. Сега

Училишна работа и есеи од средно училиште
Пребарај за училишни проекти

Цигани

Религија

Луѓето што ние го нарекуваме Цигани потекнува од Индија и во тоа време, се разбира Хиндусите. Кога исламот се проширил и се повеќе и повеќе во северниот дел на Индија принудени многу луѓе да ги напуштат и да ја напуштат својата земја и својата религија. Да ги унапредат, тие мораа да ги искористат противречности во исламот и да потоа преживеат и да се избегне гонење принудени да се адаптираат на христијанската вера. Ова значи дека многу луѓе денес не верувам дека Ромите имаат религија, дека тие се атеисти.

Дури и денес, може да се препознае цигански поговорки, песни, молитви и други традиции на верата хинду, дури и ако овие Цигани протестантите или православни. Zigenargrupperna во различни христијански земји, како што се различни патронот на кого никој не се одобрени од страна на Црквата. Тие дури имаат сопствена држава мисии во такви Финска.

Царинската

Чистење

Чистотата е нешто што Циганите многу на дикат. Мислам духовна чистота, како и физички. Тие се мијат секогаш пред да седнат на маса и ако нешто прибор за готвење падна, тоа не е главно да се мијат, но тогаш тоа треба да биде изгубено време. Тоа е имено marimé, односно нечисти, а истото важи и за луѓето ако тие врши на несоодветен чин, дури и ако се разбира, не е фрлена. Во такви случаи, тоа може да се објасни marimé за одреден период. Според Цигани се сите други лица, односно оние кои не се Роми и номади наречен Gaje, исто така marime. Тоа е затоа што тие не можат да се направи разлика меѓу она што е чисто и она што е нечисто само како Цигани себе.

Млади и стари се смета почисти од оние на другите и мажите како Цигани почиста на душата отколку жените. Тоа се манифестира во фактот дека жените никогаш не треба да биде повисока од мажите - тие се сметаат за контаминација на мажите глави. Затоа е секогаш жени кои се конечно до скалите и во прв план.

Сместување

Како и за сместување и начин на живот имаат Цигани многу строги правила. Многу од овие прописи се создаде тензиите меѓу Ромите и другите соседи. Циганин е многу вредни за користење на перење соба. Тие го прават тоа често и долго. Кога тие перат алишта, се мијат жените и мажите одделно, како и млади и стари. Дури и облека над половината и под половината облека се мијат одвоено. Некои објекти, како што се крпи и покривки, наместо смеат да се мијат во мијалникот. Младите мажи не им е дозволено да се мијат или бричење кај постарите лица очите, исто така, им помага на перење соби се користат редовно. Друг фактор е тоа што млади и стари не можат да ги користат истите тоалет - зошто младите мора да одат надолу во перење соба. Ова е, всушност, исто така помеѓу мажите и жените.

Кога одите на спиење мора да се осигура дека никогаш нозете допре фрижидер или друга храна резерви. Ниту нозете можат да бидат во близина, или точка за, постарите куќата. Сето ова е поради тоа што стапалата се сметаат за многу нечисти и се разбира исто така да постарите се смета почиста од другите. Младите луѓе никогаш не треба да спие во близина на едни со други во очите на постарите лица и идеално мора да биде вознесе и облечени пред тоа добива светлина во утрото, ако постојат постари луѓе во куќата.

Брак

Прашањето на бракот обичаи се разликуваат во голема мера помеѓу различни цигански групи од целиот свет. Ние имаме намера да се подигне Цигани се во Финска, бидејќи постојат многу посебни правила.

Ангажман и свадба неодамна стана многу чести кај Ромите. Во минатото, никогаш немало. Всушност ömhetsbeygelser никогаш не било отворено помеѓу Циганите. Ако двајца луѓе зеде вкусот на секоја друга, се чуваше во тајност и на традиционален начин да го објави односи отсекогаш била да побегне заедно. Според традицијата, ќе браќа девојката се обидеме да ги донесат дома неговата сестра - тоа сценарио е препознатлив од многу романтични приказни и филмови. Оставајќи брачен другар Цигани секогаш одземени од, смета дека тоа срамно и мислам дека возрасните не треба да се стави внатре Тоа одржа неколку врати по некое време со семејството и роднините, а не понекогаш додека првото дете веќе. Во текот на бременоста, најдобар чуваат во тајност колку што е можно и во BB're само помлади сестри на бремена жена. По раѓањето, мајката нечисти за околу шест недели и бебето додека таа добива мајчиното млеко. За тоа време, мајката се држат настрана колку што е можно, и таа не јадат иста Кина како остатокот од семејството. Зборувајќи за секс или нешто што има врска со сексот со луѓето, освен семејството не е погодна. За оваа причина, тоа е несоодветна за да прашуваат за возраста на детето, а тоа ги учи децата да се јавите на нивните родители од страна на нивните имиња, не кажувај мама или тато. На една жена, може да се види дали таа е во брак, ако таа носи шамија, познат како диклофенак, завиткани околу главата и обезбедени обично со една убава парче од накит.

Смртни случаи

Зборувајќи за смртта е да предизвика споменатите Цигани. Да посети болен човек е важно за сите Цигани. Тоа е често, рече дека ако тоа лице ќе умре за да има било незавршена работа со него. Всушност, може да се каже дека обичајот да се соберат околу болниот најмногу се одразува на цигански кохезија меѓу семејствата и Цигани во целина. Човекот гледа секогаш со мртвите - тоа е меѓу сите Цигани во сите земји и церемонии кои следат се различни во зависност на кој troskådning имаш.

Сите предмети за домаќинството и облека кои припаѓале на починатиот е изгорена и идеално не треба да живеат во една куќа каде што некој умрел, но тоа е, се разбира не е секогаш лесно да се движат. Единствените нешта што се чува споменот објекти како што се часовници и накит кои се пренесува во семејството.

Облека

Традиционалната носија стана почесто се користи кај Ромите денес. Во такви Полска беше војна неопходни за Циганите да ја прикријат нивниот идентитет со цел да се преживее. Дури и во другите западни земји се адаптирале на тапацир на другите луѓе и ја користат нивната традиционална облека само за празници и прослави. Во Шведска, жените носат на церемониите, долго flounced фустан или здолниште што може да се зашиени од различни материјали. Фустан или блуза може да биде разголено и обично имаат кратки ракави, а мажените жени имаат, како што споменав претходно, диклофенак околу главата. Сите бои може да се користи со исклучок на црно, симболизирајќи жалост и затоа се смета за нечист.

Во Финска, сепак, се користи црна кадифена здолништа. Тоа е затоа што кога го добив многу ладно во зима во Финска на 20-30-ти почна да работ волнени здолништа со црна кадифена. Постепено стана толку полна здолниште покриено со оваа ткаенина. Ако сакате да ја почитуваат постарите треба да носат традиционална носија. Човек не треба да носат шминка, се сече косата или боја неа. Таа носи како да се коса во плетенки или не го привлече.

На мажите, особено во Финска, бобинки како долги панталони и чизми и западна е нешто задолжително. Меѓу другите zigenarmän се тапацир изгуби своето значење и кај младите Роми денес тоа е повеќе прашање на чистота и погодност од традицијата.

Законот

Шведски и не-нордиски Ромите имаат свои "суд", каде што тие се собираат за она што тие го нарекуваат криза и ова влијае само внатрешните работи како неверство, разводи, навреди или нечесни однесување. Во директна кривични дела или други настани кои се бараат како една се врти природно на полицијата или другите органи - секој свој закон, тие не се. Времето потребно да ви судат според она што обичајно право и циганскиот морал и традиција пропишува. Кога некој го нарекува на кризата неколку избрани Цигани до жирито, или советници како што се нарекуваат. Ова е чест. Пресудата има тенденција да биде парично казнети или да се објасни marimé за пократок или подолг временски период, а потоа привремено исклучени од Заедницата. По кризата се соберат на помирување празникот.

Во Финска, овие не се кризи, ова понекогаш собрани на пазарите и се дискутира за проблемите. Ако направите ништо нечисто да го изгуби својот престиж и углед во рамките на нивната сопствена група. Ако некој не нешто како ова, тој црпи срам не само за себе, туку и restan на нивните семејства. Семејство одмазда или "blodshämnder" отсекогаш постоеле и веројатно е дегенерација на старите обичаи.

Криминал влијае Циганите, но не се специфични за Циганите - тоа не е поголем отколку во другите етнички групи.

based on 86 ratings Цигани, 2,2 од 5 врз основа на 86 рејтингот
Стапка Цигани


Поврзани училишен
Следниве се училишни проекти кои се занимаваат со Циганите или на било кој начин поврзани со Ромите.

15 Responses to "цигани"

 1. miki на 11 декември 2008 во 11:22 #

  Јас грд само укаже дека сте тотално во ред со нашите bänemninh Цигани многу е неизвесно каде што не тој збор и што значи тоа ако е негативен или позитивен, не знам, но јас måtsäter ме attt треба да се разголам во некои раси со некои зборови прво и основно парична казна во нашата ромски јазик, но ако таму секој збор во нашиот јазик, тоа е рум или ромски значење и зборот имаме дека skule претставуваат нашата нација, исто како tilexempel дека Швеѓаните парична казна-et зборови наречен Шведска и Шведската kvinan наречен очигледен, можете драго тоа име да го претставуваат ера нација и само мапи зборувате шведски како што Ромите или Роми зборува ромски,
  но не skule биде среќен ако сте биле kalade како нација Викинзите
  и покрај тоа што му припаѓа на времето историја за fäörsta тоа не е populert вториот Викинзите фанови, но не и tyver на сите возбудени да имаат толку многу предрасуди за нас Ромите Цигани дека таму не е веќе kanskee навивачи пред двесте години откако сте kalade така, но денес тие живеат како и секој друг нормален meniskor baqra тие да добијат шанса, и својствата кои сте ги опиша со постојат мислења дека не може да има две три familijes приватен живот, а потоа се суди или опише една нација која е сосема погрешно еден пример svenson Никој не е оженет со две деца upfostrar нивните деца право SEAT остане со неговата сакана сопруга од 60 години и умре среќна
  svenson Нема две remarries 6 пати skafar децата од секаков стигнале обидува mislukad upfostra дека нивните деца ќе биде 60 години barnena flytar дома тој BLR сам и да почне да се чувствувам лошо
  svenson број 3 flytar од Шведска одат во друга земја тип Тајланд живо полн живот во странство и седнуваш тој е стар тој ќе се врати во Шведска
  Така, она што сум грд опише каде UPE е приватен живот што луѓето живеат во Шведска, но skule не беше среќен ако имав осуди шведскиот народ за тоа,
  иако парична казна луѓе кои живеат позитивно и, исто така, луѓето кои живеат негативно
  skule тоа беше сосема во ред надевам дека не беа лути или iriterad од моите мислења реченица е дека треба да uppfata и пишуваат директно на meniskor почит на miki

 2. девојка на 16 декември 2008 во 11:47 #

  Каде ќе добие една како тие информации? Таа мора да биде 200 години. Јас сум цигански, но не знам која било од она што го пишувам. А малку необично да биде Брана облека и куќи, и дека чисто и Gadjo ... каде дознавте сите дека сте сигурни дека тоа е Цигани го напиша? кој полека, бидејќи тој мора да биде многу стари информации што ви треба.

 3. Chey на 13 март 2009 во 13:47 #

  девојката:, тогаш можеби тоа е дека во почетокот на баби и дедовци, тие се стави сите традиции o правила настрана, и прилагодени на земјата каде што живеат дел, мислам дека тоа е срам кога станува премногу прилагодени gadjes . ако сте рум, треба да го видите и ќе забележите тоа, тоа ќе биде различен од сите други :) Сепак, тоа е чудно точно дека информации ција marma е стар, се разбира, тоа е оригиналниот традиција зборуваме, но сепак andvänds традиција тука и таму, тоа зависи од тоа колку точно тоа тој го донесе до, како што на пример. Научив традицијата како дете, но се одлучиле да одат за тоа или не. кој е сега во оваа позиција е намален далеку голем дел од традицијата. затоа што на мојот дечко кој не е рум. Што не е навистина добро, вие не треба да се меша на рум o gadje .. тоа не треба да се меша премногу, таа дава заклучок дека еден наскоро заборавивме она ром е, и што значи да се биде таму. Дека дури и по смртта е вистина .. можеби не за да ги докрајчи куќа само, тие не можат да сторат во Шведска, на пример, o јас не верувам дека некој има направено.
  Но, како облека, чевли, и други работи биле изгорени за мртвите. Тоа, рече, часовници o накит е наследен.

 4. romni на 15 април, 2009 во 06:16 #

  Еј.
  Па, она што авторот го опишува дека треба да се изгори на починатиот имот како што се облека, всушност точни. не постои стари информации, но кои сега повеќе не се применува. Причината дека ќе горат на починатиот бланширан облека и лични предмети беа дека чајот x тоа не ќе заврши во "погрешно" раце, односно чај x на gadje. Со нас е така што идните генерации делат вашата облека и да се обиде åtminstonde "оди" во нив во одреден момент, така што тие подоцна можат да бидат отфрлени ellr така. Но, постои толку многу што е различно меѓу различните ромски групи, така што е тешко да се добијат информации се применуваат за сите ромски групи. Многу од она што е напишано погоре се всушност многу добро во повеќето Роми групи, сепак. Религија сепак е нешто што сите ромски групи (или барем повеќето) е носеше со себе секогаш. Бог и верата, духовноста, и слично секогаш се карактеризира Ромите. Дури и денес. Да се ​​јавите себе атеист е срам на Ромите. Benämninger Ромите потекнува од грчкото "artzinganos", што тие го нарекоа група на магионичари во Грција. Рим е името што го имаме за самите себе, вашиот колега е "шведски".

 5. линија на 16 април 2009 во 21:15 #

  Читав книга во која Циганка раскажува за нејзиниот живот, своето семејство и своите традиции, правила и така натаму. Мислам дека она што е напишано тука и она што го прочитав во книгата е целосно

 6. ELMIJE на 30 октомври, 2009 во 11:11 #

  Јас сум СЕЛФ ЏИПСИ но никој од Детално Stamer СО OSS.VI ЏИПСИ HATE дека е неуреден и работи. СО НАС секогаш да имаат ИТ STÄDAT.OCH немаме Specil шампанско немаат она што го сакате да биде. Но, ние сме секогаш FIN навика, па ние никогаш не може да НАДВОР Ако не се во ред навика е важно каде ќе одиме

 7. Natasja (фински Рим) на 24 ноември, 2009 во 22:03 #

  Здраво! Дека не секој се согласува со пишување е веројатно во голема мера што ќе се опише фински Ромите традиции, обичаи и култура. По смртта ние горат на починатиот облека, текстил во домот итн накит и др го задржат. Сè што е споменато во текстот, чиста / нечисти натпревари на 100 проценти. Духовна чистота + екстериер. Авторот го опишува токму онака како да се мијат текстил и како таа работи во перална! :) Но, не сите се препознаат веројатно затоа што сите земји Ромите не ги имаат манири o употреба. Основа (мислам), сите имавме исти основни правила. За некои групи, тие се речиси целосно исчезна, а други се тешко на некои. Ние фински ромски е многу тешко на правила и чудо големо кога гледаме забележителни разлики од другите Роми. Вашиот текст треба да има високи пофалби за! Сите факти се во добра!

 8. Örebro gitanan на 10 јануари, 2010 во 04:57 #

  срање еј и јас направено ee само фински Цигани и пишувањето не само вистинското време за да се одмрзне не överdrivde

 9. milajah на 12 октомври, 2010 во 01:45 #

  Јас е окса фински Цигани, сето она што е таму во нашата култура во право. Добро е што постојат луѓе кои ги запишувам работите така што gadjes научат малку за нашата култура.

 10. Jago на 5 ноември, 2010 во 12:28 #

  На ELMIJE спомене stemmer до 100%. Јас сум исто така, Цигани и она што многу се зборува за постоење на цигански водичи и цареви не е вистина и ако е така, кои се тие? .
  Ако болката, најверојатно, ќе биде на sådanna remerna ќе го задржи нивната култура и не ги пуштат своите деца злоупотребуваат дроги или да се меша со дрога во текот huvetaget!.
  На 2 е дека Ромите се продадени нивната култура, како поради пари, придонесува за здруженија и клубови се само маска за да покажете дека сте искрени.
  Нашиот стар förfödrar рече да не научат utomståande Ромите за тоа што ќе се одржи во темата Роми и исто така не се објавуваат ромската култура, но сето тоа е за сите gadje како што велат.
  Сето ова поради пари, сте го направиле книги, ромските речници речникот. Idags режим постојат Швеѓани и други gadje како kann повеќе Роми од нашите сопствени деца, зошто да не ги учат своите деца на културата што нашите предци ни предава. Ние се осмели да не кажам imot нашите родители болка лошо или добро. Седевме тивко и не се каже. Нашите млади луѓе денес се заколне и да се борат против нас, а ние не се осмелувам да се спомене ништо на него кога тоа е цела со нас.
  Се прашувам како фан можете да разговарате ЗА ромската култура, но кога INTTE да го задржи.

 11. Daniel на 9 декември, 2010 во 03:02 #

  "Криминал влијае Циганите, но не се специфични за Циганите - тоа не е поголем отколку во другите етнички групи."

  Ова беше веројатно најглупавата работа која некогаш сум ја прочитате.

  Прво, тоа се подразбира дека криминалот не е точно широко распространета во сите заедници. Нема апсолутно ништо за да го предложи - барањето е потполно апсурдно.

  Исто така сите знаеме дека Ромите се далеку повеќе кривични од просекот на шведски. Фрлите поглед на било шведски институција и споредба на процентот на Роми во кои процентот на Роми во општата популација, па можете да видите за себе огромната надмоќ тие се залагаме за.

 12. Шведски на 11 јануари 2011 година во 19:50 #

  Цигани ...... имам искуство на Ромите и trickiest луѓе не се тука во Шведска има можност да живеат нормален живот, но тие продолжуваат да крадат, живеат од социјална помош, се вешти во создавање на сегрегација, нечистотија, криминал каде што живеат .....
  [Коментар од skolarbete.nu]
  Јас сум возење на skolarbete.nu е странец. Како млад човек секогаш слушнале дека странците само користи Шведска. Минатата година платив скоро 800 000 во даночната. Пред да нацрта било странците / циганите / Турци итн преку работ, додека се верува дека шведскиот значи да се биде свето, толку веројатно ќе треба да ги поставите вашите родители колку внесување тие го добиле во текот на годините. Претпоставувам дека сте платени вашето семејство и придонеси вашето семејство многу пати. Јас не луѓе искористување на општеството, странци и Швеѓаните. Забава на сето тоа е дека оние кои се жалеа на странците најмногу кога бев во училиште се оние кои денес се генерално најсиромашните и алкохоличар. Вашите жалби се да ме знаци дека не сте задоволни со себе. Тоа е лесно да почнат да бараат вина со другите тогаш.

 13. Fatima на 14 мај 2011 година во 23:50 #

  Здраво на сите можат да имаат свое мислење за Ромите, но ајде Роми одлучи како сакаме да бидеме kalade и ако фински Ромите се чувствувам повторно во текстот ќе биде добро ако таа вели дека тоа не е сите Роми, немојте да ги повлечат сите Роми во текот на чешел сите сме различни и тоа би требало да биде почитуван за тоа што är.Låt биде деца се чувствуваат еднакви за сите не како што ни знаеше и знае нас се уште се различни.
  Постои една песна Роми кои оди вака кога översääter ромски зборови:

  Јас сум човекот како тебе
  од месо
  Одам да ви
  Јас те јадам тебе
  Јас се смееш како што
  Ве gråtter
  Јас ве мразат
  Те сакам
  Јас сум човекот како тебе!
  Ви благодариме ВО ОДНОС НА СИТЕ FATIMA

 14. Оке Malmros на 3 март 2012 во 09:18 #

  Идејата дека криминалот е висока во цигански е сосема погрешно.
  А митот.
  Прашај било полицаец во секое време.

 15. Lenita на 9 март 2012 во 10:30 #

  Еј. Јас сум фински Цигани и јас никогаш не сте слушнале за оној прегорува облека по некој умрел ... Накит и часовници и работи, тоа се наследува, тоа веројатно се случува со стотици години. Бидејќи таму со превез, тоа не е за многумина од нас Цигани, можеби вид на арапски или такви работи .. И ние никогаш не сум бил Хиндусите или муслимани .. И ако ние се ожени, ние немаме ништо на главата, имаме само здолниште. Некои Цигани не ми се допаѓа здолништа кои ние фински Цигани. Некои фустан како и обично. Ние се или христијани или не верувам дека некој религија. Ние фински циганите не предизвикаат смрт од страна посета на неа. Не знам каде што добив Вашиот информации, но тоа не е сосема во право. Јас сум 16 години и никогаш не сум во мојот живот видел цигански да имаат превез на главата.

Коментар Цигани

« | »