.com

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Политика за дроги

Приказна

Канабисот веројатно се користи за најмалку 40.000 години
До 1925, канабис законски над речиси целиот свет.
Во САД, потрошувачка и продажбата на марихуана е дозволено во повеќето држави до 1937 година во некои области може да се купат на големо или во форма на цигари во киосците. За време на забрана во САД беше виден сепак, вклучувајќи канабис како опасност за општеството. Постојат теории дека велат дека позадината беше Хари Ј Anslinger (американски дипломатски) односи со моќен памук фарми поврзани и тутунопроизводители во јужните држави, кои стравуваа дека ќе го изгуби уделот на пазарот на коноп и се заложи за забрана во однос на дејствија ефекти и нивните наводни ефекти . Друга теорија е дека Anslinger, кој бил познат расистички, сака да го заштити белите англосаксонски норма од надворешните влијанија. Оваа теорија е поддржана од страна на расистички реториката Anslinger често се користи во случај на марихуана, насочени против Мексиканците и црнците.
Но, дури и во ова време на алкохол беше забранета во САД
Канабисот бил забранет во Шведска во 1930 година, како резултат на вториот Опиум конференција во врска со членството на НФ Шведска
Но интересна работа е тоа што иако алкохол треба да се забрани во ова време.

Опиум конференција

Две децении порано, во предвечерјето на втората Опиум конференција (во режија на НФ), се анти-британските политичари се постави прашањето дали коноп ќе предизвика исти проблеми како опиум. Овој пат таа отиде во Британската империја припаѓаат империја Индија во 1912 година почна да извезува марихуана на Блискиот Исток и Јужна Африка по Опиум по првата Опиум Конференција падна на лош глас, а со тоа и на тој начин извозот падна. 19 земји испитува прашањето, 18 заклучи дека марихуаната не преставува проблем. Само Португалија најави дека случаите пријавени во колонијата Ангола каде робовите биле пркосен по консумирањето канабис. Постои ризик од опасности цигара или здравјето не најде докази.

Дури и така, на барање на Турција и Египет, на прашањето на канабис (коноп) ќе бидат преземени во договор за контрола на опиум на вториот Опиум конференција во 1925 година да се напомене дека Египет и Турција досега најголемо учество во извозот беше токму памук, фабрика, која за разлика од од коноп бара посебни услови за одгледување и не може да се одгледуваат практично насекаде во светот. Текстил направени од коноп влакна е најмалку три пати потрајни од памук. Тие исто така се помеки, потопло, кулер и повеќе вода абсорбента. Само три земји гласаа против предлогот. Исходот зависи во голема мера на мислењето на Египет, каде што меѓу другото беше потврди дека потрошувачите канабис заврши се луди по овој "крајно зависност од дрога." Така беше социјалната употреба на канабис во вид на нелегална, бидејќи земјите се заложи за забрана на дрога. Забраната не се однесува на западната медицина и фармацевтската индустрија, како овие експлицитно исклучени забраната.

Зошто е марихуана нелегално?

Главните причини се во текстот погоре, расизам и закани за bommulsproduktionen ..
Но денес тие се видел доволно да се воведе нов лек во законот чини пари и одговорност, а премалку kunnskap.
Бидејќи тие alldrig излезе вистинска искрен факти за канабис, на пример, во училиштата итн
па тоа се смета за опасна дрога како опасни како хероин, на пример, разговарав со луѓе кои доаѓаат со вистински лаги,
како опасни и смртоносни канабис е, но тие се она што го слушнаа во училиште, но сите кои го читаат некој чесен факти за марихуана знае дека тие не се совпаѓаат,
Шведска навистина ништо да не се млади луѓе да се започне со дрога, дури и ако тие се вистински или löngn, која може да биде добро за оние кои се измамени.
Овие остане во сеќавањата на многу луѓе од оние што им беше кажано во училиште итн, и тие се една голема причина зошто марихуаната е толку oacepterat особено Шведска

Но ако канабис ќе биде легално во Шведска, други потешки дроги се намали ако
се погледне во други земји каде што марихуаната е легално.
Шведска е меѓу оние земји со најмногу зависници од тешки дроги во Европа
сепак, Шведска има меѓу најтешките политики на дроги?.
Повеќе и повеќе земји acepterar канабис, а од неодамна и во 2005 година стана канабис легално во Канада;
Се повеќе и повеќе луѓе се обидуваат да канабис треба да биде легално.

Легализација Дебата

Уште од бран на цвет моќ во 1960 година, легализацијата жива дебата во текот на западниот свет. Поборниците за легализација тврдат дека марихуаната е помалку зависност и помалку опасни од, на пример, алкохол и тутун, и сакате наместо забрана инвестираат во т.н. намалување на штети. Противниците на легализација, од друга страна, пак, тврди дека сите лекови се опасни и дека лесни дроги (марихуаната) отапува мозокот и често доведува до потешки дроги. Легализација поборниците освоија најмногу резонантна во западноевропските земји, како Холандија, Германија, Португалија, Данска, Велика Британија, Белгија, Франција, Швајцарија, каде што малите стопанства се во принцип е дозволено и каде што е дозволено на оваа практика. 2004 Русија декриминализира поседувањето на до 20 грама марихуана, 5 грама хашиш и расте 10 стебла марихуана. Забраната застапниците добиле најмногу одобрување во Шведска и Норвешка. САД го средна позиција каде што федералното ниво за целосна забрана, додека на ниво на државата, во некои случаи се толерира поседување до 30 грама

Денес, 10% од Швеѓаните за легализација на канабисот

Починати во Америка на лекови на годишно ниво:

Тутун .............................. 400.000
Алкохол 100.000 ........................... ..
Други правни лекови ......... .. 20.000
Сите нелегални дроги ............ ..15,000
Кофеин .............................. 2.000
Болка убијци ..................... .500
Марихуана ........................... ..0

Употреба на канабис
СИДА
Помош против Зависноста од дрога (на пример алкохол и хероин)
Астма
Епилепсија
Депресија
Глауком (глауком)
Рак (хемотерапија несакани дејства)
Рак (тумор супресорните)
Анорексија
Мигрена
Мултиплекс склероза
Морбус Крон
Neurodermatitis
Спиење нарушувања
Болни состојби
Грчеви
Состојба на стрес
Туретов синдром
Леукемија (отепувачка "болните" клетки)
Паркинсонова болест
ПМС

Спектарот
антибактериски
антиеметици (инхибира гадење)
антиепилептични
антивирусно
апетитот
бронходилататор
спазам инхибиторна
воспалителни
треска за намалување на
емоционална зајакнување
коагулација
инхибира чешање
комуникација промоција
на расположението
пенкилер
промоција на спиењето
температура на свеста
антитуморско
Кислород генерирање (преку зголемување на срцевата фрекфенција и бронхитис-ангиопластика)

Еве уште некои канабис лековити својства
и да покаже колку се здрави и не се штетни канабис се:

Овој текст, веројатно ќе се создаде најмногу воскресението на традиционално школуваат читателите, кои се убедени дека канабисот е ништо друго туку наркотични што е тоа што е казниво со целосна забрана. Содржината е базиран исклучиво на основани медицински студии, истражувачки извештаи, статии и интервјуа со доктори, кои се референцирани во редовни интервали.

Медицинска употреба на Cannabis sativa фабриката семејство трае најмалку 3500 години. Траги од ова се наоѓаат во Европа, Азија и Африка, и во многу култури коноп е најшироко користени медицински растенија.

Голем број на формирани извори во САД и во Европа тврдат дека марихуаната може да го замени 10% до 20% од сите лекови кои се печатени денес. Понатаму, 40% до 50% од сите сега се продаваат лекови за да вклучува некоја форма на екстракт од канабис на истражувањето беше дозволено.

Полни шеесет години, канабисот се извлече од најшироко користени пенкилер во САД, се додека повторно откривање на аспирин околу 1900 Половина од сите лекови кои се продаваат во САД во периодот помеѓу 1842 и 1900 година се состои од екстракт од канабис. Помеѓу 1850 и 1937 година беа лековите врз основа на канабис е најчесто се пропишани, за повеќе од сто различни болести.

Извори: онаа на финансирани од владата, терапевтски потенцијал на марихуана, Коен & Stillman, 1976 во САД; Марихуана како лек, Роџер Roffman, 1980; Марихуана медицински документи со. Д-р Тод Микурија, 1972 година; и расправи од страна на д-р Норман Zinberg; Д-р Ендру Веил; Д-р Лестер Grinspoon; и извештаи од претседателската комисија на Владата на САД (Shafer комисија) 1969-1972; Д-р Рафаел Mechoulam на Универзитетот во Тел Авив / Ерусалим, 1964-1984; СБ O'Shaugnessy монографија, 1839; Јамајка студии I и II, 1968-1974; студии во Коста Рика во 1982 година; Коптски студии спроведени во САД во 1981 година; Унгер Liederbach; воени студии во САД од 1950-тите и 1960-тите.

Астма

Повеќе од 15 милиони Американци страдаат од астма. Канабис пушењето може да му помогне на 80% од нив со нивните проблеми, и со него додавајќи 30-60.000.000 години живот на целото население на САД.

"Имајќи гнездо марихуана се покажа за да се запре напад на астма.", Вели д-р Доналд Tashkin на UCLA (Универзитетот на Калифорнија во Лос Анџелес). Во литературата, наоѓаме докази дека канабисот се користи за илјадници години за лекување на напади на астма. Во 1800 година, може да се прочита во медицинските списанија дека оние кои страдаат од астма "благословен" индиски коноп како нивен спас.

(Tashkin, д-р Доналд, Лос Анџелес Белодробни студии, 1969-1992;. Исто, Астма студии, 1969-1976; Коен, Сиднеј, и Stillman, терапевтски потенцијал на марихуана, 1976; осигурување Живот актуарски стапки, скратување на животот ефекти на астма кај децата , 1983)

Глауком

Глауком е состојба во која погодените постепено го губи видот, ова предизвикува 14% од вкупниот број случаи на слепило во САД.
Канабис пушењето може да им помогне на 90% од оние кои се засегнати, 2,5 милиони само во САД. Пушењето е резултат да биде два до три пати поефикасни од стандардни лекови за намалување на притисокот на течноста во око. Покрај тоа, пушењето канабис, никакви токсични несакани ефекти врз црниот дроб и бубрезите, ниту пак постои ризик од ненадејна смрт се јавуваат во врска со практиката на правното препарати, кои се печатени за глауком. Многу офталмолози во Калифорнија обично дискретни исфрли своите пациенти со глауком да се добие марихуана комплемент (или за ублажување) на токсични лекови.

(Харвард; Hepler & Френк, 1971 година, Лос Анџелес, Медицинскиот колеџ на Грузија, Универзитетот на Северна Каролина колеџот за медицина во 1975 година; Коен & Stillman, терапевтски потенцијал марихуана, Лос Анџелес, 1976 година. Националниот институт за очи)

Тумори
Туморот се состои од грутка потечени ткиво. Истражувачите од Медицинскиот колеџ на Вирџинија откриле дека канабисот е неверојатно корисна билка која може да ја намали многу видови на тумори, бенигни и малигни.
Овие студии во туморската терапија оркестрирани од страна на ДЕА и други федерални агенции во САД, откако тие добиле погрешни информации дека канабисот пушењето може да предизвика проблеми со имунолошкиот систем. Кога истрагата подоцна покажа дека третман на тумори со канабис наместо чинеше да доведе до медицински пробив во 1975 година, дојде по наредба на ДЕА и Националниот институт за здравство да ги прекине сите поддршка за истражување и известување.

Гадење (на пример, СИДА, терапијата за рак, морска Болест, движење болест)

Третман со хемотерапија може да придонесе за рак и СИДА-та под контрола, но тоа исто така може да доведе до сериозни несакани ефекти, вклучувајќи гадење. Во Калифорнија спроведена помеѓу 1979 и 1984 година програмата за истражување под раководство на д-р Томас Унгерлајдер да ги испита ефектите од марихуана на рак. Д-р Унгерлајдер истакна дека марихуаната е најдобриот метод за контрола на гадење во текот на хемотерапијата.
Лекот препишан гадење поради хемотерапија во таблетарна форма, што пациентите често повторно фрла откако се обиде да ги голтне. Затоа што марихуаната може да се вдишат, додека чадот, таа останува во телото и да работи дури и ако пациентот повраќа.

Колку долго треба законот прават тоа невозможно за пациенти со рак на тешко болните да добијат ослободување од канабис?

Во САД, стотици пациенти со епилепсија, рак и СИДА-та се уапсени поради тоа што му се посветам на медицината која се ги негираше.

Епилепсија, MS, болки во грбот и мускулни грчеви
Канабисот е од корист за 60% од сите епилепсија. Тоа е најдобар третман за многу видови на епилепсија, но не сите, па дури и на траумата што доаѓа по нападот. Екстрактот од канабис е резултат да биде многу поефикасна од Dilantin, која е заеднички лекови за епилепсија, кои имаат сериозни несакани ефекти. Списанието Медицински Вести беше можно во 1971 година гласи: "марихуана ... е веројатно најмоќната лекови за епилепсија како медицината знае денес." (Микурија, марихуана медицински документи 1839-1972, стр XXII.)
На епилепсија кои користат канабис страдаат од поблаги напад од напади кои епилепсија кои обично конвенционални фармацевтски искуство. Слично на тоа, пациентите со МС (мултиплекс склероза), олеснување да се канабис кога нивните симптоми се нарушувања на нервниот систем, мускулна атрофија, гмечејќи итн грчеви и затегнати мускули, исто така може да се третира со канабис, или со пушењето или со додавање на на örtpaket или лапа.

Фиданките од коноп кои се уште не се разви, обезбедување на CBD (cannabidioliska киселини). КБР има многу користи, како што се антибиотици, вклучувајќи ги и во третманот на гонореа. Една студија спроведена во Флорида, САД, исто така, покажа дека КБР би можел да лекува херпес. За речиси сите болести или инфекции кои можат да се третираат со Teramycin, ќе добиете подобри резултати со производи од канабис, според една студија спроведена во поранешна Чехословачка на годините 1952-1955. Дури во 1989 година објави Чесите земјоделски стратегии за да растат коноп богата со cannabidiol.

Артритис, херпес, цистична фиброза, ревматизам

Канабисот е тематски аналгетик. Во САД се вклучени повеќето омотот екстракт канабис до 1937 година во Јужна Америка до 1960 третирани со реума hampblad и / или цветни блузи загрева во вода или алкохол, а потоа ставен на болки во зглобовите. Овој тип на хербални лекови се уште се користи во руралните средини во Мексико, Централна и Јужна Америка, и Хиспанците во САД, кои smärstillare на артритис.
Директен контакт со ТХЦ убиени херпес вирус во една студија спроведена на Универзитетот во Јужна Флорида (Tampa), 1990 година од страна на д-р. Џералд Lancz, која, сепак, предупредува дека "пушењето марихуана нема да се излечи херпесот." Анегдотски докази кои тврдат дека пупки со висока содржина на ТХЦ, мацерирани во алкохол и пире на пулпа, се суши и лечи херпес побрзо.

Прочистување на белите дробови и слуз решение

Канабисот е најдобар природен slemlösaren кога станува збор за расчистување на белите дробови од загадување, прашина и слуз, која доаѓа од тутунскиот чад.
Марихуана ефикасно проширува воздухот пасуси на белите дробови, бронхиите, кој го зголемува снабдувањето со кислород. Канабисот е најдобар природен бронходилататор агент за 80% од населението, а останатите 20% понекогаш покажуваат помали негативни реакции.

Статистички податоци, исто така, на тутун пушачите живеат подолго доколку пушат канабис повремено, во умерени количини.

Милиони Американци се запре пушењето цигари во корист на канабис, што не е толку популарен меѓу производителите на тутун и нивното силно лобирање на американската влада, предводена од сенаторот Џеси Хелмс. По користење на вековната закон во САД тоа е се гледа дека меѓу 400 и 6.000 хемикалии може да се додаде е продаден за тутун. Како голем број на хемиски адитиви наоѓаат во тутунот, исто така, се гледа на тоа дека американската јавност не "имаат право" да се знае.

Многу џогери и патеки се чувствуваат употреба на канабисот ги чисти белите дробови, давајќи им повеќе издржливост.

Постојат докази дека канабисот употреба може да го продолжи животот на луѓето од една до две години, но во практиката може да има луѓе во затвор и тие може дури и да го загуби старателството врз своите деца во изорана еден од најбезбедните лекови што знаеме.

Спиење и релаксација

Канабис го намалува крвниот притисок, шири крвните садови и ја намалува температурата на телото во просек за половина степен, кој го спречува стресот. Оние кои користат канабис во вечерните часови често се зборува за спиење добра ноќ.
Да му се посветам на канабис дава најмногу поцелосен спиењето со максимално време на фреквенцијата на мозочните е во алфа фаза, во споредба со традиционалните апчиња за спиење што ќе може да се купи во аптека.

Печатени "сигурна" апчиња за спиење обично се ништо повеќе од обиди за хемиски копирате навистина опасни растенија како т. Пр. Mandrake, буника и беладона. Дури во 1991 година се бореа лекарите, аптека компании и фармацевтски производители во САД против новиот закон со кој ќе се ограничи употребата на овие често злоупотребувани супстанции (Лос Анџелес Тајмс, 2 април, 1991).

За разлика од валиум, канабис не го зголемува ефектот на алкохолот. Проценките велат дека канабисот може да го замени повеќе од 50% од сите апчиња за спиење.

Во текот на 1970-тите и 1980-тите години биле во САД третираат десетици илјади тинејџери со силни хемиски препарати за нив да престанат со употреба на канабисот. Овие хемиски препарати за нив не само да се откажат од 20% до 40% од овие млади луѓе се исто така изложени на ризик од хронични потреси за живот, според американскиот Центар за контрола на болести во Атланта. Печатената нервни отрови младите се хемиски поврзани со земјоделски пестициди и борба гас сарин, но главната работа е во тоа што тие не се "високо" за продолжување на злоупотреба.

Стотици приватни дрога рехабилитациониот центар во САД и во живо да се задржи на митови жива, тогаш постои голема пари за да биде давање на младите луѓе "програми Detox" и други "третмани" против опасни по живот "злоупотреба на марихуана."

Емфизем

Истражувањето за канабис, исто така, покажува дека умерена употреба, исто така може да бидат активни на повеќето кои страдаат од мала емфизем. Тоа би можело да се подигне квалитетот на нивниот живот и да се зголеми нивниот животен век.
Од 1976 година, изјави дека американската влада и ДЕА дека несакани ефекти ", добивање на високо", се неприфатливи, без разлика колку години или живее канабисот може да го спаси. Иако околу 60 милиони Американци се обиделе марихуана и 25-30.000.000 уште пушат марихуана се релаксира, или да ја однесете одговорно секој ден како еден вид на дрога, без ниту еден пријавен случај на некој починал од преголема доза - секогаш.

Сите истражување спроведено на канабис и снабдување со кислород на крвта, покажува дека сите симптоми во форма на пр болка во градите, болка, тешкотии во дишењето и проблемите поврзани со високо ниво на загаденост на воздухот може да се спречи со умерена канабис пушењето.

Во декември 1989 година, рече водечките научници на американската влада во Белодробни истражувања, д-р Доналд Tashkin, вие не може да се добие или да се развие емфизем со канабис пушењето.

Стрес и мигрена

Канабис произведува одлични подготовки за да се потисне симптомите на стрес, кој многу современи луѓе амортизер со хемиски агенси, валиум или алкохол. Интоксикација дека канабисот може да обезбеди варира во зависност од индивидуалните психа и физика, како и социјална средина, најчестиот ефект е, сепак, релаксирана, малку еуфорична состојба во која се чини дека времето да се забави и подложност на глетки, звуци и други чувства се зголеми.

Пушењето ги стеснува белодробните артерии, додека канабис ги шири. Кога тензија главоболка поради мигрената се должи на мускулни контракции во артериите во комбинација со какво намалување на вените, канабис придонесе со промени во крвните садови кои го покриваат мозокот и мигрена за печатот. Ова станува очигледно кога оној кој се користи канабис имаат црвени очи кога очите се проширувања на мозокот. За разлика од други дроги, марихуаната нема очигледен ефект врз остатокот од крвотокот, освен за малку покачен отчукувањата на срцето во тој момент подготовка канабис да почне да работи.

Апетитот

Оние кои користат канабис чувствуваат често (но не секогаш) зголемување на апетитот, што ја прави канабис за еден од најдобрите лекови достапни за пр анорексија.
Дури и луѓето со рак во грмушка тенџере жлезда би можело да им се помогне за подобар и подолг век на употреба на канабис.

Забраната истекува во САД

Во есента 1996 година, по дваесет години на истраен целосна забрана, и овозможи на Владата на САД канабис за да се користи во медицински третман. Ова откако десетици илјади лекарите се бореле за правото да се печати олеснување на канабис со подготовките за неизлечива и пациенти на умирање. Сега расте специјален "клубови" во САД, кои ги споделите само на оние кои може да се покаже лекарско уверение. Овие фокусни точки, често се на ликот на ресторан или забава место со пријатна фамилијарна и поддршка атмосфера, која може да биде многу важно за луѓето чии животи се брзо се приближува кон својот крај.

Намалување плунка

Пушењето канабис, исто така обезбедува посува сензација во усната шуплина и грлото, тоа би можело да го замени често токсични лекови кои се користат за таа цел, меѓу другото, стоматолог. Ова, исто така, укажува на тоа дека канабисот може да лекување на чир.

СИДА, депресија, итн

А добро познат ефектот на THC е екстатично чувство во психата, станува за "брзо". Оние кои пушат канабис на карипскиот остров Јамајка го пофали "ganjans" корисни ефекти на медитација, концентрација, подигнување на свеста и дека тоа придонесува за една држава на благосостојба и самосвест. Ваквиот став, во комбинација со здрав апетит и спие подобро, често е разликата помеѓу "да умре на" СИДА "да живеат со" СИДА.

Канабис ги ублажува полесно болни состојби и некои тешки како и, исто така, им помага на постарите лица кои живеат со артритис, несоница, слабост и старост, така што тие можат да живеат со поголемо достоинство и удобност. Двете фолклор и медицинската наука знае дека канабисот е најдобриот третман за деменција, сенилност и Алцхајмерова болест, за подобрување на меморијата, а стотици други намени.

Верувања и

Патрик Мајер, со неговото сведочење и лични лобирање, беше клучна фигура во добивање на судот во Калифорнија за да им овозможи на канабис за медицинска употреба. Мајер е живот беше спасен во 1976 година, кога неговиот лекар во судир со законот и го советуваше да се користи канабис за лекување на гадење поврзано со хемотерапија. Во тоа време Мајер тежел само 42 килограми, поради нивната рак. На лесно пушеле канабис олесни Mayers гадење и му даде на апетитот назад. Ако оваа функција на канабис го испитуваат во лабораториите, најверојатно, ќе го револуционизира медицинска наука и истражување во светот. Наместо обесхрабрени медицинската вредност на канабисот бидејќи не може да се заработат пари на неа.
Мајер доби "најдобрите цветни пупки од Тајланд и sinsemilla" ослободени од дилерите на дрога и учениците во училишните Мејерс Законот присуствуваа кога добил рак во 1975 година.
Кога подоцна живеел здрав и полн со енергија во Лос Анџелес, доби Mayers во 1981 година, изјави дека државата судија, одговорна за програмата медицински канабис, одби да издаде државна фармите или дури и заплени марихуана за болните од рак, канабис, што му беа законски пристап до овозможи на лекарите печати на пациенти на умирање.
Гневот Мајер за овој и други слични настани направи 1982 година расправа во медиумите. Ова резултираше првенствено Лос Анџелес тајмс и Вили Браун, претседател на Државниот совет на Калифорнија, трчаше барање до marijuanalag од 1979 година ќе се внимаваше.

Американските воени водич областа на медицинските, Прирачник Мерк, се вели:
"Хронична или наизменичното употреба на канабис или канабис материи предизвикува одредена психолошка зависност поради несаканите ефекти субјективен, но не и физичка зависност; Нема апстиненцијален синдром се јавува кога употребата на дрога завршува.
Канабисот може да се користи на епизодни но долгорочна основа, без никаков знак на социјални или психолошки дисфункција. За многу корисници, на концептот на зависноста со своите очигледни конотации веројатно погрешно применет.

Многу од наводите во врска со силен биолошки ефекти се уште е неизвесно, но некои други не се. И покрај прифаќањето на "новиот" опасностите од марихуана, се уште малку докази за биолошка штета дури и меѓу оние кои се релативно искусни корисници. Ова важи дури и во оние области кои интензивно истражени, како на пример, функцијата на белите дробови, имунолошките функции, и репродуктивните функции. Користат марихуана во САД има повисока содржина на ТХЦ, отколку во минатото. Многу противници ги користите овие факти во предупредувања, но главната отпорност на лекот почива на морална и политичка, а не токсиколошки, бидејќи ".

Мерк Прирачник за дијагноза и терапија, петнаесетти издание, 1987 година, Роберт Берков, Д-р, главен и одговорен уредник. Издадена од Мерк Шарп и купола Истражувања лабараторија Поделба на Мерк и копродукции, Inc (фармацевтски) Rahway, Њу Џерси, 1987 година.

Еден од најпочитуваните членовите на британската Кралска академија на науки (Кралската академија) беше во 1800 година, д-р СБ O'Shaugnessy. Извештај во 1839 година во врска со употребата на канабис во медицината беше толку значајно за западната медицина во ова време дека откривањето на разни антибиотици подготовки во текот на 1900-тите.
Во 1860 година го погоди Комитетот за Cannbis Индика во Охајо Стејт Медицина општество констатира дека: ". Виното што нашиот Спасител мораше да пијат пред да биде распнат на крст беше, најверојатно, сад направен од индиски коноп"
Во заговорот против коноп опишува како американската фармацевтска фабрика АМА (Американската медицинска асоцијација) и неколку фармацевтски компании тврдеше против спроведувањето на законот кој беше целосно забранета во коноп (марихуана Законот за данок) 1937 година.

Во светлината на hampväxtens широка медицинска употреба и фактот дека употребата на канабис екстракти никогаш не се создадени сите случаи на зависност, злоупотреба или смрт поради предозирање. Наместо презентирани фактите што укажа дека канабисот со современите истражувања би можеле да се развие во "магичен куршум", откако ќе го научиле да се изолира на активни состојки во марихуаната растенијата и развој на дозата. По 1937 година, ќе бидат потребни 29 години пред научниците во САД поврати способноста да се испита cannabisplantans лековити својства.

Од 1964 година, таа успеа да ја изолира повеќе од четиристотини различни активни супстанции во канабис од над илјада осомничени активни состојки. Шеесетина на овие активни супстанции имаат терапевтска вредност.

Во текот на 1960-тите години почна стануваат се повеќе популарни меѓу младите Американци да пушат марихуана. Засегнатите родители ја презеде иницијативата и покрена средства за десетици, а подоцна и стотици, на студии за ефектите на марихуаната врз здравјето на луѓето. Длабоко вкоренети во постарата генерација беше 30 години на хорор приказни од федералната агенција дрога главен Хари Anslinger и весници Вилијам Рандолф Херст, кои сите беа за убиства, злосторства, силување и ментално заостанати поврзани со употребата на марихуана.
Прочитајте повеќе во заговорот против коноп

Студии, кои беа финансирани од страна на државата одеднаш покажа сосема поинаква страна, и теророт кои постоеле во САД дека марихуаната ќе се создаде и насилство и пацифизам почна постепено да се намали. Стотици извештаи говореа за скриените можности кои постоеле во cannabisplantans состав кој може да се користи во медицински контекст. Наскоро, па дури и на научни извештаи презентирани позитивни резултати во третманот на астмата, глауком, гадење поради хемотерапија, анорексија, тумори, епилепсија, анксиозност, проблеми со стомакот, менструални грчеви, болки во мускулите и зглобовите, како и широката употреба на канабис екстракти кои антибиотици. Успех, исто така, беше забележано во лекување на Паркинсоновата болест, мултиплекс склероза, различните недостатоци како и бројни други предмети кои се бара поблиску студија. Пред 1976 година, имало речиси неделни извештаи во медицинските списанија и во весниците во САД во врска со позитивни резултати во терапевтскиот третман со канабис екстракти.

Во ноември 1975 година ги исполнија повеќето од водечките истражувачи во оваа област во конференциски центар Asilomar, Пацифик Гроув, Калифорнија. Семинарите финансиран од Нида (Национален институт за злоупотреба на дроги) да објави компендиум на целокупната нивните студии. Кога Семинарот заврши патувал речиси сите учесници со барање дека федералната влада веднаш ќе ги распредели парите од даноците во повеќе истражувања. Многу од нив се верува дека канабисот ќе стане една од првите лекови во светот во 1980 година. Една година откако дојде на deathblow кога одеднаш владината политика повторно им забранувала на сите федерални истражување на канабис за терапевтска употреба.

Преку интензивно лобирање успеале приватниот фармацевтски компании во САД се убедат на федералната влада да го довери на финансирање и завршно оценување на целиот истражување на канабис. Нивните тврдеше одеше меѓу другите дека тие ќе имаат време да се произведуваат синтетички замени (кој може да биде патентиран ...), без трошоци за федералната влада и без ризик дека пациентите ќе биде "висок". Истражувањето може да се врши само на ТХЦ делта-9, ниту еден од над четиристотини други потенцијални терапевтски состојки во марихуаната.

1988 година, истакна свој судија ДЕА е, Френсис Млади, откако помина низ стотици документи од ДЕА и Нида кој зборуваше против презентирани од канабис реформисти доказ дека "марихуана е еден од најбезбедните терапевтски активни супстанции човештвото знае." Сепак нареди ДЕА директор Џон Тревник 30 декември 1989, дека канабисот ќе продолжи да се класифицираат како наркотици во првата листа (Распоред Еден), и дека канабисот нема познати медицински намени. Овие одредби се задржаа уште ревносно страна на неговиот наследник, Роберт Бонер, кој беше назначен од страна на претседателот Буш Сениор и остана под Клинтон.

Пресметки во САД покажува дека приватниот фармацевтски компании (на пример, Ели Лили копродукции Абот лаборатории, Pfizer, Смит, Клајн и француски јазик) ќе го изгубат милиони или милијарди долари годишно, како и дополнителни милијарди во земјите од Третиот свет, треба да се легализира марихуаната .

Ели Лили подоцна можат присутни набилон па дури Marinol, што е обид да се имитираат синтетички ТХЦ делта-9 и до владата вети континуирана големи резултати. I tidskriften Omni kunde man läsa 1982 att: efter nio års forskning som kostat tiotals miljoner dollar, anses Nabilone vara i stort sett verkningslöst i jämförelse med äkta, hemmaodlade cannabisknoppar som är rika på naturlig THC, dessutom fungerar Marinol på endast 13% av patienterna. Tidskriften Omnis och andra instansers krav på att åter tillåta naturliga cannabisextrakt i allmänhetens hälsointresse möttes med fortsatt tystnad från den federala regeringen.

I USA finns omkring 4000 organisationer som går under parollen “Familjer mot marijuana” eller liknande. Hälften av deras verksamhet finansieras av privata läkemedelsföretag och apotekarorganisationen Pharmacists against Drug Abuse. Den andra hälften sponsras av Action (en gren av den federala VISTA) samt sprittillverkare, bryggerier och stora cigarettmärken som bl.a. Anhauser Busch, Coors och Philip Morris, eller genom deras reklambyråer.

1983 skrev den största tidningen i Colombia, Periodical el Tiempo, att samma läkemedelsföretag som driver korståg mot marijuana i USA även sysslar med att “dumpa” över 150 olika sorters illegala och farliga läkemedel på marknaden i Columbia, Mexico, Panama, Chile, El Salvador, Honduras och Nicaragua. Dessa påståenden motsades inte av USA:s regering eller de farmaceutiska bolagen. Några av dessa läkemedel har förbjudits av livs- och läkemedelsverket FDA i USA (Food and Drug Administration) och motsvarande instanser i många länder i Europa därför att man vet att de kan orsaka undernäring, missbildningar och cancer. Ändå säljs de öppet över disk till ovetande människor i tredje världen. Världshälsoorganisationen (WHO) uppskattar att en halv miljon människor i tredje världen förgiftas varje år av läkemedel och bekämpningsmedel som sålts av företag baserade i länder där de är förbjudna att användas.

Under Ronald Reagans presidentperiod gick år 1983 en försiktig anmodan ut till universiteten och forskarna i USA att man skulle förstöra all forskning som genomförts på cannabis mellan åren 1966-76, inklusive de kompendier som fanns tillgängliga i biblioteken. Läkare och forskare förlöjligade detta makalösa försök till censur så till den milda grad att planerna bordlades… för tillfället. Trots detta försvann stora mängder information, bl a originalet till filmen “Hemp for Victory” som var en propagandafilm för hampodling som producerats av USDA. Även omnämnandet av filmen försvann ur många arkiv. Många kopior av USDA:s Bulletin 404 försvann också ur nationella arkiv.

Narkotikapolitik , 3.6 out of 5 based on 13 ratings
Betygsätt Narkotikapolitik


Relaterade skolarbeten
Nedanstående är skolarbeten som handlar om Narkotikapolitik eller som på något sätt är relaterade med Narkotikapolitik .

Kommentera Narkotikapolitik

|