.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Ново Мексико

Кога бев помлад од секогаш сум сакал да ги посети САД. Една од државите што сакав да ја посетите беше интересна држава Њу Мексико.
Индијанците havebeen живеат во Ново Мексико за околу дваесет илјади години. на Pueblo, Apache, Comanche, Навахо, и Уте народи биле во регионот Ново Мексико Кога шпански доселеници во 1600.
Ново Мексико стана 47 држава во 1912 година Што состојба! Три различни култури, Индијанци, шпански и американски, обединети.
WhereEver и да одите, што и да правите, можете willalways го чувствува тоа. Ако сте расположени за шпански, ќе ја посетите Mureau на Ново Мексико се наоѓа во Палатата на гувернери на историски Плаза во Санта Фе, изградена во 1610 година, тоа е една од најстарите јавни згради во Америка. Ако сакате Индијанци култура да оди на Mureau на Меѓународен фолклорен уметност и Музејот на Индискиот уметност и култура, или приватниот Wheelwright музеј на американските Индијанци.
Тоа беше нешто за твојата душа - сега, нешто за вашиот стомак, одлична храна.
Тако и салса, најмногу сончеви храна во светот. Дали некогаш сте се почувствувале домати, fajitas или sopaipilla? Ако не, ќе го пропушти нешто навистина ...
По сите големи јадења тоа е време да се релаксира. Како за Ацтеките Урнатините национален споменик или Bandelier национален споменик? Ацтеките урнатините беа оние мулти-приказна Pueblo од околу 400 соби, изградена и окупирана од страна на Anasazi Индијанци стотици години. Зборот "Pueblo" се користи за да се опише група на луѓе, град, или архитектонски стил, има 19 групи Pueblo Тоа Speakeasy четири различни јазици. На Bandelier Националната содржи праисториски Индискиот урнатините, вклучувајќи cliffruins дека продолжен за 2 милји. И во вечерните часови, она што ќе кажеш за опера или театар? Околу 15 театри заедница работат troughout државата, тие ја презентираа одличен мјузикли и драми. Претстава центар се помали театри кои подарок современ и експериментални дела.
Ако не се расположени за тоа, она што за танц? Вие ќе најдете земја танци Кој може да ви помогне со доматно пире во nigthclubs, како и фино Врши балет.
А многу да се изберат, она што фиеста!

Пред Земјата на воспевање Станал државата слоган, Ново Мексико отиде по прекарот на Флорида-базирани на фактот дека секој Партија на Ново Мексико доби најмалку 70 проценти сонце текот на целата година.
Со состојба како голем како Ново Мексико, иако, климата значително се разликува од едно место на следната. Снежни врнежи се движи од помалку од 2 инчи годишно ниво во Долна Рио Гранде до долината на колку што е 300 инчи во планините на северно-централна Ново Мексико.
Заедниците на повисоки надморски височини имаат тенденција да бидат кулер текот на годината. Бидете подготвени за студеното време во текот на зимата и донесе џемпер или тешки јакна во пролет и есен.

Њу Мексико се наоѓа во југозападниот дел fg САД. Тоа е една од државите четири агол. Граничат во истата точка со Колорадо, Јута и Аризона. Границата држави Ново Мексико се; Аризона, Колорадо, Оклахома, Тексас и Јута.
Ново Мексико главниот град на Санта Фе е крајната точка на 800 милји на Санта Фе Трага. Санта Фе е највисок главен град во САД на 7.000 метри надморска височина. Lagest citys на Ново Мексико, се: Албакерки, Лас Cruces, Санта Фе, Рио Ранчо и Roswell.

Рио Гранде е најдолгата река во Њу Мексико
ри тече по целата должина на Ново Мексико.
Две важни аспекти на економијата Њу Мексико се научно истражување и рударството на природните ресурси како што се нафтата, природниот гас, ураниум, поташа, бакар, јаглен, цинк, злато и сребро.
Нов Мексико татко повеќе овци и говеда од луѓето. Постојат само околу 12 жители на квадратен километар.

Оцени Ново Мексико


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училиште проекти кои се однесуваат на Ново Мексико или на било кој начин поврзани со Ново Мексико.

Коментар Ново Мексико

« | »