. Сега

Училиште дела и есеи од средно училиште на
Барај училишен

Болести и лекови порано

Вовед

Јас избрав да пишувам за болести во минатото. Потоа имаше се разбира, не на истите лекови и да помогне да се добие што и денес. Толку многу почина од мали болести како што се настинка дека ние во моментов добиеш антибиотици и добива и во неколку дена. Мислам дека тоа е многу непријатно да се види колку почина во толку кратко време на болести кои ги мачат, големи сипаници, и многу повеќе. Немаше ништо што можеше да стори, голем дел од луѓето изумреле За жал, поради овие болести како и секој стравуваше. Те гледам толку јасно како напредок е направен во текот на минатиот век, се најдоа различни решенија и одговори на големи прашања кои никој не знаеше нешто порано. На тој начин може да се види она што човек навистина може да се постигне.

Ова се обидов да дознаете:

1 Како луѓето страдале од различни болести во старите денови кога немаше истите лекови денес?
2. Кои се различни болести имале најголемо влијание врз човештвото?
3. Каде погоди разни болести и зошто?
4. Кога човекот излезе со начини да им помогне и спаси животи?

1

Болести и лекови порано

Отвори првата болница во нордиските земји беа во Упсала, и беше отворена во 1717.
1752 го отвори првиот универзитетска болница во земјата, наречена Серафим, со што повеќе луѓе да се едуцираат и да помогне оние кои се засегнати. Првиот аптека во Шведска беше отворена во Стокхолм во 1557 година и по 100 години, имаше уште пет аптеки во главниот град. Тоа беше само кога болници почнаа навистина може да започне помагање на луѓето правилно.

Вариола

Кога погодени од големи сипаници беше заразна болест на вирусот на вариола. Симптомите се страшно и ако успеа да преживее што е две недели откако вирусот удри често беше ќелав, слепи и глуви, тие, исто така, мораше да се стави со оние грозен лузни бакар, кој беше течни плускавци исполнети со беше дека процвета во текот на телото. Првите неколку дена по инфекцијата доби болен дијареа, главоболка, треска, повраќање, и болки во грбот. Тоа беше тогаш многу заразна кон луѓето околу вас. Вирусот се шири преку непосреден физички контакт со болни, но, исто така, може да се шири преку воздухот со аеросоли што предизвикува честички на една супстанција може да се чуваат во воздухот за неколку секунди, со што сипаници исто така беше во воздухот вирусот.

Едвард Jenner, англиски лекар, беше човекот кој излезе со како да се излечи големи сипаници. Тоа беше преку вакцина направена на течноста од кравји сипаници која тој даде едно момче кое имаше и големи сипаници и кравји сипаници, првата доза од новата вакцина. Причина тој го направи ова беше дека тој го набљудуваше жените кои молзат кравите и се прашував зошто тие никогаш не стана страда од големи сипаници кога тие се уште имаше кравји сипаници целиот ваши раце. Тоа е кога тој излезе со идејата дека кравји сипаници мора да функционира како еден вид на вакцина против големи сипаници.
Тој се обидел да им даде на момчето доза на кравји сипаници и подоцна се излечи и потполно имун против големи сипаници. Кравји сипаници од крави и направи така што ќе добиете плускавци по целото тело.

Чума

Чума погоди во средината на 1300 година и траеше само до крајот на 1700-тите. Болеста уби повеќе луѓе отколку сите војни во историјата заедно, затоа што луѓето беа најмногу се плаши од десната чума. Црната Смрт беше наречен период каде што луѓето се најмногу погодени од чума. Околу 25 милиони луѓе умреле во Европа во текот на Црното смрт, претставен околу 25% од тогаш населението. Во Шведска е 200 000 животи за време на овој период, тоа беше екстра страшна, мислам, бидејќи Шведска имаше само 500 000 жители, тогаш.

Тоа беше во 1347 од еден италијански брод од Крим во Европа што чума дојде со градот Месина во Сицилија преку нив и да ги убијат на умирање на одборот. Вториот хит Фиренца и поголемиот дел од Европа. Две години подоцна чума се прошири до Скандинавија преку ханзеатски брод кој трчаше брегот во Норвешка, откако го загуби 30% од населението во текот на шест месеци. Следната година, Шведска беше погодена само толку тешко. Црната Смрт * или со друго име Black Death беше најлошиот период од чума.

* = Големата смртта

2
Тоа беше стаорци кои вршат бактеријата Yersinia pestis беше причината за болеста и инфицирани луѓе од болви од крзно, но вие исто така може да се инфицираат од кои доаѓаат во контакт со објектот како жртва пресели внатре Тоа беше околу 3-7 дена пред болеста погоди ordenlig по болвата залак. На инфекцијата почна да добива треска högfeber и главоболки. Несакани ефекти стана полошо и полошо и по неколку дена го исфрли големи апсцеси во пазувите, препоните и вратот, жртвата почна да имаат тешкотии со дишењето, ужасна здив и кашлање на крв.

За жал, поради лошата малку валкана домови, нивните лошата хигиена и недостаток на храна, тоа им беше кои сите доживеа најлошото. Но чума во несвест луѓе од сите оние кои се различни тезги, но не како многумина беа погодени од оние од нив сиромашна. Најлошото нешто беше дека немаше ништо што можеше да стори, еден по еден стана заразени и исчезна. Семејства биле разделени од страна на децата, родителите и роднините беа оттргнати од своите животи, далеку од светот.

Шпански грип

Во периодот 1918-1919 доживеа голем дел од населението во светот на грип наречен шпански грип. 25.000.000 загинаа, а околу 35 000 од нив биле Швеѓаните. Со овие бројки, јасно е дека повеќе луѓе умреле од шпанскиот грип во текот на тие години, отколку што направи за време на Првата светска војна. Болеста имале своите почетоци во Мадрид и доби 8 милиони Шпанци приковани за кревет. Грип се проширил и во светот во околу 4 месеци.

Несакани ефекти почна со висока температура, кашлица, болка во ушите очите и назад, дебели обложени јазик, гадење и неправилни пулсот. Ниту една земја избегале од шпанскиот грип, но погодените луѓе од целиот свет. Многу тврдат дека тоа бил поврзан со глад, кој беше голем проблем за време на тоа време, појава на шпанскиот грип. Бидејќи луѓето не се доволно храна нивните тела стана слаб и се повеќе подложни на болести. Шпански грип беше на грип обрнаа внимание на ова и го погоди потешко отколку други епидемии на грип.

Северна Шведска беше хит особено тешко и голем дел од Швеѓаните кои загинаа за време на епидемијата дојде од тука. Мажите најчесто од ретко населен села во северниот кои беа околу 20-40 години кои беа погодени, што беше моделот на болеста беше доста ретки.
Arjeplog беше едно од селата кои беа тешко погодени и изгубен 3% од својата поранешна популација.

Од антибиотици се уште не се експлоатирани, нема лек за грип. Тогаш тоа беше единствената позитивна работа што смртноста од оваа болест беше само 2% од оние кои се засегнати. Но жртвите биле многу, и со бројот на мртвите, како и. Пеницилин бил измислен околу 10 години по најлош период на шпанскиот грип. Ова можете да прочитате повеќе за во следниот став.

Пеницилин

Имаше еден човек по име Александар Флеминг, кои дојдоа да möglets имотот за да се одвратат бактерии. Тоа беше во 1928 година, и Флеминг имал пред тоа образовани и стана професор по бактериологија. Тој помина многу години истражување и потрага по антибиотик агенти кои може да дејствува како лек против бактерии кои направија луѓето болни.
3
Како тој стана тоа навистина беше комично навистина. Кога тој отиде на одмор, тој заборавил да се мијат еден од неговите бактериски плочки, па кога се вратил дома, тој го виде тоа како габа во бактерии го уништила сите бактерии дека тргнал на послужавник. Тогаш тој сфати дека г габа мора да има антибиотик акција. Околу 11 години подоцна, пеницилин се користи на болни луѓе како лек, а четири години по Александар Флеминг ја доби Нобеловата награда, поради неговата неверојатно откритие за човештвото.

"О, среќен потомство.
Ако не го слушнеш ова стенкање!
Како идните генерации ќе мислат
дека таму еднаш едно време
кога речиси целиот свет беше без жители? "

Франческо Петрарка
(1304-1347)
4

Заклучок

Сега што сум ја завршил мојата работа, јас се стекнаа со малку повеќе знаење за тоа колку е тешко луѓето навистина го имаше во старите денови жал, поради овие болести и недостаток на лекови. Од таму не е ништо што можеше да стори во врска со тоа од самиот почеток, почина два големи делови од населението и имаше големи bangs за светот. Нема многу луѓе заминале потоа ако се размислува за пред епидемија. Стотици илјади луѓе, деца и возрасни засегната и исчезна, а тоа требаше долго време и многу животи пред тие дојдоа да се излечи.
Ја одбрав оваа тема, бидејќи тоа влијае на целиот свет и дава дури и денес лекција на оној навистина треба да го цениме животот и луѓето околу вас, на сите одеднаш тие исчезнуваат. Сега, овие болести биле толку сериозни и заразни, така што семејствата можеа навистина само чека за инфекција на штрајк во нивна близина. Тие беа во можност да не го избегне било каков начин, особено не на сиромашните кои беа во полоша ситуација од другите тезги.

Електрични Länström Персон

based on 17 ratings Болести и лекови пред, 2,0 од 5 врз основа на 17 рејтингот
Стапка Болести и лекови порано


Поврзани училишен
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат со болести и лекови, порано или кои на било кој начин се поврзани со болести и дрога пред.

Еден одговор на "Болести и лекови пред"

  1. Марина на 20 јануари 2009 во 10:15 #

    Heej Јас би сакал да знам за болести и lekemedel порано ако носот.
    Асса Јас би сакал да знам што е тоа и што мислат за носот и устата порано.
    За што имаме како училиште проект и мојата мисија е да се дознае факти за носот и устата.
    Однапред ви благодариме.

Коментира Болести и лекови порано

« | »