. Сега

Училиште дела и есеи од средно училиште на
Барај училишен

Северна Кореја

1. Позадина и Вовед

Северна Кореја (bil.1) е земја на шарм и многу историја, фасцинантна историја.

Причина зошто јас само го одбра земја Северна Кореја е токму затоа што има толку многу историја, Корејската војна, återuppbyggningen, нуклеарната енергија.

Дури и оние за човекови права ме натера да љубов за земјата. Потоа, бидејќи тоа беше едно училиште задача да истражување, производство факти и да пишувам за една земја.

2. Цел

Што е Северна Кореја за земјата? (Види резултати)

Северна Кореја е суров комунистичка диктатура, можеби најтешкиот диктатура, која постои во моментов. Тоа ќе биде интересно да се знае нешто во врска со Северна Кореја само да се спореди со начинот на кој ние го имаме во нашата земја.

3. Есеј испитување текст - на содржина

Истражуван за Ким II Сунг.

Испитуваат "Корејската војна."

4. Matrial

Пишува весникот во текот на месец "Март".

Резултати

1. Колкава е површината на земјата? 120.540 км2

2. Кој го води земјата? Ким Јонг Втори

3. Што работен човек во оваа земја? Шумарство, рибарство, индустрија

4. Каква е климата во оваа земја? Умерена со повеќе врнежи во текот на летото.

5. Кои се природните ресурси во земјата? Јаглен, железна руда, олово, цинк, магнезит, волфрам, па дури и злато.

6. Кои се нивните најголеми градови во земјата? Pyongyand, Nampo, Kaesong Sinuiju, Wonsan, Hamhung, Chongjing.

7. Што религии се во оваа држава? Будизмот, христијанството, а Cheondoism.

Дискусија

Да се ​​добијат одговори на прашањата што биле студирањето преку интернет, и проверени атлас.

Се согласувам со луѓе на интернет кој има напишано и произведени факти кои потоа да се добие помош од да се користи за мојата есеи. Mimer Brunn има огромен распон од Северна Кореја резултира со добар текст за мене и моите слушатели, што јас тогаш пријавени моите проекти.

• Капитал: Пјонгјанг (39 ° 2 'N 125 ° 45' Е)

• Јазик: Кореја

• Независен: Август 15, 1945 (од Јапонија)

• Население: 23.301.725

• Густина: 190 луѓе на км2

• Површина: 120.540 км2

• Религија: будизмот, конфучијанскиот, христијанството, Chando-gyo

• Лидер: Ким Јонг Втори

• Тие работат со: шумарство, риболов, индустриски

• Клима: Умерена со повеќе врнежи во текот на летото

• Историја: само можам да добијам на приказната за "Корејската војна" или конфликт на Корејскиот Полуостров.

• Највисока планина: Paektusan (2744 м.н.в.)

• најголемите градови: Pyongyand, Nampo, Kaesong, Sinuiju, Wonsan, Hamhung, Chongjin

• Природни ресурси: јаглен, железна руда, олово, цинк, магнезит, волфрам, злато

• Колку е рурална, шума и град во вашата земја: многу тешко и го изнесам тој вид на информации.

Ким Сунг II: Додатокот. 3

Ким Ил Сунг бил претседател на Северна Кореја за време на Корејската војна, тој беше избран 5 септември 1948 година на "Вечниот претседател на земјата". Се вели дека тој бил обучен во Советскиот Сојуз, тој учествуваше во Втората светска војна и ја видов како војна за ослободување од Јапонија. Тој прв стана политички вклучени во комунистичка партија која подоцна се спои со селанска партија и стана Кореја Лабуристичката партија. Ким Ил Сунг бил култот на личноста, односно, тој беше поклонуваа како на Бог од страна на многу луѓе, веројатно затоа што тој застана на чело на ослободувањето на Северна Кореја од јапонската окупација. За Корејците, тој е еден вид на татко на нацијата многу како Густав Васа на Шведска и се нарекува "голем лидер". Неговите политички ставови се собраа во Juche-чиста аналогија, во која пишува дека треба да се биде независен од надворешниот свет и дека тоа е масите кои треба да се одлучи. Западњаците кои се запознал со него да му го опиша како интелектуален и симпатична човек. Иако постојат и други мислења за него, исто така, се вели дека ситуацијата во Северна Кореја беше сличен на нацистички логори (на пр Аушвиц) за време на Втората светска војна.

Северна Кореја, чие вистинско име е Демократска Народна Република Кореја, е држава сместена на Корејскиот полуостров во Азија и се граничи со Јужна Кореја, Кина и Русија. Главен град е Пјонгјанг. Шефот на државата Ким Ил Сунг почина во 1994, но се уште е во место како претседател на државата. Неговиот син Ким Јонг II е врховен командант на Северна Кореја сега, и на тој начин највисоките политички лидери во земјата. Учество во различни партии е многу профитабилен во Северна Кореја. Активни членови на партијата често добиваат дом во главниот град, што го прави многу атрактивен. Градот бил поделен од провинцијата Јужна Pyongan во 1946 година и стана независна мали покраината.

Корејската војна: Додатокот. 4

"Војната можеше да започнете светска војна" од 25 јуни 1950 до 27 јули во 1953 година. Конфликтот продолжува и денес. Војната започна кога Северна Кореја се повлекла кон нападот на 38-от географска ширина (ширина која поминува низ САД, Медитеранот и Азија). Северна Кореја го зеде помош на Кина.

Околу Нова Година како кинески презеде Сеул.

За време на војната, се проценува дека загинале 300.000 Јужна Кореја, 140.000 Американци и 10.000 други сили на ОН. Северна Кореја и Кина загуби се непознати, но ние се претпостави дека тие се поголеми од останатите земји. Вкупно, се верува дека починале околу 5 милиони луѓе во војната.

Зошто Корејската војна?

Како и повеќето земји во развој така имаше Северна Кореја компании и индустрии, која беше добар, но дека тие немале беше работната сила е потребно и тие не беа едуцирани луѓе кои ќе бидат потребни за да се извлече земјата застане на нозе. Јужна Кореја, беше на пат да стане во земјата со помош на САД, кој имаше добро обучен персонал и многу труд, но не толку многу индустрии или компании. Таму може да се види со причина, главните економски разлики. Москва го одобрил нападот на Северна Кореја.

Важни датуми во историјата на Северна Кореја: Додатокот. 5

Околу 100 п.н.е. кинеската војска колонии на Корејскиот полуостров.

600 е полуостров обединети во Кореја kungagömet Сила.

1500 јапонскиот напад, проследено со кинески.

1905 Кореја станува Јапонски протекторат, пет години присоединување Јапонија, земја.

1945 Северна Кореја изврши инвазија од страна на советските единици.

1948 Северна Кореја формирана, Ким Сунг II станува шеф на владата

1950 Корејската војна: Северна Кореја напаѓа Јужна Кореја

1953 мирување договор, 38. паралелно границата

1972 Новиот устав, Ким ќе стане претседател

1994 Ким Сунг II умира

1995-1997 Поплави, суши, глад.

1997 Ким Јонг Втори станува лидери на Комунистичката партија

2000 Самит на Северна Кореја - Јужна Кореја.

Политиката и одбрана: Додатокот. 6

Официјално име: Choson Minju-juui inmin konghwa-Fuk / Демократска Народна Република Кореја

Влада: Чешка, комунистички еднопартиска држава

Шефот на државата: Ким Јонг Ил, претседател на Националната комисија за одбрана (1998 -)

Влада: Хонг песна Нам (1997 -)

Политички партии: Кореја работничка партија е во прилог на две мали партии подршка единствената партија во земјата е дозволено.

Членство во меѓународни и регионални организации: Движењето на неврзаните земји, ОН, ARF.

Вооружените сили: Армијата 9500 000 сопруг, воздухопловната 86 000 човек флота од 46 000 мажи; паравоени безбедносни сили, вклучувајќи граничната заштита, 189 000 мажи; приближно 3,5 милиони Севернокорејци се организирани во народна армија (2001)

Воена служба: Армијата 5-8 години, 5-10 години, морнарица, воздухопловната 3-4 години.

Воените трошоци: $ 1300000000 (Буџет 2001)

based on 26 ratings Северна Кореја, 3,0 од 5 врз основа на 26 рејтингот
Стапка Северна Кореја


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Северна Кореја или на било кој начин поврзани со Северна Кореја.

Коментар на Северна Кореја

« | "