. Сега

Училишна работа и есеи од средно училиште
Пребарај за училишни проекти

Роуз цветови

Предмет: шведски

-Нина, може да помине на сол? Роуз побара љубезно.
Nina е 27 годишна жена со nyfärgat руса коса, и исто така сестра на Albert испратени сол и се насмевна медиокритет, со своите црвени совршен усни.
Не, сега јас ќе одам и да пишувам некои документи дека Алберт ме праша за него. Мака е, ако си оди за да се добие било плата на сите на овој месец! Alberts рече секретар Џон и влечат својата рака во неговата кафеава права коса.
Џон фатени малку бараат да се насока на Нина, но се врати во реалноста и влезе во една куќа, минатото Лидија еснаф, слугинката кој застана и варен со крем brulee до денес efterrätt. Да, па кога сте заедно сега? праша Нина и го пробав на печено говедско месо.
-Да, може да се каже или како Роуз? се прашував розите дечко, Кларк, исто така, беше брат на Albert.
-Да, апсолутно. Тоа е ние, Нина!
Роуз мислев дека тоа е толку чудно, таа беше со семејството Chaimton порано. Неколку пати всушност. Nina добро може да дознаам дека тие биле заедно?
Нина стана од кафеав плетен стол и зеде длабок здив.
Можам да се обратам за малку повеќе бибер стек е малку вкус, нели? рече Нина малку одеднаш.
-Ehh, да, да го направите! Кларк рече малку изненаден.

-Испрати надвор малку црн пипер до двојката, Лидија! Нина рече, мафта со руса коса и назад и продолжи накај салата.
-Да, г-ѓо, јас ќе го сторат тоа веднаш! Лидија извади бибер мелница и зачекори со излез на тремот каде Роуз и Кларк седна.
-Благодарение Лидија, ти си толку добар во готвење! рече Роуз кои се чувствувале малку виновен за тоа Лидија морале да се борат толку многу со храната во нив.
Слугинката вратив внатре и продолжија со крем brulén кој беше речиси целосно темен шеќер.

Свежо туширани Cyria кој беше сопруга на Albert побрза минатото во неговата црвена наметка.
Лидија ѕирна на црвено наметка и праша:
Не треба да имате било какви храна Cyria?
Cyria одмавна со главата и продолжи да чекори.
Таа беше премногу размислување на сликата, мислев Лидија и продолжи со крем brulén и шеќер.

Nina излезе повторно и сега беше малку подебели и потопло џемпер, која веројатно беше од уште малку скапи бренд.
Не Creme brulén направи? ќе имаме да чекаат со години! се пожали Нина.
-Сега доаѓа! Роуз вели среќно, и слушнав чекори од кујната посветла и посветла.
-Ха! Тоа беше само Џон! извика Нина и фрли уште една лажна насмевка на црвени усни.
-Имаше многу да се пишува! рече Јован, и го изгазил со излез на тремот.

Сега дојде десерт, совршеното изработени крем brulén се одржа на кафена дрвена маса.
-Ајде, крем brulee за десерт!
-Благодарам Лидија! Кларк рече, и зеде лажица и вкуси.
-Аххх, помош! се слушна од горе и секој беше целосно молчи.
Роуз видов страв во очите на сите. Што е она што се случило? Таа стана и почна кас по скалите на вториот кат. Другите дојде после. Кога Роуз беше нагоре, го виде Cyria со пешкир во едната рака и солзи во очите. Тоа беше Алберт, кој лежеше на подот, мртов. Алберт беше Cyrias маж, брат на Nina, брат Кларк, Џон Раководител, шеф на Lydia и рози потенцијалните брат. Тој е мртов. Тоа не може да се разбере Роуз.
Тој беше речиси исто толку стара колку Кларк! Што ако Кларк, исто така, ќе умре предвреме? Она што таа ќе правиме тогаш? Таа ѕирна малку црвено во главите на Алберт.
-Никој не го допира вашето тело! извика Роуз со своите сознанија за случаи како овој, бидејќи таа беше убиство детектив. Што ако имало убиство?

Наредниот ден од денот на полицијата пристигнал и извадени на телото и се согласија со Rose дека таа ќе се справи со случајот и извештај ако нешто се случи, па таа сфати она што навистина се случило. Тоа може да биде дека таа имаше убиец околу нив. Таа навистина потребно да го решите ова! Таа почна да го интервјуто на повеќето сомнителни: Cyria.
- Како е тоа што сте биле на оној кој го пронајде телото Cyria? го прашале Роуз со обидот за обичен глас.
- Отидов за да се добие фен, а потоа тој беше таму, мртов. Не можам да кажам ништо повеќе, бидејќи немаше многу повеќе! Cyria одговори со малку вознемирен, но сепак тажен глас.
Океј, јас не знам повеќе. Ви благодариме за вашето време!
Cyria стана и излезе во салата со оние кафеава сјајни corkscrews.
Роуз размислувале за тоа: Беше тоа Cyria кој убил Алберт? Или тоа би можело да биде свој дечко? Или Нина? Или Џон? Тоа би можело да биде Лидија? Или што ако имало убиство на сите? Имаше толку многу да избираат од! Но сега таа дојде: Нина рече таа виде Џон седи и пишување, Лидија видел Нина излезе од својата соба, и Роуз го видел и двете Кларк и Нина на ручек. Тоа мора да биде Cyria! Да! Таа го испитуваат својот прв случај! Cyria убиени Алберт да се направи своето богатство! Роуз одлучи да ви кажам за сè и ја каже вистината на трпеза, како нејзината тајна идол, Poirot, секогаш го правам.

Cyria wiggled својот стол малку нестрпливо, и извика кон кујната:
-Кога е вечерата? Јас сум добивање на гладни!
-За 15 минути макс! извика Лидија Кларк, кој помогна со храната.
Не, јас мислам дека ќе се истуширам Роуз, се чувствувам малку куцам! извинете.

Типично, што ако не Cyria се дојде до храна и јас не може да се открие нејзиниот денес? мисла Роуз и почна да се празни малку на светлината. Тоа би било одлично ако Нина и Џон беа, исто така, на маса, тогаш тоа ќе биде многу позабавно да ви ја каже вистината, кога тоа беше повеќе како да слушаш дух.
Роуз извика:
-Џон, вечера е подготвен наскоро, ќе ти?
-Oh yeah, јас пишувам. Нина седи тука со неговиот француски јазик. Таа практика. Ние ќе се вратам!
Кларк дојде и седна на Роуз и гледаше во неа со оние зелени убави очи.
-Дали ќе излезе со ништо сепак, Роуз? Кларк побара љубопитно.
Сега hörsdes само допрете работи од кујната.
-Мислам дека е, таа започна со Алберт ...
Лидија извикуваа од кујната:
-Сега, откако храна подготвена, е Cyria назад?
Не, јас може да оди и види дали таа е подготвена! рече Роуз, се зголемува.
Таа излезе низ свод во салата, тропнал на вратата од бањата и праша:
-Дали сте подготвени наскоро Cyria? Вечерата е подготвена во секое секунда!
Никој не одговори. Роуз се обиде на вратата, беше отклучена. Таа зачекори во морската назначен бања. Имаше Cyria, почина. Таа лежела на бели меки тепих кој беше ставен надвор од туш. Таа имаше само крпа над неа. Пурпурна крв имаше обоен во бело килим. Сите дотрчаа до бањата отворање. Тоа не беше Cyria во кој загинаа Алберт. Тоа беше толку безбеден за пред неколку часа.

Роуз затвори очите и почнаа да мислат:
Океј, Лидија, Јован и Нина, тројца осомничени. Таа мораше да се справи со ова што е можно побрзо, во спротивно тоа би одеднаш некој друг бидат убиени.

-Џон! Би можел да позајми пенкало од тебе, морам да напишам извештај.
Секако, има многу во внатрешноста на мојата маса!
-Или, пак, да чекаме?!? småskrek Јован.
Што?
Не, тоа не беше ништо, мислев на нешто друго!
Роуз се насмевна и отиде во собата. Таа никогаш не биле во соба на Џон порано. Во собата беше еден кревет, голем, гломазен пишување далеку во темно дрво. Патем, тоа беше темно во собата, темна светлина, но сепак многу прозорци. Во собата беше исто така голем персиски ќилим. Зад бирото на задниот ѕид исто така беше кафена гардероба. Тоа не е затворен правилно. Роуз ја затвори вратата и зеде пенкало надвор од чаша која стоеше на масата.

-Лидија, би можел да позајми малку сол.
-Хм, да можеш, Лидија рече со мала гримаса.
Благодарам, јас сум истури црвено вино на мојот бел фустан.
Роуз отвори некои кабинети пред да најде зачин кабинет. Таа зеде сол и продолжи со истрагата.

Здраво Нина, имате појавување на кармин за оваа џемпер?
-Oh yeah, тоа е во вашата шминка торба на правото на светлината на шминка табела. Nina објасни и го стави на една од неговите страшни лажни-насмевки.
-Добро, ти благодарам!
Роуз зачекори во беж rummmet, оваа соба беше многу'', лукс "од Јован соба. Во собата, таа имаше двоен кревет, која беше во светло беж со златни дезени. Од спротивната страна на кревет, тоа беше симпатична облекување маса со огледало и сè. Таа гледаше во вашата шминка торба и доби одржи на кармин. Тогаш таа излезе и ја затвори вратата нежно зад него.

Секој беше збунет на масата. Сега Роуз ќе ја кажам вистината. Но што ако таа не беше во ред?
Таа зеде длабок здив и почна:
Да, сега г-ѓа Cyria Chaimton, исто така, е убиен.
Првин си мислев дека тоа беше таа која загинаа Алберт, тоа може добро вие исто така разбираат. Ако тој умре, сигурно ќе Cyria добие целата негова среќа. Но потоа убиени г-ѓа Chaimton премногу, кој би можел да биде? Претходно денеска го прашав за работите од нив дека би можел да направи овие ужасни убиства. Последното нешто што го прашав за една работа беше Нина.
Nina изгледаше преплашен, но сепак насмевка, таа стана. Тоа би можело да се вас, Нина, за што беше, по сите кармин на Cyrias прсти.
- Но, јас бев со Џон ...
-Не,'', но "сега Нина!
А ти, Лидија. Ти ме праша сите за сол.
Очите на lydia прошири.
-Можете исто така би можеле да имаат уби две Купишта! Но, јас не ќе го преземе доказите сега.
-Џон, ти ме праша за пенкало, се сеќаваш?
-Хм, да?! Џон изјави дека малку дечкото.
Отидов во оваа мала ќош за добивање на пенкало. Јас испитани соба, видов дека на плакарот вратата е отворена.
Џон изгледаше малку исплашен.
Роуз продолжи:
-Тоа беше малку чудно она што го најдов таму, перика!
Џон застана и викна:
Како може да ви дури и се спомене дека јас сум убиец!

-Не сум изјави Џон, да ви згаснат. рече Роуз со невообичаена смиреност и уверени глас. Тоа е речиси звучеше како да била morduttredare со години.
Сега доаѓам до мојата теорија. Јас ќе ви кажам од почеток до сега. Мислам дека тоа беше вака:
Кога Нина, Кларк, Џон и јас бевме седи на ручек маса, денот кога Алберт умрел беше Cyria во туш и слугинката Лидија во кујната и го направи крем brulee. Џон остави на маса за да се напише некои документи дека Алберт го побара. Кратко потоа, исто така, остави Нина маса за да однесам потоплите џемпер да носат. Лидија ми кажа дека видела г-ѓа Chaimton излезе од под туш, Лидија побара од очигледно да сакаше секоја храна, но Cyria рече дека не и продолжи да чекори. Потоа дојде Нина и тогаш Џон повторно во тремот и десерт. Сенаторот Алберт пронајден мртов во неговата канцеларија и секој мисли дека тоа е Cyria кој убил сопствениот сопруг. Потоа следниот ден, на вечера, јас би ти кажам, но никој не беше таму и сакав Cyria ducha. Па тогаш чекав додека сите не беше решен, но тој момент никогаш не дојде! За убиство дојде од, тогаш тоа Cyria кои умреле и сега сите седат тука и сега нешто што ми кажеш кој што направил.
Двете Нина и Џон има алиби за убиства. Јас го забележав, тоа би можело да биде интеракција? И Лидија, таа не го видел, освен за мене. Ја видов на два наврати во кујната, па таа е невин!
Nina и Џон се сврте и погледна едни со други.
-Кога Џон остави на маса, тој не би пишувам на сите, тоа беше апсолутно лага! Тој ќе го убие Алберт Chaimton. Сега доаѓа перика во сликата, тој отиде во неговата соба и го стави на неговата перика, тој sneaked во бањата каде Cyria туширани, го зеде црвена наметка и одеше од страна на Лидија. Џон сакаше да Лидија ќе го види, што таа подоцна ќе ми каже дека видела Cyria одат од!
-Сега, доволно е доволно! Како можете да ме обвинуваат за ...
Роуз не се грижи за Џон бес и продолжи:
Nina ќе одат во и да добијат подебели џемпер, таа го направи по сите. Но всушност тоа не беше за причината таа влезе внатре. Таа ќе им даде на Џон алиби. И потоа даде сите Нина алиби, Лидија видов Нина одат во неговата соба, и јас и Кларк ја видов на ручек. Значи, кога Јован беше подготвен со убиството, па тој се стави на облека назад во бањата да Cyria, и го фрлил на перика во плакарот. Nina излезе во тремот каде што таа го стави на џемпер, и'' låtdsades "Ја видел Џон седат и пишуваат. Бидејќи тоа би можело да биде малку сомнително дека и двете Нина и Џон излезе во исто време, па очекував Џон да излезе. Па тогаш тоа е убиство направено за две lovebirds.
-Упс, жал, lovebirds? праша Лидија прашувате.
Да, не сте забележале? Тие се во љубов, сум забележал дека од добив тука за прв пат! Тоа е зошто тие помогнаа едни со други со алиби.
-Нина öpnnade устата и објасни:
Да, можеби ние сме во љубовта, но не сме убил никого!
-Вториот убиство тогаш, Роуз? праша Кларк.
-Па, вториот убиство. Nina убиени г-ѓа Chaimton! Кога бев чека да Cyria ќе се вратам на трпеза, па се јавив до Џон кој рече дека тој и Нина дојдоа на неговата соба. Но всушност тоа беше само Џон кој е таму, Џон и Нина имаше сигурно слуша кога Cyria рече таа беше туширање. Нина ја искористи можноста да го убие г-ѓа Chaimton. Кога Cyria беше мртов и Нина се лизна во и надвор од собата Џон, така побара Лидија ако Cyria беше на масата. Бидејќи таа не пристигнал па отидов и се грижев дали го обвивале јасни, и таму беше, мртов. Морам да кажам вие сте многу талентиран актер, Џон и Нина. Па сум бил во право дека имало интеракција, по сите!
-Но, она што беше мотив дека тие ќе го убие domm оваа прекрасна луѓе чевли? праша Лидија тажни.
-Тие сакаа пари, Alberts пари. Нина не е работа, и Џон не се добие многу добар плата. Јас би се погоди дека тие се претпостави дека никој не би се справи со овие случаи поради тоа што беше толку далеку во земјата и мислам дека немаше поим дека сум бил овој паметен да се најде решение криминал! Јас исто така би се претпостави дека тие би можеле да побегне од земјата, да Фран Rike можеби, Нина чита по сите француски? Роуз вели со задоволство.
-Честитки, сите права 20 од 20! Џон рече луто.
Џон и Нина станав.
-Каде си, ако смеам да прашам? рече Лидија.
Џон се повлече чекор наназад, го погледна Нина. Nina го зеде сигнал и двајцата започна да работи. Лидија Кларк и станав.
-Не, нека се кандидира, тие нема да се извлечеш! рече Роуз лесно.
Кларк отиде до прозорецот и се наметнува далеку завесата.
Да, Лидија. Погледнете тука!
Роза, Лидија Кларк и испитуваат внимателно, кога облечени во црно полицајци отиде околу куќата и проверени. Кога еден полициски автомобил беше Нина и Јован, со рацете во воздухот.
Јас се изјасниле дека би можел да го направи ова и сакаше да имаат некои резерви и ако тие се обиделе да избегаат. Роуз вели со насмевка.
-Честитки, Роуз. Вашиот прв случај е решен! Кларк изјави и го прегрна неа.
Со оружје Кларк околу неа, таа дојде на едно нешто. Таа и Кларк ќе добие богатство на Albert сега. Таа не беше дури и не помислил!
-Кларк! Ние најверојатно ќе добие пари сега, нели?
Да, тоа мора да биде добро!
-Ние не треба сите пари! рече Роуз.
Не, ние ќе подарите дел? се прашував Кларк спонтано.
-Тоа звучи како добра идеја. рече Роуз лесно.
Роуз беше пресреќен, таа се чувствува речиси како вистински детектив!

Рози менаџер Том Bagely честиташе на своите вработени:
- Роуз, алал да му е!
- Ви благодарам, г-дин Bagely!
Не можев да го сторам тоа подобро! Сакам да ми биде асистент главниот истражител, јас ве befodrar!
Роуз беше шокирана, таа не оперирал толку долго на оваа работа. Ова беше втор најдобар ден од нејзиниот живот. Најдобриот ден беше кога таа се сретна Кларк ....
Софија Ouchterlony

based on 6 ratings Роуз цветови, 3,3 од 5 врз основа на 6 рејтингот
Стапка Роуз цветови


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со Rose цветови или на било кој начин поврзани со Роуз цвет.

Коментирајќи Роуз цветови

« | »