.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишните

Перл Харбор - Неуспешните освојување бран

Вовед
САД, најголемата пречка за јапонската суперсила сон беше Соединетите Американски Држави. Иако само на Филипините и неколку Пацифик островите биле под американска контрола, САД имале свои планови за земјиште области. САД беа посебно заинтересирани за влијание врз развојот на настаните во Кина и дека нема желба да ги споделат поморската моќ во Пацификот со Јапонија. Во 1941 година, Јапонија почна да се болно за важни увезената стока поради тоа што САД ја ограничи нејзината трговија со Јапонија. Економската конфликт се продлабочува уште повеќе кога Јапонија влезе во јужниот дел на француската Индокина. САД ги замрзна сите во главниот град беше под нивна контрола и откажани големи снабдувањето со нафта во Јапонија. Јапонија сега се соочува со две опции, или да се повлече од влечење се врати од Манџурија, Кина и Франција Индокина, или ја преземат контролата на europiska колонии во Азија и нивните природни ресурси. На последната опција ќе создаде вооружен конфликт со САД. Но, еден начин да се справи со заканата ќе биде изненадување!
вметнување напад да ги уништи поморските сили на САД во Пацификот "Перл Харбор". Но, она што не го знаеме е дека тие ќе им донесат целосно оклопни спиење мечка кои никогаш нема да се повлече.

Цел

Целта на оваа хартија пепелниците е дека јас ќе објаснам зошто Јапонија нападна Перл Харбор.
Јас ќе ви кажам за тоа како подготовки отиде пред нападот, и објаснуваат како напад план беше. Јас, исто така, мора да ти кажам колку нападот се случил, колку имало кој почина и колку таа била урната во Пацификот флота на Перл Харбор. Јас, исто така ќе ви кажам накратко за придобивките добиени преку Јапонија за напад Перл Харбор.
Јас, исто така ќе ви кажам за она што се случи за време на јапонската нападнал Перл Харбор.
Конечно, јас ќе ви објасниме како САД и Јапонија постапил по напад

Прашања

• Зошто Јапонија бомбардиран Перл Харбор?

• Кои беа подготовките за нападот на Перл Харбор и како беше планот за напад?

• Како нападот, колку е уништен по нападите и колку луѓе умреле?

• Кои се придобивките што Јапонија се здоби со напаѓање на Перл Харбор?

• Што се случи за време на јапонската нападнал Перл Харбор?

• Како се САД и Јапонија, по нападот?

Fakt Адел

Причината зошто Јапонија нападнаа Перл Харбор

Јапонија имаше многу векови изолирани од најголемиот дел на светот. Во 1930-тите, Јапонија беше на добар пат да стане модерна држава. Јапонија имал население од 70 милиони жители раѓањето затоа сакаше Јапонија да учествува на europiska технологија. Во меѓувреме, Јапонија немале природни ресурси како што се нафтата, калај и гумени што е важно за процесот на модернизација во Јапонија. Во споредба со големите држави како Велика Британија и Франција, Јапонија има исто така, нема колонии во Азија кои би можеле да им се обезбеди со богатство и ресурси. Да се ​​балансираат на Јапонија стоковните средства имаше во 1931 година една област во северниот дел на Кина со името Манџурија прошири шест години подоцна нивната стока средства со отпочнување на војна со Кина. По успехот во Кина се зголеми амбициите на Јапонија.
Во ноември 1938 година откри своите планови за Југоисточна Азија. Западните земји како Велика Британија, Франција, Холандија и САД, Јапонија ќе преземе своите колонии во Пацификот. Тие имаат колонии беа богати со суровини. Сега, наместо да биде дел од Источна Азија зона, контролирана од страна на Јапонија.
Напред марш Германците "фаворизирана од Јапонија. Во 1940 година Франција и Холандија за време на германската контрола, додека во Велика Британија се уште беше во војната против Германија и нацистите. Затоа, тоа беше само ги тука три колонии земји во Југоисточна Азија, особено ранливи на нападот. Ова сега е златна можност Јапонија да преземе пресудата ослабени колонии во Азија. Со природните ресурси на колонии, Јапонија ќе бидат во можност да го освои Кина и да се изгради својата империја, а не да биде зависна од увоз од странство. Ова ќе биде економски поттик за Јапонија, ова исто така ќе имаат корист процесот на модернизација.

Земјите од регионот Пацификот. Мапата покажува британски, холандски, американски и јапонски областите под контрола пред избувнувањето на војната.

Американскиот Претседател, Франклин Делано Рузвелт бил свесен дека ќе има проблеми со Јапонија. Затоа, тој се обиде да најде начин што ќе ги заштити американските и европските територии во Пацификот и да се спречи дека Јапонија ќе стане голема сила. Еден начин е економски санкции.
Во 1940 година САД ограничен извозот на железо и нафта на Јапонија. Ова имаше сериозни последици, со оглед дека Јапонија е зависна од увоз од Америка. Но, САД одбија да ги променат нивните планови. Во септември 1940 што се Јапонија окупираа голем дел од француска колонија на Индокина. САД се обидоа да ја спаси ситуацијата преку построги санкции и преку преговори со Јапонија. Но, ништо не работеше. Во јули 1941 година, тензиите уште повеќе кога Јапонија презеде целата територија на Индокина. Како одговор удавен Рузвелт сите трговијата со Јапонија и јапонската не имале пристап до пари и имот на САД.
Во октомври, генералниот Hideki Tojo јапонскиот премиер. Тој испрати специјален амбасадор во САД да се преговара. Но, американските барања беше дека Јапонија ќе се повлече од Кина и Индокина но Јапонците не го сакаат тоа. Сега Јапонија се подготвува за војна во Пацификот. Во септември 1942 година го погоди Јапонија, Германија и Италија заедно, овие три земји потпишаа tremaktsföredrag а подоцна вклучени Јапонија, не-напаѓаат договорот со Сталин. Сега Јапонија може да се оди напред со своите планови, без да бидат нарушени од страна на Советскиот Сојуз.

Подготовките и напад план

Адмирал Јамамото беше првенствено зад спроведување и дизајн на планот за нападот на Perl Харбор.
За време на интензивни месеци завршија во информации за американски брод движења од добро образовани информатор службеници кои биле стационирани во јапонската конзулат во Хонолулу.
Екипажите на јапонски воени бродови и нивните aircrews се добро обучени во хирургијата и да се имплементира во сите видови на времето; најмалку педесет обука летови беа направени од страна на бомбаш екипи.
Нула борци беше продолжен радиус на дејство кој им овозможи на носителите авион не треба да се кандидира на борци нула да југозападна Тихиот Океан за работа.
Јапонската амбасада во Рим и Лондон доби корист од овие податоци дека британските поморски Авијација имаше потоа со поморски сили против Таранто во ноември 1940 година британските поморски Авијација имаше само 21 торпедо авиони и успеа да ја намали на три италијански воени бродови закотвени во силна тврдина порт. Вода длабочина е помалку од 23 метри, што беше просек во Таранто. Има добил Перл Харбор заштита од овој вид на напад, бидејќи длабочината на водата не е повеќе од 10 до 14 метри. Со оглед на британското искуство од Таранто во 1941 година успеа британскиот за да се фатат торпеда од авион врз цели каде што длабочината на водата беше само 12 метри. Благодарение биде дека тие се вградени дрвени перки на торпеда, и каде што дури и спречија торпеда да се направи длабоко се нурне и експлодираат против плитки морското дно.
Сега јапонски сакаа да ги искористат предностите на ова искуство и да продолжи со експерименти од ист вид. Јапонскиот höghöjdsbombplan биле опремени за 15 до 16-инчен оклоп пирсинг школки кои беа поставени на перките ќе падне како бомби кои вертикална капка навлезе во најгустите палубата оклоп. Ова го прави нападот поефективна. Американците Пацифичка флота опремени нивните бродови со заштитни мрежи против торпеда кои го направија јапонски многу загрижени. Адмиралот Маж Е. Kimmel, главен сили се чинеше дека пресудата мрежи кои постоеле ќе стане главна пречка за брзо маневри. Одлуката беше осудена на пропаст низ флота во Перл Харбор.
Имаше неколку фактори кои ќе влијаат на планирање на нападот. Адмиралот Kimmel нареди секогаш бродови кои не се целосно екипирани во Перл Харбор во текот на викендот. Ова беше јапонски биле свесни.
По средината на декември за време би било несоодветно да се изврши операцијата. На 8 декември т.е. Недела на Хаваи нема да биде на месечината. Длабочина на водата ќе биде од корист за слетувања. Но, времето немаше корист на PGA. дека тие имале недостаток на транспорт садови и инвазијата на сила лесно може да се открие и да се елиминира.
Јапонскиот поморски сили имаше три правци да се изберат. Еден од нив беше јужен пат преку Маршалските Острови и друга средина преку централниот пат т.е. Јен патиштата. И двајцата биле пократки, но тие го одбра патот во текот на Курилските острови, што би значело bunkrig во морето ова доведе да не бидат откриени од страна на американскиот извидувачки авион.
Јапонскиот користи посебен тактика наречена нееднаков нога нападот во кој беше на носач на авиони пријде на целната под закрила на темнината, а потоа авионот започна во раните утрински часови светлина кога садови најблиску до целта. Тогаш тие промени курсот. Потоа, тука е формирана агол помеѓу авионот utflygningsriktning и нивното враќање лет е насока. Носачи на авиони беа соединети со нивните авиони во точка подалеку од целта од она што тие го започна. Со оваа техника, јапонски авиони летаа на "kortben" кон целта и "långtben", кога тие отпатува назад по завршувањето на мисијата. Таму, против американските авиони требаше да лета два "долги нозе" се еден од и еден назад. Одбрана на САД планови не биле свесни за недостатоците.

Во нападот на Перл Харбор

На 2 декември, командант на јапонските сили во Источна Азија шифрирана порака, која вели: Нападот на поморска база во Перл Харбор ќе започне Декември 7, 1941.
Два дена подоцна, на 4 декември, Јапонија кодирани порака од разузнавачката во Хонолулу. Пораката беше дека бариера балони и торпедо дека пристигнал во Перл Харбор се уште не се користи. Сега се подготвени Јапонија тие траат детали пред план може да се стави во сила.
Целта беше дека ќе го бомбардираат американски носачи на авиони (на јапонски надеваа дека барем три, пожелно шест, ќе биде во Перл Харбор); бродови, нафта депоата, лет планови и други пристанишни објекти на главни бази Вилер, Hickam, Bellows поле и Перл Харбор. Нападот беше извршен од страна на шест носачи на авиони со вкупно 423 авиони, но се користи само 360 авиони. Од 360 лет планови користи höghöjdsbombplan 104, 135 нуркаат-самоубијци, 40 торпедо авиони и 81 борци.
Придружба сила која ќе ги заштити главната сила се состои од два

бродови, три КРУИЗЕРИ, девет разурнувачи и три подморници, плус осум танкер бродови.
Нападот беше предводена од адмирал Nagumo. На Јапонците им се планира симултан напад од страна на джудже подморници, така што тие може да се користи за хаосот што ќе произлезат во нападот.
На 19 ноември, подморници Kure поморска база во Јапонија со пет джудже подморници се влече.
Кон крајот на ноември 1941 година испрати Yamoto на кодирани порака "се искачи niitakaberget" за шест носачи на авиони. Тоа беше цел дека тие треба да одат на 6500 километри од североисточниот дел на Јапонија на Хаваи. Бидејќи тие не би биле откриени возеше носачи на авиони без радио контакт помеѓу бродови.
На 6 декември, ноќта пред нападот доби Јапонија постојано извештаи од конзулатот во Хонолулу дека нема носачи на авиони во Перл Харбор. Една од тие беше во Калифорнија брег, друг транспортираат самоубијци да Мидвеј и уште штотуку доставени ловечки авиони да се разбудам, а три беа во Атлантикот и не може да се врати Перл живее поради силното невреме. Но, јапонскиот го пријави дека имало осум удари бродови во Перл Харбор и дека тие немале торпедо мрежи што заштитени.
Но, адмирал Nagumo одлучи да продолжи и да не се врати назад.
Рано наутро 7 ДЕКЕМВРИ 1941 година, кога резултатите беа авиони надвор 6:00-07:15 Хаваи време од точка 440 км северно должи на Перл Харбор. Американците имале два претходни предупредувања дека би можеле да имаат значително влијание врз Перл Харбор, но тоа не ги ни допреа. Првата беше дека биле откриени јапонски подморница сила во неколку наврати од 03:55; еден од подморници потонат во 06:51 од страна на американскиот разурнувач и уште 07.00 морнарица авион. Веднаш потоа откри најсеверната од шест американски радарски станици на островот голем воздушните сили со над сто авиони пријде кратко време по 07:00. Персоналот е на чекање за тоа да се добие неколку авиони од моделот Б-17 од Калифорнија, дури и ако мислев дека ќе добие 12 авиони и дека ќе дојдат од исток, а не од север.

Пристапот на островот Оаху. На мапата може да се види како јапонски надлетаа остров и почна напаѓаат поморски бази.

Во раните утрински часови на 7 декември лансираше 183 авиони од шест носачи на авиони и полета во V формирање над северниот дел на Хаваи. На јапонски авиони екипи беа водени од една локална радио станица дека пуштал музика, тоа беше околу еден час пред да пристигнат на островот Оаху. Околу kl.07: 40 како бомби почна да опаѓа во текот на пристаниште и аеродроми. Во првиот бран на нападот требаше да kl.08: 25 и направи голема штета. Вториот бран на нурне самоубијци и höghöjdsbombare почна напаѓаат околу kl.08: 40 Третиот напад врз нафта депоата и работилници беа откажани бидејќи тие се плашеле дека ги исполнуваат американските носачи на авиони, кога тие ќе се повлечат. На јапонски авиони се врати на превозници авион помеѓу 10 часот: 30 и 12:20. Одлучувачки бран беше уште во првиот бран на торпедо авиони. Од осумте воени бродови потонати, Аризона, Оклахома, Западна Вирџинија и Калифорнија, додека Мериленд, Невада, Пенсилванија и Тенеси беа повредени!
тешко. Три уништувачи и четири помали бродови беа, исто така, се намали, додека три лесни КРУИЗЕРИ и victualling бродови беа тешко оштетени. 188 американски авиони се уништени, а 63 авиони беа оштетени. Јапонците не губат повеќе од 29 авиони и максимално 70 авиони беа оштетени. На американската страна бил убиен во 2403 војници и 1032 војници беа повредени. Јапонскиот бројка е неизвесна, но тоа беше во секој случај помалку од 100 мажи кои починале.
Потсмева на Јапонците им остана во правни причини граници, без губење на изненадување моменти.

Предностите на напаѓање на Перл Харбор

Овој успешен напад даде Јапонија три големи предности. Американската Пацифичка флота беше во основа се речиси целосно елиминирани. Операциите во Пацификот не може да биде нарушен од страна на американските поморски сили, сепак, беа јапонски воени бродови кои учествувале во нападот на Перл Харбор распоредени и поддршка на своите операции. Јапонскиот влезе во уште повеќе време да се прошири и да се изгради својата одбрана прстен.

По нападот

Иако јапонскиот беа многу задоволни со успешен напад на Перл Харбор, како што истакна шефот адмирал на морнарицата Yamoto, дека војната ќе го отвори Јапонија со многу тешкотии во иднина. "Мали успех" во Перл Харбор не значи многу.
На Јапонците им се доживеа неуспех. Тие не се качила на американските носачи на авиони, главниот напад целта и клучот за иднината на војување. Тие, исто така пропушти нафта депоата и други важни објекти, бидејќи се плашеа од американските авиони бродови се вратат. Тој зел повеќе време за Американците да се опорави, ако тие уништени нафта депоата и други објекти, јапонски, тогаш ќе имате повеќе време за да се зајакне нивната одбрана.
На 8 декември, изјави американската војна против Јапонија. Како и САД, исто така, објасни војната Велика Британија против Јапонија. На 11 декември, објасни силите на Оската Германија и Италија војна против САД. Втората светска војна се претвори во глобален конфликт.
САД и Јапонија сега е во војна. Во САД беше нападот на Перл Харбор како изненадување на шок не само што предизвика јавна критика на власта, барем не против Рузвелт, но, исто така, сомнеж и дека други фактори од besinningslöshet и конфузија зад катастрофа. Овој сомнеж процвета од особено меѓу критичарите Рузвелт и политички противници и тие биле оставени за долго. Некои критичари тврдат дека американскиот претседател Франклин Делано Рузвелт и британскиот лидер Винстон Черчил бил чуван во врска со нападот на Перл Харбор, но одбра тоа да го чува во тајност, бидејќи тие сакаа САД ќе се приклучат на војната против силите на Оската и соборат Хитлер. Имало тужби за ова, но постои убедлив доказ е резултат за ова тврдење. Но, имаше и извештаи за разузнавање, која посочи дека нешто ќе се случи, 7 декември, но никој не дојде до заклучок дека Перл Харбор е во опасност.

Однесување по напад

Јапонија го погоди брзо и одеднаш против САД територии во Пацификот. До средината на 1942 година се САД се уште не како да ја поврати контролата на изгубени земјиште., Но Јапонците, исто така, имаше проблем. Некои од воени лидери во земјата сака да ги брани големата империја Јапонија изградиле, додека други сакаат да го прошират. На крајот, Јапонија одлучи да го окупира Нова Гвинеја, која исто така ќе се изложи на морскиот пат во Австралија. Во мај 1942 година подготвени инвазијата на главниот град Нова Гвинеја Порт Морезби. Во меѓувреме успеа да американското разузнавање, операцијата "Магика" попуштат на јапонската флота код. Тоа им даде адмирал Честер Нимиц врховен командант на американската Пацифичка флота, да дознаете планови. Нимиц распоредени посебна сила, вклучувајќи и УСС Лексингтон и USS Yorktown. Битката на Коралното Море, Мај 7-08 загуби УСС Лексингтон. Но, кога еден носач на авиони во Јапонија потона, а друг ne!
ditiona л уништи еден напуштен јапонски планови за инвазија врз Нова Гвинеја. Сега адмирал Yamoto, врховен командант на јапонската флота беше наместо напад на американски Мидвеј Острови во централниот дел на Тихиот Океан. Адмиралот Yamoto знаеше дека морнарицата на САД не биле целосно уништени по нападот на Перл Харбор. По битката на Коралното Море, затоа тој направи смел план за да се заврши работата. На островот Мидвеј, која изнесува 1 600 км северозападно од Перл Харбор ќе служи како база за напади на пацифичкиот брег на Америка. САД ќе ја бранат Мидвеј гарантира доколку е изложен на закани. Ваквата закана ќе се користи како мамка за да ги намамат американски флота во пристаништето. Имаше голем број на јапонски носачи на авиони, бродови, разурнувачи и да почекаме и да се уништи непријателот флота. Планот, исто така, содржи пренасочување, мала нападот на Aleutian Острови северно од Мидвеј, со цел да се подели на американската морнарица.

Мапа на како напад се случи, Мидвеј Острови.
Што Yamoto не знаела дека на кодирани јапонски радио пораки бил скршен и дека адмирал Честер В. Нимиц, командант на американската Пацифичка флота, знаел за планот. Рано наутро 4 јуни 1942 година ја нападнаа јапонски борбени авиони Мидвеј. Нивната носач на авиони беше локализиран од страна на американските авиони од Yorktown, но нападот не успеа и беа изгубени 35 американски авиони. Адмиралот Рејмонд А. Sprunce потоа изврши ненадеен напад со бродови претпријатија и Хорнет. Три јапонски носач на авиони фатени кога тие поттикна по нападот Мидвеј. Една мала група на американски нурне самоубијци фатени очите на носачи на авиони. Јапонскиот немаше време да се организираат и тоа не беше долго пред бродови се претвори во огнена урнатините. Четвртиот јапонски носач на авиони, Hiryu, избега и беше во можност да учествуваат во нападот на Yorktown на попладне на истиот ден. YORKTOWN беше многу оштетен, а подоцна ќе биде потопен од јапонски подморница. Исто така!
Hiryu беше сериозно повреден, но Sprunce избра да се повлече. Тоа беше една мудра одлука, бидејќи друга сили под команда на адмирал Yamoto пријде Мидвеј. Битката за Мидвеј беше јапонски првиот голем пораз во Пацификот. Иако јапонската не го гледаат во тоа време, па тоа даваа знак на промена во рамнотежата на моќ во корист на Америка. Јапонскиот загуби четири носачи на авиони, 255 борбени авиони, еден брод. Американците загубија носач на авиони, 146 борбени авиони и разурнувач. Билансот на жртвите е неколку стотици на двете страни. По Битката кај Мидвеј имале ниту една страна не успеа да го контролираат над јужниот Пацифик. На островот на Гуадалканал тоа стана бојно поле за САД и континуираната борба на Јапонија. Гуадалканал Кампањата почна 7 август, 1942 година, кога 10.000 американски војници слета на островот. Набргу потоа се појави сосема неочекувано јапонски воени бродови од Rabaul во близина на островот SAV и потона четворица американски КРУИЗЕРИ така!
М испратени таму за следење на слетување. Во текот на 1000!
Сојузничките морнари ги загубија своите животи во отворот, теснецот на Флорида острови и Гуадалканал стана познат како "Железната Крајна теснец", бидејќи на сите бродови кои потонале таму.

На црвени стрелки се јапонски слетувања. Сина

стрели се Американци слетувања.

За стравот од контра напади од воздух избра јапонската да се повлечат наместо да чека и напад транспорт садови. Две и пол години подоцна, во јуни 1945 година, јапонскиот биле тепани на сите големи фронтови. Јапонија се уште не беше целосно поразена, а се проценува дека Јапонија има околу 2 милиони луѓе во битка обновена и беа голем број на Бам авиони подготвени да ги бранат јапонската копното. Владините лидери на САД сака да избегне скапите инвазија на јапонските острови. Јапонците се навистина тепан, но тоа го сторија Јапонците не се реализира "Претпочитам да умрат отколку да се откажат од" беше мотото на јапонската во војната, но не беше на долг рок. Јапонскиот император и група околу него посакуваната крајот на војната веднаш. Беше донесена предност на контактите што ги имаше со Советскиот Сојуз, но неуспешен поради тоа што биле во сојуз со САД и не сака да се меша. Јапонскиот военото раководство се 'уште не ја прифати идејата за предавање. Во Potsdamdeklarat!
Ionen 26 јули, 1945 се закани на сојузничките Јапонија со "целосно уништување" Ако не се согласуваат да се безусловно предавање, кој беше отфрлен од страна на јапонската воена лидерство. САД се уморни од преговори со Јапонија, тие сакаа да се стави крај на војната во најкраток можен рок. Хари Труман, американскиот претседател за време на бомбардирањето, бил информиран дека меѓу 25.000 и 46.000 Американци ќе умрат ако јапонски имигранти. Овие животи би можеле да бидат зачувани од страна на две бомби "Little Boy" и "Fat Boy". На голем истражувачки проект кодно име "Менхетен" испорача производот што тие го произведуваат од 1942 година на првата атомска бомба тест, три-nitytestet, беше успешно завршен на 16 јули. Одлуката да се откажат од атомските бомби беа преземени од страна на американскиот претседател Хари Труман. Труман јасно кажа дека сака брз крај на војната со додавање на уништување против Јапонија и влевајќи страв од понатамошно уништување и така натаму!
види за да ја принуди Јапонија да се предадат. Тоа беше интензивна контра!
ussion на местото каде што бомбите ќе биде укината. Таа цел ќе имаат воени значење е задолжителна. На стар империјален град Кјото, која за првпат се споменува како можна цел, беше отстранет од листата. Остана Хирошима, Јокохама, Kokura, Ниигата и Нагасаки. 66 најголеми градови во Јапонија, 59 биле во најголем дел е уништено пред две атомските бомби падна.
Хирошима, град со околу 400.000 жители и Нагасаки, град со околу 240.000 жители беа меѓу ретките градови кои биле оставени да бомбардираат. Двата града имаа воени инсталации, тоа е од клучно значење.

Ураниум-базирани атомска бомба, момче.

На првата атомска бомба, малку момче, беше осуден август 6, 1945 на 8:15 на индустрискиот град Хирошима. Тоа е бомба ураниум-базирана. Тој имаше форма на цилиндер, беше долго 3,05 метри и тежина од околу 4.000 килограми. Помеѓу 90 000 и 00 120 од жителите се проценува дека се убиени веднаш кога активирал бомба, или други повреди на следните неколку дена.
Јапонија се уште ја имаше својата силна гордост лево и одбиле да се предадат по првата атомска бомба.

На елипсести атомска бомба, дебелиот.

Други атомска бомба, дебелиот, беше осуден 9 август во 11:02 на градот Нагасаки. Тој имаше облик на јајце, беше долго 3,25 метри и тежел околу 4050 кг. Помеѓу 25 000 и 50 000 жители починал веднаш. Јапонија сега се плаши од напад од САД.
На 14 август, јапонскиот император Хирохито во едно радио говор дека земјата била поразена. Јапонија се предаде и на тој начин стави крај на војната во Stillwater морето и Втората светска војна, кошмарот е завршена.

Напиши царот на Јапонија во согласност со условите за предавање на американскиот носач на авиони.

Заклучок

Резултати

Добив одговори на сите мои прашања сум ги распрашувала во целта и во прашање. Првото прашање што се наметнува мене беше зошто Јапонија ја нападна САД.
Одговорот што го добив беше: во 1930 година, Јапонија била на пат за модернизација и сакаше да се земе некои од нив europiska технологија. Бидејќи тие немаат средства да стоки и природни ресурси, тие планираат Јапонија да започне војна со Кина да се балансираат нивната потреба за суровини. Од Јапонија се зголеми амбиции за успех во Кина.
Во 1938 година, Јапонија откри своите планови за Азија. Јапонија ќе преземе САД, Франција, Холандија и колонии на Велика Британија во Пацификот. Пристап до суровини во колонијалните земји може да се сретне во Јапонија сите барања за технологија и развој.

Моето второ прашање прашав што беше подготовки пред нападот и нападот план беше.
Со подобра тактика, планирање и користење на знаење од другите земји се подготвуваат Јапонија пред нападот. Ова беше подготовка се:
• Информации колекција од високо обучени службеници.
• Повеќе од 50 интензивна воздух вежби беа направени од страна на бомбаш екипажот.
• Подолго оперативен радиус на нула борци кои торба направени носачи на авиони.
• Јапонската амбасада користење Рим и Лондон борбени карактеристики (податок дека британските поморски Авијација имаше потоа со поморски сили против Таранто)

Напад Планот беше под влијание на различни фактори:
• Време
• плима во Перл Харбор
• Се стигне до таму (на јапонски имаше три правци да изберете од) • Јапонскиот паметни воздух тактика

Моето трето прашање прашав беше како дека нападот се случил, колку е уништен по нападите и колку луѓе умреле.
Целта беше да се бомбардира носачи на авиони, бродови, нафта депоата, лет планови и други пристанишни објекти на главни бази Вилер, Hickam, Bellovs поле и Перл Харбор. Со голема воена опрема и разни вешти стратегии би можеле јапонскиот напад своите цели без проблеми. На пример јапонски носачи на авиони возеше без радио контакт помеѓу бродови да избегнат да бидат откриени од страна на Американците.
На 7 декември, започна нападот.
Јапонскиот испратени 183 авиони од шест носачи на авиони врз цели. Тие успеале во намалувањето на четири воени бродови додека 4 беше сериозно оштетена. Тие го уништија три уништувачи и четири помали бродови, три лесни КРУИЗЕРИ и снабдување бродови беа оштетени. Тие го уништија 188, а беа повредени 63 американски авиони. Додека јапонските само што го загуби 29 авиони и максимално 70 беа повредени. 2403 американски војници загинаа, а 1032 ранетите војници.

Мојата четврта прашање прашав беше она што придобивките добиени од Јапонија за напад на Перл Харбор. Но, за ова прашање немаше многу информации за.
Предностите се дека Јапонците може да имаат повеќе време да се прошири и да се изгради својата одбрана прстен. Тие, исто така може да fortstätta со нивното работење без да бидат нарушени од страна на Американците.

Мојот петта прашање прашав беше она што се случи за време на јапонската нападнал Перл Харбор.
Јапонскиот имал проблем по нападот на Перл Харбор. Тие не успеаја да ги уништи САД носачи на авиони и масло депоа. Ако тие успеале тоа би ги презеле повеќе за Американците да го направите ова ќе им даде на Јапонија придобивките кои ги добија повеќе време за да се прошири и да се изгради својата одбрана. Тоа беше исто така, донесе мисли на Френклин Д. Роуз ја кријат предупредување пораки дека сака САД ќе се приклучат на војната против силите на Оската. На 8 декември, објасни САД и Велика Британија војна против Јапонија. И не силите на Оската.

Мои шеста и последна прашање беше како САД и Јапонија постапил по нападот.
Јапонија одлучи да го окупираат Нова Гвинеја. Додека јапонските се подготвуваат инвазија, Американците беа скршени јапонската флота код. Ова доведе до Американците дознале за јапонски планови. Американците испрати специјални сили за Нова Гвинеја. Во битката загубил јапонски носач на авиони, а со тоа се откажа од плановите да го окупира Нова Гвинеја.
По нападот на Перл Харбор не беше на морнарицата на САД се целосно уништени, а јапонскиот сака да ја заврши мисијата што е можно побрзо. Сега е на островот Мидвеј лежи северозападниот дел на Перл Харбор од страна на јапонската имал на ум. За да се постигне оваа цел ќе се урне и јапонски американската флота преку помали напад врз Aleutian Мидвеј Острови северно од тие би можеле да се подели на американската поморска сила. Сега Американците станаа свесни кога Мидвеј подложени на закани. Но, адмирал Yamotos радио порака бил скршен уште еднаш од страна на командант, адмирал Честер В. Нимиц и знаеле што јапонските беше планирано.
1942 јапонски воени авиони нападнаа Мидвеј и тоа беше неуспешен напад. Потоа, во Американците ненадеен напад на носачи на авиони. Јапонскиот немаше време да се организираат и да изгуби неколку носачи на авиони. Јапонците се повлече назад и тоа беше првиот јапонски голем пораз.
По Битката кај Мидвеј имале ниту една страна не успеа да ја преземат контролата на Јужниот Пацифик. На островот на Гуадалканал тоа стана бојно поле за САД и континуираната борба на Јапонија. Уште еднаш привлече јапонски врати.
Во 1945 година, Јапонија не ја прифати идејата за предавање. Американците се уморни од преговори со Јапонија. Затоа финализиран на американската војна со испуштање на две бомби врз Хирошима и Нагасаки. На 14 август, Јапонија се предаде.

Заклучок

Преку овој оддел труд и дојдов до заклучок дека Перл Харбор е голем историски настан меѓу Јапонија и САД.

Jag har lärt mig mycket om varför Japan bombade Pearl harbor, vilka förberedelser det var innan attacken, hur anfallsplanen var och vad som hände efter att japanerna hade attackerat Pearl harbor?

Genom mina frågeställningar har jag kommit fram till ett djupt svar angående kriget. Dessutom fick jag reda på varför amerikanerna använde sig av atombomben. Jag har förstått även krigets konsekvenser att olja och råvarornas betydelse hade en stor roll för den utvecklingen som Japan hade. Liksom idag ser man krigen mellan olika länder som är bara baserade på makthaveri och olja.

Händelserna i min fackuppsats visar kampen mellan Japan och USA. Att krig föder krig är min totala uppfattning.

Jag har fortfarande en obesvarad fråga och det är varför japanerna envisades och inte gav upp? Var det verkligen värt att försöka bygga upp en makt som kostade så många liv?

Jag hoppas att det komma en dag då det är fred på jorden.

Författare: Sadjad Johansson
Fackuppsats: Pearl harbor
2007
Lärare: Anders

Pearl harbor - Den misslyckade erövringsvågen , 2.9 out of 5 based on 6 ratings
Betygsätt Pearl harbor – Den misslyckade erövringsvågen


Поврзани училишните
Nedanstående är skolarbeten som handlar om Pearl harbor – Den misslyckade erövringsvågen eller som på något sätt är relaterade med Pearl harbor – Den misslyckade erövringsvågen .

Kommentera Pearl harbor – Den misslyckade erövringsvågen

« | »