.nu

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Психологија

1. Кога едно лице ќе заврши во некој вид на криза (пред смртта, ампутација на екстремитетите, болест, итн) да се подложи на четири различни фази. Првиот е фазата на шок. Кога ќе се чувствуваат вознемирени, малодушните и да се чувствувате силна негирање. Придава збуни ова со филмот "The Eye" гледа јасно сличности. Кога Лена добива смрт најава, таа станува навреден и со скршено срце и почнува да вреска и тресење. Таа може да паничи и принудувајќи вработените во спасувачки чамец надвор да се погледне за Fröler дури и повеќе. Иако спасувачите во прашање веќе се откажал од надежта. Таа не веруваат дека тоа е вистина, и негира дека се случило. Таа не сакаше да го напуштат бродот се додека не го најде.
По фазата на шок се смири, ќе влезе во т.н. фаза реакција. Тоа е кога ќе се прифатат загуба, соопштение или што и да е. Тогаш ќе го добиете физички симптоми и не јаде, не спие и вие може дури и да завршат во злоупотреба, бидејќи тие сакаат да ја сокријат својата вознемиреност. Лена е во оваа фаза најмногу во кревет и не прават ништо. Сепак, таа оди на работа неколку пати, бидејќи таа во нејзината потсвест мисли дека таа е совршено здрав и да биде во можност да го стори тоа. Но, таа не го прави тоа. Таа почнува да види hallucinating, оптички илузии дека за да биде Самуел Fröler нејзиниот тестирање докаже. Таа станува осаменик и само сакаат да бидат сами цело време. Таа не сака помош што им се нудат на своите пријатели.
Третата фаза е фаза на обработка, каде што, исто како што звучи, процеси што се случило. Тоа е одраз на она што се случило и се обидуваат на овој начин да се добие повеќе од тоа. Лена започнува во овој случај да мириса предмети Самуил. Тогаш таа го прави голем број на работи кои ги споделите со кадрирање слика на него, така што таа може да се погледне во него, иако тој повеќе не е жив. Таа бара на комеморацијата во пристаништето и тоа е знак дека таа сака да почне да живее нормално повторно. Кога еден ден таа седи на клупа во паркот и вели дека "денес се чувствува како кошмар се прости" покажува дека таа го направи во завршна фаза, пренасочување фаза. Каде што некој се обидува да не размислувам за тоа цело време. Таа прави секојдневните задолженија како raking лисја. Но, бидејќи на крајот Лена во некои дозвола вид повторно кога Самоил се враќа. Таа само го научил да живее без него, а над неа, па таа го турка во водата, а потоа одам во животот. Таа оди во некоја добротворна работа, и тоа е уште еден вид на доказ дека таа сака да живее нормален живот повторно, иако таа не треба Самуел där.2. Првото нешто што мислам дека кога ќе го слушнам зборот стрес е дека сте куси со време и треба да се направи многу во одредено време. Но, мислам дека она што јас и многу други сметаат дека во тој случај вревата. И тоа е сосема различни нешта. Стресот не треба само да биде за време. Тоа може да се нагласи дека има голема вознемиреност перформанси. Тоа е често вид на стрес јас знам. Самото училиште мислам дека е еден вид на стрес. Штом сте завршиле со задача веќе MOUND расте уште повеќе податоци да се направи. Да може и никогаш мир. Многу различни крајот датуми за да ги пратите на понекогаш ќе има хаос во главата. Често, може да се даде приоритет далеку некои работи, а потоа лесно е да не знаете што е "најдобар" да се отстрани. Тоа е исто така фактор на стрес.
Мислам дека постои поврзаност помеѓу стресот и Burnout. Верувам дека многу размислуваат премногу за работа и пари да заработите да се издржуваат. Вие не може да работи во тенкови околу часовникот за потоа тоа сепак ќе се заокружи почнуваат да работат премногу, што може да доведе до исцрпеност. Што ако тие тогаш би можеле да имаат активност една или две вечери неделно, каде што знаете дека можете да го исклучите работа? Мислам дека нивото на стрес потоа да падне малку и дека може да биде малку помирни.
Можам да замислам дека оние кои работат на акорди се малку потешки за управување со стресот. Мислам, тие се постојано врзани за резултати што треба да се постигне. Еден живее потоа под постојана потреба да се успее.
Стресот не е само во секторот на работа, но постојат насекаде се нагласи луѓе. Едно нешто што мислам дека може да го намали стресот е дека веднаш штом ќе се чувствуваат дека нивото на стрес почнат да се зголеми, па го стави на диск со добра музика и седи или лежи удобно одмара еден час.
Има ли разлика во тоа како мажите и жените стрес? Генерално, јас не мислам дека постои било каква разлика во бројот на лица од ист пол, кои го потенцираат многу. Но, некои разлики за тоа како стрес ако сте маж или жена, има доволно. Мислам дека разликата е затоа што мажите и жените често реагираат различно од ситуација до ситуација и како да потоа го грабне. Ако, на пример, да имаат и ти треба да се исчисти многу пред тоа ми се верува дека жените ќе направите нешто за да се добие тоа како парична казна како е можно и истакна самиот крај. Мажите, од друга страна може да се чувствуваат дека тие не може да се пречи за да се грижат толку многу за чистотата и само повлечете во текот на најлошото. Но тие веројатно се уште го остави чувство дека тоа не е доволно чисти и уредни и може да се добие малку стрес поради тоа.
Има еден кој поголемиот дел од времето за жени кои може да доведе до стрес работа. Многу жени, но, исто така, до одреден степен влијае машки совршенство. Може да се види модели и познати личности кои се "апсолутно совршен" изглед и сакаат да изгледаат како нив. Тогаш изгледот на телото ќе се претстави како тие сакаат да се чувствуваат како личност и тоа треба да биде обратно, си мислам. Како да добиете на луѓето да сфатат дека сите се еднакво вредни да се види како ќе изгледа? Зошто треба општество да биде така прицврстена на кои треба да изгледаат добро?
Тоа е често жените кои се грижат за децата и домот, и мислам дека тие лесно може да стане истакна со тоа, што има толку многу да се направи ако го направите сами. И тоа е често жените кои земаат дома, како нивната одговорност да се грижи за.
Често тоа е доволно Мажите кои ја посетуваат работа на отворено. И таму каде што е секогаш многу да се направи. Јас можам да земам татко ми, како пример. Тоа е обично оној кој се залага за нови проекти. Ние изградивме оваа куќа пред неколку години и речиси веднаш после тоа почна да се изгради нов внатрешен двор и сега е реновирање на просториите, кои се на распоред. Цело време нови проекти да се грижи за. Таа има време и никогаш не уживаат завршените проекти.
На работното место, тимот Tejbrant AB, јас бев на недела 9, јас не чувствував никаква јасна стрес. Единственото нешто тогаш јас ќе бидам во можност да се поврзе со стресот, тоа е дека на чело на производство постојано оди круг и ги повика работниците дека тие ќе работат кога тие се стои и да разговараш цело време. Мислам дека треба да имаат време да се преземат некои мали прекини на секои сега и тогаш. Тешко е да останат фокусирани на работа неколку часа во делот. И да разговарате со едни со други само тоа го прават на социјалните расположение piffas се малку и го намалува стресот, наместо да се зголемува.

3. анксиозност, фобии и различни опсесии е тешка тема за да се справи со тоа, мислам. Тоа е многу актуелни и толку многу да се каже за тоа. Мислам дека многу страдаат од ова. Анксиозност сретнал пример само да оди на училиште. Тоа не е невообичаено да се соучениците се вознемирувам пред тестот. Вас, па сакате да се постигне одреден резултат, но се уште се чувствуваат дека немаат доволно знаење за да се постигне тоа. Дека во такви случаи, седат до половина од ноќта се обидува да го приклучиш во она што не можам да верувам дека не сум добро решение. Кога мислите само се уморни за тестот. Решението мислам дека е да се прошири можности за учење за неколку дена, наместо на cramming што минатата ноќ. И побара од наставниците, ако не можете да, мислам дека е добра идеја. Најголем дел од наставниците се по сите многу сместување и може да се објасни во добар начин.

Има неверојатен број на различни видови на фобии. Еден може да има фобија од височини, темнината, отворени простори, итн имам висина фобија. Тоа е исто така познат како acrophobia и тоа значи дека не можам да се справи со тоа што на големи надморски височини, како што се висок нуркање одбори, скеле, во пропаст итн Знам дека оној кој има темно фобија, nyctofobi. И кога ќе pratad со неа пред некој ден, таа рече дека таа стана уште полошо, бидејќи таа не слушнале за убиството на Englander. Таа не би можеле да одат во шумата веќе сами и да си ги замислува многу ужасни работи кога таа ќе спие.
Фобии доаѓаат во различни степени и форми. Некои од нив се помалку чувствителни отколку другите и тоа не може да се негира. Секогаш ќе има работи што се чувствителни.
Во врска со опсесии, мислам дека во основа сите во некој момент има некој вид на опсесивно мисли. Сите ние имаме одредени ритуали во утринските часови, на пример. Ако не се прават работите во одреден ред, се верува дека денот ќе одат во пеколот. Верувам дека ние често ги мешаат пориви со суеверие. Некои не можат да одат на т.н. А-бунари без добивање на било каков вид на анксиозност. Други, пак, мора да одиме на иста страна на столбови како и нивните пријатели, доколку сакаат да останат пријатели. Да, ова беше само некои од работите што го имам слушнато од соучениците. И има многу повеќе опсесии и пориви од овие. Но, тоа има вистински пориви, според тоа, дека ќе страдаат од нив, тогаш тоа е посериозна. Тогаш мисли да се меша со секојдневниот живот заедно. Тоа може да значи дека човекот ја губи својата работа, доцнат често се така натаму. Ако имате таква мисла и дела, па затоа треба да се побара лекарска помош за да побегне од него. А потоа ќе поминат низ одредени терапии за да се ослободи од нив.

4. Мислам дека сите во некој момент во својот живот се чувствувал или се чувствуваат различни видови на несреќи во животот. Вие се чувствувате мизерно генерално. Тогаш веројатно ќе се заврши во некоја форма на депресија која може да биде многу тешко да се излезе. Се чувствував пред некое време многу тажен ден и никогаш не се чинеше да се подобри. Отидов со години, мислејќи глупави мисли за мене. Овие мисли се многу тешко да се контролира и речиси ме уби целосно. На крајот, почнаа да се прашуваат зошто воопшто и ги има на Земјата. Се чувствував едноставно ментално болен. Сега ми се чини Ви благодариме за небото што јас лично си зема за излез од ситуацијата. Јас никогаш не побарале помош за тоа и тоа го рече само на неколку знам. И мислам дека го направи дури и полошо. Да се ​​зборува за работи кои чувствуваат болка понекогаш може да биде единствено решение. На прво јас не мислев на сите за тоа, но сега потоа знам дека тоа навистина помага да се зборува за проблемите со некој што го знаете. Мислам дека со зборувајќи за своите чувства, можете да спречите длабоки депресии.
Кога сте во длабока депресија често, исто така, самоубиство, понекогаш груб, а понекогаш и мало. Почнуваат да се мисли за самоубиство, тоа е време да се побара стручна помош. Самоубиствени мисли беа, исто така, и јас понекогаш и тоа ми помогна имаше мислата на тоа колку пријатели имав кои, најверојатно, ќе се чувствувате многу лошо ако јас извршил самоубиство. Зошто тие треба да имаат да страдаат за да не бараат помош за да излезат од него?
Вообичаени симптоми на депресија која дури и не знаев на постојана ledsand и депресија, тешко е да се биде среќен и да уживаат со нешто што обично се мисли дека е смешно, иритација на секој и сешто, намалена самодоверба и да се чувствувате ISG бескорисни, замор и покрај спие многу.
Постојат многу фактори кои можат да предизвикаат депресија. Многу родители се венчале премногу рано и емоциите се излади по некое време кога ќе може веќе да сум имал време да се здобијат со децата. Тоа може да се направи децата многу неизвесна и тешко да се поврзеш со само. Во адолесценцијата, тоа е многу честа со љубовни врски. Тоа е многу пријатно и убаво за некое време. Но, колку од овие млади односи се одржи на долг рок? Добивате заедно со никого во сезона и надвор, и како многу пати дробилки на нечие срце. Ова може да почне депресија. Мислам дека треба да се почека со љубов односи, додека не се подготвени за тоа. Кога тоа е тогаш? Па, кога ќе се чувствуваат дека тоа навистина е вистинскиот партнер и него / неа, сакам да живеам до крајот на мојот живот. Но, тоа е многу тешко да се биде сигурен во тоа.
Дали сте растат во безбедна семејна средина, верувам дека ризикот од депресија се намалува значително. Кога ќе научат да вечната преку несреќи во подобар начин.
Тогаш сите можат да страдаат од депресија? Да, мислам дека сето тоа може, без оглед на возраста или полот. Ризикот од депресија се зголемува со возраста. Татко ми имаше на пример длабока депресија пред неколку години. Несоница и депресивно расположение беа јасни знаци за тоа. Болест лекови да му помогне да направи поздрава повторно. Тоа може да биде вреди да се укажува дека кога имаш депресија, тоа е многу лесно да се дојде до. Затоа, треба постојано да бидат на стража.

Nathaniel Ларсон

based on 11 ratings Психологија, 2.7 од 5 врз основа на 11 рејтингот
Стапка психологија


Поврзани училишните
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со психологија или на било кој начин поврзани со психологија.

Коментар психологија

« | »