. Сега

Училишна работа и есеи од средно училиште
Пребарај за училишни проекти

Венеција - Венеција - Вода градот

Венеција е главен град на регионот Венето, во североисточна Италија. Градот со каналите, палатите и многу цркви стана светска 1987.

Во Венеција е дозволено без сообраќај освен пресврт во фашистички Рома. Ви прошетка или да преземе вашата брод, гондола или вода такси.

Додека полицијата, огнот, брза помош и други италијанските власти го направат својот пат со брод до градот. Ова е разбирливо, бидејќи има околу 150 канали и 400 мостови во градот.

Продаде / Патување

Еден може да го разбира и се дојде до Венеција со автомобил и воз, но на најдобар начин е да се лета до Марко Поло аеродром се наоѓа на околу 13 километри североисточно од центарот на Венеција. А лет кружно патување во Венеција Мај чини 2728 SEK вклучувајќи ги и даноците. Таа потоа патува од Лондон до Амстердам каде менување летови до Венеција. На аеродромот може да се стигне на повеќе начини, но најевтиниот е шатл-автобус кој чини околу $ 100 за еден начин патување по лице.

Марко Поло летови пластика е голем и модерен аеродром. Можете да ве однесе во Венеција од такси преку, шатл-автобус или вода такси.

Останете

Да остане седум ноќи во три-ѕвезда Hotel Ariston чини 2593 €. На 8 километри од Марко Поло аеродром и тоа е околу 4 км до центарот на градот. Сите соби имаат балкон, телефон, ТВ и купатило со фен. Постои сеф на рецепција, лифт, паркинг и интернет пристап во ходниците на хотелот.

Хотелот располага со појадок вклучена секое утро 7:00-11:00.

Јадете

Bonvecchiati ресторан има традиционална кујна од Венеција и Италија, но, исто така, неколку интернационални јадења. Ресторанот исто така, има широк избор на вина и приватна винарска визба.

Ако сте гладни за пица, тогаш треба да одат на Casin dei Nobili, во близина на Сан Barnaba. Тие се познати по своите вкусни пици и тоа не е многу скапо.

Ако сакате да се јаде морска храна, вие ќе ја посетите Ristorante da Иво е еден од најдобрите ресторани во Венеција и е специјализирана во морска храна. Овој ресторан е малку поскапо од Casin dei Nobili.

Ова се само некои од многуте ресторани во градот. А trattoria е поедноставен верзија на ресторан, и често се помалку, но тоа е каде што треба да одат ако сакаат да јадат автентични италијанска храна. Обично тоа е поевтино да јадат во trattorias како добро, но исто така има многу туристички замки.

Изработка на

Постојат неколку периодични фестивали во Венеција. Vogalonga е еден од нив и почна во 1974 година од страна на некои roddarentusiaster претходно учествувало во годишниот историски септември Регата ("Regata Storica"). Фестивалот оттогаш прерасна во голем roddartävling и прикажување на чамци од цела Европа. Постојат многу околу трката, но главниот настан се одржува во средината на мај секоја година. Тоа е кул искуство за да ги видите сите бродови со своите шарени знамиња пополни канали.

Rialto пазар се наоѓа на Големиот канал само во близина на познатиот мост на истото име. Во текот на попладневните часови, продаваат облека, чанти, паричници, итн, и во утра SALS на храната. Во неделите, тоа е целосно затворен.

За оние кои се заинтересирани во историјата е Палацо Ducale место за посета. Влезот билет е прилично скапи но можете да добиете многу пари оглед на тоа што ќе видите. Огромниот палата била изградена околу 800, но она што го гледаме денес е изградена во 1300-1400 е. Музејот има големи сали каде што оние кои владееле во Венеција одржаа состаноци и имаа топки. Овие простории се многу познати уметноста во форма на тавански слики. Палатата исто така, има еден стар град затвор што може да се посетат. Исто така, постои археолошка поставка. Тоа е за жал, не е дозволено да се земе слики во затворен простор, бидејќи фото блиц rips на сите уметност.

based on 12 ratings Венеција - Венеција - Вода Таун, 3.0 од 5 врз основа на 12 рејтингот
Стапка Венеција - Венеција - Вода градот


Поврзани училишен
Следниве се училишни проекти кои се занимаваат Венеција - Венеција - Вода градот или на било кој начин поврзани со Венеција - Венеција - Вода Таун.

Коментар Венеција - Венеција - Вода градот

« | »