.com

Училишните книги и есеи од средно училиште
Барај училишен

Trafikuppstats

Автомобил

Вовед-Резиме:
Карл Бенц го изградил првиот бензин-придвижуван автомобил во 1885 година, по што тој подоцна се спои со Готфрид Дајмлер, со цел да се постават темелите за германската автомобилска индустрија во 1886 година.
Развојот е доста брзо напредува и ни го даде автомобили што го имаме денес е далеку побезбедни од 50years одамна.
Што е тоа што го прави автомобилот безбедни и што можете да направите за да се задржи на вашиот автомобил како безбедно е можно?

Факт Адел:
Каиши, еден од клучните заштита имаме во автомобилот за да се осигура дека вашето тело е воздржана како нежно како е можно во случај на судир. Тоа ви држи во возилото и го спречува телото од тоа да биде фрлена врз командната табла. Безбедносниот ремен го намалува ризикот од кои се повредени или убиени од страна на до 70%. Нилс Bohlin измислена 1959. на ременот со три точки

Гуми:
Длабочината на шарите на зимските гуми треба да биде најмалку 3 mm, во лето барем 1,6mm.
Но, вие треба да има гуми кои имаат длабочина на шарите од најмалку 4мм, кога веќе беше на 3-4mm ризикот од лизгање. За да се измеша летни и зимски гуми е опасно, покрај тоа, вие може да се казни со парична казна. Гумите се постари од 10 години ќе треба да ги промени. Гумите со најмногу длабочината на шарите можност треба да се има на задниот дел на автомобилот, за да се намали ризикот од лизгање.
Гуми со синџири може да се користат 1-30april октомври. Барања за зимата:-декември 1, 31mars.

Сопирачките
Во автомобилот, имате два различни системи за кочење. Сопирачка и рачната сопирачка. Сопирачките да ви помогне да се запре вашиот автомобил на различни пречки како што се на пример, лос на патот или несреќа напред. И кога паркирате. Понови автомобили имаат нов развиен систем, познат како ABS (Анти blockier систем), што значи дека сопирачките заклучување. Тоа ви овозможува контрола при јако сопирање и го намалува лизгање при сопирање. Периодично треба да се провери дали вашиот влезната тркало се сопира потешко отколку на задните тркала да се спречи задниот пролизгување на тркалата.

Сопирачка се контролирани од страна на сила на педалата за сопирање со течноста за сопирачките.
Важно е да се следи, така што течноста за сопирачките не излегуваат во јавноста, ако имате постар колата каде што може да се добие на сопирачките да не успее. Во понови автомобили, ние имаме резервна линија на течноста за сопирачките, така што на сопирачките работи на некои тркала. Течноста за сопирачките треба да се менува на секои две години.

Рачната сопирачка е дизајниран да се одржи на автомобил во место што сакате.

На воздушни перничиња
На воздушни перничиња за заштита на возачот и совозачот. Треба да се има на ум да не седат преблиску и имаат безбедносен ремен на, во спротивно тоа би можело да предизвика сериозни повреди. Не заборавајте да го исклучите кога инсталирање седиштето за деца, тоа е многу опасно на друго место!
За новите автомобили, исто така има и странични воздушни перничиња.
На воздушните перничиња се надувуваат мора да бара несреќа во движење 20-30км / ч.

Капи
Заштита на главата штити од повреди на вратот. Идејата е дека заштитата на главата ќе ја прими шефот нежно во судар за да се спречи болки во вратот и повреди на вратот.

Деца во автомобил
Babyskydd стегне цврсто далеку од таблата со безбедносен ремен. Babyskydd користи кај деца од 0-9 месеци. Не заборавајте да го исклучите перниче!

Задна автомобил употреба седишта за деца на возраст 7månader-4y.o .. Тоа може да се качи и во пределот на грбот и на предните седишта, но не заборавајте дека во framstätet биде навалена кон таблата со инструменти и воздушното перниче треба да се исклучи. На задното седиште треба да биде навалена кон потпирачот за грб на совозачкото седиште.

Засилувач седиште / засилувач седиште околу 4 години до 135cm должина
Засилувач седиште треба да се користи, ако седиштето нема задни потпирачи за глава.

Безбедноста на животната средина:
Да се ​​кандидира ја загрозуваат животната средина, можете да изберете за купување на зелени автомобили, ако може да си го дозволиме.
Во спротивно, треба да се размислува за тоа како да се кандидира, наместо.
Избегне запирање, кочење употреба на моторот и возење не работи во празен од, возење со постојан притисок на гасот о одржи ограничувањата на брзината, Промена рано и да работи во толку голем во брзина што е можно. Користете грејач и сервисирање на вашиот автомобил редовно.
Избере еден автомобил со катализатор како што разјаснува 80-95% од штетните материи во издувните гасови.
Конечно:
Ќе добиете опција да се избере еден автомобил со контрола на тракцијата, тоа е мудар избор да добие своите раце на.
Системот за контрола на тракцијата може значително буквално смисла дали жици автомобилот и веднаш да се прилагодува на курсот од страна на еден или повеќе тркала сопирачките во, со што се намалува ризикот силно несреќи.
Дали сте го прочитате во автомобилот, па важно е o се сеќавам дека тоа Стегач цврсто и колку малку понапред и најниско можно ниво. Во спротивно може да лета напред со голема брзина, дури и во поблаги застој.
Пред да седне и да возат, треба да се провери дали возилото светла, управувачот и сопирачките се работи. Регулатор на седиштето и огледала. Исто така треба да бидете сигурни да ги пратите на контролните сијалички и мерачи за време на трката, како што тие ги обезбедуваат важни информации за бегство, автомобилот и сите нејзини компоненти.
Бидете сигурни да проверите на течноста за сопирачките, батерија, моторното масло, течноста за ладење и течноста за миење кога полните гориво.
Изберете безбеден автомобил, Folksam има страница, каде што тие се покаже на статистика и фидбек на автомобили.
Следат сообраќајните правила.

Diskussionsdel:
Денес автомобилите се дизајнирани со деформабилност (предни и задни), ABS, сигурносни појаси, воздушни перничиња и многу други карактеристики се за нашата безбедност. Секој ден развиена технологија и имаме нови безбедносни карактеристики за да се осигура дека ние не се заспие на тркала, не се вози премногу блиску и еколошка свест автомобили. Автомобили кои само пред неколку години постоеше во sci-fi филмови стана или станува реалност за нас, како што се еколошки безбедно автомобил AirPod Еден *, кои се надевам ќе бидат продадени на поединци наскоро.

Возење обука лиценца стана потешко отколку порано, но многу од тоа ни помага да се на себе и на другите корисници на патот се заштитат во сообраќајот. Без знаење дека ќе ги добиеме, ќе бидеме целосно опасни во сообраќајот со автомобил.
Голем дел од сообраќајот е посигурно кога ќе се учи од грешките на луѓето, што е област особено несреќа склони па провери како можете да ја промените преку пример, со користење законски измени.
Побарувањата на автомобили станува потешко секоја година.

Нешто што ќе биде безбеден, ако тоа е воведен систем на воздушниот сообраќај, кој гарантира дека авионите не несреќата. Создаде ГПС-како систем кој обезбедува дека се почитуваат ограничувањата на брзината, каде што сите автомобили се, да разговарате во како што премини преку кои се добива кога ќе се кандидира, спречување на хаварии и контроли на стилот на возење на начин каде што на автомобилот троши гориво и минимална на еколошки прифатлив начин.
Но, да се потпира целосно на компјутеризиран систем, исто така може да биде опасно, системот треба да биде во можност да одат во и надвор.

Целиот автомобил ќе имаат систем голема krockkudds така што дува во голем балон во судар со пена гума која се активира во автомобил за заштита на патниците на балонот.

Голем дел од безбедноста, исто така, зависи од вашето искуство и околината, како реакција на далечина и растојание на сопирање. Дали документ подготвен за да може да се спречи или намали несреќи.

Себастијан Piliman

based on 23 ratings Trafikuppstats, 2.5 од 5 врз основа на 23 рејтингот
Стапка Trafikuppstats


Поврзани со училишни проекти
Во продолжение се дадени училишни проекти кои се занимаваат Trafikuppstats или на било кој начин поврзани со Trafikuppstats.
  • Нема сродни теми

Коментира Trafikuppstats

|