит песна која се игра во целиот свет.

Во доцните 50-тите години беше многу скандали во медиумите во врска со отворениот текст. Исто така, беше разговарано за моралот, кога дојде да палто дел. Во денешно време, повеќето луѓе сметаат дека усвојувањето на текстот е сосема безопасни во споредба со стихови денес рок музиката.
60-тите години
Во почетокот на 60 - от век беше црно музика во голема мера под влијание на госпел музиката.
Позитивните госпел музиката се меша со bluesy блуз музиката и стана душата.

Тие почнаа да се подигне политички проблеми во стиховите, текстот беше за правата на црнците социјалната неправда, дека тоа е против нуклеарното оружје и војна.
Музиката стана повеќе брутален и посилно, обемот беше зезнав и тропање стана погруб.
Папата пристигна во Англија со најмногу основно групата Битлси. Ролинг Стоунс исто така беше нова на папата, но тие имаа повеќе bluesy и агресивни музика без вокал хармонии.
Во доцните 60-от век дојде три нови стилови на музика, тоа беше Jassrock, symfoniskroch и хард рок.
70
Во 70-тите, се случи многу во младите музика. А многу нови стилови на музика дојде и тоа беше: диско, хард рок, синтисајзер, панк, реге, итн
Тоа беше повеќе сложени музика која е високо насочени на адолесцентите, па дури и деца.

Џез-рок музика. Џез и рок почна да се меша се повеќе и повеќе на почетокот и џез-рок музика се форма. Но по некое време стана џез-рок посложена и извртено

Хард рок започна во Англија со групата Лед Цепелин, Black Sabbath и Deep Purple. Хард рок пејачка пееја често со повисоки терени и shriller. Тапани беа интензивирани и звукот стана потежок. Други познати панк беше реакција на тоа што беше толку скапо да одат на рок концерти. Панк стил е како еден вид на живот, или барем шампанско. Панк е поедноставена страна на наметка, со едноставни опрема, едноставни акорди, и често тоа пробуваше во гаража. Панкот не особено чувства на радост, но повеќе очај, безнадежност и агресија.
80
Таа стана популарна со синтисајзер поп и хард рок во 80-тите, и таму беше, исто така, гените за палто како дет метал, црна метал и многу повеќе. Во текот на 80-тите години почна машини кои andvändas сериозно во музиката. Синтисајзери стана задолжително и ритам машини се појави. Ритамот е исто така важно во текот на 80-тите години.
Тоа беше хард рок, кој беше во 80-тите со свој идентитет. Стил облека имала улога во развојот на карпа. Една носеше фармерки јакна со многу смешно налепници и симболи. Кожа панталони, исто така, може да се смета. Најпродаваните и "внатре" беше Мишел Џексон и Мадона.

90-тите години
Во 90-првата година на производство на нова форма на музика која ги крши овој менталитет, меѓу другите нешта. Ова е направено во САД, "гранџ" е нов концепт. Нирвана, стилот најпознатите бенд, доаѓаат од буквално никаде, и "експлодира" на Запад хит на топ листите во 1992 година со албумот "Не е важно". Дури и насловот сугерира нов пристап кон светот. Музика нирвана е суров со очајни тон и панк став.
2000
Сега тоа е променето најмногу во музика сега, не треба да има долга коса повеќе или силно нашминкана околу очите и како типичен работи.
Сега тоа е повеќе дека треба да биде во ред, или подобро кажано, полуголи во нивните музички спотови или на неговите концерти да биде познат, тоа е речиси начинот на кој таа работи во тоа време. Таа се чувствува како ниеден уметници ќе биде сакан за нивната музика, но повеќе за тоа како тие изгледаат. Тоа е во ред, сепак, Елвис време тој беше и сакан од своите суров стил и одлична музика сега станува една често, исто така, осуден за каков вид на музика слушате, но сега тоа е повеќе "внатре" со слушање на RnB и ваква музика . Замисли што сè се менува, сепак.
Мислам дека музиката е нешто неверојатно убаво и убава, тоа е неверојатно што може да се изразат во начини како тоа. Таа, исто така ни влијае слушатели на музика што ја доловува пораката на музиката.
Шведска има долго време е еден од светските лидери во извозот на музика, и како изведувачи и производство на дискови. Во последниве години, продажбата на ЦД опадна поради можностите кои дојдоа направено тоа можно да преземаат музика во формати како CD, MP3 и мобилни телефони преку интернет.

Значи она што е потребно за да стане ѕвезда - Да? Бела, убав, добар изглед, секси дури и на сцената, одлични песни, големи издавачка куќа и менаџер.

Сара Насер

based on 10 ratings Музички развој, 2,5 од 5 врз основа на 10 рејтингот
Гласај за развој на музиката


Поврзани со училишните
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на развојот на музиката или на било кој начин поврзани со развојот на музиката.

Коментар музика развој

« | »