.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Nightwish

Е финскиот метал бенд во моментов се состои од четири члена, по што започна пејачка Тарја Турунен.
Бендот има издадено 15 албуми, 15 синглови и 3 музика DVD. Нивната евиденција компанија наречена Nuclear Blast.
Tuomas - Synthist
Emppu - гитарист
Јука - Тапанарот
Anette - вокалист
Марко - басист и вокалист
Тарја - поранешниот вокалист
Сами - на пр. басистот

Музика

Повеќето од албумите звучи најблиску до моќ метал на фантазија елементи, како и "епски" атмосфера дека албуми произведува. Сепак, не може директно да се каже она што жанр припаѓаат. Со оперски глас Тарја е што стои во центарот и оркестри, исто така, се користи на два од најновите албуми дефинирани музиката многу почесто, како оперска метал. Двата жанра заедно е нешто што се нарекува симфониски моќ метал. Претходно беше кажано дека Nightwish беше само готик метал бенд, но не повеќе.
На првиот албум направија нив дури и малку инспирација од народната музика.
Темите на бендот во повеќето од нивните песни се: љубовта, природата, астрологијата и фантазија.

Приказна

Групата е основана во јули 1996 година, во Kitee, Финска, Tuomas Holopainen.
Tuomas поканети Emppu и Тарја со посебни својот глас на неговиот нов бенд. Сите три беа со и сними демо со три песни, една песна наречена Nightwish, а оттука и името на бендот.
-97 Година дојде Јука член на бендот и Emppu заменети акустични во електрична гитара. Во април истата година тие играа во седум песни во студиото, па бендот, стапивме во контакт со Spinefarm рекорди.
Нивниот деби албум Angels Fall Прво беше издаден во ноември и мораше да се одржи на 31 финскиот листи албум. Албумот е сепак многу критички осврти и многумина сметаат дека тоа е слаб во споредба со подоцнежните продукции на бендот.
(Мислам дека албумот е делумно послаби, но дури и посреќни отколку нивните подоцна. Тие го сменија нивниот звук многу и тоа е навистина недостасува бас.)

Албумот Oceanborn беше издаден во 1998 година и беше втор албум, кој беше вклучен во договорот рекорд. Албумот достигна до место на топ листите во пет албумот во Финска, а нивниот прв сингл Светата Тајна на дивината достигна првото место, со новиот член Сами. Албумот отиде злато во Германија.
Во 2000 година, Nightwish учествуваа во финскиот еквивалент на Евровизија со песната месечар и беше блиску до победа. Истата година во мај тие го издадоа нивниот трет албум Wishmaster, која се одржа на истиот пат што Oceanborn.

Nightwish објави четвртиот албум во 2002 година, кој имаше име век детето. Два часа, откако излезе како што веќе се продаваат на злато. Бидејќи на сите популарност дека тоа помогна дека тие даде надвор на ЕП за насловната страница на познатата песна Гери Мур над ридови и далеку, која, исто така, стана хит. Албумот век на децата е исто така голем музички однапред, бидејќи бендот побарале помош на оркестар и дека Тарја ја практикува својата неверојатна оперски глас повеќе. Тие промени направено тоа можно за нивните големи пробив две години подоцна.

7 јуни 2004 година го издаваат албумот еднаш, а синглот "Барајќи го Немо". И албум и сингл беа големи успеси и доби еден на топ листите во целиот свет. Nightwish отиде за прв пат на светска турнеја и 2005 година, тие го издадоа нивниот "најдобра на" -samlingsalbum, наречен Највисока надежи.

Во октомври 2005 година, Тарја беше отпуштен од бендот преку отворено писмо на http://en.wikisource.org/wiki/Open_Letter_To_Tarja_Turunen. Како причина за ова го изјави за нејзините наводни сиромашните посветеност кон музиката и да ја сопруг да се кандидира само на комерцијални интереси.
Тарја напиша приватна писмо до http://www.tarjaturunen.com/en/tarjaletter.html во кој таа напиша дека таа беше многу шокиран од веста, таа, исто така, се чувствува дека е нефер лични напади врз нејзиниот сопруг.

Член факти

Тарја Турунен
Родена е на 17 август 1977 година во градот Kitee, Финска. Тарја студирал класично пеење во одделот за Сибелиус академија во Куопио, таа е сопран, тоа е да го кажам женски хор, кој може да пее гласно.

Тарја започна како дете да учи музика, таа беше само 6 години. Таа се пресели во Хелсинки да се учат дополнителни, кога таа беше 18 години. Таа отиде во иста класа како Tuomas Holopainen во 1996 година, кога ме праша дали сака да се приклучат на неговиот нов музички проект. Тарја присуствуваше на истата година на фестивалот опера Savolinnafestivalen.

Во 1999 година таа пееше соло во Waltari е рок балет Evankeliumi за неколку настапи во финската национална опера. Со текот на годините -00 и -01 како таа продолжи да турнеја и рекорд материјал за албум на Nightwish. Тарја тогаш ќе се едуцираат понатаму и почна да го проучуваме Карлсруе Музика Универзитетот. Додека таа беше таму, таа снимени вокали за Nightwish албум век детето беше издаден во 2002 година, откако на турнеја со албумот век детето, Nightwish зеде пауза и Тарја отиде во Карлсруе.

По паузата, отиде секаде со Nightwish, како и обично, а потоа го издадоа албумот Откако.
Потоа, откако беше отпуштен од бендот, па таа почна да размислувам за соло кариера и сега планира да го издаде својот деби албум подоцна оваа година.
Tuomas Holopainen
Тој е роден на 25 декември 1976 година во Kitee вистинско име Tuomas Lauri Јоханес Holopainen. Тој свири на синтисајзер во Nightwish, и пишува сите текстови и поголемиот дел од музиката. Тој ги користи брендови Korg Oasys, карма, N364, Тритон, Троица. Негова страна на проектот во моментов е готик несреќата метал бенд за мојата болка.

Најпопуларните песни кои се Tuomas има напишано во неговото гледиште е песна мртвото момче и Крв Крик Марија. Неговите најлоши кошмар е дали тој ќе го изгуби сите негови креативност.
Со помош на Тарја и Nightwish Tuomas така исполни една од своите најголеми соништа, тој конечно да се игра на Hartwall арена во Хелсинки.

Тој, исто така, е во музичкото училиште, бидејќи тој беше 11 години и има во прилог на синтисајзер игра clarinett и саксофон. Неговите идоли во музиката, Ханс Цимер и Вангелис, во прилог на музиката што ја сака и на неговото семејство и на Дизни. Неговиот прв албум што го купил беше азил со хард-рок група бакнеж.

Марко Hietala
Роден 14 јануари 1966 година делумно е познат по Nightwish, но исто така и со бендот Таротот која почна со својот брат Захариј во средината на 80-тите години.

Неговото хоби е да се види филмови, читање книги и да игра видео игри. Неговиот живот-идол Нил Армстронг и тој би сакал да оди во вселената еден ден.
Неговата омилена песна со Nightwish, сирена се наоѓа на албумот Откако. Неговите најлоши кошмар на сцената ќе биде ако тој изгуби неговиот глас.
ByErno "Emppu" Vuorinen
Е роден на 24-ти јуни 1978 година неговиот идол отсекогаш бил неговиот татко. Тој живее од филозофијата на живот кој секогаш може да се најде нешто добро, дури и во она што е малку полошо. Тој, исто така, има девојка по име Mervi, бидејќи далеку назад.

Тој би сакал да патуваат во Египет. Неговиот нагласува со Nightwish, според него, се сите патувања тие се на. Неговата омилена храна е пица и суши.

Јука "Јулиј" Nevalainen
Роден е на 21 април 1978 година Јука е игра на тапани, бидејќи тој беше во петто одделение, кој е, од времето кога тој беше 11, тој беше во можност, сепак, како само практикување половина час на ден.
Тој живее со неговата сопруга Сату и нивните две деца, ќерката Луна 4, и син Ники 2 во градот Joensuu, Финска.

Тој сака филозофијата на "однесуваме кон другите како што сакате да се третира себе" е добар и се обидува во најголем дел се држи до тоа. Таму тој се пие во секое време е Jägermeister со Ред Бул.
Неговиот омилен албум топ 5 се:
Гладијатор - Саундтрак
Dream Theater - слики и зборови
Металика - Црното албум
Pantera - Vulgar Display of Power
Dream Theater - Сцени од А Меморија

Тарја Турунен
Родена е на 17 август 1977 година во градот Kitee, Финска. Тарја студирал класично пеење во одделот за Сибелиус академија во Куопио, таа е сопран, тоа е да го кажам женски хор, кој може да пее гласно.

Тарја започна како дете да учи музика, таа беше само 6 години. Таа се пресели во Хелсинки да се учат дополнителни, кога таа беше 18 години. Таа отиде во иста класа како Tuomas Holopainen во 1996 година, кога ме праша дали сака да се приклучат на неговиот нов музички проект. Тарја присуствуваше на истата година на фестивалот опера Savolinnafestivalen.

Во 1999 година таа пееше соло во Waltari е рок балет Evankeliumi за неколку настапи во финската национална опера. Со текот на годините -00 и -01 како таа продолжи да турнеја и рекорд материјал за албум на Nightwish. Тарја тогаш ќе се едуцираат понатаму и почна да го проучуваме Карлсруе Музика Универзитетот. Додека таа беше таму, таа снимени вокали за Nightwish албум век детето беше издаден во 2002 година, откако на турнеја со албумот век детето, Nightwish зеде пауза и Тарја отиде во Карлсруе.

По паузата, отиде секаде со Nightwish, како и обично, а потоа го издадоа албумот Откако.
Потоа, откако беше отпуштен од бендот, па таа почна да размислувам за соло кариера и сега планира да го издаде својот деби албум подоцна оваа година.

Сами Vänskä
Поранешен член поранешен басист во Nightwish е роден на 26 септември 1976 година и се уште е финскиот музичар. Тој беше дел од Nightwish 1998-2001.

Некои слики од потпишувањето на CD специјалист во Гетеборг

За жал, не беше потпишувањето но мојот дечко Емил беше таму и автограм на постер за мене.

Nightwish од своја перспектива

Избрав да пишувам за само Nightwish, бидејќи тоа е голем бенд, и инструментални база и вокално, но, исто така, затоа што го видов како можност да научат нешто ново за бендот и го направив, многу. Јас сум голем фан на Nightwish, она што јас сум најмногу жал за е дека јас веројатно никогаш нема да го видите на концерт со нив, со нивниот поранешен пејач Тарја, таа има толку голем глас. Слушам многу и често Nightwish. Имам 10 дискови со Nightwish и моите две омилени се Еднаш и Wishmaster.
Петте најдобри песни со нив според мене е:
Заспаната Сонцето
Посакувам да сум имал еден ангел
Крајот на секоја надеж
Барајќи го Немо
Бела ноќ Фантазија

Текстот на песната го Немо
Ова ми е за вечно
Еден од оние изгубени
На еден без име
Без чесен срце како компас

Ова ми е за вечно
Еден без име
Овие упатства последниот Ендевор
Да се ​​најдат на исчезнатите спас

О колку би сакал
За смирување дожд
Се што посакувам е да сонуваш повторно
Мојот љубовен срце
Изгуби во мракот
Се надевам дека ќе им даде на мојот сето

Мој цвет секна помеѓу
Страници две и три
Еднаш и засекогаш Блум отиде со мојата еден на друг

Прошетка на темно пат
Спие со ангелите
Јавете се на минатото за помош
Допри ме со твојата љубов
И откриваат за мене моето вистинско име

О колку би сакал
За смирување дожд
Се што посакувам е да сонуваш повторно
Мојот љубовен срце
Изгуби во мракот
Се надевам дека ќе им даде на мојот сето

О колку би сакал
За смирување дожд
О колку би сакал да сонуваш повторно
Еднаш и за сите
И сето тоа за еднаш
Барајќи го Немо моето име засекогаш

Барајќи го Немо пловење дома Немо овозможи да одат

О колку би сакал
За смирување дожд
Се што посакувам е да сонуваш повторно
Мојот љубовен срце
Изгуби во мракот
Се надевам дека ќе им даде на мојот сето

О колку би сакал
За смирување дожд
О колку би сакал да сонуваш повторно
Еднаш и за сите
И сето тоа за еднаш
Барајќи го Немо моето име засекогаш
Моето име засекогаш
Тереза ​​Samuelsson

based on 12 ratings Nightwish, 2.4 од 5 врз основа на 12 рејтингот
Стапка Nightwish


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Nightwish или на било кој начин поврзани со Nightwish.
  • Нема сродни теми

Коментар Nightwish

« | »