.nu

Училишна работа и есеи од средно училиште
Барај училишен

Нил Армстронг

Дали некогаш сте размислувале за тоа што бил првиот човек на Месечината? Имам и еден милион деца од целиот свет have.The година беше 1930
Едно момче, кој имаше шест години сонував за да се биде астронаут, а можеби и првиот човек на Месечината. Неговото име беше Нил Армстронг. Како дете беше Нил Армстронг навистина фасциниран за авиони, планетите и просторот. Речиси сите негови пријатели се допадна фудбал, хокеј на мраз, гимнастички или било кој друг спорт, но не Нил Армстронг. Тој го мразеше спортови.

Во едно интервју тој тажен "Јас мислам дека секој човек имаат одреден срцето честа појава. Јас нема да ги потроши за обука. "

Неговиот интерес за авиони се многу време на неговото слободно време. Едно време тој го изградил мал тунел во подрумот на неговиот дом каде што извршиле експерименти на модел авиони го изгради. Неговиот интерес за авиони била сериозна.

Нил Армстронг почна преземање летање лекции на возраст од петнаесет години. Почна прескапата да работат на аеродромот. На возраст од шеснаесет тој имал доволно знаење за авиони и нивни функционира дека е подготвен да се земе пилот лиценца. Тој сé уште не добил својот автомобил лиценца. Па тој може да лета пред да може да се вози. Што мислам дека е неверојатен.

Сонот се 'уште е во неговиот ум, тој се' уште сака да биде астронаут. По тој дипломирал Виновна средно училиште во 1947 година тој почна да работи во една воздухопловна инженеринг степен. На возраст од 20, тој бил повикан на активна должност со морнарицата. Една година подоцна тој беше доцна за војната во Кореја и врши 78 (seventifour) бегство мисии.

Нил Армстронг беше најмладиот пилот во Флорида. Тој се приклучи Наца како истражување пилот на Луис лабораторија во Кливленд. Но, наскоро тој бил префрлен во Наца Висок лет станица во Едвардс во Калифорнија. Нил Армстронг направи Седум 7 летови како тест пилот. Тој беше во можност за постигнување на надморска височина од 63.198 (sixtithree илјади onehundred ninetieight) метри!

Аполо 11
Тоа не е само простор занает. Тоа е леталото што се Нил Армстронг и другите астронаути на Месечината. Во 1969 година, Нил Армстронг стана командант на 11-ти Аполо
Тоа беше сончева среда во јули; Првиот екипаж месечината Слетувањето Мисијата започна. На одборот на Аполо 11 Мајкл, Edwid, Олдрин и Нил Армстронг.
На 20 јули, Армстронг и Олдрин се спушти на површината на Месечината.

Ова е првиот чекор Нил Армстронг на површината на Месечината. Во овој момент тој зборуваше незаборавни зборови: "Тоа е една мал чекор за еден човек, еден џиновски скок за човештвото"
САД и Нил Армстронг беше првиот да се допре површината на Месечината.

Нил Армстронг американското знаме на површината на Месечината. Знамето се покажа на светот дека Америка е првиот да се допре Месечината. Нил беше само сам на површината на Месечината за неколку минути. Неговиот колега Олдрин го уживаат по 5 минути.
По кратка посета на 2, 5 часа се врати астронаутите на кои орбитираат околу простор занает. Сите лица во авионот преживеале и се врати на Земјата. Тие се вратија надолу на Земјата безбедно на 24 јули во 1969.

Нил Армстронг ја доби Претседателскиот медал на слободата наскоро тој се вратил дома. Тоа беше највисоката награда им се нудат на Американец. Тоа беше за неговите незаборавни остварување. Син потоа тој бил награден со медал на НАСА и услуги не помалку од седумнаесет медали од други земји.

Армстронг бил активен во Здружението на заменик Администратор До 1971 година Од 1971-1979 Нил Армстронг бил професор за воздухопловен инженеринг на Универзитетот во Синсинати.

Нил Армстронг живее сега со неговата сопруга и двете деца тивко на неговата фарма во Либан. Нил Армстронг е сега 66 години. Ние никогаш нема да го заборавам зборот тој тажен "Тоа е една мал чекор за еден човек, еден џиновски скок за човештвото"

based on 6 ratings Нил Армстронг, 3,3 од 5 врз основа на рејтингот 6
Стапка Нил Армстронг


Поврзани со училишните
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат Нил Армстронг или на било кој начин поврзани со Нил Армстронг.

Коментар на Нил Армстронг

« | »